Mandalorian - Season 1 (2019) (série)

Kapitola 4: Útočiště (S01E04)

(epizoda)
  • USA Chapter 4: Sanctuary (více)

Mandalorian spojí síly s bývalou výsadkářkou a brání farmáře proti nájezdníkům. (Disney+)

Cheeter

Myslím, že hitem tohoto seriálu se stane malý Yoda pojídající žáby. To prostě těžko někdo překoná. Jinak opět velmi jednoduchá a zároveň výborná příběhová linie. ()

Martrix

Scénáristický zmetek. Dokonce je to tak špatný, že klidně můžu napsat o čem to bylo a nebudete to považovat za spoiler. Idylická vesnice, jejíž obyvatelé si klidně farmaří...v tom se z hloubi lesa vyloupnou zlotřilci a všechno jim vezmou. Ejhle, kolem letí loďka s Mandalorianem. Spásný nápad...najmeme ho, aby nám od zlotřilců pomohl. Blalalalabla...nějaký ten děj a la Sedm statečných vygraduje do scény, kdy se vesničané radují v troskách své kdysi malebné vesnice, protože zlotřilci dostali na prdel. No fuj! I nejslabší epizody Klonových válek, byly originálnější. A i když nebyla zápletka nijak hlubokomyslná...téměř nikdy to nebylo hloupé. Tato epizoda je hloupá v desítkách situacích. Proč přenášet boj do vesnice, kde jsou děti? Bojové schopnosti Mandy jsou vcelku pofidérní, stejně jako motivy jeho činů...je to rozklížené a nevěrohodné...nebýt toho, že jde o SW, byla by to stěží průměrná epizoda. ()

mortak

Po třech akčních epizodách tu máme trochu toho měkčení zatvrdlého Mandolorianova srdce, a to přes přírodní idylku a jednu svobodnou matku. BDH to sice jako režisérka trochu s tou sentimentalitou přehání, ale Gina Carano se pořád umí rvát a AT-ST je dobrá akční tečka. Doufejme, že tvůrci nebudou moc tlačit na ten motiv spasení jednoho "bounty huntera", a bude se držet westernová linka. ()

BROKEN_

I když se jedná "zatím" ( ještě jsem neviděl všechny díly ) o nejslabší díl, pořád je to strašně fajn. Ve 4 dílu nahlédneme do nitra Manda, který nám ukáže ( nebo spíše naznačí), že si sundává helmu, jen když je o samotě. Dále bych těch říct, na to, že režiserkou je Bryce Dallas Howard, herečka která se objevila ve filmech - Spider-Man 3, Jurský svět, tak má za mě "zatím" nejlepší režii, z dosavadních dílů, velice se mi líbila její práce. Akce dobrá, nová postava která je po boku Manda taky dobrá, rozhodně bych ji chtěl vidět ještě jednou v akci, a samozřejmě si to Baby Yoda krade pro sebe, jako vždycky. Ve výsledku je to díl, který vlastně ani nemusel vzniknout. I tak, jsem spokojen a těším se na další díl, Mandalorian mě hodně baví. :) ()

Sany33

Príbeh: Mando je nútený uchýliť sa na opustenej planéte kde by ich nemal nikto nájsť. Nezaprie v sebe lovca a prijme prácu od miestnych farmárov, ktorý zúfalo potrebujú pomoc proti nájazdníkom. Prevedenie: Vôbec mi nevadilo že to vykráda staré westerny. Práve naopak neskutočne ma to bavilo a tá milostná story s dávaním si dole prilby no za mňa vydarený diel. 94% ()

drackula

Dvaja statočný ochraňujú farmárov pred bandou zlosynov. Bolo tu síce pár logických chýb, ale ten westernový pocit, ktorý z toho sálal ma dokonale pohltil. Epizódu som si naozaj užil. 90% Disney plus ()

Ironfood

Variace na Sedm statečných, ve které má hlavní hrdina podobně jako kdysi Lee idiotský nápad ukrýt se uprostřed bojiště. Milostný románek s vesničankou působí hodně křečovitě a nereálně. Taktéž mě trochu zarazilo, že ačkoli AT-ST popisují jako téměř nezničitelný stroj rozsévající smrt, moc škody nenadělal a k zemi šel celkem svižně. A naděje, že se zbavíme zeleného pikaču, se bohužel ukázaly jako plané. ()

