Britský divadelní režisér Sam Mendes (nar. 1965) se doma i v zahraničí prosadil řadou pozoruhodných jevištních inscenací, mj. slavného muzikálu Kabaret nebo Schnitzlerova Reje (pod názvem Modrý pokoj), a bylo jen otázkou času, kdy si jeho talentu všimnou v Hollywoodu. V roce 1999 mu byl nabídnut scénář Alana Balla Americká krása a Mendes výzvu přijal, určitě i proto, že mu společnost DreamWorks zaručila značnou tvůrčí svobodu. Výsledek předčil veškerá očekávání. Americká krása se stala filmem roku s pěti Oscary na svém kontě (nejlepší film, režie, původní scénář, herecký výkon v hlavní roli – K. Spacey, kamera) a celou řadou dalších prestižních ocenění. Mendesova nečekaně hluboká a působivá sonda pod nablýskaný povrch spokojeného předměstského života si navíc získala i přízeň diváků... Hrdinou filmu je dvaačtyřicetiletý Lester Burnham (Kevin Spacey), který se v náhlém hnutí mysli rozhodne opustit teplé, ale nudné místo redaktora v místním inzertním časopise a dělat jen to, co ho baví. Jeho manželka Carolyn (Annette Beningová), která se snaží udělat kariéru jako realitní agentka, ho už dávno považuje za odepsaného a obdivem k němu neplane ani jeho zasmušilá pubertální dcera Jane (Thora Birchová). Lesterovo okouzlení dceřinou vyzývavou kamarádkou Angelou (Mena Suvariová) a příjezd nových sousedů, zakomplexovaného plukovníka Fittse (Chris Cooper), jeho vyhaslé ženy (Allison Janneyová) a podnikavého syna Rickyho (Wes Bentley), dávají do pohybu sled událostí, směřujících k neodvratnému konci... Mendesovi se podařilo dát Ballovu propracovanému scénáři svébytný filmový tvar (za mimořádné pomoci kameramanského veterána Conrada L. Halla), jehož jednotlivé složky jsou ve vzácném souladu. Mimořádné herecké výkony všech představitelů jen umocňují výsledný dojem. Americká krása je nemilosrdně ironickým portrétem americké posedlosti úspěchem, která, pokud propukne naplno, dokáže zničit všechno lidské, co v člověku je. Není divu, že po úspěchu jeho debutu byla i další Mendesova díla očekávána s nevšedním zájmem. (Česká televize)

Hanes88

Drama dobré, ale co můžu za sebe říct, už jsem viděl mnohem víc lepších dramat. Kevin Spacey předvedl dobrý výkon, ale i tak tomu nemůžu dát více než 60%. Já osobně se na tento film už asi znovu nepodívám. ()

Petullka.66

Krásný a svým způsobem i smutný film. Film, který vás vede k přemýšlení nad svým životem... Nikdy není pozdě udělat změnu ve svém životě, nezapomeňte - nikdy! /Dávám 5 hvězd z 5!/ ()

Sasanka20

Opravdu velice nevšední podívaná... Film na mě zprvu působil malinko nezáživně, jenže po krátkém zaváhání mi ukázal, že má, co nabídnout. A to hlavně v podobě zajímavě se vyvíjejících zápletek, jejichž rozuzlení už ale tolik zajímavé nebylo a celý konec vyzněl tak nějak do prázdna. Na druhou stranu se vůbec nedivím, že se tento snímek dostal na tak vysoké příčky v žebříčcích čsfd... Třeba to, co předvádí Kevin Spacey, mě úplně dostalo. Jeho přeměna z absolutní lidské nuly na charakterního člověka, který ví, co chce, je prostě úžasná a já před tímto panem hercem, kterého jsem dříve zase tak nemusel, smekám... ()

dormouse

Už dlouho se mi nestalo, že by u mne film s roky takhle získal na emoční síle. Po 14 letech jsem si z něj sedla na zadek. Vždycky jsem hledala myšlenkové či filosofické vyjádření víry u člověka, který nevěří v Boha. Film je odpovědí. ()

J*A*M*A*L

Nejlepší "tragikosatira", dokonalý film, ke kterému je netřeba se vyjadřovat. Nejlepší film o nenávisti, podvodech, ale i lásce a mnoho dalších věcí. Zkrátka nemám slov. Všechny tyto tagy fungují na sto procent. Jindy přijde taková černo humorná scénka, která je rázem nahrazena nějakou dost smutnou a nebo někdy i mrazivou, či lechtivou scénou, v haluškách Kevina Spaceyho :-). American Beauty asi změnila život všem působícím osobnostem v tomto filmu. Sam Mendes vstoupil do světa režie hned se svým nejlepším a hned legendárním snímkem, Kevin Spacey se stal hned o něco lepším hercem, snad tím nejlepším v té době a tato role snad byla ta vůbec nejlepší v které kdy působil Annette Bening, kterou zrovna moc neznám a zřejmě také většinu a tudíž také naprostá změna a zřejmě také její životní role, Thora Birch to samé jako u Annette Bening, Wes Bentley, Chris Cooper, Mena Suvari a Thomas Newman a jeho legendární soundtrack http://www.youtube.com/watch?v=6sWll2mqPD0, zkrátka American Beaty změnila všem působícím osobnostem život a nejen to. Změnila také celé filmové dějiny a i mnohé další. No... a stejně jsem se rozepsal :-). ()

Perverz

Co se stane když si starý ženatý pardál řekne že ještě nepatří do starého železa ? Potáhne si z jointa a rozcvičí se na bench-pressi, a najednou je svět jiný, pohoda, svět je plný krásy až mu z toho puká srdce. Nevadí že všichni okolo jsou naprosto ujetí, včetně jeho samotného. Opravdu skvělý scénář a herecké výkony. Komediální drama (" to je tady nějaká buzerantská promenáda nebo co ?") se skvělým zakončením. Americká krása nabízí sice jen pár záběrů na prsa, ale rozhodně nenudí, Kevin Spacey se o to postaral. Život Je takový jaký je, přestaňme mu dávat nálepky špatný-dobrý a spatříme jeho krásu, takhle to viděl fotřík Lester. ()

.baris.

Podle mého názoru je Americká krása asi nejpřeceňovanější film na čsfd. Film, který mně osobně nic nedal, jen sebral 117 minut času. Všechna čest Kevinovi Spaceymu, který je opravdu moc dobrý herec a ani tady nezahrál špatně, ale mně nesedlo ani téma, ani scénář, ani Mendesovo pojetí. A co mi vadilo nejvíc - prostředí. Snobská společnost mi je absolutně cizí. Pro mnoho lidí kult, pro mě naprosto bezduchý a místy až nechutný film o tom, jak si postarší muž uvědomí, že se v pubertě dostatečně nevyblbnul a začne si vše patřičně vynahrazovat. Nevím, asi bylo nad mé síly pochopit, v čem tkví kvalita Americké krásy. Třeba k tomu jednou dojdu... ()

Darth Maul

Štýl Sama Mendesa je pomerne jednoduchý. Nesnaží sa o veľkolepé obrazy a priestor ponecháva hlavne výborným hercom. Najmä preto na mňa pôsobila jeho Americká krása veľmi osobne. Záverečný monológ Lestera Burnhama dáva filmu obrovský emočný ráz a robí z neho mimoriadne dielo. ()

lucijelucije

Zajisté, on ten film má něco do sebe..Nenápadně zobrazuje příběhy několika lidí, kteří jsou si z nějakého důvodu docela dost blízcí..Koloběh, který všechny spojuje, aniž by si to sami uvědomovali, mi třeba přišel velmi hodnotný, avšak na druhou stranu problémy, které hlavní hrdiny provází nejsou nic neobvyklého. Setkáváme se s nimi dennodennně a setkáváme se s nimi i v mnoha příbězích, takže pro mě nic až tak nezvyklého. Faktem je, že K. Spacey dal americké kráse plnohodnotnou šťávu, kterou jsem s nadšením zhltala. Takže 7/10..určitě =) ()

Paldiny

Bravúrna prácička s postavami a ich vývojom. Sledujeme rodinnú idylku o nepochopenej dcére, neukojenom otčimovi a mamke karieristke. Ich osudy sa miešajú s mladou dievčinou posadnutou krásou, popričom na nich od susedov hľadí kamerový objektív chlapca podivína aký je zas terčom nonstop buzerácie autoritatívnym papíkom. Film sa nebojí načrtnúť mnoho tém, ktoré majú od povestnej “krásy“ rovnako ďaleko ako blízko. Záleží len od uhla pohľadu, ktorý pri správnom nastavení vie vyprostiť z reťazí toho či oného väzenia. Americká krása presvedčivo zobrazuje sondu do útrap nielen amerických domácností, kde rodiny mnohokrát žijú v sebaklame až do samého konca síl / života. A pokiaľ si silný námet ešte potyká so skvelými hercami a prvotriednym štábom o zážitok je postarané. P.S. Podľa môjho skromného názoru má slečna Suvari od sexbomby veľmi ďaleko, ale to isté si myslím aj o Angeline Jolie, takže brať s rezervou. ()

lukasd

Báječná mrazivá komedie. Mendes je velice kvalitní režisér a hlavně dokázal vyždímat z herců super výkony. ()

LuckyStar

Nejlepší film všech dob na deprese. Melancholie melancholicky zašitá ve scénáři, každý charakter rozehrán a zahrán skvěle, úžasná, opravdová atmosféra. Pan božský herec Kevin Spacey, mela.. Ne. Nejde o tom hovořit, musí se vidět. Tam, kde končí váš smutek, začíná Americká krása. Souhlasím s mnoha názory, že se jedná o jeden z nejsprávněji oceněných filmů v historii. ()

mota

Divná skoro komedie o divných lidech, kde je od začátku zřejmé jak to asi dopadne. Jenom doufám, že nejsou všichni Američani takhle pošahaní. ()

spiritus

Moje sdrcová záležitost.Úžasně silný, citlivý a přitom dramatický příběh. Vypráví bez obalu obyčejné osudy obyčejných lidí s neuvěřitelnou hloubkou a procítěním. Nadruhou je zde i přítomnost příjemného a fungujícího humoru. To vše je stmeleno kvalitním scénářem a hereckými výkony. Nelze hodnoti jinak, než plným počtem. ()

Jeržik

(Ne)uvěřitelná So(n)da balancující na rozhraní žánrového kastrátu a dokonalé životní hříčky. Osvícení herci v zajetí perfektního scénáře a ještě dokonalějšího drába jménem Mendes. Nevysvětlený úlet v poslední půlhodině, kde se prostě nedaří navázat na celou předchozí část filmu jsem ochoten odpustiti jen díky perfektním závěrečným minutám. The best of Mendes! ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)