Motiv pro vraždu

Krimi / Povídkový
Československo, 1974, 88 min

VOD (1)

Povídkový film zachycující tři různé tváře zločinu. V povídce "Víkend" zabije Karas ženu, kterou před časem znásilnil, aby ji umlčel. Omylem však zabil jinou ženu. V "Rukojmích" terorizuje narkoman Čaban nemocniční operační tým, ale rozvážní lékaři složitou situaci zvládnou. V "Kapsáři" se zloděj Benda hned po propuštění chce vrátit k řemeslu, ale jeho pokus končí tragicky... (oficiální text distributora)

farmnf

3 jen kvůli morfinistovi Jiřímu Hálkovi. Ten je boží. Píchá si co jde píchnout, vykrade, co jde vykrást. Dluží celé Praze. Krásná role pro našeho velikána malých rolí. Povídka Kapsář zabíjí Petra Čepka, je vyumělkovaná a zrežírovaná tak na dostatečnou. Víkend, to mazec! Ilja Prachař je sexuální úchyl, žijící s matkou F.L. Věka a co se mu nepřihodí. S pupíkem, kravatou kolem hrdla a nalepeným knírem dostihne a zmermomocní v lese Zdenu Studénkovou, která má mini maximálně po klitoris a běží jak srnka. Pak je ale zmíněnou poznán a nastává mnoho zvratů. Nebudu vám vyzrazovat pointu krásné komunistické detektivky ale víte jak Ilju příslušníci odhalí? Von ten vůl vysedne z embéčka a lokne si myslivečka z placatky. No to příslušníka tedy nasere, pustí houkačku a...Tento spotřební film doporučuji pouze z důvodů : Prachař, Hálek, Čepek, Budínová, Faltýnek,Waleská. Dnes už nemáme ani napodobeniny těchto herců. ()

D.Moore

Hodně dobrý trojfilm - dojem z něj mi pokazila jen "mistrná" dedukce, díky níž strážci zákona začali v první povídce podezírat postavu Ilji Prachaře, a pak úplně poslední věta v závěrečné povídce (bohužel ji říká Josef Abrhám). Jinak bez výhrad. Povídka Víkend je podařený rozjezd, jemuž hudba Petra Hapky místy dodává i nečekaně poetický nádech. Druhá část Rukojmí je zase nebývale drsná - Jiří Hálek coby panikařící nebezpečný narkoman nemá obdoby a řádí jako bestie. Povídka je natočená velice svižně, akčně a napínavě. Závěrečný příběh má nejsilnější obsazení a také podle toho vypadá - uhrančivě smutný Petr Čepek se mi vryl hluboko do paměti, finále žene slzy do očí. A opět výborná Hapkova hudba. ()

J R C Pecuchet

Tři povídky s kriminální zápletkopu zpracované jako celovečerní film. Asi nejvíc mne zaujala druhá povídka s názvem " Rukojmí ", ve které Jiří Hálek vystupuje jako narkoman ohrožující své okolí pistolí. Ve třetí povídce s názvem " Kapsář " uvidíte krásnou Janu Brejchovou a budoucího reřiséra Filipa Renče jako syna Petra Čepka co by propuštěného zloděje - kapsáře z vězení. ()

Martin741

Vcelku zaujimava normalizacna ceskoslovenska detektivka, v ktorej je vyborny najma Ilja Prachar /Kladivo na Carodejnice/ a Blanka Waleska /Kladivo na Carodejnice/. Prvy pribeh bol spracovanim dobra detektivka, herecky na urovni, druhy pribeh sa mi nepacil az tak a treti bol opat na urovni. celkovo vsak len priemer : 65 % ()

sud

1. Víkend: klasická detektivka s klasickou zápletkou. Skvělý Ilja Prachař, dobrý Václav Postránecký. Po všech stránkách nevybočující z řady, ale neudící a celkem zajímavé. 2. Rukojmí: takový malý thriller, rozehraný na malém prostoru. Vynikající Jiří Hálek. 3. Kapsář: skvělý příběh, ovšem mizerná režie a ani herci s tím nic neudělají. Ale i tak ucházející Petr Čepek s Josefem Abrhámem. ()

• Filmovanie prebiehalo v Posázaví, v okolí Zbečna a Nižboru. (dyfur)
  • Natáčeno také v Praze (Korunovační ulice, Nusle, Letenské sady, stanice metra Vyšehrad, hotel Olympik v Karlíně), Sýkořicích (vrahova chata). (M.B)