Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

danecek24

57. Zlatý Glóbus za rok 1999 - nominace (2) - Nejlepší herec (drama) - Richard Farnsworth, Nejlepší hudba - Angelo Badalamenti ()

gabin(a)

Překráááásný film, na který nikdy nezapomenu. Takového Lynche mám dokonce i ráda:-) Tak jsem viděla znovu a znovu jsem se nechala uchvátit. A samozřejmě taky rozbrečet, i kvůli Richardu Farnsworthovi, který při natáčení filmu prodělával poslední stadium rakoviny kostí. A nahrála jsem si to. Až mi bude někdy blbě a nebudu mít náladu na francouzské komedie, kterými obvykle léčím splíny, tak si pustím buď Mozarta nebo tohle.... ()

zette

Prijemny film, kteremu Farnsworth v poslednim svem filmu dodava stavu. V nicem originalni, ale dobre koukatelne. ()

Martrix

Sledovat starýho chlápka, jak si to šine 600km na zahradním traktůrku a u toho trousí moudra, kdykoliv někde zastaví? Kdyby mi bylo 15-20 let, poklepal bych si na čelo. Co příště, šnečí rodeo? Jenže mě už je dost na to, abych ocenil příběh dle skutečných událostí, který je protkaný opravdovostí a mnoha důležitými vzkazy směrem k divákovi. Někdy slov netřeba, někdy za tisíc slov, vydá jeden skutek. ()

forsythia

Až mi bude sedmdesát, možná konečně pochopím, že cesta je cíl. Anebo se pokusím aspoň občas si ten cíl z cesty udělat. Není to škoda, když se jízda, a je vlastně jedno, čím nebo na čem, stává pouhým prostředkem k tomu, někam se dostat, odbýt si nepříjemnou povinnost, a pak se zase co nejrychleji vrátit? Už vím. Jednou si sbalím svých pět švestek do rance a vydám se na cestu. A doufám, že to bude dřív, než mi bude sedmdesát. ()

PanZahadnyCZ

Roztomilý snímek, který vypráví o sekačkovém putování Alvina Straighta. Na tom se snad nic nedá vytknout, prostě příjemný večerní film. Akorát mi přišlo trošku divné, že ošklivka z Carrie (Sissy Špačková) v roli dcery hlavního hrdiny, dopustila, aby její 73 letý otec, o kterého se starala a bydlela s ním, najednou vyjel na sekačce 300 mil daleko. Trošku naivní, ale budiž. Někdo, kdo rád říká, že v jednoduchosti je krása, tak by tím samým tvrzením mohl definovat tento film. BTW : Již dlouho mi dvouhodinový film neutekl tak rychle. ()

majo25

Jednoduché road movie s pekným posolstvom o starcovi, ktorý prekonáva nielen vzdialenosti, ale aj svoju hrdosť. Celé je to zabalené do pomalej 'prechádzky' dlhosiahlymi rovinami amerického stredozápadu i stretávkami s ľudmi, ktorí sa vedia k sebe chovať. Viackrát s milým humorom a skvelým Farnworthom (vo svojej úplne poslednej roli), ktorého postava veľmi pozvoľna odkrýva svoje tajomstvá i životné skúsenosti. Napriek pomalšiemu tempu vôbec nenudí. ()

TomPrusik1

Od pana Lynche už jsem něco málo viděl, z mnohých jeho filmů jsem si odnesl lehký posttraumatický šok (např. Mazací hlava), ale tohle bylo něco úplně jiného. Tenhle film vůbec podle mě nezapadá do klasické Lynchovo poetiky, o které leckdy nevíme, co tím básník chtěl říci a jakou hru to s námi hraje. Jde o celkem příjemné road movie se sympatickým staříka, který vyrazí na sekačce za svým bráchou. A přitom se neděje nic zvláštního, žádné halucinace, pocity schizofrenie, divní lidé, co křičí atd. Občas někoho potká po cestě, pokecá s ním, vykouří doutník a jede dál. A tak většinu filmu se kocháte americkou krajinou (pole a silnice uprostřed) a vnímáte příjemnou, podmanivou hudbu. Je to zkrátka film, který vás nenadchne ani neurazí. Lehký film, u kterého nemusíte moc přemýšlet. Nic víc. ()

otík

Příběh o lidské moudrosti a o tvrdohlavosti starého dobrého muže natočil David Lynch ne jako fillm pro sebe, ale na rozdíl od jiných jako film pro diváky. Je to potěcha pro duši. Nádherná hudba, příroda i příběh. K pěti hvězdičkám mi ale přeci jen chyběl maličko svěžejší průběh. Ale nevadí, byli to příjemné dvě hodiny. ()

AGO

Veeeľmmmmmiiiii rozťahaný road movie. Ale naozaj veeeeeľmmmmiiii. Ale dozvedel som sa dve nové veci. Aj podobný typ filmy ma dokáže baviť celú stopáž (musí to ale mať zmysel, musí to mať dobrého herca, musí to mať dobrého režiséra a musí do toho hrať Badalamentiho hudba:)), videl som Lynchovu druhú tvár. Takže preto tie 4*. ()

Flyer

Příběh Alvina Straighta má svým způsobem velmi jednoduchý děj, ovšem zpracováním předhazuje spoustu věcí k zamyšlení. Krásná kamera a přenádherná hudba dotváří atmosféru, která mě po celou dobu příjemně hřála u srdce. David Lynch dokáže natočit nejen parádní "úlety," ale také lidské a po všech stránkách nádherné filmy (což dokázal už u Sloního muže). ()

charge

Optimismus a pevné odhodlání učinit v životě něco nečekaného a neobyčejného má mnohdy za výsledek sklamání, kvůli kterému v životě vzniká pesimismus. ()

Mylouch

Síla opravdovosti Ameriky v její obyčejnosti a malosti. Ber nebo nech bejt ! Já si s dědou na sekačce vždycky rád posedím a při troše toho ♫ filmově salonního grassu opeču párek. O rodině, o pýše, o válce a spoustě dalších věcí. 3-4* ()

wendelin9

V životě jsem neviděla pravdivější a upřímnější film, než je příběh Alvina, který se (na plátně i ve skutečnosti) vydal na zdánlivě nemožnou cestu na zahradní sekačce za svým bratrem, aby se s ním usmířil dřív, než bude pozdě. Musím smeknout nejen před skutečným Alvinem, který tuto cestu ve svých 78 letech opravdu zvládl, ale také před jeho představitelem Richardem Farnsworthem, který při natáčení trpěl neuvěřitelnými bolestmi a rok poté spáchal sebevraždu... V tomto příběhu (ať už skutečném nebo filmovém) je tolik lidskosti, že budete brečet, aniž byste věděli proč... Díky Alvine! ()

Radiq

Toto není typickej Lynch. Je to tak atypickej Lynch, že je to asi jeho nejnormálnější film. Je to tak normální film, že zde nenajdete nic, nad čím byste si lámali hlavu a nechápavě s ní kroutili. Dějově sice nejde poznat, že se jedná o lynchovinu, ale přesto zde náznaky jsou - kamera a způsob nasnímání, dialogy a některé postavy. A Badalamenti, kterého jsem sice moc nezaznamenal, ale to beru jako pozitivum, že mě nerušily nějací fidlaři. Celé je to laskavě pomalé, s nejednou chytrou myšlenkou, která by se dala citovat. A nutí vás to k zamyšlení nad svým životem. Můžete ho rekapitulovat. Můžete se zamyslet nad svým vztahem k rodině. Můžete politovat ostatní, kterým štěstí nepřálo. A nakonec si řeknete, že ještě tu hůl nad současným světem lámat nebudete. Ano, přestože je to tak normální a nezvyklý Lynch, pořád je to nadprůměrný film, který si mě získal. Ne tak, jak jeho ostatní šílenosti, ale i tak. A navíc je to podle pravdy, což jsem netušil, i když na to koukám již podruhé. Richard Farnsworth, skvělý výkon, já bych mu toho Oscara dal. Pro tuto roli byl doslova zrozen. Škoda, že rok po premiéře byl naopak zemřen (sám se odpráskl kvůli rakovině v pokročilém stádiu). ()

Cedr

Těžko se tomu věří, ale jde o naprosto normální film. Nečekejte nic toho "Lynchovského", tedy až na pár známých tváří z předchozích filmů. Film je od začátku do konce naplněný sentimentem, což není zrovna můj oblíbený prvek, ale to samozřejmě neznamená, že jde o špatný film. Fanouškům Lynche se asi příliš zamlouvat nebude. Straight Story je totiž doslova straight story, tedy opravdu přímý příběh bez nutnosti přemýšlet nad správným výkladem filmu. O to je tu větší šance na pozitivní ohlasy od odpůrců Lynchovo tvorby jako je například předchozí Lost Highway nebo následující Mulholland Drive. Ano, jisté a dost důležité poselství film nese a své příznivce si Alvin Straight jistě najde, ale podobně jako ve Sloním muži nejde o toho typického Lynche. ()

LeoH

Úžasně čistá dvouhodinová „drobnůstka“, která, navzdory námětu čpícímu kýčem, díky Lynchově režijnímu eskamotérství a tu a tam nenápadně vystrčeným trademarkovým parůžkům podivnosti ani na chvíli nesklouzne do roviny cukrkandlově hřejivého lidičkovství. Taky Badalamentiho hudba protentokrát adekvátně zřídla a zprůzračněla a Harry Dean Stanton s chodítkem je prostě dojemnej. Čtyři a půl. ()

chelseaman22

Jen těžko lze pochopit, proč se jen Lynch rozhodl natočit toto. Na Lynche nechutně nudné. Celý film je jednou velkou reklamou na americký gigant John Deere (což absolventům zemědělek udělá velikou radost). 69% ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti