Arctic: Ledové peklo

Drama / Dobrodružný

Island, 2018, 97 min

Joe Penna

Joe Penna, Ryan Morrison

Nejlepší Evropský herec Mads Mikkelsen bojuje o život v chladné Antarktidě v novém dobrodružném Survivalu. Fanoušci Survivalů si určitě příjdou na své, ale na můj vkus je film až moc minimalistický a také vlastně bez překvapení či výrazně zajímavých scén. Mads ve filmu téměř nemluví, takže chválit se dá pouze jeho šikovnost a kreativita přežít. Je to věrohodně natočené a vše dává smysl, ale filmu schází drive i napětí bohužel. Je zde sice ledový medvěd, ale ve srovnání s Revenantem to nestojí ani za řeč. Pro Fanoušky Madse, přírody a Survivalů povinné zhlédnutí, zbytek film může ignorovat, protože o moc nepříjde. 60%(16.4.2019)

Nenašel sem (až na herecký výkon) tady nic tak nějak zajímavýho. Podobnejch filmů je celkem dost, jen je zajímavý sledovat jak si hrdinové poradí s nemilosrdnými podmínkami, který tady vládnou. Jako, příjemný je sledovat tenhle film z teplíčka domova a k tomu si pěkně večeřet a dávat si vychlazený pívečko. A při tom si tak přemejšlet, jak bych se asi zachoval já v týhle nemilosrdný krajině. Tenhle týpek měl pod čepicí a měl svůj systém, kterej mu pomáhal přežít a pak i podstoupit strastiplnou cestu za záchranou. Bohužel mě film od začátku nedokázal uplně připoutat ke gauči jako třeba film "Přežít". Tady je tak nějak jasný jak to dopadne a tím je to pro mě příběhově za nula.(20.4.2019)

Na charismatického Madse se vždy doubře kouká, takže i devadesát minut toho, jak tahá saně po ledové pustině, je vlastně docela fajn, ale objektivně filmu schází přesah, hluboká myšlenka, poselství. Hrdina si fyzicky sáhne na dno, ale do jeho psychologie/postojů moc nevidíme. V jedné chvíli musí udělat morální rozhodnutí, ale připadalo mi, že film si to dost ulehčil. A opět, i když jde ve filmu o život, o postavách nevíme dost na to, aby nám na nich záleželo. To už mám stokrát radši Toma Hankse teatrálně plačícího nad uplavanou mičudou...(12.4.2019)

„S.O.S.“... /// Země sněhu a ledu… a Mads Mikkelsen. Filmovej a příběhovej minimalismus. Jak jinak předvést extrémní sáhnutí si na dno sil? Survival plnej herectví jednoho muže, ve kterým atmosféru tvrdí hudba a zvuky. Ovšem – aniž bych srážel snahu zúčastněnejch… tak Redfordovo Vše je ztraceno mě chytlo víc. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Hledám místo, kde by se dala oslavovat čínská politika. 2.) Pro mě je nejlepší parta jeden. I ve filmu. 3.) Thx za titule „Parzival“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(8.5.2019)

…keď si spojím pojmy ako: dráma (bonus ala survival), severania (s čerešničkou na torte v podaní Madsa), tak očakávam divákovo "naprosté" splynutie, empatické stotoženie sa so snímkom, ako býva v takejto konštalácii zvykom.. scenérie, okolnosti, herecké obsadenie priam nabádali na sršiace ľadové ostrie z každej sekvencie, rýdzej surovosti, ktoré sa bude hlboko zabárať pod nechty, až do mäsa, lež nič také sa nedialo a film sa vo svojej jemnej ležérnosti dostal až ku koncu, ktorý by znamenite fungoval, ak by sa esencia videného dokázala vstrebať a neostala len na plátne… (CSFD projekcia Bory Mall --65%--) …btw. prepracovanejšie logickejšie vsuvky na pozadí, by určite napomohli…(27.3.2019)

• - Hodinky, které ve filmu nosí Overgård (Mads Mikkelsen), jsou Seiko Sportura Solar Chronograph. (Krupe)

• - Overgardův (Mads Mikkelsen) průkaz zobrazuje fotku mladého Madse Mikkelsena. Jedná se o stejnou fotografii, která byla použita v seriálu Hannibal (od r. 2013) a ukazovala mladého Hannibala Lectera, postavu, kterou si zahrál také Mads Mikkelsen. (MeanWhile)

• - „Natáčení bylo opravdu náročné. Jak fyzicky, tak psychicky. Potýkali jsme se s větrem silným 80 km/h, zmrzlým deštěm, sněžnými bouřemi, neprůjezdnými silnicemi, vozy s materiálem zaseknutými daleko na cestě, dveře aut nám urvala vichřice a na konci natáčení začal tát sníh. Kvůli počasí se natáčecí plán měnil snad každou hodinu. Ale i přes tyto brutální podmínky, zůstal celý tým nezdeptaný. Až čiperný. Obzvláště Mads. Na mysl mi přichází hlavně jeden záběr: Overgård je skoro kilometr od kempu, přichází k němu přes zamrzlé jezero. Skůtry v té době na jezero nesměly, takže trvalo snad půl hodiny jen se dostat k místu záběru. Mohl ho dablovat jakýkoliv člověk v červené bundě, ale Mads zůstal věrný svému závazku, že bude v každičkém záběru. Dali jsme mu vysílačku a šel… Tenhle záběr je můj úplně nejoblíbenější z celého filmu.“ – Joe Penna, režisér/scenárista. (Zdroj: Bohemia MP)