Sonny (Al Pacino) a Sal (John Cazale), dvě nuly, které hnány životní nouzí vstupují do banky, aby ozbrojené uzmuly kus svého štěstí. Než se stačí vůbec zorientovat a zjistit, že bankovní trezor zeje prázdnotou, jsou nezkušení zlodějíčci v hledáčku policejních složek a dravých médií. Sonny a Sal mají náhle na krku z jedné strany rukojmí, z druhé strany, vedle dozorující policie, širokou veřejnost, v jejíchž očích zosobňují lidové hrdiny. S tím, jak se zvyšuje napětí, dochází v bance čerstvý vzduch a spolu s ním také veškeré legrácky a čepýření. Situace se pomalu, ale neúnosně blíží ke svému konci… 22. srpna 1972 byla v Brooklynu naplánována bankovní loupež, která neměla zabrat více jak dvacet minut. Nakonec John S. Wojtowicz, ozbrojený nejen palnou zbraní, ale především znalostí mafiánského filmu Kmotr (1972; účinkoval v něm právě Al Pacino), s psychicky nevyrovnaným kumpánem Salvatorem A. Naturalem, drželi rukojmí po čtrnáct hodin. Jedním z hlavních motivů k loupeži bylo pro Wojtowicze získání finančních prostředků na chirurgickou přeměnu pohlaví svého transsexuálního partnera, Elizabeth Edenovou. Netradiční kriminální událost mistrovským způsobem převedl o tři roky později na stříbrné plátno režisér Sidney Lumet (Dvanáct rozhněvaných mužů, Sestup Orfeův, Zastavárník, Vražda v Orient expresu). Společensko-kritickému dramatu nelze upřít jak nadsázku, s níž se umně líčí absurdní charakter celé loupeže, tak přesnou psychologickou drobnokresbu všech zúčastněných vystavených nezměrnému tlaku. Velkou zásluhu na tom nesl strhující scénář Franka Piersona, jenž za něj získal oborovou cenu Writers Guild of America i Cenu Akademie. (Česká televize)

Vaso

Téměř One man show. Bohužel. Kromě Alova výkonu se zbytek táhne do ztracena a to mi nestačí. Působí to až nepřirozeně tragikomicky a vlastně ten zbytek vystihuje výraz Salovy tváře. ()

arrow2222

Odkedy som pre seba "znovuobjavil" filmy so starou gardou panov hercov, velakrat sa nestacim cudovat. Tak ako pri tomto filme. Pacino dokazal spravne vystihnut stres cloveka konajuceho pod tlakom situacie, kombinovany so strachom co bude dalej na jednej strane a z toho vyplyvajucej moznej rezignacie, a podvedomym nasilnictvom, ktore mu dava do vienka nepredvidatelnost svojich reakcii.. Takze tie su raz hrube a raz komicke.. Tak rozpoltene ako jeho postava ma byt.. takze ma potom manzela aj manzelku zaroven, a sedi to k nemu. John Cazale ako spravny zmanipulovany gangster, konajuci pod "vplyvom" cohosi.. a s kym nie su napriek jeho zjavu zarty.. Tato dvojkombinacia vo vysledku sposobi, ze film posobi dojmom, ze sa na nic nehra, ze to je takmer iba zaznamenanie nejakeho prepadu banky akych boli/su tycty.. so vsetkymi dostatkami i nedostatkami... ved aj bankovi lupici su iba ludia ako my ostatni... A navyse pocit, ze sa nad dejom vznasa nieco naznacene ale nevypovedane.. 5* ()

MrJoda

Tenhle film má má hodně do sebe a je svým způsobem vážně netradiční. Skupinka tří šílenců se rozhodne vykrást banku, zrovna když evidentně nemají svůj nejlepší den a až moc pozdě zjistí, že si možná všechno dost špatně promysleli. Námětově by to mohla být komedie, ale film jde mnohem hlouběji, nejen díky předloze ve skutečné události. Herecké výkony jsou naprosto skvělé. To, co předvádí Al Pacino, se nedá slovy vyjádřit. Ten chlap dokáže dokonce i neuroticky cukat pusou, tak, že člověk prostě nevěří, že to jenom hraje. Skvělým protějškem mu je Charles Durning, který se chudák může chvílemi roztrhat a stejně se nezavděčí. Naprosto výborně vykreslené postavy, sem tam trocha ironie a rozuzlení, které celý příběh zakončí přesně v duchu děje. Rozhodně vřele doporučuju! ()

karelondatra

Netradičně působící drama, často připomínající spíše parodii, v každém případě ale skvělý mladý Al Pacino, John Cazale a v podstatě i celý personál přepadené banky, kteří všichni dohromady působí nesmírně lidsky. ()

Digi_cz

Drama, které umí jen Al Pacino, zde společně s jeho starším bráchou z Kmotra II, který se cítil tehdy ukřivděný. Film založen na skutečné události. Al Pacino nominován na Oscara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA, kterou proměnil. ()

sun.eagle

Filmy na téma loupež mě odjakživa bavily. Každé to zpacování loupeže je originální, tady třeba se jde hned na věc. Pravý protipol Ocean's eleven, žádné pečlivé plánování jen čistá improvizace typu nějak se to vyvrbí, což přináší spoustu humorných a absurdních situací. Boužel od půlky film ztrácí dech a přesto že Al Pacino zachraňuje co dá, tak jsem se místama solidně nudil. Hodně to pak zvedá závěrečná desetiminutovka. Taky jedno ožehavé téma, v té době asi hodně velké tabu tady bylo našroubované neskutečně uměle a zbytečně. ()

Luxurka

Dva packalové, kterým se to nepovedlo :-) Baví mě to, jak je film pojatý. Dva nepříliš chytří kámoši se rozhodnou, že vykradou banku kde jak zjistí, nejsou žádné peníze...alespoň ne tolik, kolik očekávali. Nazvala bych to - hodně povyku pro nic. Chtějí odejít ale to už nejde a začíná napínavá podívaná jak to vlastně dopadne a co ti dva vymyslí. Obsazení Pan Dokonalý Al Pacino a neméně výrazný Johna Cazale mluví za vše. I tak si myslím že je to spíš podívaná pro fajnšmekry a dnešního diváka může nudit. Pokud nejste skalní Al Pacina nebo neoceníte starší filmy tak na to nekoukejte :-) (to byli zřejmě ti se třema hvězdama a míň) ()

PORTER44

Nechci ten snímek nijak hatit ale nuda nuda,začátek docela dobrý ale když už byli v bance 20 min už to nudilo, pořád dokola,hádky s policajty s rukojmími,Al Pacíno tancuje před bankou jako by nic,podává si ruce s policajty ,dost zvláštní loupež,těžko uvěřit že je to podle skutečnosti,nijak jsem se nebavil. ()

opatstviolov

Film o bizarní bankovní loupeži z roku 1972 Psí odpoledne je zkrátka vynikající. Al Pacino předvádí jako vždy fantastický výkon. Režie Sidneyho Lumeta je skvělá. Chytlavé dialogy. Téměř bezchybný. 10/10 ()

jirikzaboj

Titulek nelhal a opravdu se jedná o jeden z nejbizarnějších heist filmů, co jsem kdy viděl a sílu tomu dodává inspirace reálnou událostí. Utáhnout to na dvou hodinách je docela výzva, ale režie S. Lumeta si s tím poradila a využila především hereckých předností všech zúčastněných. Pacino se vyblbnul a je radost vidět jeho um zahrát na hraně komediálního dramatu, ve kterém mu pomáhá zamlklý a nervózní parťák John Cazele a také rukojmí, kteří chvílemi působí jako pod vlivem Stockholmského syndromu a vytváří tak ještě bizarnější situace společně při vyjednávání s policií. Film se explicitně vyjadřuje i k tehdejším sociálním a politickým problémům v Americe, díky kterých se docela film proslavil a některé hlášky skončily i v žebříčcích těch nejkultovnějších a to zaslouženě. ()

Andrmen221

Říkam si, jak tak sleduju film "umí sakra udělat Al Pacino špatný film?". Asi ne. Ikdyž nikdy nepochopím, proč se rozhodl hrát v té největší řídké sračce Adama Sandlera Jack&Jill. Anyway od začátku je to prostě akce a jede se na plné pekci. Pacino skvělý jako vždy. Místy to působilo až komicky, jak nepřipravení a neprofesionální zloději vlastně byli. O to více šlo poznat, že Sonny má dobré srdce a nechce nikomu ublížit. U Sala už jsem si tak jistý nebyl, hlavně potom co řekl, že je připravený oddělat všechny kolem sebe včetně sebe. Skoro jsem si myslel, že se jim to nakonec povede. Hrozně jsem Sonnymu přál ten hamburger v letadle, když celej den nic nejedl xD. Ale konec dobrý všechno dobré. Od filmu jsem nic nečekal, jako vždy jsem nevěděl o čem jde a zase jednou jsem byl příjemně překvapen ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011