Dora the Explorer

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2019, 102 min

• batistutta

Pohádka pro děti s mentalitou Mexikána (říká se jim Mechoši), cinknutá mentalitou Indů (indická mentalita přihlouplého se vyblbování). Do této nálady je přimícháno moderní disko 70átých let minulého století. Kladně hodnotím zvládnutou angličtinu latino-amerických herců rodilých v USA (jejich angličtina je obvykle nestravitelná, ale zde mile překvapili. Pro děti je to dobrá pohádka, pro dospělé evropany a bílé Američany a černé Afroameričany trochu hodně ujeté (bude to asi tím, že Afroameričané ty latino-američany přímo nesnášejí) . Dal bych tři hvězdičky, ale vzhledem k hereckým výkonům, které dokáží ocenit pouze latinoameričané, dávám s bídou pouze dvě. Navíc mi nesedí ve filmech postavy latinoameričanů s plnoštíhlými boky nebo bez krku (v tomto filmu to nebylo až tak moc znát, přesto mi tam něco na tom jejich zevnějšku nehrálo). Už vůbec nelze strávit ty jejich seniorky v buřinkách, to opravdu ne. Chyba, že jsem se na to díval, ale ta angličtina mne však zaujala, jinak bych se nedíval nebo nedal ani hvězdu.(29.12.2019)

• BigMen

další multikulti sra@ka, která má naučit mládež, smát se debilnímu, tupému nic neříkajícímu humoru. má nám všem připomenout, že jsme vlastně děti lesa, a když si po vysrání neutřeme prdel, je vše cajk ( málem jsem se poblil ). hloupost tu řve na každém kroku a je umocněna naprosto slaboduchým dějem splácaným ze všeho možného, co svět filmu v tomto žánru nabídl. ale pozor. nečekejte žádnou knihu džunglí, žádné Jumanji , Indiana Jonse, a další skvělé filmy. čekejte tupost, omezenost a kdyby to bylo točeno v Evropě, řekl bych nutnost doslovně projebat dotace EU. mohutnost tohoto paskvilu je dovršena naprosto neprofesionálním hereckým výkonem všech postav. jediné, co stojí za povšimnutí, a čemu jsme se i smál, byla uměle vytvořená opička. měla své skvělé chvíle, které pobavili, i chvilky, nad kterými si člověk zastavil a zatvářil, jako když vidí malé, krásné štěňátko. bohužel, těch chvilek bylo hrozně málo. ODPAD(22.11.2019)

• Lacike

Detský Indiana Jones, ktorý vznikol podľa nejakého kresleného seriálu od Nickelodeonu a tak k tomuto filmu treba pristupovať. Pre dospelých to proste príliš nie je. Seriál nepoznám, ale celkom ma bavil trailer, tak som to riskol. Čakal som, že to bude dobrodružnejšie. Ale prvú tretinu Dora strávi v meste, kde zažíva podobný stret kultúr ako za dávnych čias Krokodíl Dundee. Potom sa konečne nejak dostane s novou partou do lesa a môže vykrádať Indyho pri hľadaní pokladu. Ale ladenie filmu je proste príliš detské a aj keď som sa pri sledovaní necítil trápne, tak ma to príliš nebavilo. Technická stránka a výprava pôsobía televízne a ani žiadna akčná scéna ma nenadchla. Takže tomu dávam neutrálnych. Nie je to nekvalitný film, ale holt už dávno nie som cieľovka. 5/10.(24.11.2019)

Toto sa ani nedostalo do našich kín, pretože fenomén Dora the Explorer u nás... proste nie je fenomén. Ale dá sa to vidieť na Nickelodeone alebo HBO GO. Je to taká dotieravá vzdelávacia blbinka pre deti predškolského veku a zhodou okolností som to s dcérou kedysi pozerával, takže sme si pustili aj film... a výborne sme sa zabávali. Ale fakt výborne. Dora vo filme vyrástla, je z nej pubertiačka, musí sa z džungle (kde žije s rodičmi - archeológmi) vybrať na školu do L.A., nuž ale tam ju aj s bratrancom Diegom a pár spolužiakmi unesú zloduchovia, ktorí chcú pritlačiť na jej rodičov ohľadom pátrania po legendárnom zlatom meste v Amazónii. Je to fest uletená a milá detská jonesovka aj s mapami a pascami a pod., ale zábavná je najmä preto, že to vtipne upgradovalo tradičné prvky kresleného seriálu. Detská Dora hovorí do obrazovky a učí deti vyslovovať niektoré slovíčka, väčšia Dora napríklad nájde jedovatú žabu a vyzve diváka "viete vysloviť "smrteľná neurotoxicita"? Nechýba ani záverečná pesnička "We did it, we did it..." a ďalší text je "ale doniesli sme si z pralesa vyrážku, zrejme plesňového pôvodu". Priznávam, smial som sa nahlas. No a sú tam aj Štípák a Botička (zlodejský lišiak a Dorin verný opičiak). Prvého hovorí Benicio del Toro, druhého Danny Trejo. :D(22.1.2020)

"Dora And The Lost City Of Gold" sa bude hodnotiť celkom zaujímavo. Ja jednoznačne nie som cieľovou diváckou skupinou, no záleží na tom? Najmä ak som sa na tomto filme teda poriadne zasmial? Za mnohé tu vďačím Eugeniovi Derbezovi, ktorý je vtipný ako vždy a Isabela Moner tu má niekoľko skutočne vtipných reakcií. Je to maximálne nadnesené, no neskutočne ma to bavilo sledovať. Dora na strednej škole ma proste poriadne rozosmiala. Uznávam. Dobrodružstvo ako také je podľa mňa tiež celkom dobré. Myslím si, že keď sme boli decká, tak sme tiež tak trošku snívali o tom, že nájdeme obrovský poklad a filmy nám k tomu veľmi dobre pomáhali. Mohli sme sa do takého sveta na nejaký čas dostať. Aspoň ja som mal rád v detstve záhady a snažil som sa ich vyriešiť. Alebo nájsť poklad. Proste to bolo pre mňa. A tento film ma dostal do mojich detských rokov bez toho, aby som to očakával. Je to stupídne? Áno, je. Je to určené pre deti? Bez debaty. No mysím si, že ma to bavilo oveľa viac, než som si myslel a keby som mal deti, tak im to pokojne nechám pustené a nemal by som obavy o to, že budú mať pred sebou veľkú dávku nudy. Seriál som nepozeral, no je tu aj krátka animovaná časť, ktorá (ako som pochopil) prináša všetko to, čo decká mali v pôvodnom seriáli. Nemôžem tento film ohodnotiť negatívne. Na tom sa na ňom príliš moc nasmial. No nemôžem povedať, že je to kvalitné filmové dielo tiež. Ale je to dosť dobré na to, aby som ho ocenil ako slušný film. Vyzerá to okey, herci sú dobrí, a komédia podľa mňa funguje. A to mi stačí. Hodnotenie: B-(10.11.2019)

• Isabela Merced