Stockholmský syndrom

• Česko Stockholm (více)

Stockholm popisuje skutečné události z roku 1973, kdy byla za absurdních okolností přepadena Centrální stockholmská banka. Lars Nyström (Ethan Hawke) chce pomocí zajatých rukojmí vysvobodit z vězení svého parťáka Gunnara (Mark Strong). Jednání s policií a dokonce i se samotným premiérem však uvázne na mrtvém bodě a hodiny čekání se protahují na celé dny. Lars rukojmím střídavě vyhrožuje a starostlivě dbá o jejich blaho. Začíná se tak mezi nimi, obzvláště mezi Larsem a vdanou úřednicí Biancou (Noomi Rapace), vytvářet specifický vztah, který později vejde do všeobecného povědomí jako psychologický fenomén zvaný "stockholmský syndrom". (Magic Box)

Morholt

Filmu prospívá skutečnost, že Budreau se neobtěžuje žádnou dlouhou předehrou a Ethana pošle do banky hned v prvních minutách. Tím odpadá nutnost použít nějaký zlomový moment, ve které se rukojmí postaví na stranu banditů a všechno tak postupuje přirozeným způsobem. Režisér zároveň ví, kdy zatlačit na pilu co se emocí týče a stejně tak dokáže vystihnout chvilky pro nějaký ten vtípek. Na jedničku vyšel i casting, ačkoliv Hawkeova postava mi občas přišla trochu moc hysterická. Ale upřímně řečeno nemám potuchy, jak to tam tenkrát vypadalo. No a výhrady nemám ani k dobové atmosféře. Veliká spokojenost. 85% ()

Lacike

Neviem čo to bolo. Komédia? Dráma? Dokument o jednom absurdnom prepade banky behom ktorého sa do seba zamiluje jeden idiot, ktorý banku prepadol a jedna chudera, ktorá v banke robí? Ethan Hawke mi ako ten ukecaný idiot po chvíli liezol na nervy a ony tým jak bola blbá vlastne tiež. Jedine Mark Strong to uhral so cťou. Policajti sa tiež príliš nevyznamenali a boli prefíkaní jak príslušníci nejakého typického SK zboru. Výsledkom je síce divný ale dosť nudný mix žánrov. Nestojí to ani za jedno pozretie. 4/10. ()

Ellmariachi

Ethan Hawke. Jediný světlý moment. Ostatnímu úplně nerozumím. Pokud je film podle skutečné události, měl zvolit úplně jiný tón vyprávění. Já měl totiž 50 procent filmu pocit, že sleduji Francouzkou komedii se známým Hollywoodským hercem v hlavní roli. No a pokud to takhle nějak opravdu bylo, tak látka za filmové zpracování ani nestála. O tom ale pochybuji. Přitom psychologickou hru s Ethanem v hlavní roli, kdy se střídavě mění ze zločince na "člověka" , kterému se něco vymklo z rukou a on se snaží zachránit co se dá, bych si líbit nechal. 50 procent a totálně promarněný materiál. ()

Hamaradža

Celkom príjemná rekonštrukcia "ako to asi bolo", jej psychologickou drobnokresbou už by som si však tak istý nebol, chovanie postáv pôsobí neraz veľmi vykonštruovane. ()

M.i.k.e

zajímavé téma v líbivém hávu,které je ovšem zpracováno nezajímavě a nijak nevybočuje z řady jiných podobných filmů inspirovaných skutečností.Podobně jako mnozí další zde i já bych radši viděl čistě švédskou verzi ve švédštině...50% ()

Fleinka

V rámci FebioFestu jsem viděla tenhle skvělý snímek, který má spád, humor a hlavně je natočen podle skutečné události. Stockholmský syndrom, kdy oběť začne soucítit s pachatelem. Jestli lupič byl takový sympaťák, tak se není čemu divit a psychologové vymysleli tenhle pojem aby nemuseli rukojmí k soudu za spolupráci na loupeži. :D Dlouho jsem nebyla v kině, kde by se lidé tolik smáli a do toho k závěrečným titulkám zatleskali :) ()

C0r0ner

Je to tak na půl plynu. Není to ani vyhrocená a napínavá detektivka jako třeba Dokonalá loupež a není to ani přestřelená (dobře míněno) šílenost jako Pot a krev (i když přesně to nám tvůrci na začátku slibují). Takže dohromady vyložený průměr a rozhodně nic převratného. 50% ()

Juto

Film, ktorý je ospalý a má tlmené farby, je ľahko zábavný a pozerateľný, hlavne vďaka Hawkeovi. 6/10 ()

campix

Trailer navnadil, ale možná jsem čekal trošku větší artovku. Tady je jasně vidět, jak to dopadá, když se americká produkce vrhne na evropskou záležitost. SIce je to zábavné a rychle to odspípá, ale je tu problém brát tu situaci podle skutečných událostí vážně. Dle mého názoru tyto události tak trochu i znevažuje. Nicméně herecky dobře obsazené a opravdu pěkně fungující a zábavná jednohubka. Rozhodně jsem čekal víc. ()

angel74

Konečně vím, co znamená slovní spojení „stockholmský syndrom” a od čeho je odvozené. Možná nemusel být snímek Stockholm až tak komediálně laděný, ale kdo ví, pak by se nejspíš zařadil mezi nepřeberné množství filmů o bankovních loupežích, aniž by mě nějak upoutal. Každopádně jsem se nenudila, takže nemám důvod dávat špatné hodnocení, zvlášť když hlavní role skvěle ztvárnili Ethan Hawke a Noomi Rapace. (75%) ()

andrii

I když by neměli, přitahují se. Jako na jednom magnetu opačné póly. Na příliš krátkém řetěze. Ztrácejí dech. Jako sebevrazi na mostě. Ten, který patří do, ale není a schovanka v poutech, která si nemůže hnout, ze za(u)jetí, z koštu zakázaného ovoce lupiče, který jí dává závratnou nevolnost nevyjasněné, unášející romance. ()

Johnny.ARN

A milé deti, takto vznikol tzv. stockholmsky syndróm. Skvelé obsadenie, skvelé situácie a tak absurdný a pritom pravdivý príbeh, že len kukáte a nechápete, čo sa v tom Švédsku v sedemdesiatkách dialo. Mám pocit, že som ešte nevidel "konvenčný" film z ich produkcie. Bud sú iné námetom alebo technickými záležitosťami. Švédi si proste robia vlastnú scénu. 3 z 5 ()

Ryuuhei

Slušné drama, které se neutápělo ve zbytečné depresi a dokázalo uvěřitelně vykreslit emoce. /// Viděno na JOJ Cinema s českým dabingem. ()

Timak

Tak herecky to bylo fajn. Režijně taky a kamera byla v pohodě. Jen mě to nebavilo. Není to špatný, ale vážně to nenadchlo. ()

zsn

Dost nuda. Parodie, která parodií není. Ovšem Ethan je dokonalý komik. Noomi se mi tam naopak vůbec nehodila. Hodí se spíš na akčnější scény a rodinná dramata. Nic, co bych musela ukládat na externí disk. ()

herr_carter

Strašně zvláštní film, asi chápu ten syndrom u rukojmích, jelikož zasahující policie v čele s největší čuráčí hlavou nedala moc prostor k získání sympatií, na druhou stranu oba únosci taky (alespoň ve filmu) nepatří k nějakým miláčkům a sympaťákům...škoda , že film není švédský a v původním znění................moje hodnocení = 5,5 z 10. ()

Soweek

Nemohu říct, že by mě film nebavil, ale z řemeslného hlediska se jedná o hrozně "levnou" záležitost. Béčková režie a kamera tomu zbytečně sráží hvězdu a další hvězda dolů je kvůli scénáři, z kterého se dalo vytřískat mnohem více. ()

sedm.1

Nemám rád cokoliv absurdního. Čím začíná tento snímek? Prologem natočeno dle absurdního, leč skutečného příběhu. A věděl jsem, že bude zle. A bylo. Nicméně bych celý ten příběh neoznačil ani tak za absurdní, jako spíš za nevýrazný, nudný a hlavně hloupý, a to především díky postavám, které se oné akce účastnili. Jak lupiči, tak policajti na mě totiž působili neskutečně trotlovitě a připitoměle. Jejich činy, reakce, dialogy, to vše připomínalo spíš nějakou grotesku, či parodii na lupičské filmy, no prostě to snad nemohl nikdo myslet ani vážně, že se něco takového mohlo stát, že se něco takového mohlo odehrát a jestli ano, tak no nazdar. Každopádně, ať už se to stalo, nebo ne, film samotný je i tak opravdu mdlý, nezáživný, bez tempa, žánrově pak vůbec nevím, kam ho zařadit, neboť nefunguje v žádné formě, není to vtipný, není to dramatický, nemá to emoce, ani napětí, a i ve výsledku to skončí v podstatě tak nijak, zkrátka fakt bída. Hlavním důvodem, proč jsem ovšem tento snímek chtěl vůbec vidět, bylo kvůli mé oblíbenkyni Nooomi Rapace, která tam také ale stála jediná za pozornost, Hawke je totiž po celou svou kariéru dost mimo, Strong zas působil, jako by se natáčení zúčastnil jen proto, že mu někdo vyhrožoval udáním v rámci kampaně Me Too, no a ty ostatní švédský ksichty byly též za trest, takže i po castingové stránce mizérie. Prostě Stockholm není dobrý film, nemá čím zaujmout, nemá čím překvapit, spíš je to otravná a dlouhá zbytečnost. ()