Film Jiřího Menzela podle stejnojmenného románu Vladislava Vančury je úsměvným vyprávěním, které nás přenese do doby prvních let samostatné republiky. Novými majiteli šlechtických sídel se tehdy stávali zbohatlíci, kteří sice měli peníze, neměli však noblesu starých zámeckých pánů. Jednoho dne se u poválečného regenta Stoklasy na zámku Kratochvíle objeví domnělý ruský kníže Alexej Megalrogov. Galantním chováním okouzlí celou společnost a do přízemní reality přinese romantiku starých časů, která však má své dny už sečtené... Humorný a melancholický žánrový obrázek je – podobně jako svého času Rozmarné léto – hereckým koncertem hlavních představitelů – Josefa Abrháma, Mariána Labudy, Rudolfa Hrušínského a Jaromíra Hanzlíka, umocněný Menzelovým režijním mistrovstvím a poetickou kamerou Jaromíra Šofra. (Česká televize)

Hombre8

Dobrý dojem u mne kazí postava hlavního hrdiny. Tyhle typy bytostně nesnáším. Pak už je to vlastně jedno, co se bude dít. ()

Kivis

Konec starých časů se moc netrefil do mého vkusu. Především herecké pojetí je drobátko přeexponované, takové skoro až divadelní. Což vlastně u Menzela není nic nezvyklého, ale tady mě to občas přišlo moc. Určitě nelituji, že jsem s filmem strávil 90 minut svého života, ale na rozdíl od Postřižin či některých dalších Menzelových filmů nemám nejmenší chuť si Konec starých časů pustit znovu. ()

Feacher

Příjemná komedie s úžasným panem Abrahamem v hlavní roli, místy i filosofický zajímavá, resp. myšlenkově hlubší, až jsem měl občas pocit, že na plné pochopení budu muset ještě zestárnout. Ideální délka, zajímavý a nápaditý scénář, 90%! ()

Peabody

Jeden z nejvíce přehlédnutých českých filmů, což je dáno dobou premiéry, kdy bylo vše sametové a nebyl moc čas chodit do kina a na nostalgické filmy už vůbec ne. Přitom se domnívám, že jsme na úrovni Rozmarného léta, s pěkným scénářem (není to ten, který napsal V Vančura, pokud se nemýlím, ale nový na stejné motivy). Nicméně je moc povedený, herecké výkony naprosto hvězdné, mnohdy nečekané - třeba poloha Jaromíra Hanzlíka - většinou skvělé, pan Labuda září, pan Abrhám je famózní a pořád jeden neví, jestli je kníže nebo podvodník nebo kníže i podvodník. Krásná sice malá, ale neobyčejně plná je role pana Adamíry. Chantal je milá, Jan Hrušínský ještě snesitelný (je to dáno i rolí), pan Hartl jako vždy vynikající.  Kamera i střih dokonalé, exteriéry výborné. Podařilo se i předpovědět privatizační zbohatlíky a parvenu, regionální primitivní štrébry, velká díla mají i schopnost křišťálové koule. ()

coulismoulis

Menzel a Vancura nejsou vetsinou na zebricku me hitparady ani solo, natoz dohromady, ale tady se to nejak vzacne vyrusilo, takze je vysledek vcelku snesitelny, byt si porad Menzel cinta na pentli vic nez by bylo zahodno. Ale zachranuje to dobre obsazeni, Abrham se pro jednou do sve role opravdu hodi a jeho (ne)herecky projev sem vic nez pasuje. Zezadu mu jisti zada Adamira, ktery prinasi opravdu prirozenou noblesu. ()

mfanta

85% - jeden z mych oblibenych filmu. Zaujmul me predevsim svoji jemnou poetikou a humorem, krasnou hrou barev, svetel a hudby a v neposledni rade kopou brilantnich hereckych vykonu, pocinaje Josefem Abrhamem a zdaleka nekonce Hrusinskymi, Labudou, Adamirou, no v podstate vsemi. ()

hostivít

Jedna z mála Menzelových komedií, která je opravdu vtipná a dá se na ni dívat kdykoliv. Především díky skvělému Abrhámovi, který předvádí fantastický výkon, spolu s vrchním jeho životní role. Z ostatních herců nejvíce upoutá Labuda a Hartl, v menších rolích se blýskli Somr a Adamíra. Oproti Rozmarnému létu je zde alespoň trochu děj, i když je to hodně podobné. ()

Ludva

[2009-02-21] * Herecký koncert Josefa Abrháma a v drobnějších rolích několika dalších hereckých hvězd (Hanzlík, Hartl, Hrušínský, Labuda, Somr). Je zde patrná typická Menzelova režie, kdy hlavní příběh je prokládán minigroteskami (Hanzlíkovy noční výpravy). Vančurovská čeština je použitá vynikajícím způsobem, ještě lépe než v Rozmarném létu, protože jí mluví jen ty postavy,ke kterým sedí (knihovník, kníže, ...), a jen v patřičných situacích. Plné hodnocení však nedávám, protože některé scény vyznívají trochu do ztracena, ač by si spíše zasloužily pointu. Zpomalují tím již tak dost rozvláčné tempo snímku. ()

pelegryna

Skvělé dialogy, skvělé výkony.Až na pár grimas pan Abrhám excelentní, Hanzlík taktéž.Vlastně není skoro co vytknout.Vypíchnout lze vynikající frázování a časování mezi gesty a slovem.Hold herecká špička- ()

JARDAHONDA

Konec starých časů je půvabný snímek s nostalgickou atmosférou a hereckým koncertem hlavních představitelů s Jozefem Abrahámem v čele roli knížete Megalrogova,muže z rodu barona Prášila,ale také Dona Jovana i Dona Quijota,,,***** ()

papez12

mohol by som duplovať koment užívateľa Legasa. Len s tým, že ja som viac presvedčený o kvalite filmu a dávam 4 hviezdičky. Ešte maličký postreh chyba vo filme v "kúpelnej scénke sa najprv Josef Abrhám vynorí a je mokrý,následne v ďalšom zábere/náhľade do kľúčovej dierky už je suchý. ()

Profík

Tohle hlavně stojí na brilantním Abrhámovi, ale i všichni ostatní jsou skvělí. A vůbec celá ta atmosféra , vybroušené detaily, kamera, režie.90%. ()

kalmaf

Půvabná, poetická komedie. Co vše může dokázat jen to, jak se kdo dokáže chovat a působit na okolí. O marnivosti honby za penězi a svobodě života bez nich. ()

doublefish

Adaptace vydařená natolik, že vedle ní předloha bledne. Škoda, že pan Menzel už nezfilmuje podobně geniální téma, knihu Gentleman v Moskvě (Amor Towles). ()

PORTER44

Průměrná podívaná,herecky je to obsazené dostatečně ale že by to nějak zaujalo příběhem nebo humorem to se nestalo,ukecaný J.Abrhám vypustil sem tam nějakou tu vtipnou hlášku jinak slabota. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr