Britský divadelní režisér Sam Mendes (nar. 1965) se doma i v zahraničí prosadil řadou pozoruhodných jevištních inscenací, mj. slavného muzikálu Kabaret nebo Schnitzlerova Reje (pod názvem Modrý pokoj), a bylo jen otázkou času, kdy si jeho talentu všimnou v Hollywoodu. V roce 1999 mu byl nabídnut scénář Alana Balla Americká krása a Mendes výzvu přijal, určitě i proto, že mu společnost DreamWorks zaručila značnou tvůrčí svobodu. Výsledek předčil veškerá očekávání. Americká krása se stala filmem roku s pěti Oscary na svém kontě (nejlepší film, režie, původní scénář, herecký výkon v hlavní roli – K. Spacey, kamera) a celou řadou dalších prestižních ocenění. Mendesova nečekaně hluboká a působivá sonda pod nablýskaný povrch spokojeného předměstského života si navíc získala i přízeň diváků... Hrdinou filmu je dvaačtyřicetiletý Lester Burnham (Kevin Spacey), který se v náhlém hnutí mysli rozhodne opustit teplé, ale nudné místo redaktora v místním inzertním časopise a dělat jen to, co ho baví. Jeho manželka Carolyn (Annette Beningová), která se snaží udělat kariéru jako realitní agentka, ho už dávno považuje za odepsaného a obdivem k němu neplane ani jeho zasmušilá pubertální dcera Jane (Thora Birchová). Lesterovo okouzlení dceřinou vyzývavou kamarádkou Angelou (Mena Suvariová) a příjezd nových sousedů, zakomplexovaného plukovníka Fittse (Chris Cooper), jeho vyhaslé ženy (Allison Janneyová) a podnikavého syna Rickyho (Wes Bentley), dávají do pohybu sled událostí, směřujících k neodvratnému konci... Mendesovi se podařilo dát Ballovu propracovanému scénáři svébytný filmový tvar (za mimořádné pomoci kameramanského veterána Conrada L. Halla), jehož jednotlivé složky jsou ve vzácném souladu. Mimořádné herecké výkony všech představitelů jen umocňují výsledný dojem. Americká krása je nemilosrdně ironickým portrétem americké posedlosti úspěchem, která, pokud propukne naplno, dokáže zničit všechno lidské, co v člověku je. Není divu, že po úspěchu jeho debutu byla i další Mendesova díla očekávána s nevšedním zájmem. (Česká televize)

pjotr76

Viděl jsem Americkou krásu po druhé, ale mám pocit jako bych jí viděl poprvé, absolutní hodnocení. Brilantní režie, brilantní scénář, brilantní herci - brilantní film na nekonečně zkouknutí. Nezbytnost ve video nebo dvdtéce. ()

Ezekiel1

Z hudby Thomase Newmana mi jde mráz po zádech. Z výkonu herců ještě větší!O vynikajícím Spaceym se toho už řeklo hodně, já bych vyzdvihl výkon Wese Bentleyho v roli Rickyho a Thoru Birch coby Jane. Režisérský debut Sama Mendese, jak se patří! Tenhle film je neuvěřitelně přirozený a vhání mi skoro vždy slzy do očí. Pro mě jednoznačně number 1. Těžko ho nějaký film, kdy překoná. KRÁSA! ()

ClimbVibe

Skvělý scénář, skvěle zahraný, perfektně zrežírovaný... U mě je to tak, že čím víc na něj koukám, tím víc se mi líbí. ()

Mauric

Co mě zaujalo na tomto filmu hned jako první, byla velmi dobře zvolená hudba Thomase Newmana,která dodávala monologům patřičný nadhled.Kevin Spacey předvádí svůj obvyklý(čti skvělý) výkon a i ostatní nezůstávají pozadu a zdatně mu sekundují(nezapomenu na Cooperův výraz ve tváři,když zjistil,že jeho soused není gay).Zjednodušeně všechno je na tomto filmu "hezké",tak proč nedám těch 5*??Nevím,asi na mě bylo té krásy až moc.... ()

Figy

Nemuzu si pomoct, ale cim jsem starsi, tim je tenhle film lepsi. Velmi ocenuji skloubeni zabavnosti a chytrosti, ktere Americka krasa nabizi. Uz ted se tesim az si ji s chuti zase za cas pustim :o) ()

Ondis

Já měl pocit, že se celou dobu nic neděje a čekal, až se to rozjede, ale nic. Tento snímek je hodně odlišný, přesto nadchne, má prostě něco do sebe. Zvláštně perfektní film. ()

Káronoš

Sam Mendes, který s tímto filmem debutoval natočil perfektní film o vstazích a rozepři, na oko zcela obyčejné a vskutku štastné americké rodiny. Ale pod povrchem vás příběh dostane do komediálních a netradičních situací, které se klidně můžou přihodit kterékoli rodině. Herci odvádí ve filmu skvělé herecké výkony, obzvlášť Kevin Spacey, který zářil v celém filmu a jeho ironické pohledy a netradiční chování sem hltal a v křečích se válel na zemi. Hodnocení:8.5/10 ()

Schuldiner

Úžasný snímek o životě jednoho znuděného muže ve středních letech dokonale ztvárněného Kevinem Spaceym... on je znuděn právě tím svým životem... vším co je kolem, i když mu na první pohled nic nechybí... Celé je to dějově tak nádherně pojaté, má to místy naprosto dokonalou atmosféru a některé momenty jsou prostě nezapomenutelné.. (když to po sobě čtu, tak se musim smát, poněvadž to vůbec nedokážu popsat tak jak bych chtěl...) Tenhle film mě zasáhl, neni to jen o Kevinovi, v podstatě všechny hlavní postavy předvádí něco zvláštního, nelze tomu nic vytknout, je to dojemné, směšné, podivné, opravdové,.. film trochu nezařaditelný, ale prostě dokonalý... Je to o životě, je to o tom, že jednou nebudem, je to o tom, že smyslem života je nazatrpknout... Protože je to ztráta času! ()

Ještěřák

Kde selhává rodinná terapie, tam nastupuje Sam Mendes, jehož kariéru bych bral - i když JARHEAD byl trochu nuda, nevidím za ním většího přešlapu. Rozkošná rošťanda Thora Birch má nádherný poprsí! Mmmuc! ()

Misi90

Snad nejrealističtější snímek o životě, který sem kdy viděl a komentář od DJkoma to naprosto vystihuje. Nečekal sem ale, že by mě to mohlo dojmout, jenže chudák Lenster, když už našel ten tzv. vnitřní klid a jak pak dopadl. Takovej život někdy prostě je, to je ten "americkej sen" to "american beauty".... Kevin Spacey zahrál fakt skvěle a oprávněně si zasloužil Oscara! ()

kobe6

Takový pocit z filmu jsem dlouho neměl. Když se v díle těžko hledají chyby ve všech aspektech, těžko dáte jiné než nejvyšší hodnocení. ()

venom14

Naprostá klasika.Film vypráví o nefungující rodině:Matka nevěrná,otec se rozhodne přestat poslouchat rozkazy a buzeraci své manželky a navíc se zamiluje do kamarádky své dcery a dcera se zamiluje do magora,který se právě přistěhoval.Kevin Spacey předvedl opravdu Oscarový výkon ale ostatní herci také nepředvedli nic špatného,právě naopak.Ale nejvíce se mi na filmu líbí,že je to prostě čisté drama,které je jenom o lidech a jejich příbězích,které se můžou stát každému. ()

Prochy38

Herecký koncert K. Spaceyho a A. Bening, kterým výborně sekundují W. Bentley, M. Suvari, T. Birch i Ch. Cooper. Zaslouženě film roku i všechny oscary sedící. Pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec. Víc se rozepisovat nebudu. 98% ()

Piškotka

Ukázka toho, jak v kterémkoli koutu světa řeší člověk podobné nebo stejné vztahové problémy. Vzájemné manželské odcizení a přehození otěží na druhou stranu. Sopka dříme v každém z nás. Lester byl úžasný v tom, jak byl bezprostřední a upřímný. Liboval si v tom, jak se překonával. Ale tak trochu zapomínal, že má dospívající dceru, která v něm potřebuje mít vzor. A ne aby v něm bublal testosteron, jakmile uvidí její atraktivní kamarádku. Příběh ze života, kdy oběti se cítí obětmi. K. Spacey se do toho položil s grácií jemu vlastní, je to sympaťák. Mena Suvari se do rolí naivních husiček hodí díky svému infantilnímu kukuči. ()

Itar

Ze života neživota. Čisté, přímočaré, na nic si nehrající... a podmanivé. Celé dílo pak korunují skvělé výkony Kevina Spaceyho a Annette Bening, stejně jako dnes už téměř kultovní hudba Thomase Newmana a scéna s vanou plnou kvítků z růží. ()

.MJ.

Viděl jsem podruhé a přidávám jednu hvězdu. Spacey zahrál skvěle a skoro zastínil všechny ostatní, čímž dokázal jak je výborný a vyjímečný herec. Tohle psychologické drama určitě na divákovi něco zanechá avšak nikdy nebude patřit mezi mé oblíbené. 73% ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)