Mazací hlava

• Česko Eraserhead (více)

giovanni3

Tak toto je velmi specifický film a je to ukázka toho co bude i nadále Lynch předvádět. Podobný film prostě nenajdete. Celková atmosféra je velmi ponurá, melancholická až bych řekl pomalu ubíjející a slovo pomalu je zde zásadní, protože někdo to označí z tohoto důvodu za nudu. Na filmu se mi vůbec nelíbily scény s "dítětem" člověk je zvyklý na ledacos, ale pohled na to "dítě" v kombinaci s celým filmem a jeho rozpoložením je dost drsný a musím se přiznat, že se u těch scén necítím zrovna dobře což je pro mne jeden velký důvod, proč nedávám plné hodnocení. Druhý důvod je ten, že při sledování se člověk dostane buď do transu kdy nevnímá okolí a hltá film či se nudí a já skončil blíže k transu, ale nějaká ta nuda zde byla. 4z5 ()

Wbcko

Poprvé jsem viděl Mazací hlavu asi v deseti na kazetě. Teď v Aeru a nevim, co z toho byl silnější zážitek. První byl určitě víc traumatizující. Co vím je, že to teď asi tak dvacet let zas vidět nepotřebuju. ()

Beer Ceps

Zfilmovaná noční můra, která přetrvává i po probuzení. Pouze u dvou filmů mi z pohledu na dítě běhal takhle mráz po zádech, Eraserhead a Trainspotting. Welcome to Lynch's Nightmare. ()

Jello Biafra

Kľudne mňa považujte za filmového barbara, ale mňa táto Lynchova prvotina maximálne znechutila. Keď už dej nemá dávať zmysel, tak tu na diváka čaká len pestrá zmes podivností a halucinácií. Na mňa to ale vôbec nezabralo a celý film som sa akurát nudil. Až budem chcieť nahodiť trip, tak si radšej dám papierok s LSD než aby som si znovu pozrel tento "skvost". ()

Raccoon.city

Film hraničiaci medzi absurditou a genialitou.Niektoré zábery hraničiace z nechutnosťou a odporom.Film ktorý sa nedá hodnotiť. Medzi šialenstvom a genialitou je iba tenká čiara a tento príbeh skáče z jednej strany na druhú a tak ostane navždy nepochopený. ()

Anticque

Poté co jsem viděl Mazací hlavu, jsem dlouho přemýšlel o čem to vůbec bylo, začátek byl pomalý a člověk neví co od toho má očekávat. Poté se ve filmu konečně objeví nějaká postava, která jde k jedné rodině a film konečně dostává nějakou šťávu a zápletku, po nechutné části při obědu a hýbajících se mrtvých kuřátek se musí člověk opravdu držet, a nedoporučuji při tomto filmu jíst. Druhá polovina filmu byla ta nejlepší část, kterou jsem jak to bejvá zvykem opět jaksi nechápal. Psycho tohoto rázu se v minulých dobách neobjevoval a proto si David Lynch zasloužil můj obdiv. ()

ArdathBay

Nekoukat v depresi. Abych zjistil o čem to "přesně" bylo, zalistoval jsem v knize "Podivnější než ráj" od Geoff(a) Andrew(a) str.50-55 (doporučuji vřele). Těchto 5 stran myslím přesně vystihuje tento film. Na celovečerní debut výborné a Lynch už zde ukázal, že bude vše, jen ne klasický americký režisér :) ()

Dromed

O Mazací hlavě jsem již slyšel mnohé. Nebetyčné ódy i zavrhující kritiky. Proto jsem jí pozoroval se zvýšeným očekáváním a pozorností. Doteď nevím co si mám myslet. Je to odpad nebo geniální dílo? Nevím proto 3 hvězdy jako kompromis nad mými rozporuplnými pocity po shlédnutí filmu. ale jedno vím jistě ,že Mazací hlava je nejbizarnější dílo co jsem kdy viděl a, že Lynch je HOVADO! ()

mohamedsfinger

Kdo tohle pochopí, dostane ode mě lízátko. Plno pochybně divných scén, které na člověka prostě musejí mít nějaký vliv. A že na každého působí jinak, je vidět už v rozptylu hodnocení. Já jsem si Mazací hlavu úchylně užíval. ()

KR4T4S

Poprvé jsme se Davidem Lynchem minuli. Eraserhead beru jako důkaz režisérova vývoje. Jeho znaky, nálady jsou ve filmu poznatelné, ale smysl (i když vyhrává pocit, že jakési konkrétní sdělení v tom je) najít nedokážu, ani nic co by se slovu smysl mohlo blížit. Jenže díky tomuto dílu mohl natočit svoje majstrštyky, takže díky za něj. Těžko hodnotit, Mazací hlava by ode mě klidně mohla dostat odpad,*,** nebo i ***. **** nebo ***** ale nikoliv - Prostě příliš krystalický Lynch, který se díky tomuto snímku naučil stravitelněji točit pro "širší" publikum. Dlouho jsem se tomu vyhýbal a věděl jsem proč - po většinu stopáže nuda, zhnusení zrůdičkou a očekávání, kdy "to wow", co se nedostavilo, přijde. Kvůli obdivu ostatních Lynchovek a z úcty k režisérovi nehodnotím. ()

McLovver

Je to šílenost. Moc bych chtěl vědět, o čem přemýšlel Lynch, když ho napadl námět na takový film. Podle všeho film nejde pochopit správně, pokud slovo správně znamená stejně jako režisér. V jeho knize jsem četl, že ho to napadlo po přečtení pasáže z bible. Napadá mě několik pasáží, který by to mohly být, ale pravděpodobně ani jedna nebude ta správná. jsou tam výborný záběry, třeba jak chodí po hromádkách. Holka zpívá "in haeven, everything is fine." při tý pasáži jsem byl hrozně zděšenej. Přál bych si být u vymýšlení a natáčení toho filmu. ()

netahlo

Lynch se nechal slyset, ze jeste nikdo spravne nepochopil smysl tohoto snimku. Jen jestli to nebude tim, ze to nevi ani on sam :-) Dokonale vymyvani mozku. Absolutni bizarnost, na kterou do kina s pritelkyni nepujdete a ani ten pop corn si k tomu nedate. Ale ma to neco do sebe. Mozna nejvetsi psycho, co kdy bylo natoceno. Ta vecere nemela chybu, solidni vecirek. Jak uz tady mnozi psali, tohle nevymyslis! Hodnotit tuhle silenost si vlastne ani netroufam. Nicmene idealni film na Silvestra od osmi hodin vecer. A hned potom treba Srbsky film :-) Ja jsem se mel ucit na dramaturga ... ()

Sdoom

David Lynch už ve svém prvním celovečeráku dokazuje, že divákovi rozhodně nehodlá během sledování jeho filmů nic usnadnit. Nicméně Eraserhead je opravdu úlet, ve kterém jsem při celkem velkém úsilí nenašel nic, co by stálo za nějaké vyšší než jednohvězdičkové ohodnocení. Atmosféra má chvílemi něco do sebe, ale to je tak jediné, co stojí za povšimnutí. Nějaký smysl tu nedává v podstatě vůbec nic. Jeden z těch filmů, u kterého jsem celkem brzy začal odpočítávat čas do konce. (Blu-ray, orig.) ()

Circumscriptor

Milujem Davida Lyncha a obzvlášt jeho vrcholné dielo Eraserhead. Tento multižánrový génius posunul vnímanie surrealizmu a psychedélie na úplne iný level a za tých viac ako štyridsať rokov od vzniku filmu som zatiaľ nenarazil na nič, čo by túto tvorbu prekonalo. Eraserhead je extrémne temný, absurdný, dekadentný, nechutný, odporný a krásny počin, v ktorom môžeme vidieť Lynchov zmysel pre morbiditu v celej svojej kráse. Využíva sa tu antidramatický existencializmus, symbolizmus na spôsob literárnej moderny, hra so svetlami a predovšetkým hra s efektami; odfláknuté podpriemerné triky sa tu totiž cyklicky striedajú s trikmi dostatočne dobrými aj na dnešnú dobu (a áno, myslím to úplne vážne - kto videl maketu zdeformovaného ľudského plodu, tak pochopí). Neviem, čo toto dielo malo znamenať a pochybujem, že to vôbec niekto vie, vrátane samotného pána režiséra. Myslím si, že na tom aj tak vôbec nezáleží. Eraserhead v podaní Davida Lyncha nás všetkých akurát núti zamyslieť sa nad tým, čo sa deje v našich hlavách, odkiaľ a kam naše myšlienky prúdia a z akého dôvodu ich nemáme pod kontrolou. A robí to takým štýlom, že sa nám snaží znásilniť mozog 90-minútovým čiernobielym audiovizuálnym badtripom. Tak, ako sa na pána Lyncha patrí. Čistokrvná genialita. Kiež by bolo viac takýchto filmov. ()

Borec3

Naštěstí Lynch své dílo nevysvětluje. Super věcí je možnost nasadit si více či méně rozpoznaný a tudíž "pochopený" vzorec na cokoli jiného. Můžu si říkat - je to o lásce smrti nenávisti vykoupení atd atp . . . a prakticky nic nemusí být špatně, hlavně že vy tomu věříte. Pak jdu žiju - asociace působí - scény postavy hudba a z toho plynoucí nálada a stav ducha. Film je ve vás. ()

!Borec!

Lynche mám hodně rád. Filmy prostě umí a dělá jinak než všichni ostatní. Není film jako film...dělí se na různé filmy a potom filmy "od Lynche". A Eraserhead je pravou ukázkou. Je seskládán a podán naprosto odlišně od jiných filmů. Přestože je to pro mě slabší kousek a musím být s hodnocením ve srovnání s Lynchem tvrdý :), určité sekvence a scény byly dokonalé. Viděl jsem zatím jen jednou. Možná pro lepší pochopení bych potřeboval vidět vícekrát. ()

misstake

HCHKRDTNWTF? Naprostá úchylárna a asi největší psychárna, co jsem kdy viděl. To i Mulholland drive nebo Nahý oběd jsou proti tomu normální filmy na sobotní večer u televize Fialová zahrada. Film, který taky pouštějí amíci hudákům zajatcům z Al-Káidy v Guantanámu. Ale abych neodbíhal od tématu, prvních deset minut se nemluví, za celý film padne asi 20 vět. Dialogy jsou zábavně úchylné, ale škoda, škoda, že jich je tak poskrovnu. A protože se moc nemluví, tak se hlavně šokuje, pouští se psychohudba z Marsu nebo z jiné dimenze a občas vykoukne paní nuda. Výsledek je takový, že z diváků pak vypadávají komentáře jako tenhle. A vskutku to není překlep, hudáci jsou fajn slovo. Haj hou. ()