Arctic: Ledové peklo

Drama / Dobrodružný

Island, 2018, 97 min

Joe Penna

Joe Penna, Ryan Morrison

Že je Mads tím nejlepším hereckým matadorem ze severských zemí, tak vo tom vole kurva žádná a tady to jen potvrzuje. Táhne tu celý film, scénu za scénou, proti zimě, s omrzlinama, se ,,zbytečnou” váhou navíc a konec v nedohlednu. Je to studený a depresivní drama, koncert jednoho muže (a polomrtvé čajky). Všechno na filmu bylo tak, jak být mělo, jen mi tam něco málo k 5* chybělo. Ale co? Sám nevím, ten film je žánrově na špici (daleko před Otevřeným mořem nebo Pohřbeným) a přitom mu ještě chybí. Hlavní postava je sympaťák a dobrák od kosti, což se mu párkrát nemusí vyplatit. Na letní večerní ochlazení super, na zimní depresi jakbysmet, ale ledy mi z toho netají. 4* a.k.a 85%(23.4.2019)

Veľmi uveriteľný snímok bez prešľapov, ktorému chýbal možno širší priestor v trvaní cca 0,5 hodiny na "doznenie rezonancie" niektorých scén, ktorý by viac podčiarkol zúfalstvo hlavného hrdinu, jeho nepoddajnosť osudu, samotu, vôľu prežiť a v neposlednom rade krásu čistej prírody so všetkými jej nástrahami, ktoré ponúka a možno aj výraznejší soundtrack ako tomu bolo v scénach samoty filmu The revenant. Inak 100 % za mňa.(6.5.2019)

,,SKÚSTE TOTO. ARKTICKÝ PSTRUH. S REZANCAMI." __ Filmový minimalizmus po formálnej stránke rovnako čistý ako prostredie v ktorom sa odohráva, pozbavený flashbackov (s možným klišé), s naratívnosťou zastúpenou vo dvoch fotografiách a s minimom dialógov, ktoré by som túžil ešte viacej zosekať. Ťažko povedať, či by sa dalo z námetu vyťažiť viacej keďže sa odohráva v bezútešnej ľadovej pustatine a preto prichádza iba s jediným prekvapivejším momentom v čase kedy svitá nádej a ktorý záver zdramatizuje iba do takej miery, aby napokon mohol skončiť len s dopredu jasným, jediným možným výsledkom. Ten je napokon veľmi podobný ako vo ,,Všetko je stratené", ktorý je vo vlastnej úspornosti dotiahnutý takmer do maxima. (CSFD PROJEKCIA BORY MALL, 145. hodnotenie, 18. komentár k filmu)(28.3.2019)

…keď si spojím pojmy ako: dráma (bonus ala survival), severania (s čerešničkou na torte v podaní Madsa), tak očakávam divákovo "naprosté" splynutie, empatické stotoženie sa so snímkom, ako býva v takejto konštalácii zvykom.. scenérie, okolnosti, herecké obsadenie priam nabádali na sršiace ľadové ostrie z každej sekvencie, rýdzej surovosti, ktoré sa bude hlboko zabárať pod nechty, až do mäsa, lež nič také sa nedialo a film sa vo svojej jemnej ležérnosti dostal až ku koncu, ktorý by znamenite fungoval, ak by sa esencia videného dokázala vstrebať a neostala len na plátne… (CSFD projekcia Bory Mall --65%--) …btw. prepracovanejšie logickejšie vsuvky na pozadí, by určite napomohli…(27.3.2019)

Minimalismus na druhou. Dánský klenot Mads Mikkelsen trpí kdesi za polárním kruhem, kde ztroskotal se svým letadlem, zbytek posádky pohřbil a teď se snaží přežít. Trpělivě pracuje s omezenými možnostmi, chytá ryby, hledí do mapy, přebývá v kabině letadla, kusem plechu vykutává nápis SOS a doufá. Pravidelný režim ho udržuje při smyslech. Naději mu dává záchranný vrtulník. Nepřízeň počasí ovšem byla proti a náš hrdina tak navíc nově pečuje o zraněnou pilotku. Zřejmě solidní motivace dostat ji do civilizace živou. Bez zbytečných slov a kudrlinek se dostáváme do centra dění, sledujeme rutinní úkony, které se neustále opakují. Právě až po vydání se napříč ledovou pustinou (bylo to nutné?) přicházejí nové výzvy a překážky. Za nějaký zbytečný patos v podobě vzpomínek na milující rodinu mluví situace, do kterých se omrzlý a hlavně houževnatý hrdina dostává. Přesto tenhle kousek o lidské vytrvalosti a síle nějakou tu emoci postrádá. Alespoň v mých očích.(23.4.2019)

• - Režisér filmu Joe Penna začal v roce 2006 nahrávat videa na svůj YouTube kanál MysteryGuitarMan. Arctic: Ledové peklo je jeho prvním celovečerním filmem. (MeanWhile)

• - Ztroskotané letadlo má české označení OK-AGG. (berbis)

• - „Natáčení bylo opravdu náročné. Jak fyzicky, tak psychicky. Potýkali jsme se s větrem silným 80 km/h, zmrzlým deštěm, sněžnými bouřemi, neprůjezdnými silnicemi, vozy s materiálem zaseknutými daleko na cestě, dveře aut nám urvala vichřice a na konci natáčení začal tát sníh. Kvůli počasí se natáčecí plán měnil snad každou hodinu. Ale i přes tyto brutální podmínky, zůstal celý tým nezdeptaný. Až čiperný. Obzvláště Mads. Na mysl mi přichází hlavně jeden záběr: Overgård je skoro kilometr od kempu, přichází k němu přes zamrzlé jezero. Skůtry v té době na jezero nesměly, takže trvalo snad půl hodiny jen se dostat k místu záběru. Mohl ho dablovat jakýkoliv člověk v červené bundě, ale Mads zůstal věrný svému závazku, že bude v každičkém záběru. Dali jsme mu vysílačku a šel… Tenhle záběr je můj úplně nejoblíbenější z celého filmu.“ – Joe Penna, režisér/scenárista. (Zdroj: Bohemia MP)