Britský divadelní režisér Sam Mendes (nar. 1965) se doma i v zahraničí prosadil řadou pozoruhodných jevištních inscenací, mj. slavného muzikálu Kabaret nebo Schnitzlerova Reje (pod názvem Modrý pokoj), a bylo jen otázkou času, kdy si jeho talentu všimnou v Hollywoodu. V roce 1999 mu byl nabídnut scénář Alana Balla Americká krása a Mendes výzvu přijal, určitě i proto, že mu společnost DreamWorks zaručila značnou tvůrčí svobodu. Výsledek předčil veškerá očekávání. Americká krása se stala filmem roku s pěti Oscary na svém kontě (nejlepší film, režie, původní scénář, herecký výkon v hlavní roli – K. Spacey, kamera) a celou řadou dalších prestižních ocenění. Mendesova nečekaně hluboká a působivá sonda pod nablýskaný povrch spokojeného předměstského života si navíc získala i přízeň diváků... Hrdinou filmu je dvaačtyřicetiletý Lester Burnham (Kevin Spacey), který se v náhlém hnutí mysli rozhodne opustit teplé, ale nudné místo redaktora v místním inzertním časopise a dělat jen to, co ho baví. Jeho manželka Carolyn (Annette Beningová), která se snaží udělat kariéru jako realitní agentka, ho už dávno považuje za odepsaného a obdivem k němu neplane ani jeho zasmušilá pubertální dcera Jane (Thora Birchová). Lesterovo okouzlení dceřinou vyzývavou kamarádkou Angelou (Mena Suvariová) a příjezd nových sousedů, zakomplexovaného plukovníka Fittse (Chris Cooper), jeho vyhaslé ženy (Allison Janneyová) a podnikavého syna Rickyho (Wes Bentley), dávají do pohybu sled událostí, směřujících k neodvratnému konci... Mendesovi se podařilo dát Ballovu propracovanému scénáři svébytný filmový tvar (za mimořádné pomoci kameramanského veterána Conrada L. Halla), jehož jednotlivé složky jsou ve vzácném souladu. Mimořádné herecké výkony všech představitelů jen umocňují výsledný dojem. Americká krása je nemilosrdně ironickým portrétem americké posedlosti úspěchem, která, pokud propukne naplno, dokáže zničit všechno lidské, co v člověku je. Není divu, že po úspěchu jeho debutu byla i další Mendesova díla očekávána s nevšedním zájmem. (Česká televize)

katchi

Po shlédnutí tohoto filmu jsem dlouho seděla a přemýšlela. Vážně jsem nevěděla, co si o něm mám myslet. Film byl rozhodně velmi působivý a diváka stále víc a víc zajímalo, jak to vlastně skončí. A když to skončilo, divák si přál aby to pokračovalo a vysvětlilo se pár věcí. Americká krása není film, který si pustíte a pomalu při něm usínáte a po probuzení se díváte dál a víte co se přesně stalo. I chvilková nepozornost může vyvést z děje. Co se týká herců, musím uznat, že Kevinonův výkon byl vážně užasný a právem si zasloužil oskara, oskara by si zasloužila i Annette Bening. Role hysterické manželky se zhostila na výbornou a na díváka to působilo opravdově. Jako by to opravdu zažívala. Celkově byl film velice povedený. Rozhodně jeden z nejpůsobivějších filmů.. A oskara dostal právem;) ()

Dominique

Seděl jsem, zíral jsem a na konci se nafouknul jak balón, plný té vší krásy, co je kolem, a prasknul.. Jeden z nejlepších filmů vůbec. Tečka. Tečka. ()

1945

Zajímavý průvodce životem a zároveň filmový učitel vnímání světa okolo nás. Krása je všude, je jen třeba ji objevit. Ve filmu lze najít také podařený kontrast vytvořený počasím: když je pěkně - všichni jsou nespokojení a teprve až začne pršet, tak se vztahy vylepší ()

Cement73

Kevin Spacey sa po tomto výkone dostal u mňa tesne pred brány top desiny. Film je tak vymakane realistický, že už len koniec dáva všetkému korunu. Dalo mi to celé do myslenia, čo má v živote skutočne zmysel... Nádherná štúdia psychológie ľudí vyžšej strednej vrstvy: Máme už skoro všetko (fyzicky), ale nie je to ešte dosť... niečo tomu chýba... nebolo nám kedysi, keď sme boli skromnejší a chudobnejší lepšie??? ()

Monka03

Všechno mohlo být jinak, kdyby se jeden čtyřicátník nerozhodl změnit svůj život od základu. On se však rozhodl! Od té chvíle, nic není tak, jak se zdálo. Strhující výpověď o americké maloměšťácké rodině. Upřímný, obrovsky silný, i když ve své podstatě tragický příběh. ()

chim.chim

Pro mě docela jistě výjimečný film, kterému vděčím za to, že ve mně podnítil hlubší zájem o hodnotnou filmovou tvorbu. Dostala mě bizarnost příběhu, postavy lehce pofidérního ražení, cynismus i nadsázka a humor, které nám umožní nebrat tuhle story až tak vážně, jak by se jinak nabízelo. ()

Pájusha

Tak tenhle film je má srdcová záležitost. Jednoduše ho miluju a dokážu se na něj dívat znovu a znovu. Možná i částečně proto, že se občas cítím velmi podobně jako onen mladík, když natáčel igelitový sáček nebo jako Lester v závěru příběhu, když pochopil... Sam Mendes zde odvedl opravdu kvalitní práci. A Kevin Spacey v roli Lestera je jedinečný a nezastupitelný. ()

Padavan

režie: Sam Mendes, scénář. Alan Ball. Skvěle natočený film po vizuální stránce, výborně hrající Kevin Spacey a jako třešnička na konec, kvalitní hudba. Hodnocení - 100 % (v českém znění) ()

Jorge-Z

"Kevine Kevine, tys to ale dopracoval", jsem si říkal po několika minutách. Film mi vyrazil dech již od humorného začátku až po tragický a pro mne nečekány konec. Ten Oscar je zasloužený! ()

tot

Je to jeden z těch filmů, kdy vám na začátku tvůrci oznámi jak dopadnou, ale vás prostě baví se dívat. I přes děj na ne jen tak tuctové téma, ve vás na konci zanechá příjemný, ba přímo sáčkový pocit. A v tom je jejich kouzlo. Když jsem viděl ten poletující sáček, a u titulků začala hrát Because od The Beatles, věděl jsem...... ()

D3VIL

80% - S hodnocením jsem si dlouhou dobu nevěděl rady. Nejdříve klady - film se od počátku jevil velmi příjemně, vše podtrhoval jako vždy skvělý Kevin Spacey a hodně mě překvapil Wes Bentley. Samozřejmě musím vyzvednout hlavní myšlenku filmu a dechberoucí Kevinův monolog na úplném konci. Nicméně musím z pěti hvězdiček ubrat za nepříliš vhodné obsazení Meny Suvari a délku filmu. Nemůžu si pomoci, ale snímek mohl být stejně působivý, i kdyby byl o dvacet minut kratší. ()

Oyer

Upřímně řečeno, tento film mne ničím nenadchl a ani nevzbudil žádné pocity. V každé té postavě mě chyběl nějaký charakter, výjmečnost nebo něco jiného, zvláštního. Celý děj mi přišel, že probíhá v jakési poloospalé rovině bez větších emocí. Možná takový příběh z normálního lidského života, pro který si člověk nemusí chodit daleko. ()

Ollie235

Problémy v rodině, jejíž každý člen je nějakým způsobem pošahaný. Díky únavě ze složitosti vztahů všichni z nich pochopí, že změna je život, ale každý si jí představuje po svém... Kromě Kevina Speceyho v životní roli, musím vyzdvihnout Menu Suvari, která svým vzhledem i talentem dodala filmu ještě trochu té americké krásy. ()

peto580

Jeden z najlepsich filmov ake som mal tu cest zhliadnut. Debut rezisera (S. Mendes) a hned vizitka 5 oskarov to hovori zavsetko. Herecke umenie Kevina Spaceyho, genialny nepredvidatelny pribeh, dokonaly scenar so skvelou a netradicnou hudbou. Toto sa proste musi vidiet lebo opisovat a vyzdvihovat kvality tohto kultoveho diela je zbytocne. ()

Sagara

Film ma zastihol na strednej škole, rozhodne nie obdobie, pre také filmy. Aspoň som si to vtedy myslel. Keď som si ho ale napokon pozrel, očaril ma. Či už magická hudba Thomasa Newmana, príjemná réžia Sama Mendesa, strhujúce výkony hercov starých i mladých a výborný príbeh muža, ktorý sa rozhodol žiť, aby vzápätí zomrel. Alan Ball pozná ľudí a medziľudské vzťahy excelentne. ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)