Dunkerk

• Francie

Dunkerque

Akční / Drama / Historický / Válečný

Velká Británie / Nizozemsko / Francie / USA, 2017, 106 min

Christopher Nolan a jeho precizní portrét jednoho z důležitých momentů pro spojenecká vojska v 2. světové válce. Řemeslně téměř dokonalá podívaná, která nemá v tomto ohledu slabé místo, jejíž jediný větší problém je fakt, že trojenost, mechaničnost a s ní spojená i poněkud netradiční vyprávěcí struktura nesedne úplně všem. Těm, kterým ano, Dunkerk odkrývá jedno z nejpůsobivějších zpracování tohoto válečného konfliktu i přesto, že se film neopírá o jakoukoliv velkou bitvu či rozhodující vítězství. Nolan Nolan v tomhle ohledu zkrátka víc přesně, co chce divákům z tohoto období ukázat a za tím si jde bezchybně až do samotného konce. Navíc, pokud se u vás onen emocionální kontakt s filmem dostaví až v samotném závěru (jako tomu bylo u mě s odhlaením osudu kapitánova syna), čeká vás emocionální baráž, která zanechá hluboký dojem. [85%](24.7.2017)

Masterpiece. Už od premiéry filmu "Interstellar" v roce 2014 jsem od mého nejoblíbenějšího režiséra očekával něco velkého. Když tedy Christopher Nolan oznámil, že natočí své vlastní pojetí operace Dynamo z Druhé světové války, jásal jsem. Dvě mé nejoblíbenější sféry z oblasti filmu a historie se totiž spojily v jednu. Avšak to, co jsem ve finále dostal, předčilo všechny mé nejdivočejší představy. Dunkirk je totiž rozmáchlou atmosférickou podívanou, která okrem silného příběhu nabídne i geniálně broušený soundtrack. Hans Zimmer opět dokázal z prostého hudebního motivu vytvořit něco dokonalého. Film samotný zaujme na první pohled svým ojedinělým stylem vyprávění, kdy dějová linie obsahuje hned tři stěžejní opěrné body a to souš, vodu a vzduch. Nolan se všemi těmito elementy předvádí neskutečný filmový koncert, který Vás na 107 minut doslova "přibije" k sedačkám. Celý tento výborný výjev rámují skvělé herecké výkony všech zúčastněných herců, jejichž projev balancuje na hraně čistého ponoření do svých postav. Christopher Nolan tedy opět potvrzuje svou dominantní pozici na režisérském poli, jelikož Dunkirk je výborným a epickým válečným dramatem, které funguje na všech myslitelných frontách. Výborná práce! PS: Tom Hardy je neskutečný bourák! (Viděno v kině Cinestar Jihlava) „You can practically see it from here.“(22.7.2017)

Ten nejintenzivnější válečný zážitek, jaký si jen umíte představit. Nolan z vysoka kašle na americkou masírku plnou patosu a klišé, místo toho vám vrazí do ksichtu tak neskutečně adrenalinem nabití film, že ze z něj budete sbírat ještě za týden. Velkou, ale jako že fakt VELKOU měrou mu s tímto pomáhá maestro Hans Zimmer, který si soundtrackem k Dunkerk postavil svůj vlastní pomník, soundtrack, který už nemůže nikdy s ničím překonat. Protože tohle je nejvíc. Úvodní scéna na pláži, ale nejen ta, to prostě jen sedíte, zařezaní do sedačky a sotva popadáte dech. Nejednou jsem se přistihl, jak mám nuance se krčit podobně jako vojáci na tej zpropadenej pláži. O hercích těžko co psát, Dunkerk totiž není typickým válečným filmem, kde hrdinové jdou na své výpravě z bodu á do bodu bé, tohle snad ani žádný jakože d.ě.j. nemá, tohle je prostě hodinu a půl trvající inferno o jednom jediném- přežít. Ale Tom Hardy, jak už má dobrým zvykem, potěšil, hlavně jeho poslední scéna B-) Ještě si to budu muset nechat proležet, ale myslím, že jsem právě viděl nejlepší válečný film všech dob, sorry vojíne Ryane :-)(21.7.2017)

3 roky čekání na nový Nolanův film byly dlouhé. Téma války jsem se obával. Ale nuda to nebyla. Nolan předvádí opět skvělou režii, Hans Zimmer úžasnou hudbu, výsledkem je opět jedinečná atmosféra. Ale tentokrát si mě nedokázala získat ani jedna z postav. Když vzpomenu na Eastwoodova Amerického snipera, tak to bylo emočně jiný kafe. 80%.(19.7.2017)

„ZKLAMALI JSME VÁS…“ /// Jednolitá dramatická válečná orgie plná Zimmerovejch zvůků i ticha a Hoytemových zvláštních úhlů pohledu, která vás od začátku zarazí do sedadla a povolí až po závěrečnejch titulkách. Válka přítomná v každým záběru. Stejně jako boj o život. Na pláži, na vodě, ve vzduchu. Bez velkolepý scény plný cákající krve, lítajících hnát či vyhřezlejch střev. Kurevsky excelentní dramatická filmařina, která se snaží zakrejt jednoduchost děje. Ovšem, jak pompézně popsat několik hodin válečnýho zoufalství? Nolan ví, že pomocí kamery, hudby, režie… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Nechápu, proč mi na pláž připlouvaj mrtvoly. 3.) Neustále chci domů. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ****(23.7.2017)

• - Natáčet se bude na IMAX a 65mm formát. Začne se v květnu 2016. (Zdroj: variety.com) (Borrtex)

• - Jedná se o první filmovou roli Harryho Stylese, zpěváka britské poprockové skupiny One Direction. Kvůli roli Tommyho ve filmu Dunkirk si nechal ostříhat své do té doby typické dlouhé vlasy, které následně daroval britské charitativní organizaci Little Princess Trust, která z darovaných vlasů vyrábí paruky pro nemocné děti. (hadidi_k)

• - Pôjde už o piatu spoluprácu Christophera Nolana a herca Cilliana Murphyho. Predtým spolupracovali na filmoch Inception, Batman Begins, The Dark Knight a The Dark Knight Rises. (julls)