Slunovrat

Slnovrat

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Horor / Mysteriózní

USA / Švédsko, 2019, 147 min (Director's cut: 171 min)

Ari Aster je mistr světa ve scénách když někdo oplakává ztrátu svého blízkého. Převedl to už i ve svém předcházejícím snímku a tady to opět byla pro mě nejsilnější scéna, bohužel ale už v samotném začátku filmu. Zbytek mě neuvěřitelně bavil, každá scéna hýřila nápady, ujetostí a barvami. Na plný počet to ale zatím za mě není, filmu uškodil hlavně trailer, který sliboval něco jiného a také nějaký výraznější zvrat, protože to bylo všechno až moc nalajnované a prakticky nic nepřekvapilo. Celkově je to těžší na strávení ale myslím si, že to ještě docením více.(25.7.2019)

The Wicker Man pro diváky artových drasťáren, který svým celkovým pojetím představuje hrdě vztyčený prostředník mainstreamovým hororům a hlavně jejich publiku - pro většinu teenagerů s popcornem to bude dlouhá nuda s pár těžce WTF momenty. Dějově to nikoho asi moc nepřekvapí, ale to, jak Aster po celou dobu sebevědomě pracuje s atmosférou, přičemž nejednou totální znepokojivé dusno zlehka ředí jemným černým humorem, je přinejmenším pozoruhodné. Ten hodně specifický (úchylný) styl by mohli docenit fanoušci např. některých věcí od Cronenberga, Polanského (Rosemary má děťátko, Nájemník), případně Aronofského. 85 %(25.7.2019)

Ari Aster si prostě po Hereditary řekl, že teď všechny vytrollí a vznikl Midsommar. Prvních deset minut ještě jede v Hereditary vibe, pak zvrat, všechno se rozsvítí a začíná rozkošně bizarní komedie. Tři čtvrtě kina se po celou dobu smálo, i té přestřelené brutalitě, která nepůsobí tísnivě, spíš směšně, takže pokud to byl záměr, ok, funguje to. Nemůžu říct, že bych se nezasmál a nebavil. Dokonce i těch 146 minut uteklo nečekaně rychle. A je tam pár scén, které člověk ještě v ničem neviděl (a jsou zábavný), ale ten film mi nic nedal. Z Hereditary jsem měl alespoň tísnivej pocit. Tady jsem se dvě a půl hodiny bavil a nic víc. Asi to má být tak trochu alegorie na hroucení vztahu, ale... meh.(7.8.2019)

Jeden z nejoriginálnějších hororů posledních let. Ari Aster si udělal jméno už svým předchozím filmem, ale laťku rozhodně nesnižuje. Opět je vidět, že žánru rozumí a dokáže se v něm pohybovat i v méně probádaných zákoutích a zcela suverénně vyprávět pozvolna gradující příběh. Některé záběry jsou schválně dlouhé a pomalé (občas i delší, než by si divák přál), na druhou stranu se nebojí ani svižně stříhat. Druhou poklonu si zaslouží Florence Pughová, u které jsem fakt téměř nedokázal pochopit, že je to totéž děvče, co jsem před necelým půlrokem viděl v Souboji s rodinou. Jen mi pořád přijde srandovní, že Američané jezdí točit Švédsko do Maďarska. ;-)(7.8.2019)

Slunovrat JE událost, minimálně letošního roku. S nekompromisním stylem Ari Astera jsem byl minulý rok konfrontován v Děsivém dědictví, takže jsem tak nějak tušil do čeho jdu. Slunovrat mě docela něpěkně rozhodil psychiku a já nejen že nemohl v noci pořádně spát, ale hlavně ráno jsem si připadal jak po nějakém halucinogenním výletu. Můj názor je ten, že tento film může v mozku spustit jisté chemické reakce. Film tancuje často mezi bizárem, gorem a vztahovkou, vše to dělá ovšem neskutečně chytře a diváka nakonci jen tak pohodí psychicky zničeného někam do příkopy. Pro slabší povahy to rozhodně tentokrát není. 90%(30.9.2019)

• - Natáčelo se v Maďarsku a v Utahu. (Varan)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy je Dani (Florence Pugh) po vyhlášení Májovou královnou odnášena ke stolu, lze vidět ve stromech v pozadí velký obličej. (Mr.Popcorn)

• - Ve filmu je malbou zobrazován a poté i dívkou prakticky vyzkoušen jistý recept na svedení muže. Ten vychází ze skutečného středověkého návodu, v němž tyto ingredience i postupy byly uplatňovány. (Nach)