"Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným..." V poněkud zpustlých říčních lázních na břehu řeky Orše se denně setkávají tři postarší pánové: majitel lázní Antonín Důra, sečtělý abbé Roch a major ve výslužbě Hugo. Počasí je nestálé, většinou poprchává a tak má pan Důra nouzi o zákazníky. Většinu času tudíž tráví v rozmluvách a drobných půtkách se svými přáteli. Žádná hádka ovšem není tak vážná, aby ji nespravila sklenice vína a pár utopenců s cibulí. Rozruch do jejich života však přinese potulný kouzelník Arnoštek a především jeho půvabná schovanka Anna. Ta totiž hned při prvním večerním vystoupení okouzlí každého ze tří svérázných filosofů. A ti se o ni začnou každý po svém ucházet... Vladislav Vančura za své nejlepší dílo považoval právě útlou knížku rozprav tří přátel, v nichž se zabývali smyslem existence, krásou a věrností žen a nepostižitelností rozmarů letního počasí. Ovšem hlubokomyslná věta jednoho z nich "Tento způsob léta..." se stala známou až díky filmu, který v roce 1967 natočil režisér Jiří Menzel. S naprostou jistotou a velkou uměleckou erudicí zvládl problém adaptace Vančurovy prózy do řeči filmových obrazů. Vytěžil z ní obrazy plné krásy, poezie a životní moudrosti. A přesně věděl, kdo se do postav, promlouvajících krásným, ale přece jen literárním jazykem, převtělí - Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský a František Řehák. Půvabnou Annu ztvárnila Jana Preissová, tehdy ovšem pod svým dívčím jménem Drchalová. (Česká televize)

boombang

Velmi důstojné a téměř dokonalé zpracování krásné knížky. „Podvedli mě, smočivše si košile a spodky.“ ()

Havala

jako adaptace knížky možná dobré, jinak jako film to prostě nefunguje, nejsem z Vančury nějak extra odvázaný. Je to stupidní nuda. ()

anyonecek

No nebejt maturity a konkrétní maturitní knížky Rozmarné léto, bych tenhle film určitě neshlédl. Četba mě nikdy nebavila, navíc když je to do školy, tak už tuplem ne a proto jsem sáhl po filmu. Byl jsem mile překvapen, čekal jsem mnohem větší kravinu než se psalo ve stručných komentech českých učebnic. Je to takový obyčejný film mi přijde, ale prostě má něco do sebe. Ta atmosféra i ta slavná začáteční věta, prostě mi to sedí. 70% ()

kubilov

Ne nadarmo jeden z nejlepší Menzelových filmů, jeho první spolupráce s Rudolfem Hrušínským a hned taková pecka! Ale není to jen geniální výkon Rudolfa, je to perfektně sehraná trojice filosofujících přátel v okouzlujícím prostředí říčních lázní na řece Olši, je to i zvláštní kouzelník Arnoštek v podání Jiřího Menzela a nakonec i krásná Jana Preisslová. Na rozdíl od ostatních mi básnický jazyk ve filmu vůbec nevadil, ono se to k tak krásnému a pohodovému filmu stejně hodilo. S Rozmarným létem jsem byl naprosto spokojen a nemám mu co vytknout. ()

ostravak30

Knihu jsem nečetl, ale přiznávám, že ani po shlédnutí filmu mě moc neláká. Pravdou je, že kdokoli jiný by nevymačkal takového poetično z celkové atmosféry ani z jednotlivých herců. Ale právě ústřední trojice, sám Jiří Menzel nebo mladičká, ale nádherná Jana Preissová, to vše způsobilo, že je snímek odpočinkový, pohodový. Pokud si chce čověk uklidnit nervy a pohladit duši, vybral si správně. Já mám ale raději od Menzela jiné filmy. Závěrem dodám, že v zajímavostech je chyba. František Řehák hrál ve svém prvním filmu nikoli zde, ale ve Vynález zkázy! ()

Rayen1

No já nevim, asi jsem kulturní barbar, ale tenhle film, i přes svoji pohodu, mě prostě neoslovil... Je to asi klasika, ale ta čeština mi prostě nesedla a půl filmu jsem netušil, o čem je vlastně řeč... A než abych ze sebe dělal pozera a psal jak je to super duper kulty huper film, prostě dávám tři a jdu od toho. Jo a knížku jsem nečetl. ()

Blazkowicz

Tento typ filmu zdá se mi poněkud nešťastným. Kdyby to nebyly už minimálně čtyři roky, co jsem četl stejnojmennou knihu, tak bych se chytal o něco lépe. Takto mi to úplně nesedlo. Ale co si pamatuji, tak radši knihu než toto. 3+* ()

0verseer

"Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným..." Krásy tela ženského, života bezstarostného a čistoty ducha tvoria toto dielo, ktoré pohladením na duši jest... ()

Bilky

Podte dolu nebo se natlucete....rikam podte dolu....no vidite, ja vam to rikal! :) K niektorym filmom treba dorast... Ja mam 33 a s hanbou priznavam ze som k nemu dospel az teraz. Uz 2x som to skusil ale az po precitani knihy som poxopil ze 2 pokusy nestacia :) A tak som ostal hore az do 3.00hod aby som si toto famozne dielo na MARK konecne vyxutnal. Originalne dielo a velka poklona p.MENZELOVI ze ako jediny dokaze vystihnut poetiku Vancurovskyx diel. ()

Lewaso

Už tenkrát mi to připadalo trochu staromilské, ale víc milské než staro. Nicméně scéna se staříkem, který rumpluje se sloupkem hrazdy, aby zachránil Menzelovi kosti vcelku, mě bere pokaždý. ()

KateVonTee

Menzelovy filmy miluju ale tohle mi přišlo jako hrozná nuda.Film co má 74 minut mi připadal jako 3 hodinový.Absolutně jsem z toho nepochopila pointu,přišlo mi to jako nesmyslnost nejvyšší ráže.Knížku jsem sice nečetla,jen její rozbor ale podle filmu bych nikdy nepochopila o co Vančurovi při psaní knihy šlo.Herecké obsazení i v podstatě výkony super ale pointa unikla někam až na kraj Asie. ()

Lurtz37

Hrozně mě nebaví knižní předloha, a tak s tím ani takoví kanóni, jako je třeba mistr Hrušínský, nemohou příliš nadělat. Pěkně natočeno, ale obsah a forma příběhu - ufff, na to nemám. ()

principessa

Hrušínského, Brodského a spol jsem sice v jiných filmech schopná velmi okatě obdivovat a zbožňovat a veškeré jejich role jim žeru i s navijákem, ale tady jsem jim to prostě nevěřila. Navíc ten příběh opravdu považuji za děsivě nudný a nezajímavý a v tom celém jsem si kromě té přeslavné věty, kterou každý tak s chutí používá, nenašla skoro nic jiného, co by mi utkvělo v paměti. A vlastně mě dost zklamalo, že tahle přeslavná věta pochází z tak "neslavného" počinu. ()

Luswani

Dávám jednu hvězdu, snad jen ze soucitu. Jinak obrovská nuda a marná snaha o jakési umění. Nikomu neberu, že se mu to může líbit, ale já jsem patrně ještě nedozrál do věku, kdy by mě něco takového mohlo oslovit. Extrémně nudné, rádoby poetické žvásty. Rozmarné léto je klasika, ale špatná. 20% ()

DR.SZ

Snímek, který potěší, ale není zasypán tolikero hlášek jako jiné filmy z této doby. Tím že jsme stále ještě v 60. letech, dodává na kvalitě filmu vedle excelujících herců také spisovná zastaralejší mluva, jíž povětšinou mluvím, a odteď jsem spokojen, že aspoň někde se tak také mluvívalo. Dobře přenesená atmosféra z knižní předlohy nic nemění na tom, že film byl dosti krátký a vše se v něm úplně nestihlo dovysvětlit. No ale v nejlepším se má přestat, čili by ode mně Menzel hvězdičku spíše ztratil než získal. Jinak jeden z nejúspěšnějších filmů české scény. 82% ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel