Chata

• USA The Lodge (více)

Mrazivá noční můra Chata od režisérů snímků Dobrou, mámo sleduje rodinu, která se vydává strávit víkend na odlehlé chatě v horách. Když je však otec (Richard Armitage) nečekaně nucen odjet za prací, zůstává jeho nová přítelkyně Grace (Riley Keoughová) se snoubencovými dětmi Aidanem (Jaeden Martell) a Miou (Lia McHughová) uprostřed zasněžené krajiny sama. A také se vzpomínkami na znepokojivou minulost. Psychologické drama je důmyslně zinscenovanou hrou o hranicích mezi realitou, vzpomínkami a šílenstvím. (Cinemax)

SOLOM.

Už hodně dlouho jsem se necítil tak podvedený, jako při sledování tohoto filmu. Všechna ty vysoká hodnocení i chvalozpěvy slibovali excelentní psycho jízdu s úžasně vystupňovanou atmosférou a nezapomenutelnou podívanou, přesto jsem se dočkal spíše přesného opaku. Že nejsem vadný já, se navíc projevilo i v tom, že za poslední dny - týdny šlo hodnocení napříč internetem rapidně dolů a já se vůbec nedivím. Našlo se totiž dost diváků, kteří odhodili růžové brýle a mají na to podobný názor jako já. Vždyť prvních cca 40 minut bylo tak nudných, že jsem měl sto chutí to vypnout už „v poločase“. Jediná kdo mě více zaujala, byla už dosti zestárlá a napuchlá Alicia Silverstone, která má však už svá nejlepší léta už dávno za sebou, leč ta se tu moc dlouho neohřála. Po odjezdu otce konečně došlo ke zlepšení, ale ani tak jsem se žádných zázraků nedočkal. Je však pravda, že celý film táhla hlavně Elvisova vnučka Riley Keough, která si nevedla vůbec špatně a hlavně díky ní to nakonec tahle Chata dotáhla alespoň na průměrnou úroveň, i když to bylo doslova o „její prsa“. Navíc si tu na chvíli zahrál i její skutečný otec Danny Keough (jak jinak než jejího sektářského fotříka). Jaeden Martell (Lieberher) si mnohem lépe vedl v novém TO, ale společně se svou filmovou sestrou taky předvedli jakžtakž snesitelné výkony. Teprve po polovině filmu se konečně dostavila i ona slibovaná atmosféra, která sebou skutečně kromě mrazu přinesla i několik světlejších okamžiků. Psychický nátlak na macechu však postrádal pořádnou šťávu, přesto to na její nakřáplou palici nakonec stačilo. Byla celkem škoda, že tvůrci nepustili nohu z brzdového pedálu a nedali více průchod své fantazii. Potenciál by se tu určitě našel a rozhodně se z toho dalo vymačkat mnohem více. I z toho důvodu tomu prostě nedám víc jak průměrné ohodnocení. 50% ()

ARI50

Nesmyslný film, děcka totálně vadné, přítelkyně hotovo samo o sobě, a chata na šíleném místě. Příběh který neměl co nabídnout. ()

JASON_X

Prastará životní moudrost pro muže praví: Střez se všech ženských s čoklem! Jsou divný. A taky že jo. No ale je fakt, že tahle měla na divnost docela nárok. Nejdivnější ze všech zúčastněných byl ovšem otec - na údajného psychologa poněkud překvapivě postrádal empatii i psychologický vhled. Jinak nevím, jak si vysvětlit jeho nápad ponechat svoje děti po sebevraždě jejich matky v odlehlém domě s nenáviděnou a nesympatickou macechou, která baští klepky jako lentilky, aby se jí nerozjela recidíva paranoidní schízy. A vzhledem k tomu, že zbožné a zakřiknuté děti jsou zároveň i rafinované sadistické bestie, v zasněžené chatě u zamrzlého jezera se rozehraje vcelku slušný mejdan. Slušný je i zneklidňující hudební/zvukový doprovod a kamera dvorního Tymiána Syfilidise je fakt elegantní. Víc neprozradím a zaokrouhluju nahoru. ()

luka4615

Delikátní psychologická jednohubka, který skrze depresivní obrazy vypráví tísnivý a mrazivý příběh, jenž eskaluje neuvěřitelným způsobem. The Lodge se rovněž může pochlubit i hereckými výkony, které působivě dotváří atmosféru pomalu houstnoucí nejistoty a bobtnajícího šílenství. Ve finále tedy zamrzí pouze samotný start celého snímku, který byl na můj vkus až moc utahaný. Až na tento detail se ale tento počin velmi povedl, pročež byste si ho rozhodně neměli nechat ujít. Skvělá práce! ()

Morholt

Upřímně řečeno já jsem nijak nejásal z ani poměrně vysoce hodnoceného Dobrou, mámo a tohle The Lodge považuji jen za o něco málo lepší. A přitom tu je vlastně všechno dobře. Příběh, byť nějak inovativní, neuráží, studený vizuál je fajn, atmosféra hustá, že by se dala krájet a navrch se povedl i casting na čele s fantastickou Riley Keough. Jenže občas se to táhlo jak smrad, napětí ne vždy úplně fungovalo a to bruslení mezi halucinacemi a realitou mě neznejistilo tak, jak by mělo. Svoje oddané fanoušky si film určitě najde, ale já začínám nabývat přesvědčení, že dvojice Fiala-Franz není pro mě. 50% ()

oLí

Jako snaha se cení, těšil jsem se dost, když jsem o tom nic nevěděl. Výsledek ? Totální blábol, kterej v normální logice ale i nastavený filmový nelogice neobstojí, bere si velký sousto, který od začátku postrádá smysl, protože většina diváků neví, kudy se bude děj ubírat, to s nadějí v nějakou skrytou (tady neexistujicí) pointu prostě dokouká.. Past! Konec, shit, snažte se obhájit pak dobrou kameru nebo prostředí, 4/10 max a čau. ()

ScarPoul

Prvú hodinu som zažíval úplne blažený pocit, že sledujem ďalší originálny film. Asi v strede som mal pocit, že som celý ten príbeh prekukol a začal tomu padať remeň. Hovoril som si, že uf, škoda že sa to nedržalo nejakej konzistentnej myšlienky. Koniec ale prekvapil. Zavádzanie diváka zafungovalo. Psychologicky vyšperkované, atmosféricky hutné a herecky presné. Určite sa jedná o obrovské prekvapenie, ktoré má dômyselnú výstavbu a pri ktorej tvorcovia presne vedia čo chcú povedať. Dúfam, že ďalší film týchto tvorcov bude minimálne podobnou chuťovkou ako toto. Trošku som zase zmätený z týchto hodnotení. Ten film funguje. To, že nejde až tak úplne za čiaru je dôsledok len toho, že sú pod neho  podpísaný aj Američania. Byť to rýdzo európska záležitosť, bola by na konci pekná rezanica. Rozmýšľam nad plným počtom. ()

BoPo

Riley Keough bola dôvod, prečo som bol na tento horor pomerne dosť zvedavý. A svojim výkonom rozhodne potvrdila, že do môjho zoznamu top 10 herečiek patrí oprávnene. Chata ponúka jednoduchý príbeh, ktorý všetko vsádza na atmosféru. Chata na samote, zasnežená krajina, špatne nakombinovaná trojica za ešte horšie nakombinovaných okolností rozohraje podivné, ale nie až tak ťažko odhadnuteľné udalosti, ktoré však fungujú od začiatku do konca. Jednotlivé súvislosti doceníte predovšetkým po dopozeraní, s časovým odstupom, keď v hlave všetko dozreje. Napriek svojim kvalitám sa však film nevyšplhal do nadpriemeru, ale len do kategórie kvalitné, zaujímavé, nepopcornové. ()

corpsy

Prvá polhodinka? Nedýcham. Tá druhá? Pomaly zvoľňujem a začínam prijímať kyslík do pľúc, pretože tempo zvoľnie a nastúpia otázky, čo je v celku v pohode ( nikto nemá rád stereotyp ). Lenže tá prostredná polhoďka, je plná blábolov a stupidít. Potom príde tretina tretia. A je to niečo medzi tým. Teda skoro. Tu sa zrejme scenár hádal sám so sebou. ()

Hoyt

Celou dobu jsem si přál, aby snímek měl jinou pointu než jakou měl ale i tak velmi znepokojivý zážitek. Nevím jestli to bylo tou půlnoční projekcí ve Varech ale v jedné děsivé scéně mi i vyhrkly slzy do očí a to už je co říct. Nearer My God To Thee z úst Riley Keough je strhující broukal jsem si to ještě pár hodin potom. Hodně silné 4*. (KVIFF2019) ()

Astaroth12

Rok čakám na tento film a viac som pozeral do telefónu ako naň. Je to totálna nezáživná nuda, bez náznaku fantázie. Asi dve sceny sa vydarili, tie ukázali, že dalo by sa s týmto filmom popracovať k celkovej spokojnosti, ale dve sceny na 100 minútový film je veľmi malo. Je to len rodinne dráma o tupcovi, ktorý svoje deti nechá z neznámou ženou a ešte sa aj čuduje, čo potom bude nasledovať. Nudné, obsahovo nezaujímavé a príbehovo dosť fádne. Jedine po kamerovej stránke som bol spokojný, tam bolo vidieť, že je za ňou tvor rozumný, ale na tom sa tiež, nedá stavať celý film, takže slabulinké 2*. ()

PauloZ

No teda "sranec" na druhou :/ chce to mít hloubku, ale je to tak nudné, pomalé a v celku o ničem až jsem u toho vybil telefon při psaní s bábo na Tinderu :D ()

Riddick77

Nudil jsem se a místy vskutku hodně. Napětí a atmosféra se budují a budují... až... a zase se budují a budují... Současně určité motivace na takto syrový a opravdový snímek neadekvátně postihnuté. A s hororem to nemá nic společného. 4/10. ()

kajas

Pokud si stejně jako já před projekcí přečtete synopsi tohoto snímku, budete uvažovat nad dvěma možnostmi vývoje příběhu - buď bude nová macecha terorizovat děti, nebo budou děti terorizovat macechu. Nečekaný úvod filmu ještě nabízí další interpretaci, ale ať už uvěříte čemukoli, tohle zpracování vás prostě musí semlít. Psycho horor par excellence, který mě vystrašil i rozplakal. Hlavně, že distributoři posílají do kin padesátý díl "Annabelle"... I na druhé zhlédnutí velká pecka. ()

Trevor

Boli chvíle keď som si naozaj myslel že to vyšperkujú ako Tí druhí, nakoniec sa tvorcovia držali viac pri zemi a ponúkli nám naozaj solídny psycho triler, aj keď teda Dobrú noc, mami to rozhodne nebolo. Jeden z filmov o ktorých som ani len netušil a výnimočne sa rozhodol pozrieť si ho lebo som si tu rozklikol profil Jaedena Martella po pozretí filmu Arcadian. Nakoniec Riley Keough sa svojím výkonom nevyrovnala Susane Wuest z Dobrú,mami a aj preto 3*, ale solídne. ()

honajz2

Po psychologické a audiovizuální (kamera, střih, zvuk) naprostá pecka. Atmosféru to má, ale je to zbytečně utahané. Celkově jsem ale od dvojice Fiala/Franz čekal mnohem víc a jsem zklamaný o to víc, jelikož na Chatu jsem se těšil hned od té chvíle, kdy jsem se dozvěděl o její existenci. Prvních zhruba 40 minut je dost atmosférických, ale pak to poněkud začne uvadat a i tady se duu Fiala/Franz přihodilo, že se pointa dala odhadnout, sice ne tak rychle jako v jejich debutu, ale i tak. A když jsem na konci zjistil, že to tak fakt bylo, byl jsem poněkud zklamaný, jelikož jsem čekal nějakou lepší pointu, že se to celé vyvine líp. Proto Chatu vidím jenom na průměr a to je od tohoto dua celkem zklamání, jelikož mě jejich debut Ich seh, ich seh i přes svoji předvídatelností svojí psycho atmosférou uchvátil na tolik, jako málokterý horor a to až na tolik, že jsem u něj napětím nedokázal odtrhnout oči. Ano, i přes tu svoji předvídatelnost. Navíc bych od Chaty čekal i něco ujetějšího, když za tím stojí dva Rakušané. Ale po psychologické stránce ten film byl velmi zdařilý a po audiovizuální stránce dokonce bych řekl i bezchybný. Akorát jsem prostě čekal něco víc... Btw, jsem rád, že Bakatakis, dvorní kameraman Lanthimose, se konečně podílel na filmu, který je pod taktovkou někoho, kdo má nějaký talent. U Lanthimose (fanoušci promiňte) jenom mrhá talentem. 3* ()

Caminzind

Tak myslím, že tohle by stačilo. Po svojí debutové polosračce se Fiala s Franzovou zmátořili, podojili svoji tvůrčí neschopnost a chrstli na nás tuhle kýčovitou psychedelii o magorech a dětech. Artové klišé bez obsahu, bez nápadu, bez atmosféry (což po jejich prvotině není nikterak překvapivé), zato s hudbou tak neoriginální, že byste si ji nasamplovali za večer klidně sami. Vlastně celé byste si to mohli napsat, natočit, nasnímat a zahrát sami. Stačí nakoukat něco od Hanekeho, Lanthimose, Eggerse a dalších, co umějí, akorát před použitím trochu protřepat. 🎬 41% ()

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

Legendární britské studio Hammer čeká návrat