První celovečerní film režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky vznikl v roce 1966 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Po povídkovém filmu Perličky na dně a krátkých hraných snímcích Fádní odpoledne a Sběrné surovosti je i tento film dokladem nesmírné obliby, jíž se Bohumil Hrabal těšil mezi mladými umělci. Přepis útlé novely se vyznačuje na svou dobu originálním spojením nepatetického líčení okupačních let, jak se projevují na malém venkovském nádražíčku, a soukromých trablů jednotlivých hrdinů. Film ve své době vzbudil mimořádnou pozornost doma i v zahraničí, hlavně pro něžný i drsný humor, který prostupoval příběh o nelehkém dospívání mladého železničáře, i pro neobvyklý pohled na válečné dění. Snímek získal mnoho domácích i mezinárodních cen, mezi nimi i druhého Oscara pro naši kinematografii. Jako jediný zástupce naší kinematografie byl zařazen i mezi sto nejlepších filmů světa. Znovu budete mít možnost posoudit míru hereckého talentu Václava Neckáře, který v tomto filmu vytvořil svou první filmovou roli. Z dalších výborných hereckých výkonů připomeneme výpravčího Hubičku v interpretaci Josefa Somra, přednostu stanice v podání neherce Vladimíra Valenty, lidsky hřejivou paní přednostovou Libuše Havelkové a Vlastimila Brodského v roli kolaborantského rady. (Česká televize)

maseer2

velmi zajímavý snímek s netradičním námětem podle Hrabalovy předlohy, ve kterém Václav Neckář hraje snad toho nevyjukanějšího Jarina, jakého jsem kdy v nějakém filmu viděl.. sečteno, podtrženo - dobrý film, ale Oscara bych mu nedal ()

Hwaelos

Osobně jsem byl připravený na nejpřeceňovanější český film všech dob, protože co mohlo být ve filmu dobré, mělo pocházet z Hrabalova pera. Jak jsem byl překvapený! Adaptace není vůbec doslovná a přestože respektuje Hrabalovskou poetiku, polovinu dojmu tvoří Menzelův přínos. Neckář byl snad místy až příliš prkenný a hudba se k filmu nehodila vůbec, ale nádherná kamera, rošťácký Somr a vynikající Brodský tyhle slabší místa spolehlivě zalepili. ()

Terva

Bohumil Hrabal a Jiří Menzel = Film byl oceněn Oscarem za nejlepší zahraniční film. Jo to ještě uměli Češi natáčet kvalitní příběhy. ()

Tyler:D

Pekne natočená nuda. Film obsahuje len pár svetlejších momentov takže nechápem, prečo práve tento dostal Oscara, veď existuje toľko lepších čs filmov. ()

m.krudenc

Krásný a dokonalí film. Spolupráce Hrabala a Menzela má na svědomí několik titulů (včetně tohoto), které patří k tomu vůbec nejlepšímu v českém filmu. Václav Neckář je jako nesmělý elév Hrma dokonalý, Josef Somr se jako výpravčí Hubička proslavil razítkovací scénou a Vlastimil Brodský byl zajímavě obsazen proti svému obvyklému typu, aby nám mohl krásně zdůvodnit německý strategický ústup na všech frontách. Krásný film. ()

svik

Tento film sem si vzal na špacír z nutnosti ke škole. Nečekal sem nic extra ale opak je pravdou. To co se odehrálo se nedalo doopravdy očekávat, ohodně lepší jak Postřižiny. Čekal sem romaitcké nudné drama, ale film mi vyzněl jako ostřě mráz nahánějící (podřezání žil) drama. Neckář byl skvělý a režie na pravém místě. ()

Marek1991

Pohodový oddychový film zo šesťdesiatych rokov o sexuálnom probléme mladíka vo vojnových časoch. Film so zaujímavými vtipnými hláškami, ktorý však po väčšinu času aj dosť nudí a nevyužíva svoj potenciál. (Pozor teraz prezradím niečo z deja) Škoda len, že chlapec umiera skôr, než si stihne svoju milovanú vziať a zasunúť si do nej, nuž mnoho mužov zostane len pri ľahkých ženách, aj keď ako bolo vtipne povedané, každá žena je v istom momente ľahká. (Koniec spoileru) Jaj, to bolo zábavné, keď si to tak uvedomujem. Najviac ma mrzí nevyužitý potenciál Jitky Bendovej, ešte aj dnes sa mi zdá ako krásna žena, ktorá mala dostať viac príležitostí v našej kinematografii, ostatní herci hrajú tiež skvelo, no u nej ma to mrzí. Istá nesmelosť v určitých veciach a priam hrdinstvo a odvaha vo veciach iných sú výrazné kontrasty tohoto filmu, ktoré sú blízke aj mne, proste zaujímavý film, aj keď by som ho neradil medzi niečo svetoborné. Nie som typ človeka, ktorý by čítal knihy a návody o režisérskej práci, o kinematografii a už vôbec nie taký, že by som profesorsky opisoval dej ako užívateľ Radek99, k čomu je to dobré, aby človek prenikol hlbšie do taja deja, to chce skôr niečo iné mať v sebe, aj tak koniec koncov sú dôležité pocity diváka a to čo si z toho filmu zoberie. Aj keď je to zaujímavá adaptácia knihy, je to voľne plynúci film, však čo by ste iného od filmu z vlakovej stanice chceli, tak divácky je to aj dosť nezáživné. ()

Tatatranka

Razítko milostný cejch, láska stínítko z "Nejdedáli". Přes níž přejede vlak - tdm - vlak naložený mužstvím - tdm - tdm - mužstvím nabytým zářezy pod kůží. - I Kristus sestoupil ze zdí, zdřevěněle, s pozlátkem i bez pozlátka, železně i popelavě žehná zápěstími krajině na konci všech a všeho. ()

corpsy

Aj napriek niekoľkým historickým hláškam a scénam, jednoznačne nadhodnotené dielo. Zostarnúť to nezostarlo, ale kúzlo sa po tých vyše 50tich rokoch rozhodne vytratilo. ()

Kryton

Dokonalý film po všech stránkách. Viděl jsem ho několikrát a vždy mě ten konec rozesmutní. Zasloužený oskar! ()

Cimr

Všeobecné nadšení pro tento snímek bohužel nesdílím. Mám rád staré české filmy a takový Spalovač mrtvol, Všichni dobří rodáci, Ucho, Obchod na korze nebo Hoří, má panenko patří k filmům, které považuju i v celosvětovém měřítku za geniální. O to víc jsem překvapen, že ani jeden ze zmíněných Oscara nedostal a pro mě docela obyčejné Ostře sledované vlaky ano. Nejvíc mi asi vadí absence příběhu. Film tvoří jenom jakési pospojované scénky, které nejsou ani dost vtipné, ani dost smutné a podle mě ani dost poetické (viz třeba časté scény, kdy je vidět jen černá obrazovka a slyšet jakési šumy). Je to život zachycený bez příkras, to ano, ale já na filmech zbožňuju právě ty příkrasy... ()

zdepapepa

Jeden z prima starých českých filmů, obsahující, ostatně jako i všechny ostatní, ansámbl brilantních herců a sadu nezapomenutelných scén, které i dnes fungují na pohled báječně a přesahují stáří přes půl století. Tehdy také ještě americká filmová elita věděla, jaké filmy oceňovat. Po čertech zasloužený Oscar. ()

NinonL

Tohle drama či komedie mě nenadchlo, přestože bývá vysoce hodnoceno. Možná to bude obsazením hlavní role. ()

Krt.Ek

Tak jsem si tedy dohnal jeden obrovský rest a zhlédl naší klasiku z nejklasičtějších - držitele Oscara za nejlepší neanglický mluvený film, snímek Ostře sledované vlaky. A dojmy? Upřímně, žádná bomba tentokráte. Například podobně oceněný Obchod na korze mne zaujal o hodně více. Nechci naznačit, že by byly Ostře sledované vlaky špatným filmem, to rozhodně ne. Jak by taky mohly, vždyť za jeho námětem stojí Bohumil Hrabal - jeden z nejlepších českých spisovatelů nejen 20. století? Ale očekával jsem něco mnohem více emočně dopadajícího, či dokonce pocit podobný katarzi. Čekal jsem výtečný a geniální film. To nenastálo, dostal jsem film, který je "jen" dobrý, jak naznačuje například uživatel Enšpígl, svou smutnou zábavnosti. 75% ()

PKD

Zas taková bomba to není. Klid. Děj je ve své podstatě o ničem a je to zřejmě nejhorší film od kdysi špičkového (dnes již vyhořelého,jako R.Scott) režiséra, který už jen žije ze své bývalé slávy. Oscara chápu jen v tom př. že tehdejší vedení akademie teklo do kalhot ze scény (která jest mimochodem, asi jediná citovaná) s razítkováním, což zřejmě ještě nikdo nikdy neviděl a i v př., že ano, tak je to sakra málo na to, aby tento film byl adorován,jako pomalu Sedmá Pečeť.  Menzel samoz. nikdy nesahal Bergmanovi ani po kotníky. Taková Vesnička má středisková, převyšuje tento snímek tak o 300%. Je to pěkné, částečně uspávající, ale opravdu to na víc jak 3 není. Další z velké sbírky nadhodnocených filmů (a je fuk, zda jsou poetické či ne) jen proto, že je to cs film. Zajímalo by mě totiž, zda by z toho všichni tak ucvrnkávali, pokud by to byl řekněme US film? Toť otázka. Tohle měli udělati Vláčil nebo Vávra. ()

Pierre

Jak to ten Menzel dělá, že vždycky dokáže natočit tak hezké lechtivé scény? V Postřižinách koupaní Magdy Vašáryové v kašně, zde legendární razítkování prdelky Jitky Zelenohorské Josefem Somrem Scéna, o které slyšel snad každý. Ostatně láska, ženy, to je tu oč to běží a s čím se musí hlavní hrdina vyrovnávat (hlavně ve velmi pěkném rozhovoru s doktorem zahraného samotným Menzelem a následného rozhovoru s paní přednostovou ve sklepě.) To vše ale ve velmi výrazné kombinaci s Hrabalovsko-poetickým nádechem, který prostě Menzel uměl už tady ještě v černobíle barvě (která mi sice původně moc nesedla, ale nakonec jsem si zvykl a sám Menzel řekl, že film nemohl být barevný.) K dalším pozitivům určitě patří neobvyklá role nácka pro Vlastimila Brodského, se kterou se opět zhostil na jedničku. A na získaného Oskara jsem jakožto Čech skutečně pyšný.  Pozdější slavné Menzelovy adaptace Hrabalových romanů jako Postřižiny a Slavnosti sněženek se mi líbily přece jenom více. Ale i tohle je pěkné. ()

zipper111

Paráda...nic jiného než pa-rá-da...film plynul tak nějak sám, nemá žádné hluché místa...nevim co mu vytknout...možná trochu odbytý konec ale což...hlavně že přijde armagedon :) ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr