poster

Motiv pro vraždu

Krimi / Povídkový

Československo, 1974, 88 min

Hudba:

Petr Hapka

Hrají:

Ilja Prachař, Antonie Hegerlíková, Helga Čočková, Zdena Studenková, Vladimír Černý, Jiří Hálek, Blanka Waleská, Bohumil Šmída, Václav Mareš, Gustav Heverle, Petr Čepek, Jana Brejchová, Slávka Budínová, Josef Somr, Josef Abrhám, Vlastimil Hašek, František Hanus, Eva Friedrichová, Václav Postránecký, Jan Teplý st., Ivo Niederle, Jiří Schmitzer, Václav Vydra nejml., Karel Hábl, Miroslav Chochola, Oldřich Vlček, Karel Vítek st., Jaroslav Mareš, Vlastimil Čaněk, Rudolf Jelínek, Karel Fridrich, Josef Velda, Miloš Vávra, Marie Motlová, Nina Divíšková, Jan Faltýnek, Karel Bělohradský, František Rokos, Jiří Wohanka, Milena Svobodová, Mária Nováková, Slávka Krauskopfová, Martin Liška, Miloslav Vajnar, Vladimír Lemon, Naděžda Prchalová-Vicenová, Jaroslav Pavlis, Josef Bárta, Leoš Jirsák, Jiří Bednář, Filip Renč, Josef Langmiler, Oldřich Velen, Viktor Maurer, Eugen Jegorov, Radim Vašinka, Stanislav Litera, Viktor Očásek, Josef Šebek, Zdeněk Srstka, Karel Engel, Jaroslav Tomsa, Ladislav Gzela, Lucie Krátká, Josef Blažek, Jiří Flíček, Otto Ohnesorg, Magda Maděrová, Kateřina Macháčková, Tomáš Töpfer, Jiří Němeček, Tomáš Sedláček
(další profese)
 • Karlos80
  ****

  Velmi dobrý normalizační kriminální tryptich, od zajímavých autorů, pro všecky, to byl de facto režisérský debut a to dost výrazný. Pro mě osobně, jasně nejlepší druhá, která je i nejvíc ceněná, často se o ni mluví, jako o tě, která rázně překračovala, dobové konvence žánru, jmenovala se "Rukojmí", Jiří Hájek v roli nebezpečného narkomana, který potřebuje nutně novou dávku morfia, je zde opravdu excelentní, jeho role je opravdu hodnověrná. Ve třetí mě bohužel trochu vadila, ta kolotočářská hudba, na kterou jsem alergickej, jinak první a třetí, jsou oproti té druhé, velmi sugestivní, už méně výrazné, i co se týče jednotlivých hereckých výkonů..(10.12.2006)

 • Enšpígl
  **

  Jak již zmíněno, nejedná se o klasickou kriminálku, ale o tři povídky, z nich nejlepší byla ta první ( Víkend ), ta měla v sobě alespoň napětí i když logika uvažování Iljy Prachaře byla na úrovni vegetariána co přijede nakoupovat na jatka. Druhá povídka Rukojmí byla hodně brutální, nevybavuji si kdy jsem viděl brutálnější českou krimošku, ale ten děj. Poblázněná smažka zmateně pobíhá městem tak dlouho až se ocitne u komplikovanýho porodu, to jeden žasne. Třetí povídka Kapsář byla pitomá a dějově naprosto nevýrazná.(25.1.2011)

 • sud
  ****

  1. Víkend: klasická detektivka s klasickou zápletkou. Skvělý Ilja Prachař, dobrý Václav Postránecký. Po všech stránkách nevybočující z řady, ale neudící a celkem zajímavé. 2. Rukojmí: takový malý thriller, rozehraný na malém prostoru. Vynikající Jiří Hálek. 3. Kapsář: skvělý příběh, ovšem mizerná režie a ani herci s tím nic neudělají. Ale i tak ucházející Petr Čepek s Josefem Abrhámem.(11.12.2006)

 • Schlierkamp
  ****

  Československý povídkový film zabývající se různými pohnutkami k hrdelním zločinům. První povídka Víkend je zřejmě nejslabší, I. Prachař po znásilnění mladičké Z. Studenkové má snahu zahladit stopy výtrysku své vášně, avšak zavraždí jinou osobu. Ve druhé povídce Rukojmí předvedl zřejmě svůj životní výkon, v tomto případě šestihvězdičkový J. Hálek, hrajícího abstinujícího narkomana Vladimíra Čabana. Při zoufalém pokusu sehnat morfium zastřelí v lékárně dva policisty (jeden z nich R. Jelínek) a poté je dopaden přímo na operačním sále, kam se vypravil v posledním záchvěvu šílenství sehnat drogu. Pan Hálek zahrál svou roli naprosto neuvěřitelně a věrohodně, jednoznačně vyčnívá ze všech hereckých postav snímku, tuto povídku díky jeho výkonu hodnotím jako nejlepší. V Kapsáři, poslední povídce, se představí legenda československého herectví P. Čepek v roli propuštěného zloděje Bendy. V těžko řešitelné situaci se rozhodne pro recidivu avšak v neopatrnosti se dopustí vraždy jednoho z okrádaných (O. Velen). Zajímavý herecký výkon předvedl Bendův syn F. Renč, zejména v závěrečném westernovém dopadení. Čepek předvedl svůj klasický charismatický výkon, nicméně na famózního Hálka to tentokrát nestačilo. Druhá a třetí povídka zastiňují první, nicméně jako celek hodnotím toto dílo tří režisérů jako nadprůměrné.(14.10.2014)

 • zette
  ****

  Myslim, ze se jedna o zdarile povidky. Prvni povidka zaujme predevsim dobrym scenarem, napjatou atmosferou, krasnou Studenkovou a vybornym Iljou Pracharem. Ve druhe povidce Rukojmi, ktera je podle me nejlepe zrezirovana doslova dominuje Jiri Halek jako zavislak na morfium. Treti povidka dost pokulhava za celkem vysoce postavenou latkou prvnich dvou povidek.(17.3.2013)

 • - Filmovanie prebiehalo v Posázaví, v okolí Zbečna a Nižboru. (dyfur)

 • - Natáčeno také v Praze (Korunovační ulice, Nusle, Letenské sady, stanice metra Vyšehrad, hotel Olympik v Karlíně), Sýkořicích (vrahova chata). (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace