Poněkud výjimečné místo ve filmové tvorbě amerického spisovatele, herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena zaujímá snímek Zelig. Hlavním hrdinou je jistý Leonard Zelig, jehož životní příběh údajně ve 30. a 40. letech dvacátého století vzrušoval celou severní Ameriku. Je to v podstatě nešťastná osobnost, jejíž hlavní touhou bylo zařadit se, patřit do lidské společnosti. Tato touha se projevuje postupně zcela jedinečným způsobem, nazvaným chameleonství. Leonard Zelig je totiž ve snaze sounáležet, schopen potlačit svoji identitu a přijmout na sebe podobu jiných lidí. Již v řadě předchozích titulů Woody Allen prokázal širokou mnohotvárnost a plasticitu své představivosti a tvůrčí fantazie, tentokrát příběh smyšlené postavy vytváří s jakýmsi důrazem na věcnost a historickou objektivitu. Tomuto záměru přitom působivě napomáhají fiktivní archivní záběry a výpovědi těch, kteří se se Zeligem někdy setkali: psychiatrů, filozofů, celebrit té doby (takže jej vidíme se skutečnými americkými prezidenty Coolidgem a Hooverem či slavným dramatikem Eugenem O´Neilem). Film ale nabízí více, než pouhé zachycení ojedinělého a senzaci slibujícího jevu, dotýká se ošidnosti popularity a někdy také nepříliš pozitivní role sdělovacích prostředků v osudu jedince. (oficiální text distributora)

Barak

Tak tohle je Woodyho hodně slabý počin. Když jsem po pár minutách zjistil, o co se bude jednat, byl bych radši, kdybych to nezjistil. Nějaký vymyšlený osmdesátiminutový dokument o Leonardu Zeligovi. Allenovy vtipy a komické výstupy, po těch se slehla zem, a místo toho je tady tahle slátanina. V žánru je napsáno komedie - ani bych neřekl, jen nějaký zdlouhavý fiktivní dokument.... ()

Biopler

Veľmi podarená komédia o ľudskom chameleónovi, zvláštne zahranom Allenom, ktorý väčšinou vo svojich filmoch veľa reční a upriamuje pozornosť na seba. Tento kúsok je iný. Myslím si, že keď Allen spracúva 30. roky, tak nesklame - namieša dobovú hudbu, jemný jazz, flashbackové čiernobiele zábery. Ked sa k tomu pridá ako-tak stráviteľná fantázia, tak vzniká slušný film a la za málo peňazí veľa muziky. ()

Brinkley

Vedle Lásky a smrti snad Allenův nejvtipnější film. Smutné na něm je pouze fakt, že po světě chodí dost takových Zeligů, byť ne s tak dokonalými mimikry. Formu fiktivního dokumentu sice Allen zopakoval ještě ve Sladkém ničemovi, ale podle mého už to nemělo takovou sílu jako právě v Zeligovi. ()

Nathaniel#

Vyborny napad, zbytecne neprodluzovany, se spoustou vtipnych mist. Woodyho znechuceni lidskymi chameleony je pak patrne i v jeho dalsi tvorbe a ma podobne vyzneni jako Shakespearovo "speak what we feel, not what we ought to say". ()

Psycho.R

Tohle je Woody, kterého mám nejraději, spousty vtipných momentů za minutu, samozřejmě absolutních a skvělý styl ala pseudodokument. A hlavně, námět velmi originální. ()

Duke90

Allen netradičně odbočil od svých komediálně laděných romancí a natočil příjemný humorný příběh v dokumentárním retro stylu. Pokud bychom ve filmu hledali hlubší význam, můžeme chvilkami to chameleónství brát i docela vážně, jakože snahu jednoho smutného člověka za každou cenu zapadnout, což se vlastně vyvine v jakousi nepojmenovanou psychickou chorobu nejlépe přirovnatelnou k nějakému druhu schizofrenie. Na Zeliga se tedy lze podívat minimálně ze dvou úhlů pohledů a já vnímal originalitu allenovského humoru (Mám výuku masturbace. Když to nestihnu, tak začnou beze mě.) stejně jako stinnou tvář daného tématu, jak je někdy v reálném životě těžké zapadnout a vyniknout zároveň. ()

Arccos

"Bratr me bil... sousede nas bili". Jedna z nejlepsich veci, jake nam Woody pripravil. Vynikajici napad a neotrele, technicky dokonale zpracovani. ()

Hydr0gen

Snad ani nenacházím superlativy-svěží, vtipné, nápadité... Přibližně v polovině jsem si říkal, že Allenovi už ty úžasné nápady došly, ale jak se blíží svatba, roztočí se opět kolotoč, snad ještě absurdnější než v první části. K tomu naprosto precizní provedení-hudba, namluvení, barvy apod...10/10 ()

Gothard

Geniální mystifikace, dokonalý (pseudo) dokument o lidském chameleonovi Leonardu Zeligovi. Nápaditost, se kterou Woody Allen rekonstruuje životní osudy svého hrdiny, je obdivuhodná - a zejména v první třetině filmu neobyčejně zábavná. Je třeba si uvědomit, že Zelig byl natočen v roce 1983, tedy před více jak třiceti lety. Mimořádný a na svou dobu ojedinělý nápad se tvůrcům podařilo skvěle realizovat; vznikl tak film, který je samozřejmě velmi odlišný od jiných Allenových filmů, ale který krásně dokumentuje mimořádný tvůrčí potenciál a takřka neomezenou invenci scénáristy, režiséra a představitele hlavní role v jedné osobě. Výborným nápadem také bylo zařazení "filmu ve filmu". Nutno ovšem přiznat, že v druhé polovině filmu - s návratem Zeliga k "normálnosti" a postupné ztrátě svých jedinečných schopností - se kouzlo neobyčejného příběhu poněkud vytrácí. I proto díky za krátkou stopáž, která filmu hodně pomohla. Ostatně sám Woody Allen byl údajně s podobou filmu dlouho nespokojen, filmový materiál nechal několikrát přestříhat a dodatečně dotočil ještě další scény, které snad nahradily původně nepoužité. ()

DAF1 odpad!

Bohužel, filmy datla Woodyho Allena jsou plné humoru, kteý mi je naprosto cizí. Střeštěnější díla jsem snad ještě neviděl. Stačí jednou a dost. ()

chainer

Woodyho mám raději a raději...Humor je zde jemný a nevyvolává záchvaty smíchu, ale je milý a nevtíravý. Celá ta retro atmosféra je skvěle provedená, no prostě není co vytknout. ()

raider.minoo

Zvláštní dílo v Allenově filmografii. Zřejmě bylo tolik snahy udržet formu, až nezbylo moc místa na klasické Woodyho vtípky. Jako celek to na mě působilo příliš uspěchaně a nejasně. Občas jsem měla pocit, že to nabírá správný směr, ale pak se to zase ztrácelo. Ale jako experiment je to pozoruhodné. ()

kubilov

Woody Allen se se svým polodokumentárním stylem o fiktivní osobnosti vrací ke svému úplně prvnímu filmu, Seber prachy a zmiz, který byl natočen úplně ve stejné náladě. Zelig je také jeho nejlepším filmem první poloviny osmdesátých let, které totiž pro Woodyho nebyly obdobím nějakých extra kvalitních filmů, avšak takovéto "slabé" místo by mu stejně mohl závidět nejeden režisér. Samotný podnět k filmovému zkoumání, chameleon Leonard Zelig, je pozoruhodná postavička, která měla pod kontrolou snad každou velkou záhadu, opravdu zajímavý nápad. A když se k tomu přičte i rychle odbytá délka pouhé hodiny a čtvrt, nestačí Zelig ani na chviličku nudit. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem