Dunkerk

• Francie

Dunkerque

Akční / Drama / Historický / Válečný

Velká Británie / Nizozemsko / Francie / USA, 2017, 106 min

Mistr Nolan opět ukazuje jedno z nejlepších užití hudby ve filmu, dost možná to úplně nejlepší. Příběh je zde hodně upozaděn, na obrazovce sledujeme převážně jen silně emocionálně zabarvené obrazy vykreslující krutost války a atmosféru bezmoci. Jsem si jist, že koncept Dunkirku by se v rukou většiny režisérů rozpadl v obludné a laciné klišé, což klobouk dolů, zde se ani v nejmenším nestalo. Dunkirk je brilantní a zase tak trochu jiný film o válce. Přesto ve šperkovnici zvané "Nolanova filmografie" se jedná spíše o "slabší" kousek. 8/10(5.8.2017)

To čeho jsem se bál, tedy štědrá věková přístupnost, nakonec nevadí. Dokonce je působivé, jak mrtví vojáci jakoby mizeli do prázdna, tím jde o velmi "filmový" zážitek. Ostatně hodně věcí tu je velmi "filmových" i při "obětování" vztahu k realitě - což ale neberu jako výtku v žádném slova smyslu. Jde zkrátka o velkolepý konstrukt, příběh o události (proto ne o lidech). Filmovost Dunkerku ostatně dokáže to, že se vsadím, že bude popisován takřka výhradně skrze to, jak se vztahuje k jiným válečným filmům, o kolik toho ukazuje víc nebo míň než ony... Rozhodně velká Nolanova exhibice, kterou nejde nerespektovat, i když mě příliš nezasáhla, nevtáhla a můj zážitek z ní byl "jen" racionální úcta k dobře odvedené práci. Byť třeba hrátky časem hraničí s čistým gimmickem... i když tím se opět vracím k tomu, že Dunkerk není nic míň a nic víc než Film.(19.7.2017)

6. filmový víkend ČSFD, Boskovice Christopher Nolan zkrátka umí a i když občas natočí něco, čím se divákovi zrovna netrefí do chutí a vkusu, stejně budete obdivovat jeho filmařinu. Dunkerk na člověka dýchne opravdu až autenticitou války, což je umocněno projekcí v kině, kde každý výstřel či výbuch otřese nejen postavami na plátně, ale i sledujícími v hledišti. Kdybych měl na tomto počinu něco pochválit a vyzdvihnout, bude to určitě úžasná kamera Van Hoytema, zdařilá hudba, jež má v sobě zakomponovaný jakýsi "metronom", jehož měnící se tempa v závislosti na povaze dané scény dokáží rozbušit na vyšší tepovou frekvenci i srdce diváka. Celkově se povedl i zvuk všeobecně - kvílení motorů letadel, když se snáší k hlavám hrdinů, střelba do plechů a kovů,.... zkrátka radost pro uši. Režie mě také bavila a to i díky prolínání dílčích příběhů či časových linií, které není ničím přerušeno (jako třeba u Tarantina označováním kapitol - což mám ale rád, neboť to pomáhá v orientaci v ději) a působí dosti kompaktně. Samotný příběh dokáže zaujmout, avšak nedá se očekávat nic tak osobně silného jako tomu je třeba v Hacksaw Ridge či Vojínu Ryanovi, takže emocionálně mě Dunkerk příliš nedostal. Nejvíce mě bavila linie s piloty (zejména osudy Toma Hardyho) a pak na bárce pana Dawsona.(5.8.2017)

Studie bezvýchodnosti podle Nolana. Přelom května a června roku 1940 na francouzském pobřeží, lodě likvidované německými bombardéry, přitom ve strachu z ohrožené evakuace se ocitá zhruba 400 000 vojáků anglické a spojenecké armády v německém obklíčení. Pláž plná vojáků, civilní záchranná loď, podpora ze vzduchu. Sebejistý Nolan si vybírá tři dějství, mezi kterými poctivě pendluje, přitom se každé z nich odehrává v jiném časovém horizontu, aby to celé trochu vypravěčsky ozvláštnil. Gró hraje atmosféra, radikální změť zvuků, intenzita, bezprostřednost, nejistota, strach.. a pak i soudržnost jednotlivých položek, řemeslná jistota. Osobní příběhy chybí, což je ovšem potíž. Nepotřebuji romanci, ale úplně osekat jednotlivé protagonisty není úplně optimální cestou. Film dělají emoce, zajímavé vztahy a postavy. Tady to jednoduše chybí. A Nolanova honba za absolutní precizností prostě (stejně jako dřív) vede k neosobním scénám a absenci emocí. Co na tom, že to všechno vypadá dokonale přirozeně a nepočítačově a že se naprosto geniálně pracuje se zvukovou složkou? Ve výsledku výtečná rekonstrukce, já ovšem hledám tak trochu něco jiného.(5.8.2017)

Připojuji se k superlativům zdejších pětihvězdičkujících pánů kolegů a přiznávám, že už někde v půlce jsem byla beznadějně na kolenou. Okouzlení ze střihu scén obíhajících po svých vlastních spirálách, aby jejich bod protnutí uváděl v další úžas, přebila ještě víc hudba, co hudba, zvuky přimrazující k sedadlu, které pod vámi přestává existovat. Všechno přesné, i s bolestí krásné. Děkuji.(24.7.2017)

• - Film se natáčel pod krycím názvem „Bodega Bay“ podle zálivu z filmu Ptáci (1963). (gurmanfilmu)

• - Nolanov honorár za film mal činiť 20 miliónov dolárov + percentá zo zisku, to sa naposledy podarilo Petrovi Jacksonovi za film King Kong (2005). (zdroj: moviezone.cz) (classic)

• - Civilné lode boli do evakuácie zapojené hneď od začiatku operácie a nielen počas záverečných dní, ako to zachytil film. Stihli sa otočiť viackrát. Najviac sa to podarilo parníku Medway Queen, ktorý sa otočil sedemkrát a zachránil približne 7000 vojakov. Získal tak prezývku "hrdinka Dunqerkue". (Plaque)