Národní třída

• Německo

Nationalstraße

Česko / Německo, 2019, 91 min

Čermák si zahrál Vandama skvěle, ale co je to platné, když ten příběh byl na celovečerák prostě málo. Rudiš se dobře čte, ale na zfilmování se nehodí. Přesto: milostná scénka byla přesná - vyspat se s někým jen z vděčnosti nemůže dopadnout nikdy asi fanfárově. A štamgasti u stolu byli taky povedení, až snad hrůzně povedení.(12.2.2020)

V den udílení 27. Českých lvů jsem dal před TV Koljou přednost Hynku Čermákovi v roli, která mu sedla, jak by nesedla nikomu jinému. Tím jsem si jist. Národní třída je vtipná, lehce smutná, ale hlavně vtipná. Zároveň nečekaně dobrá. Není to film o vypatlaném holohlavci. Vandam ztvárňuje člověka se zásadami. A to bylo fajn. Plus bonus sympaticky hrající Kateřina Janečková, alias Ošklivka Katka (zde ale jako ošklivka rozhodně nevypadá). 75% (with J.)(8.3.2020)

Nezvládnutá adaptace na nový společenský systém sebou přináší frustraci, sebelítost a vztek. Připadá mi, že pro spoustu lidí je to v dnešní době jediný hnací motor a to je špatně. Altrichterův „antipaušalizační“ počin předkládá zajímavou otázku. Může být člověk sympaťák a zároveň agresivní xenofobní debil? Ta nečernobílost spojená s pohledem na kořeny problémů je devízou, škoda jen, že nebyly ambice zajet do obou spekter hlouběji, aby se divákovi zamotala hlava ještě víc. Čermák jako srdce obalené asociální čuráčí tkání poměrně přesvědčivý..(5.2.2020)

Valej do tebe, že to je průměrný film. Je? Je to docela zvláštní otázka, protože pokud k sobě budeme upřímní, tak tento film jednoznačně není nijak extra speciální. Je to určitá poetika dejme tomu průměrného Čecháčka, který tak nějak vypraví svůj příběh z hrany společnosti a o tom jak žije v dnešním světě. Určitý manifest do dnešní doby. Zahlédl jsem zde nějaké komentáře toho typu, že s hlavní postavou nesympatizujeme. Jenže dá se to tak říct? Měli jsme s ní sympatizovat? Přeci jen, je to příběh o člověku, který je očividně xenofob i pro někoho jako lidi mimo Prahu a nejde pro ránu daleko. Ale je vtipné, že Hynek Čermák zde opět předvádí své vrcholové hraní, kdy vy i díky jemu jste ochotni s ním občas soucítit. Natolik, že když chcete, tak ve filmu i něco najdete. Najdete v něm onu poetiku tohoto "burana". Neměl nám film tak nějak ukázat, že i takovýto lidé, jsou furt jenom lidé. Asi zde trochu budu čůrat proti větru, ale rozhodně bych tento film nenazval jako nějak extra špatný. Altrichtovi je asi nějak souzeno točit nepochopitelné filmy, a Pirjolovi zase dělat jedny z nejlepších scenérií a obrazů v současném českém filmu. Je teda hlavní fakt, že já umím být dost explicitní člověk, ale to co se dělo ve scénáři zde už bylo hodně dost i na mne. "Slyšíš je? Už přicházejí! Mí válečníci!"(30.9.2019)

Příběh z pražských Hájů o boji kunčaftů jedný hospody, teda hlavně jednoho, za její zachování. Čekal jsem větší kravinu a ve finále jsem byl docela mile překvapen. Místy úsměvné, místy vtipné, chvílemi i vážné, ale v celkem pohodovém tempu a atmosféře.Čermák hraje tak neskutečnýho primitiva, až mi byl sympatickej.(5.2.2020)

• - Vandam (Hynek Čermák) má u sebe v bytě na zdi plakát filmu Bloodsport (1988) ve kterém hrál hlavní roli právě Jean-Claude Van Damme. (honza.kuzel)

• - Vandam (Hynek Čermák) má na zádech vytetováno „Silent leges inter arma“ a zkratku S.P.Q.R. První se dá přeložit jako „Uprostřed zbraní zákony mlčí“, autorem je Cicero. Druhé je latinská iniciálová zkratka ze sousloví Senatus Populusque Romanus, v překladu senát a lid římský. (rakovnik)

• - Film se natáčel (několik lokací) přímo na Národní třídě v Praze. Dále pak v Praze na Hájích. (Yardak)