Méně známý Menzel, který si zde odskočil od hrabalovských adaptací k Vančurovi, a velmi se mu to povedlo. Jak film, tak knižní předloha stojí za seznámení. Na Konci starých časů mě baví symbolická analogie mezi koncem aristokratické éry na poč. 20. stol. a politickou situací končícího "totáče" r. 89, která dodává této retro komedii plusové body. Přijde mi, že se poslední dobou tento film objevuje v televizi výrazně dříve než v minulosti, ostatně dlouho jsem o něm vůbec neslyšel. O to příjemnějším překvapením pro mě byl objev tohoto filmu - Menzel měl již v minulosti na kontě jinou zdařilou vančurovskou adaptaci v podobě Rozmarného léta z r. 1967, nemohl tedy zklamat ani v tomto případě. Po Anglickém králi asi můj neoblíbenější Menzel.(8.6.2011)

Když čas od času zhlédnu Konec starých časů, vždy mě znovu a znovu ohromí okouzlující síla jazyka, neopakovatelně zachycená Vladislavem Vančurou (podobně jako v dalším "klenotu", v Rozmarném létu). Je zřejmé, že Jiří Menzl, společně s Vančurou, scénáristou Jiřím Blažkem a hereckými protagonisty vystavěli monumentální pomník českému jazyku v jeho pravděpodobně nejvýraznější podobě v tisícileté historii Českého státu. Film však naplnil i mnohé další ambice; nejen že Menzl natočil jeden ze svých nejlepších filmů (možná vůbec nejlepší), stejně tak "skvělý zábavník" Josef Abrhám jako kníže Alexej Megalrogov zde pravděpodobně vytvořil svou životní roli. Ale zpět k hlavnímu tématu mého komentáře. Často se zamýšlím nad vývojem českého jazyka v posledních letech, který ovšem kopíruje vývoj v celé naší společnosti. Pokud použiji svůj častý příklad úrovně jazyka moderátorů komerčních rozhlasových stanic, pak je třeba si položit otázku, jaký je skutečný důvod totální devastace českého jazyka na komerčních vlnách. Je to opravdu domnělý (a nepochybně mylný) nástroj ke zvýšení poslechovosti a sledovanosti? Nebo snaha být více světoví, protože klasická čeština už prostě není "cool"? V každém případě (ve shodě s komentáři kolegů Radka99 a sportovce) se znovu a znovu zamýšlím nad symbolickým názvem snímku. Byl skutečně Menzl takový vizionář, že předpověděl nejen konec "staré" péče o češtinu, o jeden z klenotů a tradičních symbolů českého národa, ale také konec staré dobré české kinematografie, která po roce 1990 bůhvíproč opustila po léta budované pozice na světovém výsluní? Nebo to bylo jen užití části názvu původní Vančurovy novely "Konec starých časů na zámku Kratochvíle"? Můžeme jistě spekulovat; tak či onak pro oba zmíněné atributy platí totéž: pokud jak češtině, tak kinematografii nezačneme věnovat více pozornosti - avšak nikoliv v režii Stoklasů a Pustinů, ale Vančurů a Menzlů, pak příští generace Domkářů a Velkostatkářů budou o těchto někdejších národních klenotech slýchat již jen v pořadech pro pamětníky.(27.2.2012)

Příjemný filmek s charismatickým Abrhámem v hlavní roli, který jako kníže Alexej budí pozdvižení na usedlém zámečku a láme srdce přítomných žen. Celková zvědavost, zda je Alexej opravdu kníže, nebo jen obyčejný malý podvodníček, mě udržela celý film v lehkém a příjemném napětí. Milý snímek, rád si ho zopakuji.(28.12.2010)

Jelikož neznám knižní předlohu a ani další Vančurova díla, nemohu posoudit, jestli je lepší knižní originál, nebo tento film. Z filmového hlediska musím říct, že jsem byl tímto filmem mile překvapen. Pohled do přelomové doby začátku 20tého století, je pro mě vždy zajímavým tématem. Zvlášť pokud se toho ujme Jiří Menzel, kterého pokládám za nejlepšího našeho režiséra všech dob. Není to sice jeho stěžejní dílo, přesto kvality svého tvůrce, film nezapře. Velice se mi líbil Josef Abrhám, který zklame málokdy, i v takto dosti netradiční a náročné roli, které se zhostil velmi profesionálně. Ostatní herci perfektně sekundují i když je potřeba podotknout, že je Abrhám mírně zastiňuje svým skvělým výkonem. Celkově filmu dýchá krásná nostalgie a atmosféra začátku 20tého století, jelikož pan Menzel uměl vždy důvěryhodně převést na plátno atmosféru doby, ve které se jeho filmy odehrávají. Zkrátka za tento film, mu patří další moje upřímná poklona.(20.11.2008)

Můj nejdražší včera navrhl, že bychom si mohli něco pustit. Já jsem navrhla jemu, že bych mu mohla pustit žilou. Můj návrh nenašel příznivou půdu, tak jsem vzala zavděk druhou nejlepší možností a koukla se asi po šedesáté třetí, jak kníže Alexej ukončil s abrhámovskou noblesou zatuchlé časy na zámečku Kratochvíle a Menzelův film symbolicky ukončil jedny už v okamžiku zrození staré a nezlaté časy. Spolu s Čapkem pro mě nejhezčí Abrhámova role a nostalgie jako řemen, ale pevně doufám, že i tady jako všude jinde platí, že když něco končí, zároveň něco začíná.(28.11.2008)

• - Film se jmenuje velmi trefně, jelikož - aniž by to kdokoliv věděl - byla tentýž rok Sametová revoluce. Iniciály filmu jsou navíc KSČ. (vyfuk)

• - Když Jan Lhota (Jan Hrušínský) laškuje při honu s dcerou zámeckého pána, je vidět, jak jejich koně drží člověk ze štábu, schovaný za stromem. (rakovnik)

• - Scénář kdysi napsal Vladislav Vančura pro Jindřicha Plachtu. (Elisebah)