Britský divadelní režisér Sam Mendes (nar. 1965) se doma i v zahraničí prosadil řadou pozoruhodných jevištních inscenací, mj. slavného muzikálu Kabaret nebo Schnitzlerova Reje (pod názvem Modrý pokoj), a bylo jen otázkou času, kdy si jeho talentu všimnou v Hollywoodu. V roce 1999 mu byl nabídnut scénář Alana Balla Americká krása a Mendes výzvu přijal, určitě i proto, že mu společnost DreamWorks zaručila značnou tvůrčí svobodu. Výsledek předčil veškerá očekávání. Americká krása se stala filmem roku s pěti Oscary na svém kontě (nejlepší film, režie, původní scénář, herecký výkon v hlavní roli – K. Spacey, kamera) a celou řadou dalších prestižních ocenění. Mendesova nečekaně hluboká a působivá sonda pod nablýskaný povrch spokojeného předměstského života si navíc získala i přízeň diváků... Hrdinou filmu je dvaačtyřicetiletý Lester Burnham (Kevin Spacey), který se v náhlém hnutí mysli rozhodne opustit teplé, ale nudné místo redaktora v místním inzertním časopise a dělat jen to, co ho baví. Jeho manželka Carolyn (Annette Beningová), která se snaží udělat kariéru jako realitní agentka, ho už dávno považuje za odepsaného a obdivem k němu neplane ani jeho zasmušilá pubertální dcera Jane (Thora Birchová). Lesterovo okouzlení dceřinou vyzývavou kamarádkou Angelou (Mena Suvariová) a příjezd nových sousedů, zakomplexovaného plukovníka Fittse (Chris Cooper), jeho vyhaslé ženy (Allison Janneyová) a podnikavého syna Rickyho (Wes Bentley), dávají do pohybu sled událostí, směřujících k neodvratnému konci... Mendesovi se podařilo dát Ballovu propracovanému scénáři svébytný filmový tvar (za mimořádné pomoci kameramanského veterána Conrada L. Halla), jehož jednotlivé složky jsou ve vzácném souladu. Mimořádné herecké výkony všech představitelů jen umocňují výsledný dojem. Americká krása je nemilosrdně ironickým portrétem americké posedlosti úspěchem, která, pokud propukne naplno, dokáže zničit všechno lidské, co v člověku je. Není divu, že po úspěchu jeho debutu byla i další Mendesova díla očekávána s nevšedním zájmem. (Česká televize)

Othellko

Naozaj kvalitné dielo plné humoru a hlavne zvratov, ktorých je naozaj veľa. Niekedy sa treba vytrhnúť z prúdu a ísť po svojom. Dôležité detaily v našom živote, ktoré nám často unikajú môžu byť dôležitejšie. Fakt hlboká myšlienka tohoto skvostu, rozcíti asi každého. Po zhliadnutí tohoto kúsku som ostal v nemom úžase. Kevin Spacey svoju rolu zvládol priam fenomenálne. Nie je čo dodať.. 100% ()

myxomatoza

Nenáročně vtipné. Sonda do amerického předměstí. Mám spojeno s vánoční atmosférou, asi proto, že jsem film dostala na dvdčku k Jéžíšku a koukala na něj v zimě. Mám z toho teď takovou tradici. Kevin Spacey mi vždycky přišel svým způsobem divně creepy, ne že bych ho neměla ráda, ale děsí mě. Tady ne, protože jeho postava je asi nejvíc cool ever. Přes hlášky až po rozvoj psychiky charakteru. Růže a růže. Nemluvě o tom, že scéna s igeliťákem se stala modlou hipsterů. ()

jofffo1

"It was one of those days when it's a minute away from snowing and there's this electricity in the air, you can almost hear it. Right? And this bag was just dancing with me. Like a little kid begging me to play with it. For fifteen minutes. That's the day I realized that there was this entire life behind things, and this incredibly benevolent force that wanted me to know there was no reason to be afraid, ever. Video's a poor excuse, I know. But it helps me remember... I need to remember... Sometimes there's so much beauty in the world, I feel like I can't take it, and my heart is just going to cave in." ()

IPajule

Ze začátku mě to moc nebavilo, ale postupem času jsem se do toho filmu vžívala a postupně chápala děj. Všechno se nahromadilo a vznikl krásný a dramatický konec. ()

PlutisMovie

Rozdílní lidé žijící obyčejné životy řeší běžné problémy mezi s sebou. Pěkný film od kterého jsem měl veliké očekávání. Z filmu mám zvláštní pocit a tak zbytek dopíšu až se na něj někdy podívám po druhé. 75%. ()

Tiffany

V Lesterovi Burnhamovi v podaní božského Kevina Spaceyho sa vidíme takmer všetci. Tá postava má toľko rovín, od snívajúceho romantika cez bojovníka s vlastným osudom až po antihrdinu a popri tom všetkom ostáva jednou z najľudskejších postáv, aké boli kedy napísané. American Beauty, pokiaľ mu to dovolíte, je filmom, ktorý mení životy. Scéna s poletujúcim sáčkom, vo svojej podstate primitívne jednoduchá a banálna, má v sebe väčšiu hĺbku a posolstvo ako čokoľvek, čo som kedy videla. Krása je všade, look closer. ()

Jenilius

Snímek, ve kterém vám Kevin Spacey otevře oči a donutí přemýšlet o životě. Herecké výkony nemají chybu, ale to co předvádí Kevin je neuvěřitelné. Zásluhu má samozřejmě i skvělá, perfekcionistická režie Sama Mendesa, výborný scénář a skvělá hudba Thomase Newmana. Takhle vznikla citová záležitost. ()

GIK

Máš rád pořádek a doma uklizeno - totálně tě znemožníme. Snažíš se poctivě pracovat a vydělávat si tak na živobytí - uděláme z tebe blázna. Jsi drogový dealer, feťák nebo starej zvrhlík - tak to jsi panečku náš hrdina. ()

Kingjiri

Kevin Spacey jako chlápek chytající druhou mízu a Annette Bening v krizi středního věku jsou sice výborný (nejen herecky, ale i dramaturgicky), jenže kolem nich se motá na muj vkus až moc divnejch a šablonovitejch postaviček (vygumovanej mariňák, dealer / voyaer, namyšlená puberťačka nebo nesebevědomá puberťačka), že mi chyběla nějaká civilnost nebo uvěřitelnost. Snímek chce hrozně působit "jako ze života", ale z těhlech důvodů se mu to u mě prostě nepovedlo. Když k tomu přičtu pomalý tempo vyprávění s občasnejma pokusama o art (pomalá kamera a delší záběry), dostanu se na lepší průměr. Možná dám s odstupem pár let ještě jednu projekci, ale prozatim dávám za nehollywoodskej, slušně vypointovanej závěr společně s hereckym obsazenim a odhalenym hrudníkem Thory Birch třetí silnější hvězdu. ()

HenryIvan

Komplexnosť, to vystihuje Americkú krásu. Galakoncert v podaní Kevina Spacey, ktorý podal až diabolský výkon. Nenudil som sa ani pikosekundu a to by sa dalo povedať, že začiatok je pomalší. Celkovo však casting vyšiel na výbornu. Jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl a takéto úvahy často nerobím. 100 %. ()

AloeB

Spacey dokázal zahrát frustrovaného amerického tatíka slintajícího po nezletilé školačce takovým způsobem, abych jej chápal a co víc, měl jej svým způsobem i rád. Vlastně víc než to, protože tento hajzl prostě sympaťáky umí. Nebo tento sympaťák neskutečně skvěle zvládá hajzly? Úhel pohledu, nic z toho však hádám nemění na tom, že tato dramatizace pokaženosti typického amerického předměstí je velice povedeným filmem, který udrží divákovu pozornost mnohem lépe než jemu podobné filmy a myslím že to není jen vinou Meny Suvari... ()

kondor77

Všichni v tomto filmu jsou do jisté míry archetypy podivínů, které nezřídka znáte, které opatrně pozdravíte, když se s nimi setkáte, ale které si ze strachu z neznámého raději nepouštíte k tělu. Mě nejvíce uchvátil hlavní protagonista. Jeho noční a denní erotické sny, sexuální napětí mezi ním a dceřinou spolužačkou, snaha o restart manželství a zalíbení si marihuany z něj dělá smutnou komplexní postavu, která nalezne vnitřní klid s kulkou v hlavě. ()

Razzor_82

"Je těžký zlobit se, když je na světě tolik krásy." Je vám přes 40.let, pro starou jste vzduch a vlastní děcka vás fakují? Najednou jste dostali po letech znovu chuť užívat si krásy života. Pokud ano, tak tenhle snímek mnohem lépe pochopíte. Je to totiž skvělá psychologická studie. Fantastický Kevin Spacey se tragikomicky potýká se svou krizí středního věku. Nikdy není pozdě se svým znuděným životem něco udělat. Děj se pomalu vyvíjí až do melancholického závěru. 8/10 ()

Hpatrik

Objektivně téměř bezchybně natočený film, se skvělým obsazením, scénářem a hudbou, který i po letech neztratil nic ze svého kouzla. Mě tam ale k té dokonalosti stále něco chybí. Snad nedostatečně vygradovaný závěr, nebo předem snadno odhadnutelný vrah. Ani retrospektivní vyprávění s vypravěčem nevidím jako nejlepší volbu, myslím ze by to mělo daleko větší emocionální dopad, kdyby jsme dopředu nevěděli jak to dopadne. ()

Lord Fuck

Je překvapivý jak se z nezajímavýho téma dá udělat zajímavej film :) a ještě zajímavější je, že si k tomu vybrali do tý doby neznámýho režiséra ()

Titus

Přesně takhle bych někdy jednat. Mistrovské dílo. Na první pohled mi to připadalo jako remake Volného pádu, ale pak jsem zjistil, že jsem se šeredně spletl. Tohle je fakt originál. ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)