Motiv pro vraždu

Krimi / Povídkový

Československo, 1974, 88 min

Petr Hapka

Ilja Prachař, Antonie Hegerlíková, Helga Čočková, Zdena Studenková, Vladimír Černý, Jiří Hálek, Blanka Waleská, Bohumil Šmída, Václav Mareš, Gustav Heverle, Petr Čepek, Jana Brejchová, Slávka Budínová, Josef Somr, Josef Abrhám, Vlastimil Hašek, František Hanus, Eva Friedrichová, Václav Postránecký, Jan Teplý st., Ivo Niederle, Jiří Schmitzer, Václav Vydra nejml., Karel Hábl, Miroslav Chochola, Oldřich Vlček, Karel Vítek st., Jaroslav Mareš, Vlastimil Čaněk, Rudolf Jelínek, Karel Fridrich, Josef Velda, Miloš Vávra, Marie Motlová, Nina Divíšková, Jan Faltýnek, Karel Bělohradský, František Rokos, Jiří Wohanka, Milena Svobodová, Mária Nováková, Slávka Krauskopfová, Martin Liška, Miloslav Vajnar, Vladimír Lemon, Naděžda Prchalová-Vicenová, Jaroslav Pavlis, Josef Bárta, Leoš Jirsák, Jiří Bednář, Filip Renč, Josef Langmiler, Oldřich Velen, Viktor Maurer, Eugen Jegorov, Radim Vašinka, Stanislav Litera, Viktor Očásek, Josef Šebek, Zdeněk Srstka, Karel Engel, Jaroslav Tomsa, Ladislav Gzela, Lucie Krátká, Josef Blažek, Jiří Flíček, Otto Ohnesorg, Magda Maděrová, Kateřina Macháčková, Tomáš Töpfer, Jiří Němeček, Tomáš Sedláček

Nejlepší z těchto třech povídek je bez debaty prostřední " Rukojmí " s Jiřím Hálkem v roli narkomana Čabaje. Je mnohem ráznější a s napětím, které funguje. Hálkův výkon jasně panuje v tomto povídkovém filmu. Když jsem to viděl před léty v TV, tak to byla právě povídka Rukojmí co mě dostala a bylo tomu i teď. Ostatní zbylé dvě jsou hodně light.(9.2.2013)

Myslim, ze se jedna o zdarile povidky. Prvni povidka zaujme predevsim dobrym scenarem, napjatou atmosferou, krasnou Studenkovou a vybornym Iljou Pracharem. Ve druhe povidce Rukojmi, ktera je podle me nejlepe zrezirovana doslova dominuje Jiri Halek jako zavislak na morfium. Treti povidka dost pokulhava za celkem vysoce postavenou latkou prvnich dvou povidek.(17.3.2013)

• Enšpígl

Jak již zmíněno, nejedná se o klasickou kriminálku, ale o tři povídky, z nich nejlepší byla ta první ( Víkend ), ta měla v sobě alespoň napětí i když logika uvažování Iljy Prachaře byla na úrovni vegetariána co přijede nakoupovat na jatka. Druhá povídka Rukojmí byla hodně brutální, nevybavuji si kdy jsem viděl brutálnější českou krimošku, ale ten děj. Poblázněná smažka zmateně pobíhá městem tak dlouho až se ocitne u komplikovanýho porodu, to jeden žasne. Třetí povídka Kapsář byla pitomá a dějově naprosto nevýrazná.(25.1.2011)

Třikrát české krimi. Znásilnění, drogy, drobné delikty. Hned první povídka Július Matula Víkend, předjímající Smrt stopařek dala výbornou příležitost pro debutující Zdenu Studenkovou, která překvapila kvalitou svého výkonu i půvabů v tak mladém věku. Dobrý je i kriminalista Postráneckého. Druhá povídka Jiřího Svobody Rukojmí je zatím ještě slabá, první samostatná práce ho zatím ještě čekala. Ve třetí povídce Kapsář Tomáše Svobody klasicky zaujme především příjemné herectví Jany Brejchové a Petra Čepka.(4.5.2010)

1. Víkend: klasická detektivka s klasickou zápletkou. Skvělý Ilja Prachař, dobrý Václav Postránecký. Po všech stránkách nevybočující z řady, ale neudící a celkem zajímavé. 2. Rukojmí: takový malý thriller, rozehraný na malém prostoru. Vynikající Jiří Hálek. 3. Kapsář: skvělý příběh, ovšem mizerná režie a ani herci s tím nic neudělají. Ale i tak ucházející Petr Čepek s Josefem Abrhámem.(11.12.2006)

• - Natáčeno také v Praze (Korunovační ulice, Nusle, Letenské sady, stanice metra Vyšehrad, hotel Olympik v Karlíně), Sýkořicích (vrahova chata). (M.B)

• - Filmovanie prebiehalo v Posázaví, v okolí Zbečna a Nižboru. (dyfur)