Motiv pro vraždu

Krimi / Povídkový

Československo, 1974, 88 min

Petr Hapka

Ilja Prachař, Antonie Hegerlíková, Helga Čočková, Zdena Studenková, Vlado Černý, Jiří Hálek, Blanka Waleská, Bohumil Šmída, Václav Mareš, Gustav Heverle, Petr Čepek, Jana Brejchová, Slávka Budínová, Josef Somr, Josef Abrhám, Vlastimil Hašek, František Hanus, Eva Friedrichová, Václav Postránecký, Jan Teplý st., Ivo Niederle, Jiří Schmitzer, Václav Vydra nejml., Karel Hábl, Miroslav Chochola, Oldřich Vlček, Karel Vítek st., Jaroslav Mareš, Vlastimil Čaněk, Rudolf Jelínek, Karel Fridrich, Josef Velda, Miloš Vávra, Marie Motlová, Nina Divíšková, Jan Faltýnek, Karel Bělohradský, František Rokos, Jiří Wohanka, Milena Svobodová, Mária Nováková, Slávka Krauskopfová, Martin Liška, Miloslav Vajnar, Vladimír Lemon, Naděžda Prchalová-Vicenová, Jaroslav Pavlis, Josef Bárta, Leoš Jirsák, Jiří Bednář, Filip Renč, Josef Langmiler, Oldřich Velen, Viktor Maurer, Eugen Jegorov, Radim Vašinka, Stanislav Litera, Viktor Očásek, Josef Šebek, Zdeněk Srstka, Karel Engel, Jaroslav Tomsa, Ladislav Gzela, Lucie Krátká, Josef Blažek, Jiří Flíček, Otto Ohnesorg, Magda Maděrová, Kateřina Macháčková, Tomáš Töpfer, Jiří Němeček, Tomáš Sedláček

Třikrát české krimi. Znásilnění, drogy, drobné delikty. Hned první povídka Július Matula Víkend, předjímající Smrt stopařek dala výbornou příležitost pro debutující Zdenu Studenkovou, která překvapila kvalitou svého výkonu i půvabů v tak mladém věku. Dobrý je i kriminalista Postráneckého. Druhá povídka Jiřího Svobody Rukojmí je zatím ještě slabá, první samostatná práce ho zatím ještě čekala. Ve třetí povídce Kapsář Tomáše Svobody klasicky zaujme především příjemné herectví Jany Brejchové a Petra Čepka.(4.5.2010)

Rukojmí: jediná část, kterou jsem viděl. Retrospektivní způsob vyprávění a sugestivní forma (přesné a účelové užití širokého objektivu, pomalé závěrky, zmrazených záběrů v kombinaci s grafikou, hudba/zvuk) pro vyjádření pocitu narkomana a zdůraznění neúprosně utíkajícího času vůbec nepůsobí hloupě ani po letech. Navíc idea, ze v moderní společnosti nemá zločin šanci je pořád aktuální :) (viz třeba Kriminálky Miami apod.)(15.3.2008)

Hodně dobrý trojfilm - dojem z něj mi pokazila jen "mistrná" dedukce, díky níž strážci zákona začali v první povídce podezírat postavu Ilji Prachaře, a pak úplně poslední věta v závěrečné povídce (bohužel ji říká Josef Abrhám). Jinak bez výhrad. Povídka Víkend je podařený rozjezd, jemuž hudba Petra Hapky místy dodává i nečekaně poetický nádech. Druhá část Rukojmí je zase nebývale drsná - Jiří Hálek coby panikařící nebezpečný narkoman nemá obdoby a řádí jako bestie. Povídka je natočená velice svižně, akčně a napínavě. Závěrečný příběh má nejsilnější obsazení a také podle toho vypadá - uhrančivě smutný Petr Čepek se mi vryl hluboko do paměti, finále žene slzy do očí. A opět výborná Hapkova hudba.(17.3.2013)

Myslim, ze se jedna o zdarile povidky. Prvni povidka zaujme predevsim dobrym scenarem, napjatou atmosferou, krasnou Studenkovou a vybornym Iljou Pracharem. Ve druhe povidce Rukojmi, ktera je podle me nejlepe zrezirovana doslova dominuje Jiri Halek jako zavislak na morfium. Treti povidka dost pokulhava za celkem vysoce postavenou latkou prvnich dvou povidek.(17.3.2013)

Zajímavý film s krimi tematikou složený ze tří povídek, z nichž nejpoutavější je prostřední Rukojmí - výborný výkon Jiřího Hálka jako zoufalého narkomana. Mezi plejádou dalších herců vyniká Ilja Prachař v povídce Víkend. Co je pro film příznakové - ve všech povídkách je pozornost soustředěna především na pachatele, kriminalisté jakoby hráli "druhé housle".(10.5.2010)

• - Filmovanie prebiehalo v Posázaví, v okolí Zbečna a Nižboru. (dyfur)

• - Natáčeno také v Praze (Korunovační ulice, Nusle, Letenské sady, stanice metra Vyšehrad, hotel Olympik v Karlíně), Sýkořicích (vrahova chata). (M.B)