Melios

( Komentár je len môj subjektívny názor ,ktorý som naschvál napísal s cynickým podtónom ,takže ho neberte moc vážne ) ... A samozrejme ,keď ja začnem niečo chváliť všetko musí ísť do sračiek. Minulé epizódy boli to najlepšie ,čo ma od premiéry Rogue One čakalo. Epizóda 7, 8 a SOLO ma neskutočne sklamali a tak som dúfal ,že sa Mandalorian nezačne správať strojene ,predvídateľne a neskutočne detinsky. Bohužiaľ toto všetko tento diel obsahuje. Máme tu jednoduchú zápletku ( až moc jednoduchú ) točiacu sa okolo vojen medzi kmeňmi ,ktorú nakoniec vyhrá kmeň na strane Mandaloriana ( aké nečakané! ) a vzápätí to vyzerá ,že sa nám tu pekne usadí ,ale ako to býva niekto ho príde zabiť a celá predstava sa rázom rozbije. Baby Yoda a jeho roztomilosť nedokážu odvrátiť pozornosť od nedostatkov . Počas celej epizódy som mal pocit ,že je hlavný charakter až moc citlivý a tvorcovia nám pchajú do ksichtu jeho pocity ,ktoré od nájomného zabijáka moc ľudí fakt nechce počuť. K tomu si ešte prirátajte neprehľadnú a zbesilú akciu a máte Star Wars Last Jedi vytvorený. Ale katastrofa to nebola ,len mám pocit ,že keď Disney začne robiť niečo neskutočne vážneho a dospeláckeho tak to vždy okorení niečim detiským trápnym. ()

chmíří

Dle mého názoru zcela zbytečná epizoda, která dost shazuje a nereflektuje předešlý děj...tohle klidně mohla být epizoda 8., 12, 2008... seriál bez děje, postaven na nezávislých epizodách sem nechtěl 😢 ()

ahateye

"take a step forward, you hunk of junk" *the show takes giant steps back* Co to bylo? Něco takového bych čekal kdysi po škole odpoledne v TV. Něco jako obyčejná epizoda Star Treku. Nezajímavá planeta, hrozné CGI, humpolácké a polozbytěcné repliky většinou o hovně, retardovaný hand-to-hand souboj za hospodou (Co to jako bylo?), a opět nás tu potkává (imo) nehodící se mood-kazící hudební doprovod. Jestliže někomu předchozí kapitoly utekly za 10 minut, tohle pro mě bylo tak 75 minut. Naštěstí na konci nechyběly excelentní artworky (které mají nejspíš za úkol pozitivně přibarvit dojmy z předchozích minut). Doufám, že příští část tvůrci pořádně okořenili a že tohle byl jen krok vedle pro našlápnutí jinam. Slabé 2* ()

SpaceOdyseus

Howard se snazila hodne akcentovat westernovy aspekt Star Wars primou citaci Sedmi Statecnych. Ale vylezla ji z toho prumerna epizoda Hvezdne Brany. Nebavilo me to, akce byla nudna, cely plan byl nesmyslny a postradalo to tempo. Nikdy jsem nemel moc rad Star Gate ani v prevleceni za Star Wars. ()

Landauer

B. D. Howard by si měla výrazně vylepšit režisérské dovednosti. Tahle utahaná limonáda plná neskutečných klišé a předvídatelného děje ve stylu Sedmi statečných (samurajů) je neskutečným propadem v jinak zatím vcelku vysoko držené laťce seriálu. Je tu předěckováno, yodě ztratilo své kouzlo a celá vesnice vidláků je neskutečně otravná a hlavně aušusová. Ani na vteřinu jsem nevěřil, že ten rustikální ráj z reklamy na zájezd je skutečnou živoucí vesnicí. Obyvatele tvořil usměvavý komparz, nikde ani náznak po sebemenším mráčku vnitřních vztahů - kde byl starosta? Fakt nikomu nevadí cizinec ve vesnici? Nejsou tam frakce, které razí názor: no, tak tý bandě gaunerů vždycky dáme kousek úrody, hlavně že nás jinak nechávají žít, proč to zbytečně hrotit? Ne, tvl. Všichni se chovají jak plastoví panáci z nějaké dětské hry. V předchozích dílech Mandalorian potěšil realističností, špinavostí, syrovostí, živými postavami a zajímavým dějem. V tomhle díle sklouznul k laciné dětské frašce, která není uvěřitelná ani chviličku. AT-ST... děsivý stroj, kvůli kterému to chce Mando a ta jeho parťačka zabalit, obávaná příšera, postrach okolí a.... nakonec nikomu nezkřiví ani vlásek, protože i když svým obřím dělem střílí do nahuštěného davu vidláků, stejně se netrefí. Vždycky mine, protože musí... Jakékoliv násilí by přece mohlo být pro diváka traumatizující a hlavně by se na to nemohly dívat děti. Myslete na děti!!! Proto to musí být nudné a selankovité a úplně o hovně. Uf! Mrzí mě to celý o to víc, že Mandalorian se až do teď profiloval jako solidní, chytrý a svérázný seriál ze světa Star Wars a to všichni dávno chtěli (včetně dětí!), ale B. D. Howardová ho poslala rovnou do míst, kam slunce nesvítí a kde spočívají SW epizody 1 a 2 spolu z Ewoky. Gratulky! Snad tenhle Mandalorian svůj nečekaný pád do rekta rozměrů sarlacca v dalším díle vybere. ()

bobstock

Celý popisek dílu v obsahu se pro většinu, nedej bože pro těhotné nebo matky s malými dětmi, smrsknul na neposlušného zeleného skřítka starwars nestarwars, bez něj to nepůjde a Jon Favreau si to určitě vážně uvědomil. :) ()