Marty7CZ

V IMAXu prvotřídní zážitek, Zimmer předvádí NESKUTEČNĚ NERVY PUMPUJÍCÍ hudbu, jen ten konec s "plachťákem", co sundává pořád ve vzduchu kde koho, to byla pěkná blbina... Ale z IMAXu poctivejch 70% ()

Majzlík

Zdá se, že Nolan zapomněl, že tentokrát netočí sci-fi. Každej, kdo má alespoň základní povědomí o fyzikálních zákonech a vojenské technice bude Dunkerk jen těžko vydejchávat. Jako aby se torpédoborec po zásahu torpédem potopil za 5 min zkrátka není možné. Ale ještě víc přitažená za vlasy byla dějová linka Toma Hardyho (který tam btw vůbec nemusel být, protože jsou z něj celý film až na poslední minutu vidět jen oči a kdyby ho hrál Sagvan Tofi tak to vyjde nastejno) . Jeho Spitfire kosí německé bombardéry a stíhačky jako biolit mouchy a korunu tomu nasadí, když bez paliva krouží jako větroň a ještě v pohodě sejme další německou stíhačku a pak elegantně přistane! No sorry jako.. Taky mi tu chyběla ta atmoška obklíčení - vždyt o to přece u Dunkerku hlavně šlo. Proč tam nebyl jediný záběr na německé vojsko?? Nechápu... Atmosféra stísnění zde byla budovaná jen pomocí hudby, která byla chvílemi až otravná. Nolanovi filmy mám hodně rád, ale myslím, že by se měl vrátit k mysteriózním a sci fi smímkům, protože realita mu evidentně moc nejde. ()

Petike

Videné 30. júla. Ak smiem zacitovať starší komentár od Geminiho: "Nolan mocný, Nolan veľkolepý, Nolan nezlyhávajúci." Veľmi dokudramatické, veľmi prízemné a ľudské, a napriek warnerovským peniažkom náramne britské. Každým kúskom tak kvalitné a "k veci, prosím", ako som očakával. Akonáhle Tommyho parťáci padnú jeden po jednom pod nepriateľskými strelami v jednej z úvodných scén, a kamera sa k nim už nikdy viac nevráti zádumčivými, sentimentálnymi zábermi, hneď viete, koľká bije. Hneď viete, že toto je odlišný, nekompromisný vojnový film. Sčasti zo starej školy, akú dnes už nevídať, ale sčasti niečo úplne nové a inovatívne. Nie je tu čas na pátos, na rozjímanie, na cherubínske chóry, na bitie sa do hrude ohľadom vlasti... Niekedy tu nie je čas ani na dlhšie uvažovanie nad vecami. Hodiny a dni plynú, čas dochádza, narýchlo zbúchaná Operácia Dynamo čelí potenciálnemu fiasku. Za týchto okolností sa vojna, zatiaľ trvajúca ani nie rok, zdá takmer vopred prehratá. Toto je príbeh o prežití. O prežití, o napätí rodiacom sa pri snahe o prežitie, v dobrom aj zlom. Nepriateľ pôsobí ako prízrak, ktorý nikdy nevidíte zblízka, ale nie je pred ním úteku. Slovami Branaghovho veliteľa, domov je na dohľad. Ale prirodzená prekážka, ktorá ho zároveň chráni pred inváziou, sa teraz stáva rovnakým nepriateľom, ako Britov a Francúzov obkľučujúce nacistické vojská... Na filme je najlepšie, že v ňom bez zakopnutia funguje tak civilná rovina (malé tragédie, nepriamo spôsobené vojnou a jej daňou na duševnom zdraví radových ľudí) ako aj vojenská rovina (do krajnosti vystresovaní vojaci a preživší velitelia, dúfajúci vo vyslobodenie, ktoré možno vôbec nepríde). Na to, ako málo sa dozvieme o jednotlivých postavách, empatia narastá s každým momentom, ktorý s nimi prežijeme. Toto sú ľudia v hraničnej situácii, a neempatizovať s nimi by dokázal iba totálny cynik. Úprimne, prvýkrát po dlhých 20 rokoch tu máme vojnový film, ktorý konečne inovuje staré rozprávačské a prezentačné šablóny, podobne ako to práve pred 20 rokmi urobil Spielbergov Ryan. (Čím začal vlnu imitátorov, v dôsledku ktorej sa rýchlo stal takou istou znôškou klišé, ako jeho prekonaní prechodcovia. Pevne verím, že pri Dunkirku k niečomu takému nedôjde.) Prostý, načisto civilný, nádherný epilóg. Ďalší potlesk pre vás, pán Nolan. //// P.S. Absolútne fantastické letecké zábery. Doteraz som pochyboval, či sa vojnové filmy niekedy leteckými scénami priblížia úrovni pohrúženia sa do detailného zážitku, aký už dlhé roky ponúkajú kvalitnejšie letecké simulátory o druhej svetovej. Dunkirk je prvý film, ktorý vyvrátil moje pochybnosti, či by sa podobný zážitok dal vytvoriť aj pre hraný film. Neviem, nakoľko boli letecké zábery točené naživo, a nakoľko pomohli machri v CGI, ale žiadne efekty som si nevšimol. //// Zaujímavé komentáre: DaViD´82, kleopatra, Tosim, Lima ()

DanMac

Nolanova najsilnejšia stránka - vytváranie intenzívnych momentov pomocou krížových strihov naprieč rôznymi scénami - dotiahnutá do dokonalosti. ()

Pulper

Velmi rozporuplné pocity. Některé záběry jsou výborné. Myslím hlavně bombové útoky a potápějící se lodě. Těch několik linií je ok. Ale kdovíjakou originalitu bych v tom nespatřoval a připadá mi, že to načasování nebylo moc povedené. Celý ten film je jaksi nedodělaný. Urputná snaha vypadat zajímavě a neotřele, ale často to vrže jak moje klouby. Ta hudba je dobrá, jen bylo určitých motivů moc ve scénách, kdy už měly znít jiné. A výsledek hrozně snižují dvě naprosto imbecilní scény. Sestřelení německého letadla plachtícím Britem a nesmyslně působící anabáze party vojáků v lodi, na které si někdo cvičí střelbu. ()

Maniik88

Najlepší vojnový film histórie? Pre mňa kdeže. Normálne ma to miestami nebavilo. Chcel som dať 4*, lenže tie som dal Interstellaru a toto sa na to nechytalo v žiadnom smere. Možno som moc prísny, no keď sa pod film podpíše Nolan, všetci čakajú niečo extra. Z dejových línií ma najviac zaujali vzdušné súboje, tie boli spravené perfektne, realisticky. To ostatné bolo skôr krovie a mne boli hodne nesympatickí ako mladík Angličan, tak aj mladík frantík a dejová linka okolo nich. Proste taká zbabelosť, chýbal tomu dej. Zaujala ešte menšia rola Rylanca ako kapitána malej lodičky. Tentokrát mi liezol na nervy aj Zimmer. Pre mňa nemastné, neslané a ďaleko ďaleko za Zachránte vojaka Rayna, alebo Nepriateľom pred bránami. ()

J.e.r.e.c

Dunkirk je unikátní film, jediný svého druhu, a to hned z několika důvodů. Tím nejzjevnějším je jeho technická stránka; když se napíše „70 mm“, nevypadá to nijak zvláštně, ale když se s prvním záběrem roztáhne obraz přes úplně celé obří plátno IMAXU, tak to kurva vyráží dech! Časem to člověk samozřejmě přestane vnímat tak intenzivně, ale tohle je něco, co jsem v kině ještě nezažil. Druhým jedinečným aspektem je naprostá absence příběhu, dějových oblouků a vlastně i čehokoliv, co by se dalo označit za „charakterní herectví“. Dunkirk ukazuje evakuaci (a potažmo i válku) z pohledu několika konkrétních lidí, ale přitom se nesnaží ty lidi jakkoliv přibližovat, zdůrazňovat jejich osobnost apod. Je v tom jistě autorský záměr, aby se každý divák mohl o to snáze do role té které postavy na plátně vcítit a skrze ní si tu válku sám prožít. Nemohu říci, že by to na mě úplně zabíralo... paradoxně mi to v tom prožití spíš bránilo, asi jako kdybych sledoval suchopárný dokument od BBC. Asi největší výzva spočívá v nutnosti zapojit svoji představivost, a to podstatně víc, než bývá u jindy doslovného Nolana zvykem. Tam, kde se houpe na vlnách dvacet lodiček, jich bylo pětkrát tolik, kde lítaj tři letadla, svištělo jich desetkrát tolik, kde vidíte stát tisíc vojáků, bylo jich alespoň patnáctkrát tolik. Líbí se mi, že tenhle režisér jako jeden z mála ještě sází tak často na „the real thing“ místo počítačových triků, ale v některých místech je to spíš kontraproduktivní - kór dnes, kdy ten rozdíl při dobře odvedené práci nelze poznat. Suma sumárum, pro mě další ne úplně dobře stravitelný Nolan. Jakkoliv si znovu zaslouží respekt za jiný přístup, než je u filmů s obřími rozpočty zvykem, jakkoliv mě Dunkirk na rozdíl od ubrečeného Interstellaru nijak neiritoval, tak na mě zase působil... v konečném důsledku vlastně nijak. A to je ten problém. 75% ()

hamir0

Hodně působivý zážitek. Nolan a Zimmer jsou mistři napětí, kteří umí člověka doslova zarazit do sedačky v kině. Od pětihvězdičkového filmu ale čekám víc. ()

Looka

100% pěkně budovaná atmosféra, hudební doprovod sice už ohraný ale zde sedí. Stejně dobré jako svého času vojín Ryan. ()

hekla

Písek, mokro, zoufalství, touha uniknout, přežít... Tři dějiště: voda, vzduch, souš. Na nich se postupně odvíjí příběh ne jednoho hradiny, ale skrz více menších postav příběh všech vojáků. Nolan dal nový rozměr válečnému filmu, který není postavený na akci, ale naopak na prožitku a atmosféře, jak už to u jeho filmů bývá. Hoyte Van Hoytema natočil vše tak mistrovsky, že máte pocit, jako byste také byli v Dunkirku. A jeho nádherné a hluboké (především letecké) záběry, které spolu s opět dokonalým, Oscara hodným Zimmerovým soundtrackem, dodávají filmu až umělecký nádech. Soundtrack tentokrát funguje nejen jako soundtrack, řekla bych, že je přímo hlavním hercem tohoto filmu. Hans Zimmer perfektně zapojil do hudby prvky tikání hodinek, bušení srdce, zvuky sirén... Chvílemi jako by sama hudba dělala nálet a útočil na vojáky, ale i diváky, což opět umocňuje i váš subjektivní zážitek. Obdivuhodné. Herecké výkony se skládají především z dlouhých pohledů Toma Hardyho, Kennetha Branagha (jak nám Zlatoslav Lockhart dozrál!), Marka Rylance, Harryho Stylese a Cilliana Murphyho a krátkých dialogů, přesto jsou ale bezchybné a vzájemně se krásně doplňují, nikdo nevyčnívá. A co je asi nejzajímavější, celý film se tam neukáže ani jeden německý voják, nepřítel je tím pádem neviditelný, nehmatatelný a mnohem víc hrozivější. Skvělý nápad a velmi originální! Vše graduje až do konce, střídání scén je perfektně načasované a dynamické, atmosféra je čím dál tísnivější, ale vpodstatě emočně nenáročná až prázdnější, což je u válečného filmů neobvyklé. A možná to je ten jediný malý nedostatek, který ale třeba druhým promítnutím zmizí. Běžte do kina, tam je to (především zvukově) nářez, v televizi to bude třetinový zážitek, tedy pokud si nepustíte volume na max. ()

Oudee33

Nepopírám, že mě bavil styl a atmosféra samotná... Ovšem naprostá absence příběhu je pak důsledkem toho, že se to časem jednoduše okouká/oposlouchá. Když to pak spojím se standardně gradujícím a nesourodým střihem, který je pro Nolanovi filmy tak typickým, musím jednoduše nějaký to procento shodit. 60% ()

elimS

35% - komentář 20ti slovy: "Kdy to začne?"...uáááá nudá. 87%?! Naletěl jsem! Kretenský střih a debilní 3 "d-ě-j-o-v-é" linie (i časově). Ale akční scény s "vibrující" hudbou byly výborné. ()

MAAUZ

Evakuace z francouzského města Dunkerque aka operace Dynamo byla tou nejlepší možnou cestou, jak ušetřit na životech. 400 tisíc allies proti 800 tisíc axis. To nechceš. Ztráty nakonec "pouze" 15%. Neuvěřitelný! Jestli do kina na Nolana, tak jedině do IMAXU. Analogovou projekci na plátně (u nás 20 x 25 m) nabízí jen 39 kin na světě. 70 mm půltunovej filmovej pás nabízí spektakulární podívanou z očí pilotů (Tom Hardy), zoufalých vojáků na pláži (Kenneth Branagh), na které stále nalétávají Němci, či pomáhajících civilistů (Mark Rylance), a těžce zasaženého jedince (Cillian Murphy). Ostatním mlaďochům to věřím, ani Harry Styles mi nevadí. Vše tu má logiku, přibližně v polovině filmu vás rozsekají příběhové linky, které se tu promíjí do sebe, i zpětně. Hans Zimmer dodává atmosféru jako v žádném jiném válečném filmu. Vidíte tu strach, hrdinství, někdy i jejich kombinaci. Co mi nejde do hlavy, jak točí scény s potápějícími loděmi. Dávám všech 5! ()

dkas

Naprosto intenzivní zážitek, který vám nedá vydechnout. Nic podobného jsem ještě neviděl, zvuková a hlavně hudební stránka filmu je neuvěřitelná, opravdu vás vtáhne do sebe a na konci vyplivne přežvýkané. Film je založen na skutečnosti, tedy si pan Nolan nemohl pustit fantazii na špacír, ale dohání to alespoň třemi časovými osami, které se v závěru protnou a nakonec zaklapnou do sebe. Opravdu syrový zážitek. ()

FaithZombie

Film tak skvěle zpracovaný že je vlastně těžké ho sledovat. Celá ta tíživá atmosféra mě svírala po většinu snímku a perfektně ji doplňovala i hudba a samozřejmě bezchybná kamera. Jakmile pak k pláži dorazili britské čluny musela jsem i zamáčknout slzičku. Celkově nemám filmu co vytknout snad jen že mi přišlo jako by část příběhu Cilliana Murphyho scházela. ()

Tarhiel

Netreba od toho čakať sofistikovaný príbeh ako Interstellar, tento je jasne čitateľný a očividný, prebiehajúci priamo na plátne. To, čo film robí "Nolanovkou" je spôsob, akým je nám podaný: cez neustály pocit naliehavosti a nervozity, umocnený dokonalo vypočítavým strihom. Hudba tento pocit cez neustále tikanie hodiniek na pozadí spolu s kakofonickými reverznými zvukmi (pozdravujeme Thiefa) iba umocňuje. A nespomínam si, že by som v niektorom inom filme videl tak čítankovo čisto zobrazeného kolektívneho hrdinu. Čakal som kvalitu, nič iné som nedostal. Majstrovká záležitosť. ()

Kukolar

Úvod do vojnového filmu trvajúci 106 minút. Film som pretrpel a márne čakal na to ono, vďaka ktorému má film také recenzie aké má. Nedočkal som sa. Dve hviezdy iba za spracovanie. Mínusom strih. ()

Scraffy

Ďalšia Nolanovka, ktorá sa drží historických faktov. Vizuálne to je dobre zvládnutý film, ktorý má veľmi temnú atmosféru a naozaj sa cítite, ako keby ste tam skutočne boli. No príbehovo to nejako málo zaostáva. Akože chápem, že je film podľa skutočnej udalosti a nedá sa tam nič pripísať ako keby to bola nejaká rozprávka, ale dalo sa to natočiť aj inak, nie? Myslím teda viac záživnejšie. Herecké výkony tu sú na vysokej úrovni, o tom niet pochýb. Lenže herecké výkony tiež nie sú všetko. Hudba Hansa Zimmera je už klasika o ktorej sa snáď nemusím ani vyjadrovať. Kamera od človeka menom Hoyte Van Hoytema je veľmi zvládnutá a keby sme boli v škole, tak by dostal jednoznačne jednotku s hviezdičkou. Len sa mi nejde zbaviť dojmu, že tam ten príbeh chýba. Avšak podľa mňa je toto jasná oscarovka. Minimálne teda za kameru. ()

hospoda96

Nejvíc mě bavila linka Hardyho, asi to úplně není pro každého je to dost pomalý a né každý to musí zkousnout, ale už jen za to zpracování, technickou stránku a emotivní konec si to 80% čili 4 hvězdy zaslouží na plnou palbu to není, ale nejsem zklamaný. Nolan prostě ví co chce natočit a vždycky to dodá precizně a bez slitování. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

90. Oscary - výsledky