Muž ze Západu

• Česko Člověk ze Západu (více)

Link Jones jede do vzdáleného města, aby nalezl vhodnou učitelku do školy v nevelké osadě Fort Worth, jejíž obyvatelé vybrali peníze na její najmutí. Při cestě vlakem je však okraden zloději. Brašna s šesti sty dolary pro něj má větší význam, než je ochoten komukoliv připustit. Je spojena s obhájením jeho spolehlivosti a osadníky do něj vložené důvěry. Proto se okamžitě pěšky vydává po stopě neznámých lupičů, kteří unikli na téměř neobydlené území. Po cestě se k němu připojí ještě barová zpěvačka Billie Ellisová, rovněž okradená pasažérka z vlaku. Ironií osudu Jones brzy narazí na skupinu mužů, s nimiž jej před léty mnohé spojovalo... (oficiální text distributora)

kaylin

Gary Cooper je jeden z těch herců, kterému stárnutí vůbec nevadí. Tady se ponořil do role kovboje, který možná není takový slušňák, jak by si jeden na první pohled myslel. Minulost ho pronásleduje, ale nemá dopad jen na něho samotného, ale i na lidi kolem něj. Tohle setkání s minulostí ve westernovém hávu mě přímo nenadchlo, ale přece jen ukazuje hloubku žánru. ()

Wiliem

Parádní western, ostrý jako břitva, s několika velmi silnými momenty, výbornými hereckými výkony a krásnou prerijní krajinou. 85%. ()

Skip

Všichni, včetně Garyho Coopera, byli v tomto "psychologickém westernu", nebo co to vlastně mělo být, vyloženě trapní. Tenhle filmový návrat si už určitě nikdy nezopakuji. Jednou to bylo až moc. Těžký podprůměr nejen v rámci žánru. ()

Foma

Řek´ bych, že typickej Mannův western, docela drsnej, a hlavně opravdovej, neni v něm nic moc nadsazený, záporáci jsou opravdový hovada, od kterejch se nedá nic dobrýho čekat. Například i rvačka mezi Cooperem a jednim z banditů je tak realistická, daji si pár ran a jsou z toho vyřízený, jak by to nejspíš vypadalo ve skutečnosti. Zajímavá je postava karetního hráče, která prodělá zajímavou proměnu. Jinak moc pěkná krajina, což se mi vždycky u westernů libí, Cooper hodně charizmatickej a dáma, i když životem protřelá, velmi krásná, na těle i na duši. ()

kinderman

Vynikající pozdní western A.Manna je příběhem Linka Jonese (G.Cooper), který je „na stará kolena“ konfrontován se svou minulostí desperáta. Aby si vynutili jeho spoluúčast na loupeži, hrozí Linkovi jeho bývalí parťáci násilím na ženě, na níž mu záleží. G.Cooper se výtečně zhostil úlohy muže, který v sobě znovu nachází sklony k zabíjení, sklony, jež ho ve skutečnosti nikdy neopustily, a přestřelka v „městě duchů“ patří k nezapomenutelným westernovým finále. ()

Martin741

Taky dost rozvlacny a utahany western, kde sceny v strede su az ospalo pomale a film nema tempo. Hoci sa najlepsie westerny tocili v 40. a 50. rokoch, tento k nim veru patrit nebude : 40 % ()

Streeper

Příjemný a průměrný western, na který se dalo koukat. Docela dokázal udržet i moji pozornost, takže jsem se dívala celou dobu. Gary Cooper je sympaťák a je vidět, že ve westernových rolích je mu příjemně a sedí mu, ale trochu se bojím, aby zbytek jeho kinematografie nebyl pořád to samé dokola. ()

laik_60

gary cooper príliš udychčany, na koni sedel ani coby mal "vlka" a ten jeho pästny súboj ... pche. slaby western slabunká troječka. ()

Mol

Mno teda. Cooper, když se naštval a bušil do borce jako by to byl pytel brambor a on z něj chtěl udělat pyré, začal z něj strhávat šaty jak jablka na podzim a pak ho málem uškrtil, jak přívod vzduchování k rybičkám. To byl pořádnej amok. Film je dobrej a dobře se sleduje, bohužel Gary si svůj první gunbelt zapne až po 1 hodině 21 minutách a 33 vteřinách, pak to ovšem stojí za to. Krásná přestřelka v Lassoo. ()

senor

Omyl přátelé. Tohle je jeden z nejlepších Mannových westernů a v Americe po právu klasika. Na svoji dobu poměrně brutální a velmi nevšední je také výběr lokací. Cooper je dobrý, ale Lee J. Cobb je démon. ()

Hollohlaway

Poměrně nelítostný western s dobrou psychologií postav. Je to skoro noir styl, dosaďte si Chicago třicátých let a fungovalo by to taky. Obsazení klasicky nelze nic vytknout. Ale poměrně se to vleče, a vykreslení atmosféry pracuje možná až moc s dlouhými záběry a kupodivu nic moc hudbou. ()

velkyvezir

Klasický wester, který stojí za to vidět. Sice některé scény s bandity jsou zdlouhavé, ale jinak film přináší dialogy tvrdých chlapů, pěstní souboj, závěrečnou přestřelku i půvabnou Julii Londonovou. Co víc si přát... ()

KoRner

Podcenený western zo starej školy s výborne obsadeným Garym Cooperom. Človek by až nepovedal koľko má rokov v dobe natáčania. Jediné čomu nechápem sú proticooperovské reči tu. Myslím, že 60 ročný starý a chorý Cooper by vás aj tak hravo strčil do vrecka. ()

Han22

Trochu nečekané 4*. Muž ze Západu vypráví příběh bývalého desperáta, který hledá učitelku jen učitelku pro svoji osadu. Po přepadení vlaku ale uvízne na cestě s jednou mladou dámou a mužem a ke vší smůlu narazí na svou bývalou bandu, vedenou jeho strýčkem. Zpočátku mě to moc nechytlo - je to pomalé, většina se odehrává v jedné boudě, Cooper je starý a moc toho nehraje ani nenamluví. Jenže Muž ze západu roste a nabízí na dobu vzniku nečekané věci - záporáci v čele se strýčkem jsou opravdoví psychopati (šílený strýčkův smích). Jsou tu brutální scény - bitka s jedním z bandy a jeho zesměšnění, chladnokrevná vražda či návrat k oné ženě. A vše vrcholí dost tvrdou a skvěle natočenou přestřelkou. Zkrátka přes úvodní nudu nakonec výborný western. ()

Wishkah

Takový průměrný klasický western. Postavy jsou prokreslené kvalitně, ale na hodinu a půl příběhu to není. Zůstalo to tak někde mezi kvalitou a průšvihem. Klasické westerny mám rád, ale tenhle se k mým oblíbencům nepřidá ()

prezdivaka

Z dnešního pohledu již lehce směšný film s předvídatelným dějem, černobílými postavami a s mnoha klišé. Proti takovýmhle westernům se postavil Clint Eastwood ve filmu Nesmiřitelní. ()

Rozjimatel

"Where are you, cousin?" "Over here, cousin!"     Taký temnejší western s pochmúrnou, znepokojivou atmosférou, ktorý na to, že bol nakrútený v 50. rokoch, má zaujímavý a predovšetkým reálny príbeh (scenárista Reginald Rose stojí aj za filmom Dvanásť rozhnevaných mužov (1957)). Takže tu nie je tá všadeprítomná hlúpa naivita, ako v iných súdobých westernoch (napr. tých s Johnom Wayneom), ktoré sú preto dnes už skôr na smiech. Ďalšou silnou stránkou filmu sú psychologicky prepracované postavy. Záporáci sú drsní, hrozivo skutoční, žiadne smiešne figúrky, či karikatúry, podporení výbornými hereckými výkonmi (Lee J. Cobb, John Dehner). Aj hlavný hrdina bojujúci s temnou minulosťou je v podaní Garyho Coopera bezchybný. Smutný pohľad dlháňa Garyho mám inak celkom rád, len ma trochu zaráža, prečo neustále hraje tak výrazne mladšie postavy (v tomto prípade je strýko, čo ho vychoval (Lee J. Cobb), od neho mladší o 10 rokov). Veľmi uveriteľná a výborne zapadajúca je aj tá romantická linka (menej známa Julie London sa tu rozhodne nestratila). No a to Lassoo je aj na westernové pomery poriadna diera, aká sa len tak nevidí, priam dokonalé dejisko pre vyvrcholenie filmu. Scény, ktoré sa tu odohrávajú, sú mrazivo pôsobivé, tá prestrelka je jedna z najlepších, aké som videl. Je zaujímavé, že tento Mannov western, ktorý ja osobne považujem za jeho najlepší a je uvedený aj v zozname "1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete", je na ČSFD hodnotený ako jeho najslabší film.     "Lassoo's a ghost town, and that's what you are, Dock! You've outlived your kind and outlived your time, and I'm comin' to get you!" ()

Alf

celkem syrový příběh, scénář v sobě skrýval řadu silných momentů, jichž ale režisér - nebo lépe tvůrci - nevyužili ()