Arctic: Ledové peklo

Drama / Dobrodružný

Island, 2018, 97 min

Joe Penna

Joe Penna, Ryan Morrison

Silné survival drama o lidské houževnatosti, odhodlání a síle přežít za každou cenu, jemuž vládnou Mikkelsen svým stoprocentním výkonem a scénář svou schopností využít na pohled beznadějnou situaci, nehostinnost arktického prostředí a úsporné rekvizity na maximum. Konzistentně stupňované napětí a postupné přitvrzování podmínek, jimž musí heroicky schopný, vytrvalý a po všech stránkách kladný hlavní hrdina čelit, dokáže upoutat od začátku do konce, byť se kvůli tomu snímek párkrát ocitne na hranici nevěrohodnosti.(8.10.2018)

Rád bych tomuhle filmu vrátil stejnou mincí za zážitek, jakej mi dal. Ale ještě jsem nepřišel na to, jak do komentáře vložit ticho a otevřenou papulu... (Vancouver, Kanada)(6.3.2019)

Konvenční pomalý survival, kde Mads Mikkelsen přežije pád letadla za severním polárním kruhem a dělá vše pro to, aby se dostal zpět do civilizace. Téměř žádné dialogy, jen čisté herectví - před Mikkelsenem smekám, na jeho výkonu a mimice celý film stojí. Děj ovšem nenabízí nic moc nového, co bychom už neviděli v jiných žánrově podobných filmech, a tak nějak tuším, že mnoho diváků bude časem Arctic popisovat jako ten film, kde Mads táhne sáně. Po zhlédnutí jsem se cítil stejně vyčerpaný jako hlavní hrdina. [SITGES 2018](7.10.2018)

Sledoval som to so zatajenym dychom a zamracenym obocim.. pre niekoho mozno film 127 hodin v zimnom kabatiku, pre mna vsak oproti “konkurencii” nekomercne, s ovela vybicovanejsimi emociami a neporovnatelne lepsim hereckym vykonom. 127 hodin bola pre mna oproti tomuto filmu len rozpravka (pribeh chlapca ktory si zabudol nozik a hrebienok mu spadol az potom co si musel odrezat ruku). Film arctic je emociami uplne inde... za mna 5* a najlepsi film artfilm festivalu.(25.6.2018)

Po pozvolném rozjezdu film nabere dramatičtější ráz beznádějnosti situace, bez thrillerových klišé, se zachováním parametrů minimalistického, uvěřitelného survival dramatu, hodného účasti mého nejoblíbenějšího evropského herce současnosti. Ale nic převratné jako bylo třeba Boylovych 127 hodin nečekejte. [Cannes](12.5.2018)

• - Celosvětová premiéra filmu proběhla 10. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes, kde film po promítání dostal od diváků 10minutové standing ovation. (Stoka)

• - Overgardův (Mads Mikkelsen) průkaz zobrazuje fotku mladého Madse Mikkelsena. Jedná se o stejnou fotografii, která byla použita v seriálu Hannibal (od r. 2013) a ukazovala mladého Hannibala Lectera, postavu, kterou si zahrál také Mads Mikkelsen. (MeanWhile)

• - Postava Madse Mikkelsena se jmenuje H. Overgard. Přestože křestní jméno, které se schovává pod písmenem „H“, není přesně dáno, režisér filmu naznačil, že se jedná o jméno Hannibal. Je to odkaz na roli Madse Mikkelsena jakožto Hannibala Lectera v seriálu Hannibal (od r. 2013). (MeanWhile)