Lyrická komedie, natočená režisérem Jiřím Menzelem v roce 1980 podle proslulé stejnojmenné novely Bohumila Hrabala těží především ze spisovatelovy bohaté poetické obrazotvornosti, která v tomto případě vyvěrá ze vzpomínek na poklidný život v městečku, kde byl jeho otec správcem pivovaru. Sled humorně laděných epizod spojených hlavními protagonisty – půvabnou paní správcovou (M. Vášáryová), jejím milujícím manželem Francinem (J. Schmitzer) a jeho bratrem Pepinem (J. Hanzlík), je protkán stále probíhajícím konfliktem snaživého Francina se správní radou, tvořenou představiteli města. Francinovu kariéru ohrožují především ztřeštěné kousky hlučného Pepina, ale též neodolatelné fluidum paní správcové, kterému podléhají všichni pánové… Snímek byl do kin uveden počátkem roku 1981 a vyvolal tehdy skutečně mimořádný zájem. Přestože námět filmu byl považován za typicky národní, měly Postřižiny nečekaně dobrý ohlas i v zahraničí – jako jeden z mála českých titulů z počátku osmdesátých let byl snímek zakoupen do řady evropských i zámořských distribučních sítí. Uplynulá léta přidala tomuto nestárnoucímu filmu navíc další, nostalgický půvab příjemné vzpomínky na časy a věci, které jsou nenávratně pryč. (Česká televize)

vyfuk

Postřížiny jsou asi nejodlehčejší a nejhumornější dílo, které dali Menzel a Hrabal spolu dohromady. Příběh muže, ženy, švagra, pivovaru a jejich životech nebyla špatná podívaná, ale viděl jsem i lepší. Nicméně pěkný film. ()

Autogram

Takmer kultový český film s najznámejšou cyklistkou medzi herečkami, ktorý ma neoslovil svojou lyrikou a bez komentára Radka99 by som z neho máločo pochopil. Hlavnú úlohu hrajú Vášáryovej vlasy a iné odhalené časti tela a milovníci piva by ju určite nemenili za žiadnu inú ženu na svete. Oceňujem záverečnú sado-maso scénu, ktorá nejakým zázrakom prešla v tej dobe cenzúrou. –––– Pamatujte si příteli, že každá žena má sklon ke špatnostem. ... Žena je to jediné dobro, které na světě máme. –––– Zkrátit! Na kluka, takhle. ()

Dagoussek

Nebýt uřvaného Hanzlíka(který je mimochodem skvělý), tak nevím co jinýho by mi měl tento film dát. Snad ještě ten komín... ()

Danikaa

Hrabal, Menzel a herecká špička : Hrušínský, Hanzlík, Čepek, Vášáryová, robia z tohto filmu úžasné dielo, ktoré osloví starších aj mladších divákov. Atmosféra filmu, úsmevný, prívetivý humor. Nie je čo vytknúť. Film môžem pozerať znova a znova. ()

P1tr

Velice pěkné zadaptování Hrabalovy knihy. Při shlédnutí této klasiky pak člověka dvojnásobně zamrzí s čím se Menzel vytasil naposledy. ()

Specs

Hlášky: Pepin: - "A která pak vy ste asi osoba? Nejste švagrová?" & Pepin: - "Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!" & Pepin: - "Ten Francin je nějaké chabrus na nervy. Měl by si podle spisku páně Batisty omévat přirození vlažnou vodó." ()

jefff

Abych řekl pravdu Postřižiny, i přes svůj kultovní status, mi k srdci zas tolik nepřirostly. Stríček Pepin je sice perfektní, ale dějově i zpracováním je to takový český lehký nadprůměr. Z Hrabalových adaptací spíš horší kus, i tak jde o snímek, který svou kvalitou sejme všechny nové české trapárny. ()

standsiller

Bohumil Hrabal mal rád spomienky na svoje detské časy. Nabáda nás k tomu vo svojich knihách aj poviedkach. Že jeho detstvo bolo krásne a smutné zároveň musí mať niekde koreň. Pivovar, mladý manželský pár a ich trampoty všedného dňa z režisérskej dielne Jiřího Menzela a s autorskou aurou vtedy ešte žijúceho Bohumila Hrabala. Niektorí však radšej zostanú spokojní so svojou literárnou fantáziou. ()

Aqualung

Ohromná porce poetiky podaná v mixu od vynikajících barmanů, a sice Hrabala a Mencla.Všechno se točí,odvíjí a motá kolem zkracování.I název filmu.Zkracuje se zde snad všechno...,vlasy,vzdálenosti,posilovací pružiny a nakonec i prsty....Jemný humor,koupel v pivu,symbolický výprask na půvabný zadek....zabijačka....,ale to bych mohl pokračovat pořád dál.Stačí.Ale nelze vynechat produkci bratrance Pepina, který svým neutuchajícím řevem celou tuhle krásu rámuje a podtrhuje, takže je to všechno silnější.....A vůbec nevadí...Hodnotí vysoko,velice vysoko! ()

Braddy

Krásné exteriéry, skvělá hudba a atmosféra začátku minulého století na člověka dýchne pohodou. O hereckých výkonech nemluvě. Jiří Menzel uměl. ()

pávek

Menzelův poetický film, který dodá chuť na pivo jako křen a duše zatouží po paní sládkové. Jiří Šust složil nádhernou hudbu, tak jako k mnoha dalším filmům Jiřího Menzela. ()

Cejny

Oblíbené Postřižiny z prostředí maloměstského pivovaru. Příjemná komedie, která už také patří mezi legendy. ()

OughJay

"Co je?" "PEPIN..." :)) Film plnej života, přesně tak, jak nás to o Hrabalově díle ve škole učili... Nedivim se, že tak zkultovněl. Vždyť role Jaromíra Hanzlíka je z těch, který se člověku vryjou do paměti. Postřižiny jsou vlastně změťí mnoha historek zabalenejch v jedný obsáhlejší. Něco na způsob Pulp Fiction. Dokazuje to jednu věc - že film nemusí mít příběh prošpikovanej všema možnejma zapeklitostma a složitostma, ale stačí něco z obyčejnýho života a divák je spokojenej. Teda alespoň já byl... :) A scéna s komínem jednoznačně nejpoetičtější z celýho filmu :) ()

Babous

Krásná atmosféra a idylické zobrazení života na malém pivovaru na počátku století, ale mělo to nějakou pointu? ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel