Bývalý vyhazovač a drobný podvodníček Tony „Pysk" Vallelonga (Viggo Mortensen) má mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každou šlamastyku. Slavný černošský klavírista Dr. Don Shirley (držitel Oscara® Mahershala Ali) si ho proto najímá jako řidiče a bodyguarda na turné po divokých státech amerického Jihu 60. let. Tony je horkokrevný, ne moc vzdělaný, ale o to mazanější. Nade vše miluje svoji ženu (Linda Cardellini) a smažená kuřata. Dr. Don je jeho protikladem: kultivovaný génius jemných mravů a pevných zásad. Aby společně překonali nástrahy, musí si k sobě oba tvrdohlaví muži najít cestu skrz předsudky a humorné přešlapy. Originální komedie Zelená kniha získala získala tři Oscary včetně sošky pro Nejlepší film. Režisér Peter Farrelly (Blbý a blbější; Já, mé druhé já a Irena; Něco na té Mary je) se inspiroval příběhem skutečného přátelství a natočil jeden z nejdojemnějších i nejvtipnějších filmů roku 2018. (Aerofilms)

Dvojirakri

Na mě to dělá dojem tzv. Frustrační kompozice. Pořád jsem čekal že přijde něco velkýho, zlomovýho, překvapivýho... ale ono nic nepřišlo, prostě najednou konec a hotovo. Takže je to asi snímek který má vyjadřovat něco, čemu nerozumím, nebo co mi je jedno a proto je to pro mě neviditelné. Zklamání. ()

kamals

Naivní příběh, nedotažené scény, samozřejmě však based on a true story, a ta finální píchlá pneumatika, které si zkušený driver Miss Shirley nevšimne? ()

Easykill

"Zelená kniha pro černošské motoristy." Skvělé vyměňování si názorů a předávání informací dvou absolutních proti pólů. Kus fungující filmařiny po všech stránkách! ()

Muf911

Takový pěkný feel good film. Připomněl mi starý vtip “a vy zase bijete černochy”. To v těch Státech v 60. letech bylo fakt tak zlé? Dnes to mají zase skoro naopak, ale tohle muselo být skutečně šílené. ()

F2003F

Klasicky príjemne ústrojený výplod Hollywoodu s hlavnou ambíciou pohľadne zapôsobiť a pozitívne očariť.  Ale Oscar za Best Picture? Pochopil som pri kúpeľňovej scéne. Keďže obsahy nečítavam čakal som hocičo, ale toto rozhodne vôbec. Green Book využíva vhodné aspekty pre vnútorne potrebnú kontroverziu a emočnú funkčnosť, pričom efektívne buduje atmosféru prostredia a úchvatne narába s kamerou či precízne elegantným štýlom prevedenia. Výkony ústrednej dvojice fakt stoja za to, z filmu robia hlavný dôvod pozerateľnosti a zábavnosti, zvyšok osadenstva len nevýrazne dopĺňa miesto v príbehu pár bočnými naprd výkrikmi. Výsledok dokáže zanechať mierne rozpoloženie o uvažovaní nad vnímaním určitých vlastností, rovnako aj fajn pocit. Peter Farrelly veľmi milo prekvapil v totálne netypickej polohe a po pár prepadákoch aj začínajúcom upadaní do zabudnutia, toto mu asi svedčí viac. ()

Frameline

Lidský příběh hvězdy klasické hudby a jeho osobního šoféra vypráví o odlišnosti obyčejným, a přesto emocionálně silným způsobem. Ukazuje primitivnost předsudků venkova, stejně jako pokrytectví velké společnosti, které se s léty nemění. Zachycuje pocity výjimečné osobnosti, která stojí mezi většinovým publikem, jež mu na jevišti aplauduje a v zákulisí ho přehlíží, a zároveň před vlastní menšinou, které se svým úspěchem vzdaluje. Výborné dialogy, skvělá hudba a především mimořádné herecké výkony dělají z filmu jednu z událostí roku 2018. ()

lenkqudx

Budem asi prvá kto to povie v týchto komentároch, ale čo je na tomto filme také dobré? Všetko v ňom hrá veľmi na istotu, vzťahy medzi hlavnými postavami ani nie sú také vyhrotené ako by mali byť, nemala som pocit, že by bol Tony Lip rasista z toho ako sa správal k svojmu šéfovi. Okrem toho scén, kde Dr Shirley nemohol vstúpiť do obchodu/hotela/reštaurácie, bolo už TOĽKO, že sa začali opakovať a strácali na nejakom význame. Film nepreniká do hĺbky problému ako som od neho očakávala a scenár je napísaný synom Tonyho, ktorý sa ani nespýtal na to, či by niečo Shirleyovci chceli doplniť niečo k jeho “pravde”. Ani neviem za čo dávam dve hviezdičky, okrem Mahershala Aliho som na tomto filme nevidela nič pozitívne. ()

Royaldell

Takový mixík Řidič slečny Daisy a Nedoknutelní. Green book není obyčejný road movie,který by vás pobavil a hned byste na něho zapomněli,ale je to film,který vás chytne za srdce,a nevíte,jestli máte dřív brečet (''thank you for helping him with the letters''), nebo se smát (vyhozený kelímek z auta). Navíc byl film obohacen krásnou hudbou,skvělými hlavními hrdiny a atmosférou šedesátek. ()

uletov

Klaním se pane Farrelly,toto bych od vás ani ve snu nečekal..právě jste natočil,doufám si tvrdit,svůj nejlepší film po Kingpin. Nádherný film o přátelství,rasismu,rodině a Americe šedesátých let.Viggo tady dokázal,jaký je to pan herec..toho křupana se srdcem na dlani zahrál excelentně.I slzu jsem zatlačil :) ()

ostre_pero

Viggo Mortensen. Urobil z tohto filmu dokonalosť. Ale aj Peter Farrelly. Bezpochyby. Úžasné dielo, ktoré sa minimálne u mňa zapíše do dejín svetovej kinematografie veľkými písmenami. ()

mircxxx

Takto se to má dělat. Spike Lee by se měl učit, jak se dělá agitka nenásilně. V Green Book je problematika útlaku "barevných" zobrazena komplexně (když černej hraje pro bílý, nemá ho rád nikdo, ani černí). Moc pěkně se na to dívalo. ()

Bednaa

Velmi milé a sympatické. Rasismus se tu řeší emotivně, ale ne násilně, aktuální Oscarové požadavky to splňuje, ale ne prvoplánově. A ještě k tomu je to sakra feel-good. Mortensen s Alim jsou ve svých rolích skvělí a jejich bromace funguje na jedničku. A na té šedestátkové stylizaci jsem mohl oči nechat. Jestli si to dneska v noci dojde pro tu nejcennější sošku, bude to zasloužené. Rozhodně víc než u loňského Shape of Water. ()

rime

Hollywood story a dobře odvedená práce. Pokud děláte něco podobného, tak je hodně důležitý správné vyvážení a tady se to povedlo. Výborní herci. Na pět to není, protože tomu chybí víc originality, pravdivosti, naléhavosti. ()

amanda7

Na rozdiel od ostatných fiktívnych oscarovách výtvorov, tento presvedčuje svojou reálnosťou s milými aj nepeknými udalosťami v živote, ktoré sa prelínajú a tvoria veľmi vyvážený celok, ktorý poteší aj dojme. Skvelá záležitosť, určite pozriem znova. Ak nemáte potrebu kúpať sa v depresii a hnuse, ktoré štedro ponúkajú The Favourite a A Star was Born, vrelo odporúčam. Hneď je mi lepšie na duši. ()

Zdenek.D

Jízda! A to doslova. Ano, filmu lze vyčítat prvoplánovost, ale prostě dohromady, všechny ty kýčovitě na sebe vrstvené scény fungují a tvoří pospolitý, kompaktní celek. Hlavní herecké duo má chemi, Viggo "nádherně" přibral a Ali dokonale stvárnil klavíristu, Dr. Don Sherleyho. Jedná se o film na objednávku? Účelově vytvořený pro akademii? Upřímně, je mi to jedno! Stojí za shlédnutí a plný počet dávám bez váhání. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (více)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (více)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi