Slunovrat

Slnovrat

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Horor / Mysteriózní

USA / Švédsko, 2019, 147 min (Director's cut: 171 min)

(spoilery) Líbí se mi, že tam umírali antropologové. Na druhou stranu jsem měl ke konci Slunovratu chuť znuděně křičet a trucovitě dupat nohama při každém dalším nekonečně pomalého VC nájezdu kamery za zpěvu krojovaných lidiček při dalším a dalším a dalším a dalším rituálu. Některých věcí bylo zkrátka příliš.(25.9.2019)

Ari Aster si prostě po Hereditary řekl, že teď všechny vytrollí a vznikl Midsommar. Prvních deset minut ještě jede v Hereditary vibe, pak zvrat, všechno se rozsvítí a začíná rozkošně bizarní komedie. Tři čtvrtě kina se po celou dobu smálo, i té přestřelené brutalitě, která nepůsobí tísnivě, spíš směšně, takže pokud to byl záměr, ok, funguje to. Nemůžu říct, že bych se nezasmál a nebavil. Dokonce i těch 146 minut uteklo nečekaně rychle. A je tam pár scén, které člověk ještě v ničem neviděl (a jsou zábavný), ale ten film mi nic nedal. Z Hereditary jsem měl alespoň tísnivej pocit. Tady jsem se dvě a půl hodiny bavil a nic víc. Asi to má být tak trochu alegorie na hroucení vztahu, ale... meh.(7.8.2019)

Tak tohle bylo stejně psycho jako skládat regál se šesti šuplíky z Ikei bez návodu. Tušil jsem, že to bude něco jiného, seveřané to mají trochu posunuté jinam (ono mějte půl roku noc...), ale tohle bylo hooooodně ujeté. Nevím jak je to tam s tradičními zvyky, vím, že si těch svátků zachovali dost byť to asi nemá takové grády jako v této komunitě. Každopádně tohle jsou jen poslední záchvěvy tradic původního Švédska. Tyto tradice a obyčeje brzy nahradí afričtí šamané nebo islám. Co jistě každého ve filmu zaujme je nápaditá a velmi pěkná kamera. Také kontrast barev. Ta bíle oděná komunita běhající po zelených lukách s modří letního nebe nad hlavou a do toho barevnost všech těch kvítků...Pohádka. Ale severské pohádky bývají drsné a nejinak je tomu i u této. Jinak to bylo celé takové až typické pro Amíky když někam jedou. jednak působí jako tydýti a čím více se snaží zapadnout o to více působí jako cizí prvek a když se jim řekne, že něco nee, vždycky se najde nějaký dobrák s mobilem co si potají ono nee natočí. Vždyť je to edvenčr a pak doma až to pustí kámošům bude cool, že to edvenčr podnikl. Jestli je film psycho celou dobu, pak závěr je psycho totálně :-). Takže až vás kámoš ze Švédska co tu studuje pozve k sobě domů s tím, že vám ukáže něco z tradic tam doma, fakt nejezděte ! Dávám za 3 hluboké nádechy. * * *(9.12.2019)

Čekal jsem slasher šílenost o psychologii a rozkladu osobnosti hlavní postavy, dostal jsem dlouhatánskou naturalistickou baladu o tom, proč je lepší se vyhnout švédskému venkovu. Úplně nejděsivější na tom všem je, že se v tom chtěně či nechtěně blýská skrytý politický podtext či ostrá kritika společnosti vydávající se za vztahové drama a sektářský horor v jednom. Plně dokázat to však nemohu, to byste se už nemuseli dívat. I když pro slabší povahy by to znamenalo vysvobození se vším všudy. Nejde zas tolik o strach jako o tu sugestivnost, ať už psychickou či obrazovou. Někdy se smějete, hned v další scéně se za to stydíte a hltáte atmosféru. A zase dokola. Svou myšlenku to má, potřásávám rukou, ale s odstupem času se spíše směji. Přesto cením to zajímavé dafnéovské pojetí hlavní postavy. P.S. Scény s hostinou mě nutí přemýšlet nad tím, zda-li jsem nenašel původ výrazu “švédský stůl”. P.P.S. POSSIBLE SPOILER!!!!! Už jsem byl za cvoka kvůli teorii, že za všechno může ten Viking hadr. A pravděpodobně se mu kurvadrát stalo totéž. Přeci jen jsem nestihl přečíst ten blbej chat. Když už je ta teorie v zajímavostech, začínám tomu zas více věřit. A vůbec, vzhledem k tomu, jak pokrytecky a zfanatizovaně je zde reklamně zobrazováno Švédsko, nejsem si jistý, zda-li nadávat či tleskat (kostým medvěda... hmm, a jó, v jakém kontextu to asi bylo v South Parku? Zde spíš jako symbol vlastního oko-za-oko pokušení v současném politickém klimatu jako celkově). To ukáže až čas. P.P.P.S. Inspirace pro rozchod, jak tu někdo naznačuje? Radši použít jako anti-inspiraci, jak se to opravdu nemá dělat, o tom je ten film. Pokud se ovšem nebere s meganadsázkou, ale ne každý na to musí mít žaludek. I přesto, že s přibývajícím časem přibývá mladých beze smyslu pro ironii a recesi, zůstanu pozitivní.(23.8.2019)

Dlouho odkládanej pobyt v obci Harga... a co vám budu povídat, je to parádní. Nejlepší párová terapie / horor o ultimátním zlu a ničiteli vztahů jménem dizertační práce. Viděl jsem poslední roky dost ambiciózních US hororů, co byly nechtěně k smíchu. Tenhle jedovatej houbovej džus na pomezí výsměchu sektám, bizarního dramatu o toxickým vztahu a manický antropologický rešerše ale zakuřuje jalovčím jak Vachek pařezem. Absolutní očista organismu. Za rok jedeme celá rodina bručet pod májku. S Get Out vrchol vlny indie hororů, díky čau skål váš Ari Zoroaster aka Josef Midsommar.(21.11.2019)

• - Celý film je metaforou pro rozchod a ve svém jádru je o rozkladu vztahu mezi Dani (Florence Pugh) a Christianem (Jack Reynor). Režisér a scenárista (Ari Aster) na filmu pracoval, když se vypořádával sám s rozchodem, a to jej velmi ovlivnilo při práci na postavách, a to hlavně Dani. (hansel97)

• - Spoiler: Dani (Florence Pugh) se zdá noční můra při které otevírá pusu k výkřiku, ale z úst jí vychází černý kouř. Tento výjev má zrcadlit smrt její rodiny, zvláště její sestry, která se otrávila kouřem z výfuku skrze čerpací hadici zavedenou přímo do svých úst. (pórek)

• - Spoiler: Dani (Florence Pugh) se v posledních vteřinách filmu vyrovná se svým osudem a usměje se. Tento silný okamžik umocňuje fakt, že ve zbylých 170 minutách filmu se neusměje ani jednou. (libi666)