Králíček Jojo

• USA Jojo Rabbit (více)

Být v nacistické Třetí říši malým blonďatým klukem znamená poměrně dost přímočarou kariéru. Tedy aspoň na jejím začátku. Jedním z prvních kroků je členství v organizaci Hitlerjugend, čili v „Hitlerově mládeži,“ což obnáší trochu vojenského drilu, pálení závadných knih, vyhazování věcí do vzduchu, nenávidění židů a podobné hraní si na vojáčky i na válku. A to v partě se spoustou Hitlerovi též velmi oddaných kamarádů. Smysl a cíl to má jednoduchý: stát se řádným a plnohodnotným nacistou. A tím chce být i desetiletý kluk Jojo (Roman Griffin Davis), kterému v tom pomáhá jeho imaginární přítel, tak trochu nablblý Adolf Hitler (Taika Waititi). Adolf Jojovi radí v různých životních situacích a podporuje jej v jeho správném náckovství. Zlom v Jojově životě nastane v okamžiku, kdy zjistí, že jeho maminka (Scarlett Johansson) ukrývá v podkroví židovskou dívku (Thomasin McKenzie). Od té chvíle musí malý Jojo čelit svému vlastnímu zaslepenému nacismu a s tím mu jeho vymyšlený Hitler už může jen velmi těžko poradit. I když se docela snaží. (CinemArt)

Chmur

Svérázné pojednání o jedné z děsivých kapitol evropské civilizace. Zajímavé je, že takových filmů byla natočena spousta a většinou působí celkem logicky tíživě a depresivně, Jojo však oplývá zejména hlubokou melancholií a spíše než hrůzu a odpor vyvolává pocit zasmušilosti. Posledních pět minut je nádherné krasosmutnění, umocněné skvělou písní od Davida Bowieho. ()

Kredy

Absurdně dokonalý film a myslím že se Taika Waititi o nějakou velkou dramatickou linku ani nesnažil, je to velice zábavně podaný pohled desetiletého fanatika na poslední měsíce války. Verbalovi komentáře si rád přečtu i když se často neshodnem, ale k tomuto filmu se vyjádřil úplně mimo mísu, nejspíš nedokáže zpracovat nevážně pojatý film o vážném tématu. ()

joora1

Osobitá komedie, která nemá obdoby. Hrozně nápaditý, svěží styl filmu působí jako zjevení. JoJo je super postava a navíc skvěle zahraná. Nejlepší je ten celkový koncept příběhu a heci, kteří se nejvíc točili kolem malého Jojo. Sympatická Scarlett, výborný Sam Rockwell, ale i samotný "Áda", který dodal filmu takový nadhled. Jsou tam i vážné momenty a to je dobře. Tématicky je to pořád film z války a proto bylo určitě důležité citlivě vybalancovat vtipné scény s těmi vážnými. Myslím si, že se to povedlo. ()

aquiver

Výborná kombinace válečné komedie a protiválečného dramatu. Taika Waititi se zjevně vizuálně inspiroval Andersenovým dokonalým snímkem Až vyjde měsíc a stylem a kvalitou se podobá jeho předešlému Honu na pačlověky, nebo také žánrově podobně laděným filmům Život je krásný či Chlapec v pruhovaném pyžamu. Je to kvalitní kousek, k plnému hodnocení tu přeci jen existuje klišé spojené s přátelstvím židovské dívky a nacistického chlapce a předvídatelným vyústěním. Násilí je naznačeno na jednom králíčkovi a pak už jen na samém Adolfovi, takže teoreticky i pro mladší diváky je snímek celkem přístupný. Z herců mě nejvíce přesvědčila mladá Thomasin. 80 % ()

Sayko

Tak tohle se neskutečně povedlo! Králíček Jojo se stává mým nejoblíbenějším filmem za rok 2019. Taika Waititi dokázal vytvořit bezchybnou komedii. Ptáte se, jak takovou správnou komedii vytvořit? Inu, mám zde jeden recept, který by se za mě měl ucházet o Oskarové ceny. Jako první vezmeme prostředí historicky velmi ošemetné, ale naladíme ho na komedii, abychom se nikoho moc nedotkli v souvislostech s minulostí. Do tohoto prostředí vhodíme bandu těch nejlepších herců hodících se na tyto role. Zhruba po patnácti minutách pečení na 230 stupňů přidáme ty největší hitovky co svět zná, avšak v německém provedení. Po pečlivém vykrojení z formy posypeme dojemnými scénami s roztomilými herci. No a po tomto kroku už chybí jen poslední část a tou je poleva, tedy hlavní důvod, kvůli kterému jde člověk do kina. Polevu, pokud tedy režíruje skvělý Taika Waititi, budeme dávat komediální, se špetkou nekorektního (až černého) humoru. Hurá! Máme tu nejlepší film spatřený mým filmovým očkem, tedy aspoň pro rok 2019! ()

adam9

Převážně jde o satirické komediální dílo, které si bere na paškál symboly teroru druhé světové války, Waititi ale (byť místy nešikovně) prolíná humor s vážnými, emočně hutnými situacemi, jež s přibývajícím koncem jen a jen sílí. Vše je podpořeno kvalitními hereckými výkony a projevy lásky v několika různých podobách. A právě tím především Králíček Jojo je: filmem naplněným nejen absurdním humorem, ale rovněž velkým srdcem. Více v ext, recenzi. ()

Janega

Pre mňa osobne po dlhšom čase veľmi nápaditý príbeh z obdobia 2. svetovej vojny. Je zaujímavé sledovať nacizmus očami dieťaťa. Film výborne satirizuje danú ideológiu, no zároveň sa vyhýba odľahčovaniu danej situácie. Práve naopak, ukazuje vážnosť negatívneho vplyvu na myslenie dospievajúcich. Herci sú skvelí. Dúfam, že pre Romana je to začiatok hereckej kariéri a uvidím ho hrať v ďalších snímkoch. Scarlett je jednoducho áčko. Sam je tentoraz u mňa v zapamätatelnej roli. Rebel má v sebe ten komediálny talent. Ďalší detský herec Archie to tiež zvládol. Taika ako Hitler perfektný. A v neposlednom rade treba pochváliť aj herectvo Thomasin. Film vrelo odporúčam. ()

666Carnage

Taika Waititi je dobrý režisér a dělá si srandu tam kde se ostatním moc nechtějí a jde mu to. Už jen to, že on sám je napůl žid protože jeho matka byla je zajímavé, že si vybral tohle téma. Film je to vtipný, parodický až satirický a kouká se na to dobře. Jojo a malá židovská holka tu mají opravdu hlavní roli a zbytek jen hraje druhé housle a ve filmu se moc nezdrží mi přijde. Koukalo se na to dobře a měl jak takový ten samolibý úsměv po celou dobu filmu a najednou byl konec protože díky tomu jak jsem se bavil byl rychle konec. Zajímavý snímek a příjemná nacistická jednohubka. P.s. Žatec jako lokace pro natáčení potěšil. 75% ()

Pttak

On to vlastně není ani tak špatnej film, jak to na první pohled vypadá. Když si odmyslím imaginárního Hitlera, tak je to celkem fajn oddychovka z pohledu chlapce v době druhé světové války, který je sice malý, ale dokáže v sobě najít i nějakou tu lidskost a lásku k ostatním lidem. Od první minuty bylo moje hodnocení na bodu odpadu a byl jsem přesvědčený, že určitě nebudu hodnotit jinak, ale s přibývajícími minutami stouplo, až na slušnou trojku. ()

Zmrv

Velmi zvláštní kombinace vážného tématu a komedie, kde jsou ale obě poloviny velmi dobře prostřídané, napsané i zahrané. Téma je sice celkem ohrané, ale celé je tak trochu převrácené na hlavu a jeho podání je naopak velmi neobvyklé. Dohromady se k tomu tak dá říct snad jen: Podívejte se na to sami a uvidíte. 80% ()

Junglista

Z tohohle filmu si odnesu dvě věci - 1) prolhanější trailer k němu jsem snad ještě neviděl, 2) velmi dobrej hereckej výkon Joja. A toť vše. Jo možná ještě scénku s gestapem, to byla jediná, kde jsem se od podlahy zasmál. Komedie to není ani smykem a přitom to mělo takovej potenciál si z nácků udělat srandu. Ne, Waititi radši natočil stodesátej film se stejnym "poselstvím". Chápu, ten plešatej nesmysl je asi lákavej. P.S.: Tohle srovnáváte s mistrovským dílem Život je krásný? To nemyslíte vážně, že ne... ()

HonzysKISS

Komedií o náckách je strašně málo, což je hrozná škoda. Nasmál jsem se výtečně. První polovina je naprosto výborná. Jak si furt dělají srandu z Heil Hitler, nebo když se děti učí nacistické praktiky, je to fakt super. Měl by to vidět každý. Protože není nadto se taky jednou podívat na něco vtipného, i když je to o zlu. Přál jsem si, ať tenhle film nikdy neskončí. Trošku mi vadilo, že z Áďi dělali až moc velkého idiota, ale chápu záměr. 9/10 ()

ruhebitte2010

Osobně mi kombinace vážného a nevážného vyhovovala. Zbytečnost a hrůznost války, předsudky, z toho se lidstvo nikdy nepoučí a i proto nutno brát s nadhledem a humorem. ()

Hanys_

Tak trošku Musíme si pomáhat, tak trošku Život je krásný, ale ve výsledku je Waititi pořád hodně svůj a ten jeho mix humoru na pozadí tragédie mi tady fakt sedl náramně. Navíc herecky je tohle asi jeden z nejsilnějších filmů roku. Ne úplně čistých 5, ale moc k nim prostě nechybí. ()

Stružák

V podstatě jsem dostal přesně to, co jsem očekával podle traileru. Film, kterej je vtipnej, dobře zrežírovanej, sympaticky zahranej, místy možná zbytečně vážnej, ale rozhodně strašně roztomilej. Asi bych si ho nutně nepustil za tejden honem honem znova, ale za půl roku s lahví vína a dobrou společností v letním kině? To bude náramná zábava! ()

Gogo333

Trailery zaujaly a na film jsem byl velmi zvědav. Celé to je příjemně ujetá komedie, která jde i do vážnější roviny. Adolf byl výborný, Klenzendorf taky nebyl špatný. Celkově hodně zábavné a pěkně natočené. 80% ()

Davej

Velice mě překvapilo, že je film mnohem "evropštější" a mnohem méně bláznivý než bych čekal (když ze všech plakátů a trailerů k filmu vyskakuje Hitler a víte, že je film komedie, očekáváte automaticky hodně velký úlet:) Srovnání s Musíme si pomáhat je na místě. A já tam vidím i nějaké paralely s Benigniho Život je krásný. Film to není dokonalý. ale i tak to zřejmě jedna z úplně nejlepších zahraničních produkci natočená u nás. ()

Chris Evans ztvární legendárního herce

10.02.2020

Ceny BAFTA – výsledky

Ceny BAFTA – výsledky

03.02.2020

73. ročník udílení Filmových cen Britské akademie je za námi, kdo slaví, a kdo naopak odešel domů s prázdnou? Nejlepším filmem bylo nakonec zvoleno válečné drama 1917 Sama Mendese. Snímek si odnesl… (více)