"Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným..." V poněkud zpustlých říčních lázních na břehu řeky Orše se denně setkávají tři postarší pánové: majitel lázní Antonín Důra, sečtělý abbé Roch a major ve výslužbě Hugo. Počasí je nestálé, většinou poprchává a tak má pan Důra nouzi o zákazníky. Většinu času tudíž tráví v rozmluvách a drobných půtkách se svými přáteli. Žádná hádka ovšem není tak vážná, aby ji nespravila sklenice vína a pár utopenců s cibulí. Rozruch do jejich života však přinese potulný kouzelník Arnoštek a především jeho půvabná schovanka Anna. Ta totiž hned při prvním večerním vystoupení okouzlí každého ze tří svérázných filosofů. A ti se o ni začnou každý po svém ucházet... Vladislav Vančura za své nejlepší dílo považoval právě útlou knížku rozprav tří přátel, v nichž se zabývali smyslem existence, krásou a věrností žen a nepostižitelností rozmarů letního počasí. Ovšem hlubokomyslná věta jednoho z nich "Tento způsob léta..." se stala známou až díky filmu, který v roce 1967 natočil režisér Jiří Menzel. S naprostou jistotou a velkou uměleckou erudicí zvládl problém adaptace Vančurovy prózy do řeči filmových obrazů. Vytěžil z ní obrazy plné krásy, poezie a životní moudrosti. A přesně věděl, kdo se do postav, promlouvajících krásným, ale přece jen literárním jazykem, převtělí - Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský a František Řehák. Půvabnou Annu ztvárnila Jana Preissová, tehdy ovšem pod svým dívčím jménem Drchalová. (Česká televize)

cab

Kratkym komentarem chci zduraznit tento pocin hodny obdivu v meritku tezko meritelnym s necim podobnym, protoze co do zabavy, hereckeho koncertu a vernosti knizni predloze se pretezko hleda v ceskych luzich a hajich neco podobne ladeneho. 90% ()

showxman

"Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným..." Tato více než kultovní věta vystihuje celý film. Jsem, rád, že jsem Rozmarné léto viděl během léta 2011, které bylo podle meteorologů nejhorší za posledních 11 let. O to víc jsem se mohl ponořit do děje a vychutnat si jemnou poetiku a "rozmarnou" atmosféru filmu. Jako zaměstnance jednoho koupaliště mě to zasáhlo ještě hlouběji. ()

Paity

Skoro by se chtělo říct rozmarná léta českého filmu, protože tomu tak skutečně bylo. Rozhodně cenná komedie, které víc než kterékoli jiné sedí přívlastek poetická. ()

Bobek27

Jedna hvězda za obsazení. Jinak film úplně o ničem. Tady ti samí umělečtí “fajnšmekři” jsou k smíchu. Miluju starý český filmy, ale tohle byla opravdu nuda. ()

Anderas

Tento způsob psaní komentáře k Rozmarnému létu zdá se mi (s ohledem na komentáře ostatní) poněkud neoriginelní. Zcela originelně zdá se však působiti sametově jemná drobnokresba, pod perem V. Vančury, národního umělce toho, vzniknuvší. Pak dozajista nebylo lze navrhnouti režiséra pro látku onu křehounkou vhodnějšího, než toho, jenž se své úlohy zhostil dokonale, vody maloměšťáctví tak kapkou energična theatrálně rozvířiv. Ani filmu tomu nelze v závěru mnohé vytýkati, snad jen....možná...i když snad přeci jen praničeho, nelze mi myšlenku onu kritickou z vědomí ústy (či prsty) protlačiti ven. Zbytečno však tak jak onak činiti, neboť tento je život sám, sladkou i trpkou chutí vína zmáčeného nasáklý a nižádný z nás i oněch změnu na tom pražádnou neučiní. ()

Neotom

Půvabný „malý" film, disponující vzácnou schopností bavit a donutit přemýšlet diváka, aniž by na první pohled sděloval něco závažného. Mnohem důležitější totiž je, JAK svůj obyčejný příběh vypráví. Zkráceně napsáno: dnes nevídaná poetika, vytříbená čeština, rozpustilá letní atmosféra, sympatičtí herci a krásné nohy Jany Preissové. Uprostřed rozmarného léta roku 2011 ideální snímek pro chladnou noc. 65% ()

Itar

Rozjímání se skvělými herci, červeným vínem a utopenci. K maximální spokojenosti kousek chyběl, i tak se mi ale potvrzuje, že z českých režisérů mám Menzela v užší špičce. ()

Honzeek95

Opravdu originální film, který má svoje kouzlo. Chvíli vám trvá, než si zvyknete na styl jazyka, ale pak si to jen užíváte. Nemá to nějaký extra příběh, ale hudba, prostředí, herecké výkony a režie jsou skvělé.. ()

Delaney

Perfektní film, na který se strašně rád podívám... Hrušínský je zde opět po všech stránkách dokonalý... 95% ()

amokey

Mrzelo mě, že jsem nebyla doma, když to dávali v tv, ale nakonec mně to ani tak moc mrzet nemuselo. Knížní předloha natočena skvěle, ale ... prostě je to na mě celé až moc lyrické. Tak jen na 3*. ()

Ollie235

Když uvážím, že nemám rád filmy podle poetických knížek a s Vančurou jsme si nikdy moc nesedli, je až s podivem, jak dobře u mě Rozmarné léto obstálo. Nevím, zda je to Menzelem, Hrušínským nebo překrásnou Janou Preissovou, ale něco mě na tom filmu přitahuje, byť zas až tak moc nebaví. ()

Renfield

Velká klasika, ve které mi ze začátku nesedla mluva, nicméně jsem si zvykl. Jiřímu Menzelovi se podařilo výborně převést knižní předlohu na filmové plátno. Prostě když se sejde kvalitní scénář, režisér a herci, je z toho pěkný a vlastně i pohodově letní film. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel