Slunovrat

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Horor / Mysteriózní

USA, 2019, 146 min

Ari Aster a Jordan Peele jsou Carpenter a Cronenberg 21. Století bez debat! Midsommar je opět jeden z těch kontrovérzních hororů, který není divácky příliš vděčný a potěší pouze náročnější a především trpělivější diváky, kteří však dostanou solidní odměnu. Největším mínusem je pomalejší tempo ( první hodinu se takřka nic zajímavého nestane), ale od prvního „obřadu“ film začne být čím dál zajímavější a především znepokojivější. Celá ta mytologie Švédské pohanské komunity je dostatečně zajímavá, neokoukaná a velmi nepředvídatelná. Velkým plusem je Florence Pugh, která předvádí úchvatný herecký výkon ( rozhodně nejtalentovanější mladá herečka současnosti), perfektní je také hudba, která je na horor velmi netradiční, ale skvěle zde pasovala, je zde také velmi kreativní kamera a absolutně největší lákadlo je samozřejmě samotné Gore, které Ari Aster servíruje v takové šokující formě, že slabší diváci film raději vzdají a odejdou. Finále typicky symbolické a neskutečně morbidní ( větší úlet jsem ještě neviděl). Pomalé, plíživé, znepokojivé, šokující, neortodoxní a silně kontrovérzní takový Midsommar je. Hereditary se mi líbilo o chlup víc, ale i tohle je letošní klenot. PS: Jak jsem viděl v kině Teenky, které vlezou do kina jen proto, že vidí žánr Horor a chcou skákat ze sedačky, tak musely být velmi překvapeny, co vlastně dostaly. 80%(9.7.2019)

WHOA! Hereditary bol filmom ktorý sa len tak nevidí a v mojich očiach je len ťažko prekonateľný. Takže by bolo totálne nefér prirovnávať Midsommar k magnum opusu Ari Astera. Pravdupovediac, Midsommar sa nebude dať prirovnať k ničomu. Film ako tento tu azda ešte nebol. Ari Aster si vyslúžil plnú dôveru štúdia A24 a ide si svoje na plno bez akejkoľvek praskliny v jeho sebadôvere. Ari Aster má svoje top témy, ktoré rád rozoberá - na základe tohoto filmu či Hereditary - a nebojí sa ich odprezentovať vo forme ktorá prinúti diváka trochu rozmýšľať a hľadať mnohé významy, ktoré ukrýva vo svojich filmoch. 140 skrušujúcich minút plných napätia, gore!, humoru, vzťahovej drámy, mentalných chorôb, oslňujúceho prostredia, WTF! momentov ako aj tých creepy, mätúcich a nepríjemných. Midsommar odpudil polovicu divákov v kine, a to nepreháňam. Jedna špecifická scéna odohnala väčšiu časť publika, ktorý zjavne očakávali čosi iné, a ako film ubiehal, viac a viac ľudí odchádzalo. No my čo sme ostali, sme dostali kino zážitok ako žiaden iný. Ja s určitosťou nie som z tých ktorý by mal mentálnu kapacitu či dostačujúcu slovnú zásobu opísať do detailov moje pocity z tohoto filmu. No Ari Aster ma zas a znovu ohúril. Jeho cit pre absolútne skvelé technickú stránku filmu a ako jeho filmy vyzerajú, je jednoducho odzbrojujúce a príbehy ktoré ponúka na filmových plátnach jednoducho rezonujú vo mne. Tento režisér sa stal režisérom, ktorého filmy budem s nedočkavosťou očakávať zakaždým ako bude nejaký nový ohlásený, a ak sú chýry pravdivé tak Ari má nekonečnú zásobu filmových nápadov v jeho hlave. Ale aby toto nebolo len o režisérovi... Herecké výkony, sú zas a opäť skvelé. Toni Collette žiarila minulý rok a ponúkla jednoznačne najlepší herecký výkon roku 2018 a za tým si stojím. Tento rok Florence Pugh získava toto ocenenie a neviem kto ju bude môcť zosadiť z tohoto trónu. Jej výkon je absolútne brilantný a len dokazuje akým hereckým chameleónom je - naprosto famózna. Vedľajší cast nezaháľa. Jack Reynor je skvelý a to čo od neho tento film žiada... povedzme, že ja by som to nedal (obzvlášť TÁ jedna scéna). Will Poulter je viac menej "comic relief" filmu a ja si stojím za tým, že Will je jeden z najlepších pracujúcich hercov dneška a mojej generácie. Midsommar nie je pre každého. Ako je vidieť zo Cinemascore známky C+ film je o niečo prístupnejší než bolo Hereditary (D+), a myslím si, že aj tomu tak je... trochu. No Midsommar rozhodne ponúka mnoho vecí čo diváci budú milovať, čo diváci budú nenávidieť, a všetko medzi tým. Ja osobne som bol ohúrený a naprosto a plne ponorený do tohoto filmu. 140 minút utieklo ani neviem kam.(5.7.2019)

• klima777

Midsommar je vskutku znepokojující a fortelně natočený. Jen nevím, co (nebo jestli vůbec něco?) se Aster pokouší sdělit... Míjíme se...(15.7.2019)

Kurevsky znepokojujúce! [ VUE Cinema, Redditch, UK ](7.7.2019)

Myslím, že klíčem k filmu je slovíčko "empatie", možná "podpora", ale co kdo si v tom najde, budiž tomu veselo. Opět po Hereditary se vrací Ari Aster s brilantní kamerou, hudbou a režií. K tomu mu pomáhá parádní ansámbl herců, kde jsou všichni naprosto skvělý a Will Poulter je perfektní comic relief. Nějak moc ale nevím co říct k příběhu. Osobně si myslím, že je Midsommar divácky malinko víc přívětivější než Hereditary, i když tady je mnohem víc grafické brutality než v předchozím snímku (a taky mnohem víc pindíků a pipinek). Někoho může odradit dlouhá stopáž, mně ten film ale utekl jak voda. Určitě se mi to líbilo, ale zatím to jsou tři. Uvidím, jak se mi to rozleží.(16.7.2019)