Bez bláznů a magorů by byla na světě trochu nuda. Milujeme je, nenávidíme je, radujeme se s nimi a zatracujeme je - když odejdou, jsme rozpačití z té absence živelnosti, z náhlé prázdnoty a až pak zjišťujeme, co v našich stereotypních životech chybělo. Samozřejmě, každý vede jiný život, ale pro nóbl obyvatelstvo jednoho šlechtického sídla se stane příchod záhadného knížete, kterému suverenita jednání rozhodně nechybí, něčím jako malou revolucí - během několika dní obrátí zajetou rutinu života šlechty kompletně vzhůru nohama a následně ji nechá poznat, co znamená konec starých časů... Ne, ono o ten obsah zas tolik nejde - film je především sledem výborných scének, v nichž se vyřádí celá česká herecká elita. Obrazové podání je okouzlující a funguje tu bez problémů všechno, od jednoduchých vtípků s nemotornými pády až po břitké komentáře knížete Alexeje. Menzel umí. 9/10(7.8.2008)

Je úplně jedno, jestli pan Menzel použije podklad od Bohumila Hrabala nebo Vladislava Vančury. Jeho způsob filmování je nádherně nostalgicky melancholický a pokaždé v něm dokáže naprosto dokonalým způsobem zahrnout neotřelý vtip, díky kterému si herce tehdejší doby prostě zamilujete. V tomto případě se například jedná o podle mě nejvýznamnější roli pana Abrháma. A všichni ostatní jej v příběhu nonšalantně doplňují.(14.1.2019)

Konec starých časů tak trochu zapadl v revolučních událostech. A je to velká škoda, ve své době se totiž jednalo o velmi aktuální snímek. Vtipný, poetický film s krásnou češtinou, výbornou atmosférou a vynikajícími hereckými výkony. Hvězdou je jednoznačně Josef Abrhám, ale já jsem naprosto uchvácena Jiřím Adamírou v roli sluhy. Pronese ve filmu pár vět, ale na jeho pohybech a výrazu je naprosto přesně vidět, co se mu v danou chvíli honí hlavou.(11.8.2012)

Od Vladislava Vančury jsem přečetl pouze "Pole orná a válečná" a i přestože to dílo bylo místy až nechutné, jeho jazyk je tak složitý (ale krásný), že více jsem nezvládl. I proto jsem vděčný - v tomto případě - Jiřímu Menzelovi, že mi jeho dílo zpřístupnil ve filmovém podání. Nevím sice, jak moc se knižní předloha liší od filmu, ale i tak považuji toto dílo za nádherné (a to se podívejte na rok vzniku!). Hlavní role jsou geniálně obsazeny, neskutečně se mi líbí postavy Josefa Abrháma, Josefa Somra, Jana Hrušínského, Labudy, Hanzlíka a dalších...pro mě filmová klasika z vrcholu zlatého fondu naší kinematografie. Chyba ve filmu: když Jan Hrušínský laškuje při honu s dcerou zámeckého pána, je vidět, jak jejich koně drží člověk ze štábu, schovaný za stromem. Zajímavost: syn Rudolfa Hrušínského Jan hraje ve filmu syna postavy Rudolfa Hrušínského, Jana. Rudolf Hrušínský ho tedy představí "Toto je můj syn Jan."(11.12.2010)

Stylizované přepracování Vančurovi předlohy. Úroveň drží hlavně herecké výkony a hudební doprovod. Pan Abrhám je dokonalý. Je to celkem nostalgický příběh z první republiky, který nikam nespěchá a ukazuje nám různé lidské snahy a pachtění. Knihu jsem četl a musím podotknout, že se Menzelovi vcelku podařilo zachytit příběhovou atmosféru. Humor je laskavý a působí příjemně na lidskou duši. Jak jsem již zmínil, vybraní herci, předvádí výkony na velmi uspokojové úrovni. Hlavně pak Hrušinský nejstarší, Adamíra a Hartl. O Abrahámovi jsem již mluvil. Nebýt spíše televizního pojetí, měl by film daleko větší sílu a svým zpracováním by se mohl dobře přibližovat k zahraničním snímkům. Ale socialistické peníze mu to nedovolili.(18.6.2008)

• - Na klavír hrál Josef Abrhám bez cizí pomoci. (pávek)

• - Monolog knížete po příchodu na hostinu u loveckého zámečku: „Jezme a pijme. Dejte sem večeři! Tučný sýr, zvěřinu, ptáky, jehňata, vše, co se líhne živé, a vše, co se líhne z vejce. Dejte sem vše, co zraje jedlého, vše, co je oploutveno, a všechny druhy plžů, kteří se požívají ve vzdělaných zemích. Dejte to sem! Je večer, země se otočila a tu je obyčej jísti,“  není z původní knižní předlohy. Režisér Menzel si ho vypůjčil z Vančurovy o osm let starší knihy "Rozmarné léto", kde jej pronáší major Hugo.

• - Když Jan Lhota (Jan Hrušínský) laškuje při honu s dcerou zámeckého pána, je vidět, jak jejich koně drží člověk ze štábu, schovaný za stromem. (rakovnik)