SPOILEROIDNÍ HLÁŠKY, KTERÉ SE MI PODAŘILO ZACHYTIT: Nádhera má zavřít hubu posměváčkům. // Skutečný aristokrat přijíždí vždy poslední. // jsem kníže Alexej, můj sluha Váňa. // Přijel už hrabě Codda? // Podivín, ale aristokrat. // Můj syn Jan. - moje dcera. // Tím zacpeme všem huby. // Kníže je ten nejznamenitější vozka. // Nedopustím pane Pustino ... // Obojí posiluje svalstvo zvané prdelní. // Je to kníže arciblázen. // Navštívenky. Všichni okolní statkáři zvou našeho knížete. // Perchta Rožemberská. - Nesmysl. Perchta není. - Nedovolím, aby se kdokoli otíral o ctné jméno mé matky. // Perchta byla bílá paní! - Nevím proč by měla být černá. // A kdopak nám to krade dříví? - To je sedlák Charousek. // Jaká hanebná fraška. Sotva mi ukázali nevěstu už je ruka v rukávě. // Můj vzácný nočník. // Klobouk barona Prášila. // Miluji vás. - Proboha. Moc jste pil. - Jsem opilý vaší krásou. // Pane Charousek, lidem jako vy patří budoucnost.(22.12.2006)

Ach pane Hartl, jak vám to tam sluší, ty pohledy a uvolněný obličej. Snad je to on. Příjemná komedie. Vyplatí se zapisovat si ty pocestné hlášky statného a pronikavého pana knížete Alexeje. Je to divné, ale je to arcivévodní a zajímavé. Nepotkáte v zahraničí film, který srčí stejným tvrdě špinavým humorem. Kde je Amrhám, tam se udává dílo. Dílo, které snad ocení až ti po nás. Příšerně mě učarovaly hláčky, které jsem si chtěl zapsat, ale to bych musel oprat celý scénář. Zde vidíme, jakou nevýhodou je to býát člověkem pronikavým jako kníže z Rus. Nemá cenu si dělat starosti s tím, jak nám lidé podráží nohy. Dokud se nerozhodnem, že jsme si je podrazili, tak se to nestalo. A navíc cítím zde zařazenou myšlenku na kritiku. Vždy je nějaký člověk, který nás bude kritizovat a bude snižovat naší urozenost. A my, my jsme aristokrati....přitukneme si s jeho skleničkou a pak mu ji podejme a ukažme mu prstem ať si sedne. Voala..vítej filme v mé filmografii(20.8.2008)

Jelikož neznám knižní předlohu a ani další Vančurova díla, nemohu posoudit, jestli je lepší knižní originál, nebo tento film. Z filmového hlediska musím říct, že jsem byl tímto filmem mile překvapen. Pohled do přelomové doby začátku 20tého století, je pro mě vždy zajímavým tématem. Zvlášť pokud se toho ujme Jiří Menzel, kterého pokládám za nejlepšího našeho režiséra všech dob. Není to sice jeho stěžejní dílo, přesto kvality svého tvůrce, film nezapře. Velice se mi líbil Josef Abrhám, který zklame málokdy, i v takto dosti netradiční a náročné roli, které se zhostil velmi profesionálně. Ostatní herci perfektně sekundují i když je potřeba podotknout, že je Abrhám mírně zastiňuje svým skvělým výkonem. Celkově filmu dýchá krásná nostalgie a atmosféra začátku 20tého století, jelikož pan Menzel uměl vždy důvěryhodně převést na plátno atmosféru doby, ve které se jeho filmy odehrávají. Zkrátka za tento film, mu patří další moje upřímná poklona.(20.11.2008)

Konec starých časů tak trochu zapadl v revolučních událostech. A je to velká škoda, ve své době se totiž jednalo o velmi aktuální snímek. Vtipný, poetický film s krásnou češtinou, výbornou atmosférou a vynikajícími hereckými výkony. Hvězdou je jednoznačně Josef Abrhám, ale já jsem naprosto uchvácena Jiřím Adamírou v roli sluhy. Pronese ve filmu pár vět, ale na jeho pohybech a výrazu je naprosto přesně vidět, co se mu v danou chvíli honí hlavou.(11.8.2012)

Začátek 20. století - zámek Kratochvíle - v něm žijící velkostatkář Stoklasa, usilující o zakoupení zámku. Na Stoklasou zorganizovaný lov a následnou velkolepou hostinu pro místní smetánku přichází "kníže" Alexej a svým chováním zde způsobí neskutečný rozruch... Vynikající Josef Abrhám v roli Alexeje, který je ztělesněním starých dobrých časů - éry vznešených a noblesních aristokratů, které nahradili zbohatlíci, advokáti, politici, továrníci a různí zastánci nových pořádků, kterým právě ten vznešený půvab a šarm starých časů chybí. S ohromným citem pro věc natočený snímek, který by byl platný a pravdivý jak v době komunistické, tak v současném kapitalistickém marasmu. Kromě knížete Alexeje mnoho dalších skvěle napsaných a zahraných postaviček, krásně podzimně zabarvená kamera, dokonale vykreslená atmosféra počátku 20. století, vančurovský humor a krásné užití českého jazyka. To vše tvoří krásný celek a přináší velice příjemný zážitek. 85%.(16.5.2013)

• - Venku mrzlo, ale herci museli hrát v letních šatech. (Elisebah)

• - Na klavír hrál Josef Abrhám bez cizí pomoci. (pávek)

• - Když Jan Lhota (Jan Hrušínský) laškuje při honu s dcerou zámeckého pána, je vidět, jak jejich koně drží člověk ze štábu, schovaný za stromem. (rakovnik)