Na úsvite tretej svetovej vojny, sa študenti strednej školy na stredozápade USA formujú do partizánskych oddielov, aby opätovali útok sovietskej armáde. (sliver)

Jasmín

Kdyby mi bylo krásných 15 let, tak hvězdičkami asi nešetřím, leč vzhledem k věku současnému, nemůžu jinak. Debilní dialogy, naprosto bez náboje. Jen trochu za řeč stojí závěrečná scéna, kdy Swayze a Sheen "odcházejí" a ten Kubánec na ně míří. ()

Gobio

Moc jsem se na tenhle film těšil, protože když jsem ho viděl naposledy tak mi mohlo být tak o 15 let méně. A musím s klidným srdcem přiznat že se nemusím stydět za to dvojnásobné půjčení kazety v mém mládí. Vím že to není kdoví jaký akční film, ale hned se cítím o hodně mladší a vybavují se mi vzpomínky na mládí strávené u videa. Jo a scéna s Jennifer Grey a granátem by mohla být skvělá upoutávka na hříšný tanec. ()

Vic

naprosto skvělé a reálné, samozřejmě že to levicovým intelektuálům při jejich hodnocení nevoní ()

soulless

První polovina mě uchvátila, zbytek už jsem bral jako dostatně slabší odvar. Ono snažit se partě puberťáků, kteří pseudodrsně pijí krev z jelena uvěřit solidní odboj proti sovětské armádě chce asi ještě o trošku víc :D Nicméně stojí určitě za shlédnutí ()

trollfjord odpad!

No silenost. Ja si kdysi myslel ze je to komedie a tak jsem se cely film prosmal. Pak jsem byl upozornen ze se jedna o valecne drama a smal jsem se jeste vice. Nedavno jsem cetl ze snad uz existuje pokracovani, kdy Ameriku napadne Korea. Tak to asi spadnu smichy pod stul ()

JARDAHONDA

Drama s výrazným antikomunistickým poselstvím, odehrávající se v neurčité budoucnosti, která zdánlivě začíná jako válečný film. Skupina teenagerů, byla celkem drsná, nicméně na 80. léta podařený "málem zapomenutý" válečný skvost. **** ()

Kolda.o

Tento skvost mi dlouho unikal. Je velmi poplatny dobe vzniku, nicmene pobavil a obsazenim prekvapil. Rad se podivam i na remake. ()

JWK odpad!

Zajímalo by mě jaké by bylo hodnocení kdyby to nebylo made in USA ale made in CCCP... Do puntíku stejný film by byl rázem brakem... Strašlivá absurdita... o to absurdnější s tím hodnocením... Ale když americký buran sestřelí svojí brokovou dvojkou na kachny, těžce pancéřovaný bitevní Mi-24 tak tomu musí havloid zatleskat chtěnechtě... pochopitelně je to odpad... ()

CaptainPixel

Scena kdy sovetsky vojak u cedule narodniho parku prohlasi: "americka historie, to dobre znam" a zacne prekladat naproste nesmysly, pobavi pokazde, aneb, pecka z dob osuntelych VHSek neztratila nic ze sve atmosfery. Dokonce je to cele natolik aktualni, ze to pred lety zrecyklovali pro novou generaci 'nactiletych'. ()

iggy_pop

Mierne naivná, romanticky zidealizovaná, ale i napriek tomu pozerateľná záležitosť. Ak prijmete fakt, že z partie násťročných amerických výrastkov sa môže stať partizánsky oddiel bojujúci proti ruským okupantom, tak sa budete baviť. Dobrý dojem z filmu podčiarkuje aj slušná herecká zostava. ()

MaxBodycount

Pre niekoho nočná mora, pre iného vlhký sen v ktorom commie vojská dosiahnu nemožné a položia svoje oonucované nôžky na svätú severoamerickú pôdu, aby narazili na odpor statočných inšpiratívnych školákov. Podobný koncept bol spracovaný už v Invasion U.S.A. /1952/ a rok po Red Dawn ho k béčkovej dokonalosti v rovnomennej klasike dotiahol drevorubač Čak. Snáď najväčším problémom Úsvitu je to, že sám seba berie až príliš vážne a tak sa miesto drsných hlášiek /It´s time to die/ dočkáme usmoklených deciek, ktoré by sa už radi vrátili domov - Milius sa k významu svojho mena v češtine skrátka nepribližuje, dobovo zasiera plátno svojim militantným jingoizmom kde akýkoľvek humor funguje až futuretroaktívne /Baby nebude sedieť v kúte a kropí Rusákov olovom/ a skvelý Harry Dean Stanton a Powers Boothe iba sekundujú mladej krvi -napriek tomu je tento kúsok tou pravou ujebanou klasikou studenej vojny ako aj pamätníkom zašlých čias. Moment filmového blaha: Školáci pozorujú ruský výsadok. ()

Ruská invaze v bourneovském stylu?

Ruská invaze v bourneovském stylu?

21.06.2009

Vše tomu nasvědčuje. Scenárista Tony Gilroy byl přizván studiem MGM, aby napsal finální verzi předělávky Rudého úsvitu. Původní film režiséra Johna Miliuse vyprávěl o partizánském boji skupiny… (více)

Mise pro dva válečné týmy

Mise pro dva válečné týmy

11.07.2008

Američané budou opět zachraňovat svět. Nebo alespoň americkou demokracii. Máme zprávy o remaku téměř zapomenuté pravičácké klasiky Red Dawn a Tarantinových Inglorious Bastards. Oba filmy jsou na… (více)