Dívat se na své spolužáky z výšky nemusí být vždy jen příjemné. Radkovi přezdívají Bidlo. Je mu čtrnáct let, je dobrý žák, ale bez zájmu o tělovýchovu a sport. Právě se konají místní kola spartakiádních soutěží a Radek by rád zaimponoval své spolužačce... Tvůrci filmu zabloudili v povinném branně výchovném tématu jen velmi lehce a "spartakiádní" film přežil svoji dobu. (oficiální text distributora)

andrii

Až nakonec seběhly se, přes příznačné "žabky" cvičence, hledače sebe sama. Obroda a smysl jedince, vyčnívajícího nad zaběhnutým koloritem (lou)dění "Orientu" doby. ()

pytlik...

Ač normálně mlčenlivý, dnes mám nějakou sdílnou náladu, tak to holt odnese nešťastný, nic netušící čtenář komentářů. Takže za 1. Film ukazuje vyspělost čs. výpočetní techniky a programátorů, kteří na IQ 151 dokázali upravit ve fotošopu Suchánkovu výšku o dobré tři metry. 2. Vzhledem k tomu, že jsem celkem malej, můžu si s klidem dělat šoufky z vysokejch lidí. Takže fakt nechápu, jak Bidlo mohl kdekoli bloudit, popř.se topit, stačilo, když si stoupnul na špičky. 3. Film ukazuje nejen vyspělost nejen čs. programátorů, viz bod jedna, ale i východoněmeckého automobilového průmyslu, páč dnes by se Bidlo s Chýlkovou měli problém nacpat i do autobusu, zatímco tehdá se v pohodě složili do trabanta, a to v něm ještě zbylo místo tak na dvě tři mouchy. 4. Tleskám režisérovi, jak báječně se mu podařilo sladit hlavní prostředí lesa s výkonem všech zúčastněných (tj. prkenným výkonem, to je vysvětlení pro ty, co jim to prkenně myslí), ovšem škoda, že herci nedokázali přepnout, když se z lesa přesunuli do škol, do vlaku a domů. 5. Škoda, že se i dnes mládež nevěnuje hromadně nějakým podobným lesním aktivitám, jako je orientační běh. Protože teď my, co chodíme do lesa pozorovat mravence a jinou havěť, musíme dávat velkej pozor na klíšťata, zatímco tehdá nám je lítající mládežníci spolehlivě vysbírali. 6. Výtečnost filmu podtrhuje i kvalitní muzika, co tam zazněla, zkrátka šlágr za šlágrem. Dalibor Janda, Nagy, Michal David, Gottův diamant. Přesto my, hudební fanšmejkři, se cítíme kapku nespokojeně, co Rezek, to je jako vosk?! 7. Rybáři lověj ryby na háček, CIA agenty na černý brejle a tvrďáckej výraz, a čs. požárníci kluky na lesklý odznáčky. Mimochodem, proč se píše "odznáčky", a né "oznáčky"? Odznakem se přece člověk označuje, že někam patří, a né odznačuje, že někam nepatří! Jungmanne Jungmanne, tohle jsi fakt nevychytal! 8. Už vím, proč jsem furt tak chudej, to proto, že zmlsaně jím zdravá jablka místo nahnilých! 9. Film oplývá fakt vtipnými hláškami - "mámo, nenech ho cvičit, narostou mu svaly a bude si myslet, že je nejchytřejší!" atd. ()

Master19

Neprávem zapomenutá komedie. Stokrát omleté téma je oživeno spartakiádou ("Je to dobrovolná akce, takže tam musíme všichni.") a neotřelými tvářemi. Kupodivu je tu spousta skvostných hlášek ( - "Víš, jak se pozná dobrý hospodář?" - "Že pořád jí nahnilý jabka."), sice rozředěných tragikomickou omáčkou pohnutek stěžejní postavy, ale já jsem se bavil. Navíc musím přitlačit na hodnocení, když se hlavní hrdina honosí tak libozvučným příjmením, jako je Chaloupka. :-) ()

vitekpe

Tohle je zvlastni film...pro me trosku nostalgie, protoze spartakiada atd. (jak kluci koukaj z okna na cvicici ucitelku a na holky, a do toho David "poupata..." jako bych tam byl...). Par hodne slusnejch hlasek a temer dokumentarni hereckej styl otce a syna. Urcite stoji za videni, socialisticky film pro mladez. 3+ ()

velkyvezir

Po dnešním opětovném shlédnutí na TV Barrandov (15.1.2011) zvyšuji ze 4 na 5*. Pátou za závěr filmu, a to fackovací scénu na nádraží a Dalibora Jandu. ()

Kredy

Tenhle film je z dnešního pohledu neuvěřitelná sranda. Otřesný herecký výkony a stupidní scénář, já jsem řval smíchy, teda místama. ()

Skarface

Na tu dobu celkem povedená komedie ve které se objeví sem tam nějaká ta vtipná scéna a nebo vtipná hláška jako například : Jo tak to seš ty, vždyť jsou nahnilý . Víš jak se pozná dobrá hospodyňka? Ne nevím a je mi to jedno! Nána no Beránková bude ráda :D kdo viděl ví :D ()

KoleckoR

Zdá se, že s tímhle kouskem máme skoro všichni podobnou zkušenost - školní film v družině. Matné vzpomínky jsem po více jak 20ti letech oživil dnes na TV Barrandov. Je to taková klasika, která neurazí, natož když stejný jelito jsem byl i já :-) ()

gonga

Je to celkem legrační, bohužel nechtěně. Nemohu se zbavit dojmu, že ve filmu mimo Chýlkové a pár dalších hrají pouze neherci. ()

krabatt76

Orientační běh jsem dělal asi 10let,takže ten sport znám docela dobře.Ve filmu ho sice moc není,ale při jeho shlédnutí jsem si vzpomněl na svá bloudění,na lumpárny které jsme ve vesnicích severních Čech,kde se závody konali,prováděli.Na ta ranní vstávání,která mě připravovala o Studia Kamarád...Co je však na tomto filmu doslova děsivé,jsou herecké výkony.Nejen "naturščiků",ale i profíků (Pyško).Tolik frází a nepřesvědčivých ztvárnění jednotlivých postav, aby jeden pohledal....Snad jen Ivana Chýlková v té socialistické variantě účesu "afro" nemá chybu...To myslím samozřejmě hóódně ironicky :-) ()

Schlierkamp

Československý film vyprávějící o čtrnáctiletém Radku Chaloupkovi (F. Toušek), hubeném a extrémně vytáhlém chlapci, jenž se teprve sžívá se svou neobvyklou postavou. Největší potíže má v tělesné výchově, neboť není fyzicky zdatný a povinný školní závod v orientačním běhu je pro něho zpočátku utrpením. Současně prožívá obvyklé problémy dospívajících, první zamilování do své povrchní spolužačky a poté následující zklamání z neúspěchu. Mladý čahoun, mezi spolužáky přezdívaný docela trefně Bidlo, má taktéž problémy se začleněním do společnosti, neboť nemá žádné koníčky a ani neví, kam by jeho život měl směřovat. Tehdejší režim řešil tyto potíže dospívajících povinnou aktivitou v mimoškolních činnostech, Radek se tedy rozhodl pro činnost v hasičském oddílu, avšak i tady se svou neobratností nalezl pouze zklamání. Děj filmu se odehrává na Rakovnicku, a to většinou ve školském zařízení, kde své spolužáky převyšuje mnohdy o dvě hlavy, a také v domácnosti u Chaloupků, kde na mě svým vystoupením udělal dobrý dojem především jeho otec (J. Toušek, skutečný Radkův otec, který se na rozdíl od svého syna objevil i v několika pozdějších filmech), taktéž vytáhlý čahoun se strohým, ale přesným vyjadřováním. Po náhodném setkání s přítelem své sestry a neznámou dívkou, která na Radka zřejmě silně zapůsobila, začíná vytrvale pracovat na své fyzické zdatnosti a dokonce se přihlásí do oddílu zaměřeného na orientační běh, kde působí i jeho nová láska. Z dospělých herců, kteří v tomto snímku J. Matuly vystupují, mohu zmínit učitelku J. Březinovou, starší sestru I. Chýlkovou, jejího přítele D. Rouse či vedoucího běžeckého oddílu A. Pyška. Z dětských herců připomenu pouze F. Menzela, Radkova spolužáka, který mě zaujal svým vyzrálým hereckým projevem. Musím uznat, že film je poměrně zdařilý, snímku sice dominuje nevídaně vytáhlá postava hlavní postavy, avšak obsahuje i mnoho humorných prvků a hlášek, které má na svědomí taktéž nemotorný čahoun. Hudební složka snímku, kterou pěvecky doprovodil D. Janda, se mi též líbila a domnívám se, že se tento film může zařadit do řady kvalitních snímků J. Matuly a uděluji mu průměrné hodnocení. ()

hidden666

Když jsem film před dvaceti lety viděl, tak jsem se náramně bavil. Několik hlášek si pamatuju dodnes. Jde o pohodový snímek s mnoha tragikomickými momenty. ()

lolaloka

Z filmu si pamatuj hlavně poslední scénu, kdy ,,to" Radek vyběhl a pak také jak hlučně cvičil ve sklepě činkou a fackovací vlak a vlatně si ho pamatuju docela dost dobře....celkem mě naplnil nadějí, že když člověk chce, tak to aspon trochu jde...( je fakt, že mi bylo 12 :-), ale film mě pozitivně ovlivnil a to se cení. ()

Pitryx

Pan Drahota napsal sáhodlouhou recenzi (Lubor Drahota, Bloudění orientačního běžce. Scéna. 1986, roč. 11, č. 17, s. 5.). Bylo mu jistě dobře zaplaceno. Já ovšem, kdybych něco podobného psal, zcela jistě bych se šel na film podívat. Nebo si jej pustil doma. Má to při psaní recenzí dost výhod, když jste film viděli. Protože opravdu nechápu, kde přišel pan Drahota na to, že Kamila, starší Bidlova sestra, cvičí aerobic. Ten cvičí Svatava, Bidlova tajná láska. Kamila říká svému bratrovi zcela zřetelně a jasně, že nacvičuje spartakiádu, protože se chce podívat do Prahy. Dále pak pan recezent píše, že ve školním orientačním běhu se Radek nejlépe orientuje. Ano, a to tak, že jej musí hledat všichni, kdo jsou k dispozici. To, že nějaký orientační smysl má, tvrdí pouze učitelka tělocviku. No, dále jsem recenzi již nečetl, protože ten člověk film viděl v notně dezolátním stavu. Měl by přestat buďto chlastat, nebo psát recenze. K filmu jako takovému bych napsal jen, že to byl příjemně oddechový čas. Taková vzpomínka na dětství, které již vlastně dětstvím ani nebylo. Herci to pojali statečně, hlavně hlavní představitel. Ten se opravdu povedl. Takže až na to, že byl snímek zaměřen příliš jednostranně, a možná chtěl trochu přiostřit, mohu jej klidně dát do škatulky malinko nadprůměrných. ()

Septique

Nekonečný proud geniálních hlášek. A pro toho, kdo má podobné zkušenosti z dospívání, jako hlavní hrdina filmu, je tohle jasnej kult. ()

miza

Mě tento film připomíná tak trochu mé mladé léta.Taky jsem byl takový čahoun a vůbec se mi nechtělo sportovat.A jak byly nudné nácviky na spartakiády. To se nedá ani popsat.Takže jsem se vrátil do svého pubertálního věku.Ono to tak nějak skutečně bylo.Až čas ukázal jak dobré bylo chodit ještě do místního Sokola. ()