Likan7

Nikdy jsem asi neviděl působivější vizuál. Imax filmu dodává neopakovatelný zážitek, který se s nástupem televize smrskne na polovinu, ne-li třetinu. Společně s neuvěřitelně drásavou a působivou hudbou (nebo spíš zvukem) od mistra Zimmera se z filmu stává neuvěřitelné...špatně se mi hledají slova. Peklem bych to rozhodně nenavzval, peklo byl Ryan nebo Bratrstvo neohrožených, Dunkerk je prostě válka v tom nejrealičtějším slova smyslu. To znamená, že pokud jste voják, spíš než boj si "užíváte" všude přítomný strach, beznaděj a zimu v tom nejhorším slova smyslu. Potud je film dokonalý. Hardovy bitvy ve vzduchu jsou úžasné, prakticky každý záběr ze vzduchu je majestátní. Jenže Dunkerku chybějí emoce, o které bychom se mohli opřt. Film může mít několik hlavních postav, ale nemůže mít jen několik vedlejších, aniž by měl tu hlavní. Nic proti, ty vedlejší hrají precizně. Branagh se vlastně pohybuje jen na jednom molu a chodí sem a tam, ale jeho výkon je tak přesvědčivý, že mu věříte všechno jen z pohledu na jeho výraz. Velkou radost mam i z Hardyho, a z vojáků na souši se mi upřímně nejvíc líbil bezchybný Harry Styles (fakt upřímně ale). Jenže Dunkerk ztrácí tam, kde je Nolan nejlepší. Ve vyprávění, v příběhu. Nolan má vždy obrovský příběh, který dokáže vyprávět způsobem, který ho v současnosti řadí na piedestal současných režisérů. Jenže tady mi skoro až přišlo, že se schválně na svojí největší zbraň vykašlal a natočil skoro až dokument! Úžasný, v několika málo momentech dojemný, ale stále jen dokument, který k tomu musíte vidět v kině, jinak ho nedoceníte. Dunkerk je stále veledílo, je to skvělý film od skvělýho režiséra, dost možná nejlepší válečný film vůbec, ale pokud jste Christopher Nolan, lidé od Vás čekají víc Vás, protože přesně na to přišli. Na Nolana. PS - nápad s neviděným, neznámým a nepojmenovaným nepřítelem je brilantní a dodává filmu skoro až horovový nádech. ()

BigBang

Nechal jsem se zlákat euforickými recenzemi a po letech jsem vyrazil do kina. Přestože jsem měl vysoké očekávání, nebyl jsem zklamán. Řekl bych, že jde o výjimečné umělecké dílo, které o kousek dál posunulo možnosti kinematografie jako takové. ()

Demonic189

V podstate som dostal to, čo som aj čakal, takže vskutku spokojnosť, a to aj napriek najslabšiemu snímku Nolana od...hmm...Batman Begins? Veľkým plusom je krátka, iba 107 minútová dĺžka, Tom Hardy, geniálna audiovizuálna stránka a veľké napätie. Na druhej strane som ale čakal omnoho väčšie jatka na pláži, kde sa prakticky až na pár náletov nič strašné nedialo a trochu väčšiu vykreslenosť postáv. ()

Hellierer

Nolan to opět dokázal a servíruje nám divákům další výborný kino zážitek. Film o hrdinské evakuaci britských vojáků z Dunkerské pláže, okupované nepřáteli. Nolan tu pracuje s událostí jako takovou a tím pádem vás příliš neseznamuje s postavami a jde rovnou "na věc". Z toho logicky vyplývá, že se o hrdiny nebudete bát, jak je u válečných filmů zvykem. To však není na škodu, jelikož Nolan pracuje s osudy množiny, nikoliv jednotlivců. Dunkerk je vyprávěn trochu nevšedně. Jsou zde tři linky: země, moře, vzduch. Každá z nich pracuje s jiným časovým úsekem a postupně se spojují do jednoho celku. To vše nutí diváka, aby zůstal ve střehu. Opět se mi potvrzuje, že spolupráce Nolana s Zimmerem nese jen a jen ovoce. Tikání hodinových ručiček, které provází téměř celý film, dodává šťávu a divákovi tak připadá, že o něco doopravdy jde. Skvělá je taktéž střídmá stopáž, což je v době sáhodlouhých eposů vyloženě příjemná změna, která snímku nedává možnost nudit, či nechat diváka vydechnout. Nolan se úspěšně vykoupil z twistu u Interstellaru a pořád dokazuje, že je momentálně nejstabilnějším režisérem, který dokáže natočit asi vše. EDIT: Po dalším zhlédnutí to bohužel musím stáhnout na hvězdy čtyři, jelikož při domácí projekci daleko více vyniknou nudné charaktery a nulová práce s postavami. ()

sehe

Ako sa zúčastniť operácie Dynamo?Sadnite do kresla v Imaxe.Nolan nam dal tu možnosť sa ocitnúť v 1940 v Dunkerque a prežiť peklo.Pri evakuácii sa potopilo 6 britských a 3 francúzske torpedoborce. ()

Martensson35

To jsem nečekal - absolutní řemeslné retro, a to s naprostou absencí VFX efektů, tudíž Nolan otevřeně hází za hlavu, jestli se do záběru připlete budova z tohoto tisíciletí. Především vyplňuje prostor, na který v takovýchto filmech doposud nebyly technické prostředky a řemeslný cit, nebo odvaha, znalost, po pravdě nevím jak to definovat, ale opět tím posunul žánr někam dál. Časově a prostorem se snaží budovat na pětníku napětí, což se mu bohužel nedaří udržet celý film. Na druhé straně kvituji, že se ve filmu nemotá snad až na jednu situaci, nějaké kýčovité "melodrama". Co vyždímal dokonale, to je především stránka letecká a námořní. Syrové a bez douhých slov, zato dlouze snímané potápění lodí (v životě jsem neviděl ve filmu tolik v detailu potopených lodí), a téměř skutečné letecké souboje bez zeleného plátna, to jsou orgie filmu. Pravda, nedávají moc prostoru hercům, což ale zase není úplná škoda. Střídání časových rovin (země,moře, vzduch) občas režisérovi hodí nějakou příběhovou chybu, na druhou stranu udržují ráznou dynamiku děje, a to mám ve filmu rád. Film je rozhodně neotřelý a to jsem od Nolana očekávál, popravdě však ne, že bude tak "neotřele staromódní", když se pustil do pro něj zcela nového tématu. Připoměl mi filmy jako Příliš vzdálený most nebo Nejdelší den, tudíž palec nahoru. ()

Withree

Pan Všehomoucí to tentokráte vzal z trochu jiného úhlu a přinesl nám výlet do okupované Francie, kde o život bojují statisíce vojáků britské armády. Žádný příběh nečekejte, pouze sledujete, jak to se sledovanými vojáky dopadne. Obešli jsme se bez větších hereckých hvězd, Tom Hardy je neustále v kokpitu, výborně zahraná je postava Marka Rylance. Nejintenzivnější vřava probíhá ale u mladíků z One Direction. Whitehead se během filmu snad nezadýchal, Harry S se snaží jako o život (a jde mu to). Technicky je to dokonalé a to jsem ani nebyl na tolik opěvované IMAX projekci. Spojení Nolana a Zimmera je neselhávající, jak už jsem nejspíše napsal někdy v minulosti u této dvojice. I přes plný počet bych ale výše hodnotil Temného rytíře, Dokonalý trik nebo Interstellar. Poctivých 4,5* a teď už toho Bonda. ()

Pafnuc

Ušlechtilá, technicky dokonale zpracovaná, geniálně promyšlená... co vlastně? Nevím. Asi jsem čekal něco jiného. ()

neo93

Další film z řady Nolanových velkolepých kousků. Museli jsme si na něj počkat tři roky, ale výsledek rozhodně stojí za to vidět, ačkoli jsem z něho osobně poněkud rozpačitý. Tentokrát nás zavádí do všemi směry obleženého města Dunkerk, ve kterém se stovky tisíc spojeneckých vojáků zůstává na pospas stále se přibližující nacistické armádě. Na snímek jsem se moc těšil a musím přiznat, že předchozí Nolanův epický film, Interstellar, mě naprosto odrovnal, což na Dunkerk kladlo velká očekávání, která nebyla z mého pohledu tak úplně splněna. I když znovu na to jde režisér pozoruhodným vytvářením očekávaní a budováním dokonalého napětí. K tomu neuvěřitelně využívá intenzivní hudbu Hanse Zimmera, která je téměř celou dobu nervy drásající, deprimující, temná, místy až děsivá. Vytváří válečnou atmosféru, ze které jde strach, bezmoc, zoufalství. Neustálé nebezpečí z náletů, výbuchů, střelby je víc než na místě. Přitom nemusíte být přítomni přímo na pláži, abyste měli strach, že zemřete, ale obavy, jsou stále všudypřítomné také na záchranářských lodích, které plují k místu činu, tak i ve vzdušném prostoru, ve kterém se bojuje. Tří dějové propojení je zajímavé, ale u Nolana to není nic nového a navíc tady mi to ve výsledku nic moc neřeklo, nemělo to žádné hlubší vysvětlení. Celý film je také nečekaně reálný, civilní a lidský, což není úplně zvykem pro Nolana, a možná i proto mi to tolik nesedlo. Chci určitě druhé zhlédnutí, abych si ujasnil některé věci a věděl, na kterou na stranu se přikloním. P.S.: Po druhém zhlédnutí byl zážitek silnější a intenzivnější, než na poprvé. Mnohem více jsem také ocenil kameru, kterou jsem minule opomenul vůbec zmínit. Je úchvatné sledovat kameru Hoyte Van Hoytema, jak si libuje v některých záběrech. Vojáci postávající na pláži přesně zarámovaní mezi dva stožáry, vznícené a potápějící se lodě, doplouvající mrtvoly z moře, křídla padající stíhačky, tak i vojáci, kteří běží s nosítky, hoří ve vodě nebo pouze záběry na nespočetné množství prázdných helem. Také poslední sekvence, kdy pozorujeme přistávající stíhačku Toma Hardyho a na pozadí město, je pastvou pro oči. Ani tentokrát to však nebude na vyšší hodnocení, než tomu bylo dosud. ()

Durgas

Od prvého momentu ma film totálne strhol, pohltil a nepustil až do konca. Ak nepočítame pár vecí ako prázdne pláže a príliš vágne a zjednodušene ukázanú obranu, tak film poteší aj oko znalého diváka, pretože vo väčšine ostatných aspektov je film miestami až neuveriteľne realisticky a naturálne podaný. Z toho všetkého ešte o stupeň vytŕčajú vzdušné súboje a vôbec všetko týkajúce sa letectva, už pri úvodnom nálete štúg ma mrazilo a o tom čo prišlo potom ani nevravím. Určite odporúčam. ()

Jicr777

Poctivá filmařina točená na 70mm IMAX filmový pás. Jemná zrnitost a překrásné barvy dávají ještě více vyniknout atmosféře na pláži u Dunkerku. Film je jedna strhující akční scéna, která nedává vydechnout a drží si své tempo. Je neuvěřitelné, že se většina záběrů obešla bez CGI a je natočena se skutečnými loděmi, bojovými letadly a pár modely ve velkém měřítku. Natáčelo se většinou přímo v Dunkerku, na některých záběrech lze v pozadí zahlédnout moderní město včetně supermarketu. Pro vytvoření iluze větší armády byly použity karťáci vojáků. Film mě nadchnul a důstojně vylíčil jednu z rozhodujících událostí 2. světové války. ()

bearmeedek

Válečný film zcela jinak. Současně probíhající tři dějové linky se postupně přibližují a prolínají. Osudy několika lidí ve zcela bezvýchodné situaci na pozadí 400 000 ohrožených spojeneckých vojáků. Válečné drama o jedné velikánské prohře. Takže se zde neoslavuje, jak bývá obvyklé, dobytí nějaké kóty, ale spíš odhodlání obyčejných lidí a také téměř zázrak v počtu zachráněných. Způsob natočení je hodně neobvyklý. Nepřítel zde kromě pár letadel není vůbec vidět, ale jeho síla je pořádně cítit. Škoda, že hned první komentář, který se nám nabízí (POMO) je tak zavádějící a neprofesionální. Působí na úrovni pubertálního mladíka, který se vrátí z mejdanu, pustí si film a vzápětí ho ohodnotí. Za mě 90%. ()

Mouchal

Koncept tří odlišných časových rovin v jednom snímku, kdy se na konci celý příběh propojí zní rozhodně zajímavě, ale o dost lépe něco takového vypadá na papíře, než v samotném filmovém zpracování. Dunkerk je výborný film, který ale bohužel tímto rozčleněním na několik linek postrádá jakoukoliv chemii mezi postavami, ucelený zážitek z příběhu a požaduje neustálou ostražitost diváků, pro které (zvlášť pro ty méně ostřílené) je to celkem guláš. Výborně ozvučený, zahraný, nasvícený a blabla. Po filmařském směru tomu není co vytknout a zvlášť zvuk vás naprosto uzemní (pro mě nejlepší ozvučení válečného filmu), ale chybí tomu trochu srdíčko. Osud postav mě nijak nezaujal a ikdyž je to podle skutečné události a nějaké emoce se u diváků očekávají, zde prostě ne a ne přijít. Co říct na závěr? Rozhodně doporučuji kvůli Dunkerku navštívit kinosály, protože doma v obýváku to musí být pouze poloviční zážitek. Nicméně i tak si pořád myslím, že Nolanovi mnohem víc svědčí typické pojetí vyprávění příběhu a jsem zvědav, do jaké látky se pustí teď. 78% PS: Harry je tam v pohodě. ()

marusaj

IMAX Flora, 4. řada. Můj první IMAX v životě. Celá válečná nesmyslnost obnažená na kost. Absurdita na základě opravdu skutečných událostí. Dojíždí mi to už sedmý den. Brilantní kamera, neslyšené zvuk a hudba. Nolan si zasadil další cihlu do svého piedestalu. Jako, ty krávo. Nevím jestli to chci ještě někdy vidět. ()

Black-star

Zajímave valečné drama... věřím že realita byla daleko horší než je zobrazeno ve filmu. Přišlo mi zajímavé vypravění stejného momentu z více úhlů pohledu... je dobře že je zfilmován i tak nepopulární moment války jakou je evakuace a opuštění pozic - protože to vlastně znamená prohru - ale úžasné he že civilisté uposlechli výzvu a připluli na pomoc a ze zamýšlených 30 000 zachráněných jich bylo přes 300 000. Vše podtrženo výbornou hudbou. Osobně hodnotím vysoko - k 80% ()

255085349

Technicky, řemeslně i historicky dokonalý a sugestivní film, který je však navzdory řadě lidských příběhů a až přílišné patetičnosti odosobněný až běda. Klobouk dolů před těmi neskutečně náročnými a nákladnými scénami a vtahující rucho-hudbou génia Zimmera. Moc mě navíc potěšil můj velký oblíbenec Jack Lowden z War and Peace. Nolan to sice znovu dokázal, ale srdce diváka se bohužel dotkl jen letmo. ()

MoniKoloma

Film podle skutečného příběhu - smutný ale dobrý. Silný příběh. Dobře natočené. Skvělé záběry z letadla , mola , lodě a pláže. ()

Pilník

Jak píše "Pilda17" naprosto souhlasím s každým slovem co napsal. Moje přítelkyně, nebolíbena Nolanovou filmařinou a absencí nějakého hlubšího pojetí toho, jak to vlastně vše dělá, točí, mistrně zpracuje zvuk a pohraje si s divákem a nenechá ho zavřít oči, tak ona to tak necítila a ani se jí nedívím a myslím, že to bude mít takhle více lidí, ale oni na to časem přijdou... to je to v čem je Nolan dokonalej...žádné CGI. Miluju Toma Hardyho a i přes to, že prakticky nic neřekl, tak výraz v očích a třeplavý hlas, když letí ve Spitfiru je naprosto skvělý. Celé je to prostě surové, neotřelé a člověk, hlavně po zvukové stránce si myslí, že tam je a prožil to. Tak jak to bylo, tak je to natočené, žádné blbosti okolo... Jsem unešen a Nolan je prostě důkaz toho, že se filmy dají točit dobře, pokud u toho přemýšlíte a máte nějaký koncept toho, jak by to mělo být. 10/10. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

90. Oscary - výsledky