Motiv pro vraždu

Krimi / Povídkový

Československo, 1974, 88 min

Petr Hapka

Ilja Prachař, Antonie Hegerlíková, Helga Čočková, Zdena Studenková, Vladimír Černý, Jiří Hálek, Blanka Waleská, Bohumil Šmída, Václav Mareš, Gustav Heverle, Petr Čepek, Jana Brejchová, Slávka Budínová, Josef Somr, Josef Abrhám, Vlastimil Hašek, František Hanus, Eva Friedrichová, Václav Postránecký, Jan Teplý st., Ivo Niederle, Jiří Schmitzer, Václav Vydra nejml., Karel Hábl, Miroslav Chochola, Oldřich Vlček, Karel Vítek st., Jaroslav Mareš, Vlastimil Čaněk, Rudolf Jelínek, Karel Fridrich, Josef Velda, Miloš Vávra, Marie Motlová, Nina Divíšková, Jan Faltýnek, Karel Bělohradský, František Rokos, Jiří Wohanka, Milena Svobodová, Mária Nováková, Slávka Krauskopfová, Martin Liška, Miloslav Vajnar, Vladimír Lemon, Naděžda Prchalová-Vicenová, Jaroslav Pavlis, Josef Bárta, Leoš Jirsák, Jiří Bednář, Filip Renč, Josef Langmiler, Oldřich Velen, Viktor Maurer, Eugen Jegorov, Radim Vašinka, Stanislav Litera, Viktor Očásek, Josef Šebek, Zdeněk Srstka, Karel Engel, Jaroslav Tomsa, Ladislav Gzela, Lucie Krátká, Josef Blažek, Jiří Flíček, Otto Ohnesorg, Magda Maděrová, Kateřina Macháčková, Tomáš Töpfer, Jiří Němeček, Tomáš Sedláček

1. Víkend: klasická detektivka s klasickou zápletkou. Skvělý Ilja Prachař, dobrý Václav Postránecký. Po všech stránkách nevybočující z řady, ale neudící a celkem zajímavé. 2. Rukojmí: takový malý thriller, rozehraný na malém prostoru. Vynikající Jiří Hálek. 3. Kapsář: skvělý příběh, ovšem mizerná režie a ani herci s tím nic neudělají. Ale i tak ucházející Petr Čepek s Josefem Abrhámem.(11.12.2006)

Myslim, ze se jedna o zdarile povidky. Prvni povidka zaujme predevsim dobrym scenarem, napjatou atmosferou, krasnou Studenkovou a vybornym Iljou Pracharem. Ve druhe povidce Rukojmi, ktera je podle me nejlepe zrezirovana doslova dominuje Jiri Halek jako zavislak na morfium. Treti povidka dost pokulhava za celkem vysoce postavenou latkou prvnich dvou povidek.(17.3.2013)

Hodně smutné povídkové kriminálky, které jakoby vypadly ze života některých osob stojících na protipólu spořádaného života. První povídka "Víkend" je průměrná, druhá "Rukojmí" je pořádně napínavá a skvěle natočená, třetí povídka "Kapsář" je zase nebývale smutná a přitom skvěle zahraná Petrem Čepkem. Určitě zajímavě udělané kratší kriminální případy.(30.5.2012)

Velmi dobrý normalizační kriminální tryptich, od zajímavých autorů, pro všecky, to byl de facto režisérský debut a to dost výrazný. Pro mě osobně, jasně nejlepší druhá, která je i nejvíc ceněná, často se o ni mluví, jako o tě, která rázně překračovala, dobové konvence žánru, jmenovala se "Rukojmí", Jiří Hájek v roli nebezpečného narkomana, který potřebuje nutně novou dávku morfia, je zde opravdu excelentní, jeho role je opravdu hodnověrná. Ve třetí mě bohužel trochu vadila, ta kolotočářská hudba, na kterou jsem alergickej, jinak první a třetí, jsou oproti té druhé, velmi sugestivní, už méně výrazné, i co se týče jednotlivých hereckých výkonů..(10.12.2006)

Československý povídkový film zabývající se různými pohnutkami k hrdelním zločinům. První povídka Víkend je zřejmě nejslabší, I. Prachař po znásilnění mladičké Z. Studenkové má snahu zahladit stopy výtrysku své vášně, avšak zavraždí jinou osobu. Ve druhé povídce Rukojmí předvedl zřejmě svůj životní výkon, v tomto případě šestihvězdičkový J. Hálek, hrajícího abstinujícího narkomana Vladimíra Čabana. Při zoufalém pokusu sehnat morfium zastřelí v lékárně dva policisty (jeden z nich R. Jelínek) a poté je dopaden přímo na operačním sále, kam se vypravil v posledním záchvěvu šílenství sehnat drogu. Pan Hálek zahrál svou roli naprosto neuvěřitelně a věrohodně, jednoznačně vyčnívá ze všech hereckých postav snímku, tuto povídku díky jeho výkonu hodnotím jako nejlepší. V Kapsáři, poslední povídce, se představí legenda československého herectví P. Čepek v roli propuštěného zloděje Bendy. V těžko řešitelné situaci se rozhodne pro recidivu avšak v neopatrnosti se dopustí vraždy jednoho z okrádaných (O. Velen). Zajímavý herecký výkon předvedl Bendův syn F. Renč, zejména v závěrečném westernovém dopadení. Čepek předvedl svůj klasický charismatický výkon, nicméně na famózního Hálka to tentokrát nestačilo. Druhá a třetí povídka zastiňují první, nicméně jako celek hodnotím toto dílo tří režisérů jako nadprůměrné.(14.10.2014)

• - Filmovanie prebiehalo v Posázaví, v okolí Zbečna a Nižboru. (dyfur)