Slunovrat

• USA Midsommar (více)

Vztah Dani a Christiana už nestojí za nic. Možná to ale spraví výlet do severní Skandinávie s partou kamarádů. V odlehlé vesničce odstřihnuté od okolního světa se tu jednou za 90 let, na letní slunovrat, koná speciální slavnost. Mladí Američané si užívají bezstarostné prázdninové veselí v místě, kde slunce nikdy nezapadá. Vše se ale zvrtne, když je vesničané přizvou k rituálům, při kterých se místní ráj na zemi mění v čím dál děsivější peklo. Horor Ariho Astera (Děsivé dědictví) ukazuje, že za bílého dne se mohou odehrávat ty nejtemnější věci. (Aerofilms)

cien

Nerozumím zdejšímu hodnocení, napětí nulové, hrdinové se chovají nelogicky, jediná moje pochvala je za hudbu, jinak mi to vzalo dva a půl hodiny života ()

Korra

Ze by taková komunita unikala pozornosti ostatního světa, neřkuli policie, se mi zdá hodně nepravděpodobné. Stejně jako společenské uspořádání, chování postav a vůbec celá premisa. Vzpoměla jsem si na Invitation, ovšen ten působil mnohem realističtěji a na konci poskytl pěkně uspokojivou krvavou lázeň. Hlavní hrdinka zprvu sympatická, potom jsem ji vubec nerozumela. Jsem překvapená z vysokého hodnocení, Švédky asi táhnou... ()

Appleman

Na prvni pohled sem myslel, ze nevydrzim prvnich patnact minut. V podstate nic zazracneho, ale zaujala mne myslenka a vykresleni myslenky a zapaleni clenu sekty . Takze z tohohle pohledu super. ()

Tossico odpad!

Jako sorry ale nechápu že toto má tak vysoký hodnocení. Tak nudnej "horror" sem už hodně dlouho neviděl. Už ty nudný rozhovory na začátku mě nudily, řikal sem si: "Jo má to dvě hodiny tak se to snad ještě rozjede". Ne, nerozjelo. Pak ty skoky ze skály "Jooo že by už?" Ne, to byla snad jediná dobrá scéna z celýho filmu. Ještě ke všemu dvě hodiny sledovat histerickou nesimpatickou dilinu a k tomu pak ještě ty vygumovaný dementy ze sekty, trapný. Já tam bejt tak se jim směju protože takovýhle ovečky nechápu, lidi sou strašně snadno ovlivnitelný. No prostě sem se nudil od začátku do konce DVĚ HODINY! ()

waxtrax

V příkrém rozporu je scénáristická nevyzrálost a kvalitní práce režiséra, výpravy a herců. Film postrádá zápletku a závěrečnou gradaci . To vše zabaleno v úžasné podívané. 3 hvězdy bohužel. ()

abanek

Sice dlouhý a (relativně) málo krvavý, přesto se mi to hodně líbilo...Minimálně jedna scéna je opravdu nepříjemná a šokující a skvělá....Navíc celej film mate pocit, ze jste taky pili čaj a není to pěknej trip... Super ()

lineker

Mytologicko-mykologický severský, téměř k dokonalosti vybroušený diamant. K té dokonalosti chybělo tu a tam šlápnout na plyn a některou ze zatáček projet trochu ostřeji. Ty dlouhé rovinky se mohou totiž někdy jevit trochu fádněji. Jinak je Aster tím typem kuchaře, jehož krmě pro mne vždy bude lahodná. Natočit art horor, totiž vůbec není lehkým řemeslem. Znamená to naporcovat středně silné, líbivé a přitom scary pasáže tak, aby divák nezačal být odtažitý a naopak byl stále udržován v napětí, které by se mělo nejlépe stupňovat. Aster k tomu umí dokonale používat technické finesy, přičemž některé zde použité pro mne byly naprostou novinkou. Bizarní podívaná, kde rozkvetlé louky, plné v čistotně bílé tancujících dívek vystřídá rozšklebená lebka je silnou paralelou dobra a zla, signalizující tenkou linii mezi nimi. Strašně dlouho jsem se těšil a stále pouze těšil na film, který mne dokáže opět zaměstnat mysl na několik dní po projekci. Tenhle žlutavo-zeleno-rudý trip do mýtické říše severské komunity do dokázal. ()

charlie.sambora odpad!

Ty krávo Járo! Na co jsem se to vlastně dívala? Partička Amíků se nechá nalákat švédským kamarádem na výlet do Švédska, aby poznali kamarádovy tradice. Místo pěkného hororu, který jsem očekávala, mě čekalo jen dvě a půl hodiny sraček, nějakých žalmů, nepochopitelného vraždění a idiotských tanečků. Ano, tento film - tuto sračku, doporučím dále. Abych v tom nebyla sama. ()

degarme

O príbeh tu nešlo. Ari Aster si slobodne vycestoval do vyšších sfér svojej predstavivosti a namixoval poetický, psychodramatický koktejl s prímesou bizarnosti a neortodoxnej satiry. Práve komediálnu rovinu hodnotím pozitívne. V ponuke sa nachádza aj brutalita, avšak pri jej dávkovaní Aster použil svoje prednosti, čiže cit pre mieru a detail. ()

agent_R.M.

Horor? Možná tak pro dnešního člověka opruzeného vírou v značkové věci. Ne, neobhajuji onu explicitnost násilí, ale každý kdo zná práci světoznámého historika religionistiky Joseph Campbella tak ví že toto byl slabí odvar z opravdových obětních rituálů ze starověku. Jediné co ve filmu je horor, je onen "vztah" který jde do háje. Takže spíše horor pro milovníky lovestory a happyendu, kde ty dva se dají opět dohromady aby v dalších pěti dílech měli děti, rozvod a opětovné shledání... PS: ta sekta mi nakonec byla milejší než všichni ti ufňukaný hlavní protagonisté ()

Zaks

Severskú kinematografiu mám v celku rád, ale toto mi nesadlo. Strašne rozvláčne a hlúpe. Americký turisti sa neuveriteľne nelogicky správali. Mizli jeden po druhom a ostatní sa tvárili, že sa nič nedeje. Nič ma na tomto filme nezaujalo, všetko mi to prišlo dosť odporné a mimo reality. ()

Dzunk

Asi nejsem dostatečně oddanej dlouhýmu přemýšlení nad tím, co mohl režisér myslet celým tímhle počinem. Já z toho cejtil od začátku do konce velkou touhu diváka šokovat, což se filmu daří, ale činí tak bez toho aniž by snahu šokovat podpíral kvalitní příběh. Příběh je totiž pln chyb a přešlapů, který v mých očích vyvrací vlastně úplně celý děj filmu. Několikrát jsem si musel říct, že to vlastně celý nedává smysl. Několik šokující scén mě namísto šoku rozesmálo. Shock-effectu rozhodně nepomáhá ani to, že tak 80% filmu je předvídatelných a jakmile pochopíte, že film zkrátka chce šokovat, tak zjistítě, že jakákoliv nepravděpodobná a nesmyslná kravina vás během filmu napadne, se v dalších pár minutách taky odehraje. Klidně bych tenhle film neviděl a neměl bych pocit, že jsem o cokoliv přišel. ()

vinson003

Myslím, že událost roku. Celý scénář bylo jako snové putování, které nemá konce. Všichni zúčastnění ani zdánlivě nejeví známky toho, že by to mohlo skončit nějak jinak než si to naplánovali. Hlavní postava hraje jakoby sama sebe. Vnitřně rozervaná rodinným zážitkem přijíždí, aby zapomněla, ale nikdy by neřekla, že zapomnění bude úplné. Příběh střídá hororové prvky s úsměvnými, řekl bych spíše groteskními, a láká na bližší prostudování mytologie Skandinávie. Výkony, scénář, dramaturgie, všechno ideální. Náboženství je opium lidstva, nebo jediný lék. Zapomnění a oddanost Bohu, nebo ego, které přemýšlí nad každým dalším krokem. Stereotyp ve víře, nebo honba za matérií. Spoustu otázek...spoustu odpovědí....doporučuju!!! ()

Šíma2

Pěkné, koukatelné, předvídatelné a celkově vlastně o ničem. Člověk se neubrání pomyslet na Proutěného muže (toho z roku 1973), vedle kterého tento snímek neobstojí. Pohanská komunita zde nedává smysl a neudržela by se demograficky ani 5 let. Nedává to smysl ani literárně, Film nic podstatného netematizuje a ani vztah Dani a Christiana na konci nedojde žádného překvapivého rozhřešení. Dal jsem tomu tři hvězdy jenom za vizáž. ()

VsetkoVsade

Kombinácia festivalu a halucinogénov s prvkami tajomna a napätia, nech už na plátne alebo v reálnom živote, obvykle končí dvomi spôsobmi: čaká vás buď jedinečný a neopakovateľný zážitok z toho, čo sa pred vami v čase pozorovania tohto výjavu odohrá a od ktorého budete ešte dlho počítať čas, alebo vám pri vykonávaní tejto temnej činnosti stihne odumrieť toľko mozgových buniek, že po jej skončení vás budú musieť bezprecedentne podrobiť okamžitej hospitalizácii. Nielen vďaka v úvode uvedenej kombinácii som ich už stihol stratiť viac než málo, pred zhliadnutím tohto snímku som sa teda rozhodol riziko druhej možnosti akceptovať. Príbeh sa mi originálnymi detailami, ktorý by som neposkladal ani po rannom espresse zalievanom hektolitrom extraktu z lysohlávok, od samého začiatku do spomínanej druhej kategórie doslova pýtal, a po jeho skončení som dospel k rovnakému názoru, hoci treba uznať, že jeho postupné stupňovanie napätia či vizuálne spracovanie boli vskutku parádne. ()

Grimes

Je to sice Wickerman v 2.0, ale je v tom rozhodně vidět inovátorství a rukopis Ariho Astera a to se mi líbí. Vizualizace halucinací po užití psychedelických drog jsou opravdu výborně provedené. Též manipulace sektou Varga na hlavní hrdince a také jisté části reálného publika, která obdivuje Vargu(i když je to jen nacistická psychopatická komunita) je opravdu úctyhodné. Dřív jsem dal 2 hvězdy, ale teď přehodnocuji na 4, protože tenhle film u mě osobně hezky vyzrál. ()

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

13.08.2023

Hvězda Borata si zahraje v novém hororu