Zapadákov

• Česko Badlands (festivalový název) (více)

Píše se rok 1959, Kit (Martin Sheen) zavraždil několik lidí a jeho nová přítelkyně Holly (Sissy Spacek) byla při tom. Aby unikli trestu, prchají přes Jižní Dakotu a Montanu a předstírají, že se nic nestalo. Pocit viny je však příliš velký a dokáže pronásledovat na každém kroku. Zapadákov je první ze tří významných filmů scenáristy/režiséra Terrence Malicka (Nebeské dny, 1978 a Tenká červená linie, 1998) inspirovaný skutečným, děsivým příběhem vraždění na americkém středozápadě roku 1958. Malick nápaditě proměňuje příběh do provokativní studie lidí odcizených od běžného života. Krásně natočený a nezapomenutelně zahraný, to je filmová pouť Zapadákovem. (Magic Box)

noriaki

Přiznám se, že jsem měl problém film uchopit. Nebyl jsem si jistý, jestli se dívám na subjektivně viděný a poetikou pokřivený portrét sociopata, nebo je hlavní hrdina minulostí poznamenaný smolař, který si svou prchlivostí vyrobil obrovský problém, a pak už jede životem samospádem. Tipnul bych si to druhé, ale to jen díky vrcholně sympatickému Martinu Sheenovi v hlavní roli. Jeho předobraz byl totiž pořádně krvelačný parchant. Terrence Malick natočil nádherně vypadající a překrásně ozvučený příběh, který má v sobě více hloubky, než by se na první pohled zdálo. ()

Pavlínka9

Pardon - ale Spacek je pro mě totálně asexuální a Martin Sheen za mě v tomto "filmu" odvedl nejhorší herecký výkon....Za mě to byla hodina a půl utrpení ještě navíc s myšlenkou, že ten pár podobným způsobem opravdu přežíval a lidi, které potkaly netušili, co je čeká...Za mě velké ne a už nikdy :D ()

PetrPan2

Asi nejlepší herecký výkon Martina Sheena, který jsem kdy viděl.. jeho poněkud jednoduchý frajírek, který začne zabíjet, ne snad proto že by byl zlí, ale prostě proto že chce být se svoji dívkou a je příliž jednoduchy než aby překažky překonal jinak než se zbraní v ruce... Skvělá a drsná roadmovie o dvou zamilovaných sociopatech jedoucích americkou pustinou okořeněná překrásnými západy slunce... ()

Brain-D

Filmový debut Terrence Malicka, který výborně dosadil hudbu do sugestivního děje. Jinak dost možná předchůdce filmů jako: Kalifornia (1993) nebo Natural Born Killers (1994), které jsou víc než podobné. Martin Sheen zde hral velmi dobře a působil ke všem z odstupem a Sissy Spacek pro mě jako vždycky nesympatická. ()

Saku

Nemuzu si pomoct, Malicka mam rad - hlavne jeho pozdejsi tvorbu - ale tenhle kousek mi nejak nesednul, kdyz nad tim po delsi dobe premyslim, tak to bude asi tou stopazi, 95 minut je na Malicka proste malo no a ty postavy...z fleku bych jim dal korunu. Jako prvotina jinak slusne. ()

Mishqo

Až tak veľmi ma to neoslovilo ale dve veci sa musia nechať - herecké výkony a fakt že Terrence Malick vždy vie akú hudbu vybrať pre jeho film!! ()

fefee

Aj keď je film založený na skutočnej udalosti, niektoré scénky mi prišli až príliš neuveriteľné s pocitom určitého nerealismu nielen v konaní jednotlivých postáv ale dokonca samotného realizovaní plánu "neplánu". Každopádne ako to už býva zvykom, film je vždy chtiac nechtiac prehnaným a nereálnym odrazom štipky skutočnosti a tak snímok pôsobí miestami smiešne až umelo,no pozerateľné to bolo a Martin Sheen bol výborný. ()

liuk

Sviňskej film, u kterého je s podivem, jak je začátek Badlands s popelářem vyhazujícím odpadky, uveden hrozně efektně, tak že tento rozjetý příběh prostě nejde opustit. Zřejmě díky éterizujícímu zabarvení hlasu Sissy Spacek. A co je na Badlands sviňského? Že ve mě vyvolávají pocit, že pro takové nádherné prožití pár dnů v zemích nikoho se vyplatí i pár lidí postřílet, a nějaký vyšší princip by mi to ani neměl mít za zlé. A jsem za ten pocit rád. Stejně tak při sledování příběhu nepřichází na mysl žádné pedofilní narážky u Kipovy postavy. Jeho láska k Holly je totiž tak čistá a nezpochybnitelná. Badlands patří k filmům, které lehce dokazují, jak příběh opravdu není důležitý. A i ty dialogy fungují jen jako záložní motor. Hlavní je, co se děje nevysloveno a myšlenky v hlavě proudí přesně podle toho a ne podle slyšených hlásek. A teď bych si měl šutrem rozdrtit prsty, ať na dnešek fakt nezapomenu. ()

mcleod

Zajímavý film o vrahovi, který utíká před spravedlností přes pustinu amerického středozápadu. Spolu se svojí holkou se snaží žít normální život i s neustále se připomínající vinou, způsobující naprostý rozklad svědomí, zvyk a přizpůsobení se zlu. Po přijetí viny a vydání se spravedlnosti přichází úleva z vyvázání se z pout nepolevujícího a stále se násobícího zla. Zajímavý je název filmu, který hodně napovídá o myšlenkách v něm obsažených. Badlands je geomorfologické označení pusté krajiny s vyschlou půdou, která prakticky neobsahuje žádnou vodu (a tedy nedává život, bezpečí, radost) a která je pomalu nepříznivými podmínkami dále rozrušovaná a erodovaná. Vzhledem k rozlehlosti takových plání je samozřejmá špatná orientace a snadné ztracení se. Metafora zla a nemorálního chování (badlands zároveň jako označení lidského společenství) je více než jasná. ()

JohnSmith

Na Malicka je to docela krátký, když se podívám na minuty. Film ale utíkal tak pomalu, že jsem myslel, že má snad tři hodiny. Je to podle mě divný film, nebavil mě. ()

Autogram

Dosť zvláštny film, a asi aj na dobu svojho vzniku. Dnes by takáto oslava násilia v najhoršej podobe neprešla a nikto by takýto film nechcel. Naviac je všetkým všetko jedno, policajti sympatizujú s vrahom a ešte aj obetiam násilia je všetko úplne jedno a prijímajú svoj osud s pokojom dobytka idúceho na porážku. Som trochu zmätený, lebo na film sa po ostatných stránkach pozeralo prijemne. –––– Jsme v tom po uši. Pokud nás chytí. ()

Pecival

Má to kouzlo v podobě klasického Malickova rukopisu (tohodle chlapa je fakt škoda, při jeho kadenci filmů), pěknou hudbu (obzvlášť Musica Poetica od Carla Orffa), ale co naplat, když ústřední dvojici se fandit dá prostě opravdu těžko. A přitom Martin Sheen hraje jako z partesu a Sissy Spacek, která se mi navíc velmi líbila, také. Jak se film bude odvíjet je jasné dlouho dopředu a tak snad překvapí jenom fatalismus s jakou svůj osud přijímají všichni zůčastnění (Kit je asi úplnej magor a Holly k tomu zřejmě nemá daleko). Škoda, protože nesporné kvality to rozhodně má. 3 a půl. ()

Styxos

Skvělá hudba, úžasný příběh a hlavní famózní Martin Sheen dělají ze Zapadákova perfektní filmový zážitek ()

milancecil

"Kite. Mám pro tebe otázku. Máš rád lidi? Ale jo. Tak proč jsi to dělal? Nevím. Chtěl jsem být zločinec, ale ne takhle velký." Ano, snad tak velký počet zastřelených za sebou ten pětadvacetiletý mladík opravdu zanechat nechtěl, vraždění pro něj nebyl cíl, jen chtěl být co nejdéle se svou milovanou Holy, pro něj tak okouzlující a přitažlivou, i když věkem k němu ještě mladinkou, jen patnáctiletou dívkou, právě jeho vášeň k ní to vraždění osudného odpoledne začala a Kit ze svého revolveru poprvé a opakovaně vystřelil na člověka, chtěl zastavit jejího otce, aby mu zabránil přivolat policii, když ho přistihl v jejich domě, jak připravuje dívčiny věci k útěku z domova, chtěl s ní být a žít podle vlastních pravidel, i když tak v ostrém konfliktu s realitou, za každou cenu, surově, bez lítosti, další a další smrtící střelbou se bránit zatčení, oddalovat den ode dne nevyhnutelné, tak nám v dramatickém ději Terrence Malick přiblížil osobitým způsobem svoji představu o průběhu tehdejších tragických událostí, které se skutečně v roce 1958 v Jižní Dakotě staly, jen v jeho pojetí je příběh vyložen v širších souvislostech, opět s použitím působivé obrazové symboliky, tak aby se k vnímavému divákovi dostal mnohem silnější zážitek a třeba ho i podnítil k hlubšímu zamyšlení, kde jsou skutečné příčiny zla provokujícího takové násilí, kdy až následná, opožděná odezva otřese lhostejnou společností, ve které bezohlednost a násilí přetrvává v nejrůznějších formách, tak kriticky působivé bylo mé další setkání s dílem Terrence Malicka, v chronologickém protisměru v pořadí již páté a opět mi jen potvrdilo výjimečnost postavení tvorby tohoto mnohými diváky nedoceněného tvůrce. Zajímavý komentář: Fridecka ()

Mythago

Mám pocit, že mi ani nepřísluší komentovat tenhle film, protože to nejspíš vyzní stejně naivně jako Holly. Nebudu se tedy rozepisovat, ale bezesporu mě to usadilo hluboko do židle a mozek mám ještě pořád zalitý žlutými barvami a pocity. Geniální vyobrazení dění minulého a někdy, bohužel, i přítomného. Někdy bych si přál žít takový život (bez vražd), protože všeobjímající džungle z betonu a železa mě neuspokojuje a doufám, že ani nikdy nebude. ()

Arkanoid

Vizuálne aj obsahovo bohatý film o láske, čo ide cez mŕtvoly. Herci prirodzení. Sheenovci majú rebelantstvo jednoducho v krvi. ()

SjamK

Zapadákov ze všeho nejvíc připomněl Takové normální zabijáky. Ve skutečnosti jde ale o film s celkem jinou náladou. Mám Malickovu jemnou upřímnou a zároveň i nesmlouvavou a drsnou poetiku ráda. Jeho filmy se zdají být stále podobného ražení (neviděla jsem od něj ale vše) a tenhle jeho osobitý rukopis mi sakra sedí. Jsou to skromné, rozjímavé, svým způsobem znepokojivé balady o plynutí celkem obyčejných a přece něčím jedinečných životů. A je na vás, jestli jejich tempo přijmete, nebo ne. Musím ale říct, že Zapadákov podle mě nedosahuje výšin Malickových pozdějších Nebeských dnů, které považuji za opravdový mistrovský kousek. ()

JamesSi

Terrance Malíček nám servíruje romantickou storku o tom jak naivní děvče k sériovém vrahovi přišlo. A přitom ten popelář vypadal jak Dean. ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu