Na úsvite tretej svetovej vojny, sa študenti strednej školy na stredozápade USA formujú do partizánskych oddielov, aby opätovali útok sovietskej armáde. (sliver)

IvoB

Film o skupině puberťáků, která jako jednotka partyzánů kope zadky sovětským utlačovatelům. Zní to dementně a dementní to je – bez jakékoliv nadsázky. Nejedná se totiž nic jiného než o americkou propagandu v době studené války. A tomuto argumentu nutnosti národního odboje (i když s možnými vyvozenými kritikami) je podřízeno skoro vše, takže zapomeňte na jakékoliv logičnosti. Film vám nebude dělat problém snad ani po lobotomii. Takových akčních, 80tkových akčňáků bychom mohli najít více, avšak třeba Rambo je alespoň mačo, cool a ten film si na nic nehraje. Zde máme jen partičku nicneříkajících postav, s rádoby hlubokou zápletkou… Pro někoho je tento skvost možná guilty pleasure, pro mě je to však jen vysoce podprůměrný flák – 2* 3/10. ()

spiritus

Hodně naivní film....Ve třetí světové, se bude válčit jinak a něčím jiným...Zejména nukleárními zbraněmi...V tomto ohledu je realitě mnohem blíže klasický Den poté. ()

Dragonlanc odpad!

Smiešne, naivné, stupídne a hlúpe, určené pre typického priemerného Američana s IQ húpacieho koňa alebo zašliapnutej dážďovky, ktorý je schopný uveriť každej kravine. Úbohý výkon patrica Swayzeho aj ďalších hlavných predstaviteľov. Keby hocikde takto stupídne a hlúpo organizovali partizánsky boj partizáni počas 2. svetovej vojny, tak by ich Nemci našli a rozprášili za 10 hodín. So súčasnou technikou by to trvalo tak 10 minút. Totálna kravina. ()

KM Phoenix

Svým způsobem naprosto šílený film. Avšak některé jeho scény vás budou provázet chtě nechtě celým životem. Nebudu tady vypisovat děj, to už tady víceméně zvládli jiní. Nicméně musím zmínit, že útok na USA provádí Sověti a jejich spojenci a to zejména Kuba a Nikaragua (na tu tu opravdu všichni nějak neprávem zapomínají). Výborný scénář, který nedává moc smyslu je v tomto případě zárukou skvělé zábavy, kterou k dokonalosti dovádějí vytříbené herecké schopnosti hlavních představitelů (především Swayze a Sheen, i když ostatní jim více než zdatně sekundují). Přehnaný patetismus tak jen příjemně dotváří kulisu celého díla na které opravdu jen tak nezapomenete (pokud se vydržíte dívat až do konce). Celkově výborná bizarnost se spoustou opravdu neuvěřitelných scén. Samozřejmě, že bych dal pět hvězd, ale kvůli nedostatku Nikaragujců dávám o jednu méně. ()

bobstock

A oni hrozili v 62 jadernou válkou, stačilo seskákat na padáku s pár náklaďákama z nebe a bylo vymalováno. Pártyzánská válka hadr. :D 40% ()

Kratoc

Ukázkové béčko, které je poplatné své době, kdy napětí mezi USA a SSSR bylo veliké. Od příběhu nečekejte vůbec nic, vypněte mozek a užijte si film. Pokud začnete do hloubky přemýšlet nad tím proč a jak, tak brzy narazíte na hranice filmového světa. Ale jinak je to fajn pokoukání na nedělní odpoledne. ()

jilda

Jeden z mých oblíbených. Výborný námět a začínající mladí herci jako američtí partyzáni v boji proti invazi SSSR a spřátelených režimů do USA. ()

Brejlil

Nechtěně vtipný. Nebo možná chtěně. Film hýří mrtvolami a dokonce i "silnými" scénami, má značný potenciál na drama, u kterého byste si kousali nehty a na které by se vzpomínalo. Ale... Pominu různé nelogické díry v zápletce, kterými film oplývá hned od začátku, pominu to, že Swayze se do své role vůbec nehodí a i v těch nejvypjatějších momentech hraje jak "oživlé dřevo", pominu, že vlastně nikdo nehraje. Vadil mi ten komický prvek, skoro všechno působí nepatřičně, pořád jsem měl pocit, že každou scénu něco shazuje. Dokonce i popravy civilistů i ten nejvypjatější okamžik konfrontace s kamarádem-zrádcem působily komicky. Některé scény dokonce byly jen komické (ruští důstojníci na výletě do národního parku). Komicky vypadal i střih (zmatek v souboji tanků), komicky nepatřičná mi připadala hudba, zkrátím to, Milius zřejmě celý film podvratně sabotoval. Že by snad dokonce měl působit vlastenecky? Snad tam někde byla americká vlajka a někdo zmínil americké hodnoty, ale nikde jsem si toho nevšiml. Takže na vážné, potenciálně nosné drama to je komedie, na komedii ovšem není vůbec vtipná. ()

Sunny.69

Je zajímavé pozorovat, jak se film z neplánované komedie přehoupne do válečného/psychologického dramatu. Najednou se neocitáme na střední škole, ale s partičkou partyzánů v odboji. Tento vývoj dodává filmu sílu a přesah. ()

pend

Film z doby, kdy se velmoci neměly v lásce. Na tehdejší dobu slušné herecké obsazení, na to, že se mělo jednat o 3. světovou, mi ale překvapivě chyběla větší výprava. ()

kowalski

Díval jsem se na to s tím, že film je více jak 20 let starý. Díval jsem se na to i pohledem jak se filmy v té době točili. Konec přeci jen trochu přitežený za vlasy. Kubánský voják najednou změkne při psaní dopisu milé. Celkově ale i dnes zajímavá myšlenka pro filmové zpracování. Pobavilo mě, že se zde v tomto filmu setkal Patrick Swayze a Jennifer Grey ještě před "Hříšňákem". ()

Horak

Rudý úsvit má svoje kouzlo. Odprostěte se od detailů a dějových nejasností a dostanete výborné béčko, které rozhodně nenudí! ()

xargos

Docela mne "pobavily" komentáře plné pochybností, že se něco takového nemůže stát. Jako by obě světové války nebyly dostatečným důkazem, že je něco takového "nemožného" zkrátka možné. A to opomíjím dávnější války, ať už jsou to turecké nálezdy do střední Evropy, historie velké Číny a Mongolska, Římskou říši a podobně... Celé dějiny lidstva mají (bohudíky nejen!!!) tuto krvavou stopu, války o vliv, megalomanské představy jedinců a jejich ovládání mas, v moderní době diktátoři v pozicích králů i prezidentů, kteří jsou schopni všeho, aby si udrželi svou moc (osvícený absolutismus nebo konstituční monarchie jsou v tomto výjimkou). V 80. letech minulého století tu byla jiná situace a jiná nálada, jak v téhle kotlině, tak ve světě. Dost dobře si vzpomínám na to, jak Československá televize v hlavních zprávách zmínila tento "štvavý a imperialistický film", který očerňuje celý "socialistický blok v jeho snaze o nastolení světového míru". Na tyhle fráze si nepamatuji v souvislosti s tímhle filmem, ale byl to každodenní slovník naší jediné televize, rozhlasu a denního tisku. Takže... Rudý úsvit je film, který byl narozdíl od řízené a cenzurované tvorby u nás natočen o svobodné vůli jejich autorů. Po mnoha letech jsem si na tento film náhodou vzpomněl - díky té dávné zprávě v televizi - a podíval se na něj ze zvědavosti, co tak rozohnilo naše komunistické komentátory. Film je to béčkový, naivní. Je znát, že autoři měli jen mlhavou představu o tom, jak funguje totalitní moc a její ozbrojené složky. Stejně tak, jak může fungovat účinný odboj, sabotáže, partizánská činnost. Ve filmu se objevily mladé hvězdy, které zářit začaly až za pár let, ale tento film nezachránily. Je to ale koukatelná věc. Docela by mne zajímal můj pohled na něj v těch 80. letech, ale myslet si, že by se tehdy dostal do naší státem řízené filmové distribuce, by byla velká naivita. Za mne 3 hvězdy - maximum. ()

dawe787

Když pominu, že by parta mladých amerických skautíků v pohodě odolávala ruské armádě dobře vycvičených zabijáků, tak se na to dalo hezky dívat. Hlavně se mi líbil ten nápad a myšlenka o invazi bývalého SSSR do USA. Na konci filmu stejně přežili jen dva členové této skupinky a režisér nechal sentimentálně umřít dva bratry u houpaček, kde jim jejich otec pomáhal vstát, když byli ještě malí. Taky jsem byl překvapený, že si tady Patrik zahrál ještě před Hříšným tancem s ošklivým káčátkem Jennifer Grey, která to ve finále chytla těžkou kulkou z ruského obávaného létajícího tanku MI-24 s níž měl menší potíže i obávaný Rambo :-) ()

PanPes

Duch doby se nezapře - ožehavé téma, natočeno na sklonku ožehavé doby... K mému překvapení je to celkem koukatelný film - konflikt západu a východu z pohledu "dětí" jež byly vrženy do víru událostí mnohem rychleji - než si kdokoliv z nich dokázal uvědomit. Škoda jen, že většina smrtí je jako z příručky "umři jako pravý hrdina", nebo taky "umři jako správný padouch" :-))) ()

infected

Trochu parodie na to,co by se stalo kdyby Rusové napadli USA. V řadě toporných akcí se tak chopí zbraní studenti kteří guerilovou taktikou drzému vetřelci způsobí těžké ztráty.V podstatě vojáci sojuzu v alianci s kubánci padají jak shnilé hrušky a ti co v životě nedrželi těžké zbraně maj přinejmenším excelentní mušku. Duo Swayze-Greyová si ještě před hříšným tancem odskočilo zastřílet do lesa. Dobrý námět pro videohru,ne však pro aspoň trochu tvářící se seriózní film. Směšné a typicky amícky vlastenecké,nicméně zábavné. ()

zelda82

Tenhle film je pozoruhodny predevsim pritomnosti Patricka Swayzeho a Jennifer Grey, kteri tady hraji ponekud jine party, nez v Hrisnem tanci, ktery je oba proslavil. A Charlie Sheen jako usmrkanec s mlikem na brade taky pobavi:) Jinak tenhle film nicim neutkvi v pameti, protoze jeho scenar se spis hodi na pocitacovou hru nez na film...I kdyz v roce 84 to nejspis vnimali jinak nez ja dneska:) ()

Ruská invaze v bourneovském stylu?

Ruská invaze v bourneovském stylu?

21.06.2009

Vše tomu nasvědčuje. Scenárista Tony Gilroy byl přizván studiem MGM, aby napsal finální verzi předělávky Rudého úsvitu. Původní film režiséra Johna Miliuse vyprávěl o partizánském boji skupiny… (více)

Mise pro dva válečné týmy

Mise pro dva válečné týmy

11.07.2008

Američané budou opět zachraňovat svět. Nebo alespoň americkou demokracii. Máme zprávy o remaku téměř zapomenuté pravičácké klasiky Red Dawn a Tarantinových Inglorious Bastards. Oba filmy jsou na… (více)