"Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným..." V poněkud zpustlých říčních lázních na břehu řeky Orše se denně setkávají tři postarší pánové: majitel lázní Antonín Důra, sečtělý abbé Roch a major ve výslužbě Hugo. Počasí je nestálé, většinou poprchává a tak má pan Důra nouzi o zákazníky. Většinu času tudíž tráví v rozmluvách a drobných půtkách se svými přáteli. Žádná hádka ovšem není tak vážná, aby ji nespravila sklenice vína a pár utopenců s cibulí. Rozruch do jejich života však přinese potulný kouzelník Arnoštek a především jeho půvabná schovanka Anna. Ta totiž hned při prvním večerním vystoupení okouzlí každého ze tří svérázných filosofů. A ti se o ni začnou každý po svém ucházet... Vladislav Vančura za své nejlepší dílo považoval právě útlou knížku rozprav tří přátel, v nichž se zabývali smyslem existence, krásou a věrností žen a nepostižitelností rozmarů letního počasí. Ovšem hlubokomyslná věta jednoho z nich "Tento způsob léta..." se stala známou až díky filmu, který v roce 1967 natočil režisér Jiří Menzel. S naprostou jistotou a velkou uměleckou erudicí zvládl problém adaptace Vančurovy prózy do řeči filmových obrazů. Vytěžil z ní obrazy plné krásy, poezie a životní moudrosti. A přesně věděl, kdo se do postav, promlouvajících krásným, ale přece jen literárním jazykem, převtělí - Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský a František Řehák. Půvabnou Annu ztvárnila Jana Preissová, tehdy ovšem pod svým dívčím jménem Drchalová. (Česká televize)

topi

Nejkrásnější na celém filmu je Jana Drchalová, později Preissová a její půvab je odzbrojující. Vančurova mluva zdobí film nádhernou poetikou. ()

swed

Celkem příjemná, líně plynoucí letní komedie. Menzel převedl Vančurův specifický jazyk na plátno a výsledek není vůbec špatný, jen je potřeba si na tu zvláštní mluvu zvyknout. Otázkou ovšem zůstává, má-li vůbec smysl něco takového točit. Tak doslovně zfilmovaná literatura, totiž působí poněkud zbytečně. Nicméně za snahu 7/10 ()

Skip

Film, který svojí pohodovostí vyloženě pohladí po duši. Stejně jako je skvělá Vančurova kniha, je skvělý i Menzelův film. Děj lehce plyne, v podstatě se vlastně nic velkého neděje, a tři pánové promlouvají, ač obyčejní maloměšťáčci, uvnitř zakuklení aristokraté. ()

kajas

Nesdílím zdejší nadšení, předlohu sice neznám, ale film (zhlédnutý v rámci hodin literatury) mě absolutně neoslovil. Ty žvásty o ničem sice zní krásnou češtinou, ale pořád jsou to žvásty o ničem. Velká nuda, brzy si budu pamatovat jenom krásu mladé Jany Preissové (proč nehrála žádnou princeznu?). ()

Aleee89

Knihu jsem četla a Vančurově poetice jsem na chuť moc nepřišla, i když ho oceňuji za jazyk. Převod knihy na filmové plátno, pokud se to povede, je vždycky skoro až zázrak. Ano, Menzel knihu převedl bravurně co se týče atmosféry a poetiky jednoho deštivého léta, sem tam se objeví náznaky humoru, ale i přese všechno se mi zdá, že mě film trochu minul. Neříkám, že film je špatný, to vůbec ne, jen to pro mě asi není to pravé ořechové... ()

*Elfík*

Léto 2013 se mi jeví také jako poněkud nešťastné, nyní máme ledových 12 stupňů. Ale ať je šťastné či nikoliv, shledávám čtení Vančurovy knihy a následné zhlédnutí Menzlova filmu velmi obohacujícím, ač se kniha nečetla nejlépe. Úvodní věta, kterou zná jistě každý, je vyřčena mistrem Hrušínským tak dokonale, že by zbytek filmu on sám mluvit nemusel. Naštěstí pro mne a jistě i pro mnoho z vás bylo nádherné poslouchat jeho další věty i souvětí od dalšího mistra Brodského. Slova jim pasovala tak výborně do huby! Nicméně, dokonalost Rozmarného léto není třeba více vychvalovat, odebéři se tedy k příjemnému strávení posledních dní léta. Snad se nám způsob letošního ještě vylepší, stačí jen doufat! ()

Anglie

"Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným" - tak tahle věta je jedna z nejslavnějších v českém filmu a pochází právě z tohoto kousku. Menzel natočil podařený film a navíc docela zaujmul i herecky v roli provazochodce Arnoštka, jehož příchod do maloměsta rozjede děj filmu. ()

Frenegonda

Děkuji panu Menzlovi za to, že dokázal tuhle Vančurovskou poetiku přetesat do pomníku, který dokážu ocenit. Knížku bych asi díky složitosti jazyka louskal těžko:-) ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1968 - Nominácia na 1. cenu (festival bol predčasne ukončený kvôli masovým protestom mládeže) ()

Nuala

Umělecká hodnota tohoto slavného českého filmu je jistě nedocenitelná, přesto pro mě bylo problémem se nechat příběhem unést a okouzlit, jelikož jsem nebyla schopná se vžít do žádné z postav a ani jim nějak hlouběji porozumět. Navíc jazyk, kterým postavy mluví, měl pro mě spíše rušivou funkci. V knize mi tento styl mluvy nevadí, naopak někdy je opravdu přínosem, ale k filmu se mi nehodí a nelíbí. Snad nejsympatičtější postavou pro mě byl kouzelník Arnoštek v podání Jiřího Menzela. Takže zhruba 3,5 * zaokrouhleno nahoru. :) ()

Martin741

Knihu som necital, ale film je prijemna letna oddychovka na cele s mojim najoblubenejsim hercom ceskoslovenskej kinematografie : Rudolfom Hrusinskym. 88 % ()

rakovnik

Poetika úžasného českého jazyka převedena umně i do obrazu páně Menzela. Srovnej klasiku: Tento způsob léta... a chčije a chčije. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel