Film Jiřího Menzela podle stejnojmenného románu Vladislava Vančury je úsměvným vyprávěním, které nás přenese do doby prvních let samostatné republiky. Novými majiteli šlechtických sídel se tehdy stávali zbohatlíci, kteří sice měli peníze, neměli však noblesu starých zámeckých pánů. Jednoho dne se u poválečného regenta Stoklasy na zámku Kratochvíle objeví domnělý ruský kníže Alexej Megalrogov. Galantním chováním okouzlí celou společnost a do přízemní reality přinese romantiku starých časů, která však má své dny už sečtené... Humorný a melancholický žánrový obrázek je – podobně jako svého času Rozmarné léto – hereckým koncertem hlavních představitelů – Josefa Abrháma, Mariána Labudy, Rudolfa Hrušínského a Jaromíra Hanzlíka, umocněný Menzelovým režijním mistrovstvím a poetickou kamerou Jaromíra Šofra. (Česká televize)

RadimFišer

Ach pane Hartl, jak vám to tam sluší, ty pohledy a uvolněný obličej. Snad je to on. Příjemná komedie. Vyplatí se zapisovat si ty pocestné hlášky statného a pronikavého pana knížete Alexeje. Je to divné, ale je to arcivévodní a zajímavé. Nepotkáte v zahraničí film, který srčí stejným tvrdě špinavým humorem. Kde je Amrhám, tam se udává dílo. Dílo, které snad ocení až ti po nás. Příšerně mě učarovaly hláčky, které jsem si chtěl zapsat, ale to bych musel oprat celý scénář. Zde vidíme, jakou nevýhodou je to býát člověkem pronikavým jako kníže z Rus. Nemá cenu si dělat starosti s tím, jak nám lidé podráží nohy. Dokud se nerozhodnem, že jsme si je podrazili, tak se to nestalo. A navíc cítím zde zařazenou myšlenku na kritiku. Vždy je nějaký člověk, který nás bude kritizovat a bude snižovat naší urozenost. A my, my jsme aristokrati....přitukneme si s jeho skleničkou a pak mu ji podejme a ukažme mu prstem ať si sedne. Voala..vítej filme v mé filmografii ()

jane1106

Typická "bezdějová" menzelovka, mozaika více či méně humorných epizodek z panského sídla, jehož poklidný chod naruší příjezd "aristokrata". ()

zdeny99

Precizně provedená Menzelova práce, která dokonale život zbohatlíků za první republiky. Zámek, zahrada, bohaté stoly, takové to nóbl chování a oblečení stylu anglických gentlemanů, bohaté švédské stoly... hezky se na to dívá. Ještě krásnější je to v barvách podzimu, kam Menzel tento svůj film zasadil. Ten podzim tomu dává takovou zvláštní atmosféru, něco jako ve SLAVNOSTECH SNĚŽENEK. Jenže jak je to krásně natočené, tak je to bohužel i zároveň strašně vleklé, až nudné. [7877. hodnocení, 197. komentář, 78%] ()

Bozvav

Nádherná hra slov v podání famózního Josefa Abrháma, toť vskutku aristokratický zjev. Skvěle zrežírovaná, dokonale obsazená filmová lahůdka s nádhernou hudbou. Menzel byl vynikající režisér patřící do staré školy kumštýřů, jenž už bohužel není. Za mne spokojený plný počet. PS: ne vše od Vančury je čtivé, toto ano. ()

noelcoward73

Někdy minulý týden jsem při procházení ČSFD na tento film náhodně narazil. Včera jsem zjistil, že se vysílá v primetimu na Televizi Seznam. Proto jsem neváhal a koukl se na něj. Už předtím jsem to spletl a myslel jsem si, že to je adaptace stejnojmenného románu Jaroslava Žáka, který se krátce uváděl v „mém domovském“ libereckém divadle (zajímavostí na tom je, že příběh je vyprávěn z pohledu psa Flotýnka). Když jsem teda zjistil, že je to adaptace dle Vladislava Vančury, tak jsem se toho trochu obával. Jeho Rozmarné léto mě vůbec nezaujalo, ale kouká, že jsem ho buď zapomněl hodnotit, nebo ho zkrátka nechtěl vidět poté, co jsem si předlohu přečetl. Naštěstí se jedná o velmi vtipný film. Moc nechybělo k plnému hodnocení. Největší pozornost si právem strhává nedávno zesnulý Josef Abrhám (kníže Alexej Megalrogov). Ale vtip a všeobecnou zábavu vytvářejí i další herci. Je to opět sestava známých českých herců. Zajímavé je, že Michaela (Barbora Leichnerová) má ve filmu jen velmi málo textu. Dobré bylo obsazení francouzské vychovatelky Suzanne rodilou Francouzkou Chantal Poullain. Hodně se mi líbila druhá šermířská scéna mezi Janem Hrušínským (Jan Lhota) a J. Abrhámem. Vypadalo to, že byla natočena na jeden záběr. A na závěr hlavní kuchařka a hospodyně Františka (Stella Zázvorková) některé postavy vyháněla koštětem. Velmi jsem se pobavil. ()

HH

Josef Abrhám jako mystifikující šlechtic je vynikající. Marián Labuda jako zbohatlík také ()

rekkky

Děj filmu Konec starých časů se celý odehrává v prostředí zámku s prozaickým názvem Kratochvíle a na přiléhajících pozemcích. Je nasnadě, že až do příchodu tajemstvími opředeného kníže Alexeje se neodehrává nic, co by způsobovalo větší rozruch. Od okamžiku, kdy hlavní postava začne sázet jednu vyšperkovanou větu za druhou a do toho přidá nějaké ty gagy, tak se děj ubírá jiným směrem. Jiří Menzel trpělivě servíruje dávky groteskního pohledu na aristokratické návyky a etiketu, přičemž momenty s největší komediální náplní se povedly náramně. Bohužel v konečném hodnocení se promítá i fakt, že jedna zajímavě napsaná postava neutáhne veškeré dění, což se projevuje velkým množstvím hluchých míst. ()

Pasifae

Můj nejdražší včera navrhl, že bychom si mohli něco pustit. Já jsem navrhla jemu, že bych mu mohla pustit žilou. Můj návrh nenašel příznivou půdu, tak jsem vzala zavděk druhou nejlepší možností a koukla se asi po šedesáté třetí, jak kníže Alexej ukončil s abrhámovskou noblesou zatuchlé časy na zámečku Kratochvíle a Menzelův film symbolicky ukončil jedny už v okamžiku zrození staré a nezlaté časy. Spolu s Čapkem pro mě nejhezčí Abrhámova role a nostalgie jako řemen, ale pevně doufám, že i tady jako všude jinde platí, že když něco končí, zároveň něco začíná. ()

Biopler

Ani Abrhám, so svojim nesporným talentom, šaškovaním na desaťhalierniku nevytiahne tento snímok aspoň do priemeru. ()

Ozzy2

Tento paskvil patří k mým nejneoblíbenějším filmům.Abrhámovi tato role vůbec nesedla,mě se Abrhám v podstatě líbí jen ve Vrchní,prchni,jinak ho považuju za skvělého divadelního herce,ale u filmu je pro mě šmíra. ()

tranquill

"A - člověče - bych se neopovážil říci ani Vám, protože Vy máte k člověku dál než ke své rodné vlasti!" Další skvělá Menzelova komedie, která dává vzpomenout na excelentní jazyk Slavnostní sněženek, Postřižin či Rozmarného léta. A také asi nejlepší herecký výkon Josefa Abrháma, který, tentokrát, dává zapomenout na prchajícího vrchního. ()

Solly

Moc příjemná podívaná, jako by člověk opravdu byl na hodinu a půl ve stšedu prvorepublikové smetánky. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr