Dunkerk

• Francie

Dunkerque

Akční / Drama / Historický / Válečný

Velká Británie / Nizozemsko / Francie / USA, 2017, 106 min

|68%| Viděno v kině. Na Dunkirk jsem se samozřejmě spolu s většinou diváků těšil. Přesto jsem neměl žádná přehnaná očekávání. Nolan je u mě dobrý režisér, trilogie Batmana je naprosto bravurní. Interstellar je též solidní a mimořádný snímek, který mě sice až tak moc neuchvátil, ale ty 4hvězdice jsem mu dal. Jedině Počátek šel totálně mimo mě. Ostatní jeho filmy jsem neviděl. No nic, nyní k tématu. Celkové pocity nejsou nejhorší, určitě je to kvalitní snímek, ale že bych z toho dělal s ostatními až takovou slávu? To rozhodně ne. Nebudu se tu rozepisovat s nějakou dlouhou kritikou. Film v podstatě nemá žádné chyby. Jen nedostatky a to je dost možná i můj subjektivní pohled. Realisticky je to natočeno tak napůl. R-kový rating tu rozhodně chybí. Neříkám, že je to nejzásadnější problém, ale k válečném tématům to prostě musí být. Pořádný děj, viditelný náboj atd – to zde také docela chybí. Ale jak říkám, je to i tak trochu tím, že mi toto Nolanovské pojetí nijak extra zvlášt neoslnilo. Občas tu vidíme přehnané efekty, voják držící se za hlavu ve vodě atd – to mi přijde v rámci žánru zbytečné. Druhá půlka snímku mě už začala více bavit, zejména dlouhé finále. Škoda, že nebyl film delší. Mohlo se z toho vytřískat víc. Herecké obsazení je na tom tak optimálně. Režisér nedal postavám moc prostoru, asi to byl i jeho záměr. Hardy mě ale nadchnul, resp.jeho postava pilota. Scény ve vzduchu se stíhačky byly naprosto skvělé. Nicméně, Nolan zvolil jinou cestu, znám lepší novodobé válečné filmy. A abych nezapomněl. Zimmera rozhodně musím pochválit. Tu mírně depresivní atmosféru dokázal skvěle zamixovat do svého soundtracku, který se teda dal poslouchat pouze ve filmu. Samostatně bych to určitě neposlouchal. Takže nadprůměrná, vcelku pohodová záležitost na 1 – 2 shlédnutí. Víc v tom já osobně nevidím.(25.7.2017)

Všechno z první ruky: panika, šok, dezorientace, živočišný strach, sobecká touha přežít za každou cenu a zároveň odvaha, obětavost, neokázalý smysl pro povinnost, hrdinství. Důmyslně vystavěný děj natočený tak řemeslně poctivě a realisticky jak je to jen možné (až na do očí bijící absenci naturalistických a okázale krvavých záběrů, což je ovšem jen nepatrná skvrna na kráse). Dokonalý, nervy drásající zvuk (samozřejmě včetně nenápadné, ale naprosto funkční hudby) spolu s vynikajícím střihem dokáží doslova od prvních vteřin filmu vytvořit až nepříjemně bezprostřední zážitek a troufám si tvrdit, že po shlédnutí tohoto snímku jen málokterý divák zapomene na to co to byl Dunkerk.(25.7.2017)

To čeho jsem se bál, tedy štědrá věková přístupnost, nakonec nevadí. Dokonce je působivé, jak mrtví vojáci jakoby mizeli do prázdna, tím jde o velmi "filmový" zážitek. Ostatně hodně věcí tu je velmi "filmových" i při "obětování" vztahu k realitě - což ale neberu jako výtku v žádném slova smyslu. Jde zkrátka o velkolepý konstrukt, příběh o události (proto ne o lidech). Filmovost Dunkerku ostatně dokáže to, že se vsadím, že bude popisován takřka výhradně skrze to, jak se vztahuje k jiným válečným filmům, o kolik toho ukazuje víc nebo míň než ony... Rozhodně velká Nolanova exhibice, kterou nejde nerespektovat, i když mě příliš nezasáhla, nevtáhla a můj zážitek z ní byl "jen" racionální úcta k dobře odvedené práci. Byť třeba hrátky časem hraničí s čistým gimmickem... i když tím se opět vracím k tomu, že Dunkerk není nic míň a nic víc než Film.(19.7.2017)

Nolan to zase dokázal ? A co vlastně ? Dokázal tak maximálně technicky brilantně natočit známý válečný konfilikt, bez zbytečných trikových ruchů, které by rozostřili jak vizuál, tak celkový umělecký dojem. Jestli se budou předávat ceny za zvuk a kameru právě zde, není se čemu divit. Zároveň dokázal jako obvykle trefit dokonale přesně současný hrot umělecky ambiciózního mainstreamu. Tedy natočil inteligentní film pro masy s ratingem PG13, na který může jít do kina v podstatě kdokoliv. Samozřejmě k tomu notně pomáhá látka o které se pojednává, ale i tak klobouk dolů. Nad dalšími jeho trademarky se nemá cenu pozastavovat. Jsou opět suverénní a sebevědomé. Kamera Hoytema a hudba Zimmer. Když se ale člověk ohlédne zpět v čase za dalšími filmy, kterým se podařilo trefit (či definovat) zmiňovaný "hrot", bylo u toho mnohem více emocí. A to se bavíme o filmech v podstatě zánovních. Jednu, dvě dekády zpět, kdy se už točilo velmi podobně, tedy technicky patřičně vycizelovaně, s podobnou dynamikou a mnohdy i filozoficko/politickou základnou. Nemusíme chodit příliš daleko, vždyť některé milníky točil sám Christopher. Nelze Nolana neuznávat. Je fantastický, ale Dunkerk je v podstatě dokumentaristická rekonstrukce s hvězdnými ksichty. Co dělá film filmem jsou emoce. vztahy, hmatatelné postavy. Tyto atributy tu u údajně nejlepšího režiséra áčkového Hollywoodu tentokrát téměř absentují. A s tím se nehodlám smířit a dát bezmyšlenkovitě plný počet.(22.7.2017)

Nolan je macher. To vieme už dávno, ale to, že dokáže natočiť film takmer bez príbehu, tak aby pripútal do sedačky nie len Toma Hardyho, ale aj mňa som netušil. Je to natočene skutočne pekne a hlavne realisticky a to je práve ten najväčší ťahák celého filmu. To atmosféra a to napätie. Hlavne zvuková stránka vás dostane do kolien a ocitnete sa pod paľbou neviditeľného nepriateľa. Nolan opäť používa svoje obľúbené čary zo strihom, čím vyvolá dojem zaujímavého príbehu a vlastne to aj funguje. Jedine čo tu trošku drhne sú postavy, žiadna nemá dostatočný priestor, že by to trošku pozdvihla, alebo potiahla, čo je trošku škoda. Ale inak je to skutočne prvotriedne natočená vojnová dráma o záchrane britských vojakov s francúzskeho prístavu Dunkerque. 85% - 4*(24.7.2017)