„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina Marecek, Pass Me the Pen!
TV spot
Československo, 1976, 96 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer (více)

Jiří Kroupa, mistr v továrně na zemědělské stroje, je závodní radou donucen zasednout do lavice večerní průmyslovky. Potřebuje si totiž zvýšit kvalifikaci, aby mohl zůstat ve funkci i po chystané modernizaci podniku. S ním do lavic usedá pestrá směsice studentů - šplhoun Hujer, koketní paní Týfová, třídní rošťáci Tuček a Šlajs, zmatkář Plha nebo věčný ospalec Dudek. Zkrátka chybí jen Hliník, který se odstěhoval do Humpolce. Přestože jsou to vesměs lidé středního věku, znovu se mění ve školáky. Opisují, žalují, zdržují vyučování a na zvonění čekají jako na vysvobození. Lžou, že nedostali domácí úkol, tropí si žerty ze sebe i z učitelů. Stejně osobitými postavičkami jako žáci jsou i jejich učitelé, mezi nimiž vyniká svérázný chemikář, češtinář Hrbolek nebo třídní Janda, který si musí během školního roku se svými odrostlými žáky vytrpět řadu obtíží, jako třeba nečekané třídní schůzky s hojnou účastí, zejména rodiny Hujerovy. (TV Nova)

mrsin

Film jsem viděl nejmíň stokrát, ale vždycky mě dokázal rozesmát. Přesně takhle by měla vypadat pořádná komedie. ()

Delmondo

"Mareček" není jen super komedie, je totiž něco mnohem víc takovej filmovej národní poklad. Jedna z nejnahláškovanějších komedií s geniálními školními charaktery od raubířů Svěráka a Smoljaka, přes školní pindu v podání Ivy Janžurové, vlezdoprdelku a šprťáka Hujera po zabržděnce Plhu zahranýho přiblonclím Pepou Kemrem. V hlavní úloze průměrný student Jirka Kroupa alias vysokokapacitní herec Jirka Sovák. Oldřich Lipský je prostě mentor českejch komedií a dvojice Smoljak-Svěrák zase mají ty nejbrilantnější scénáře s tutovejma hláškama. ()

JoeSO

Další z přehlídky zlaté kolekce českých filmů. Geniální nápad a naprosto excelentní zpracování a herecké výkony. ()

Jamalkaa

MISTROVSKÉ DÍLO. Pro mě je tohle umění! Ti nejlepší herci - špičkový Sovák, humor, hlášky.. Nikdy se neokouká. Jeden z nejlepších filmů co znám. ()

0kozel

Jedna z mála komedií, u kterých se vydržím smát skoro celou dobu jejich trvání. A to bez ohledu na to kolikrát jsem už Marečka viděl, tohle je nestárnoucí klasika. "I skladník ve šroubárně si může přečísti Vergilia v originále" :D ()

pds

Asi jedna z najlepších našich komédií ever! Toľko hlášok v jednom filme, tomu sa snáď vyrovná iba Kurvahoši...90% ()

Insomniac

Jedna z mojich najobľúbenejších komédií so skvelým skvelýýýýým Sovákom. Ostatní tiež super sekundujú a ja si toto vychutnávam rok za rokom, znova a znova. A nikdy nenudí. Geniálny humor! ()

janinka123

Tento film jsem viděla nespočetněkrát, ale stále neztratil své kouzlo. Spousta kultovních hlášek a skvělých herců. Nejlepší je pan profesor Hrbolek. ()

Scaevola

Starosvětsky příjemná komedie skvěle plní svůj účel: Přes lehce futuristicky pozitivní vyznění dává zapomenout na svět okolo, umožňujíc odpoutat se od běžných starostí. A k tomu samozřejmě patří nepřeberné množství popkulturních hlášek a výtečných hereckých výkonů. ()

mar48

Podle mě jedna z nejlepších československých komedií. Hodně legrace a dobré herecké obsazení, role Jiřího Kroupy st. opravdu Jiřímu Sovákovi padla. Nuže potěšili jste mě i já vás potěším. Za pět (hvězdiček samozřejmě). (-; ()

Kontryhelka

Film jsem párkrát viděla, normální nic zase tak extrovního na tom nebylo. Takových filmů se v té době točilo hodně a vždycky tam byl nějaký ten podtext minulé doby. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám