Dycky Sunderland

• Velká Británie Sunderland 'Til I Die
Dokumentární / Sportovní
Velká Británie, (2018–2024), 11 h 42 min (Minutáž: 31–53 min)

Série(3) / Epizody(17)

Tenhle dokumentární seriál sleduje anglický fotbalový klub Sunderland během sezóny 2017–18, který se snaží po sestupu vyhoupnout zpátky do Premier League. (Netflix)

Jajar

Dokument o fotbalovém klubu Sunderland na severu Anglie, jehož úspěchy a selhání ovlivňují každodenní život místních obyvatel. Příběh vzestupů a pádů. Naděje a zklamání. Vítězství a prohry. Z pohledu hráčů, managementu i diváků. Tahle emoční smršť je povinnost pro všechny sportovní fanoušky. ()

Jaxx84

Něco takového jsem v TV ještě nezažil a neviděl. Geniální počin reality ale ne show. Jen reality. Skutečných lidí, skutečných fanoušků, skutečných hráčů, trenérů, manažerů, majitelů, kuchařek, stevardů... skutečného klubu, komunity. Football is life. Co dodat. 9/10. ()

Likan7

Neopakovatelný projekt. Osud si se Sunderlandem zahrál jak s žádným jiným týmem a spolu s brilantní dramaturgií štábu nám ukazuje ve (zatím) 14 dílech fantastický zážitek pro každého fanouška fotbalu, a nejen jeho. Funguje to báječně i jako sonda do anglické nátury. Anglické kultury, kterou tak miluju. Kultury, která se točí kolem fotbalu, který tu je skutečně téměř náboženství. Rozhovory s fanoušky, obyčejnými lidmi, ale i se zaměstnanci klubu jako jsou kuchaři, maséři, kustodi nebo operátorky, byly pro mě osobně tím největším zážitkem. Jako dokument je to srovnatelné s The Last Dance. Klub prostě otevřel pokličku a ukázal světu jak velkou vášní fotbal je. Díky Sunderland 'Til I Die získali dalšího fanouška. Díky za to, Sunderlande! ()

mazic odpad!

Mám závidět někomu, kdo v životě má jen pivo, fotbal a škaredou ženu? Bez starostí, bez myšlenek na to, co se děje ve světě a týdenní náladu mu určuje výsledek minulého víkendu. Jsem rozpolcený a přiznávám, že tohle nadšení nechápu a v zásadě těmto idiotům jejich bezstarostnost závidím.... Takže odpad těmto lidem, ne tomuto dokumentu. Nejlepší byl ten frajer, co byl 22 let na každém venkovním zápase - SO WHAT? ()

Hannibal1913

Všichni ti fanoušci TOP klubů by se na toto měli povinně podívat, protože takhle má vypadat fanouškovství - ne, že si vybereš ten nejúspěšnější klub a tomu potom fandíš. Mám rád místo, kde žiju, tak přece fandim místnímu klubu! A v zahraničí su buďto nestrannej, nebo si vybírám podle sympatií, ne podle počtu titulů. Všichni ti sparťánci, slávisti, mnichovobayerňáci, liverpoolovci, juventusáci, co s daným městem nemáte nic společnýho: TÁHNĚTE UŽ DO PRDELE KURVA! https://www.youtube.com/watch?v=ZxJDRwP7Qu8 ()

Harfenik

Každý, kdo má rád fotbal, by se na tento dokumentární seriál měl okamžitě podívat. Na Ostrovech prostě fotbal prožívají fotbal trochu více než u nás a seriál krásně ukazuje pohled dovnitř na zázemí, fanoušky, trenéry, vedení i fotbalisty Sunderlandu AFC. Nádech Anglie tomu dodává tu správnou atmosféru a divák po chvíli Sunderlandu fandí, jako kdyby se hrálo živě. ()

snebka

Co do provedení mi dokument hodně připomíná Drive to Survive. Sunderland teď rozhodně nezažívá nejúspěšnější období a je to vidět. I když kratší, druhá série mě bavila o něco více a vzhledem k současnému umístění týmu v tabulce a situaci jako takové se těším i na sérii třetí, pokud nějaká bude. Na druhou stranu pokud jde o současné fotbalové dokumentární seriály, tak u mě stále vede Totální sezóna od Slavie. 1. série 75/100 **** 2. série 80/100 **** ()

sunfreedom

Sluší se říct, že se nejedná o fotbalový dokument, ale manažerský dokument. O hráčích to samozřejmě bude na trávníku vždy, tady ale sledujeme kašpárky v zákulisí, kteří si vozí zadky v Range Roverech, ale o fotbale neví vůbec nic. ()

Vanchovi

Zaujímavý pohľad do zákulisia futbalového klubu a anglického ligového futbalu. Odporúčam každému fanúšikovi anglickej ligy, aj keď Sunderlandu nefandíte (ale po dopozeraní pravdepodobne aspoň trochu budete). Zistíte, čo sa deje v čase a priestoroch, ktorý bežne na obrazovke nevidíte. Najviac sa mi páčili rozhovory s fanúšikmi. Seriál veľmi dobre ukazuje, ako je pre miestnych ľudí futbal dôležitý, ako sa tešia z výhier, ale v tomto prípade hlavne ako ťažko zvládajú prehry svojho milovaného klubu. Sám sa považujem za futbalového fanúšika, ale aj napriek tomu je pre mňa fascinujúce, ako sa môžu ľudia tak veľmi upnúť na to, aké výsledky dosahuje ich obľúbený tím a že svoje šťastie a spokojnosť spájajú s výsledkami tohto tímu. ()

J.e.r.e.c

Dycky mě irituje, když nějaký Míra Bosák při komentování prohlásí: „Ale co, je to jen fotbal, v životě jsou daleko důležitější věci...“ Podobný přístup zaráží o to víc, že zkušený novinář přece musí vědět, že pro spoustu lidí fotbal představuje životní lásku/náboženství/smysl existence, že to je celosvětový společenský fenomén, který dokáže v lidech vyvolávat ty nejsilnější emoce. Na čemž nic nemění ani skutečnost, že nás, sucharských Čechů, se tohle příliš netýká. Týká se to ale obyvatel severoanglického vidlákova zvaného Sunderland, kde se nálada obyvatelstva odvozuje podle toho, jak se daří zdejšímu AFC. Kde fotbalem žije a dýchá celá komunita, která kvůli sestupu z Premier League zažívá nejbídnější období za poslední dekádu. A to ještě netuší, že - slovy klasika – bude hůř! Po krapet rozpačité první řadě to v té druhé do sebe krásně zapadlo a nakonec mě fakt mrzí, že celý projekt nedostal formu každoročního seriálu. I proto, že následující sezóna, dvě by se už asi zařadily mezi regulérní psychologické horrory. ()

Phantasma

Opravdu skvělý dokument, který jde do mnohem větší hloubky než All or Nothing co se týče interních věcí klubu. Což je pochopitelné, protože Sunderland má jiné postavení a priority než Citizens .... ()

Mkartaylas56

Wow. Nečekal jsem málo, ale nakonec se v tomto nenápadném seriálu ukázaly takové kvality, že mě to jednoduše dostalo a obecně mi sednul po všech stránkách. Kromě české Totáln! sezóny, jenž mě dalo by se říct uvedla do tohoto seriálového formátu, jsem zatím jiný neviděl a tak nemám moc s čím porovnávat, ale tedy kdybych to měl zkusit srovnat alespoň s tím českým, tak Sunderland 'Til I die je o několik levelů výš. A to především proto, že se nezaměřuje primárně na zápasy a nepůsobí jako čistý fan-servis. Místo toho velmi poutavě a zajímavě rozpitvává doslova celý klub. Od zmíněných zápasu, přes tréninky, přestupy, až po finanční strategie a všechny možné interní záležitosti, které jako obyčejný fanoušek nemám nikdy šanci vidět. Zároveň nás tvůrci berou nejen do krajního soukromí vybraných hráčů, ale i do několika domácností permanentkářů, což dalo vzniknout úplně jinačím rozměrům toho, jak je klub vnímán fanoušky. No a ačkoliv je pro někoho tento seriál (první série) pouhým nahlédnutím na pomalu, ale jistě upadající velkoklub, tak pro mě ten hlavní náboj, ta největší síla tkvěla v něčem jiném, co v podstatě i vyjadřuje samotný název Sunderland 'Til I Die: v neutuchající lásce ke klubu ze strany fanoušků. Seriál totiž naprosto úžasnou a ryzí formou znázorňuje, co pro pravého fanouška znamená jeho oblíbený klub a co pro klub znamenají jeho fanoušci. Těmi zmíněnými výlety k permanentkářům či pouhými rozhovory s náhodnými či vybranými diváky během zápasů i mimo ně, totiž tvůrci svým způsobem dodali ještě něco navíc a i když jsem to možná tak cítil jen já a i když by to z úst fanouška jiného klubu vyjít nemělo, tak i díky nim mi během těch osmi dílů klub Sunderland AFC (ne v podobě hráčů nebo trenérů, ale jakožto klub s historií, kouzlem a úžasnou fanouškovskou základnou) vcelku přirostl k srdci. Pokud tedy máte rádi fotbal, tak tento počin z produkce Netflixu je naprostá must see záležitost a jelikož to pro mě splnilo i spoustu filmařských kritérií, tak mu bez nejmenšího zaváhání napaluji 95%. ()

iz67

Urcite delsi nez by melo byt. Ale hlavne druha serie, kde je videt hodne ze zakulisi, stoji za to. Zadny master piece, ale docela fajn. ()

instageek_cz

Je to jako sledovat nějakou hranou dramatickou minisérii! A jde celkem o zdrcující podívanou. Jaká to bude depka napovídá už úvodní baladická znělka, nic smutnějšího jsem snad nikdy neviděl a neslyšel:D Hlavně jde ale o úžasnou sondu do fungování, či spíše nefungování anglického fotbalového klubu. A sepětí fanoušků se svým týmem? Něco neskutečnýho. Ty lidi prožívají svůj život podle toho, jak se zrovna Sunderlandu daří na hřišti. Prohrává se, jsou v depresi a mají zkažený víkend oni i jejich blízcí, při výhrách naopak stoupají na vrchol blaha. Intenzivní, emotivní kousek, který mě na konci vyflusnul téměř poznamenanýho:)) Jen by mě zajímalo, jestli je Sunderland v tomhle fakt tak moc výjimečný, nebo by se stejná minisérie dala v zemi, kde je fotbal náboženstvím, natočit i o jakémkoliv jiném klubu. /// Zajímavosti nejen o seriálech a sportu najdete na Instagramu na profilu instageek_cz !!:) ()

Blazis34

Hezky udělaný dokument o nešťastné sezóně Sunderlandu. Líbily se mi napínavé scény, video ze zápasů, výpovědi těch nejvlivnějších i samotných hráčů. Z každého zápasu můžeme vidět, jak fotbalem v Anglii žijí. Přeji Sunderlandu brzký návrat mezi elitu a první sérii dávám 85%, čtyři hvězdy. Druhá série mě opět uchvátila. Asi u třech dílů se mi do očí draly slzy, o jaké šlo emoce. Nejvíce oceňuji jaké zákulisní informace se k divákovi dostanou a poté tu emoční sílu, kterou přináší zápasy i poslední přestový den. Dokument je opravdu skvělý, druhou sérii hodnotím za 93%, 5 hvězd. Třetí série byla krátká, nevím proč. Příběhů by tam mohlo být několik. I tak jsem byl rád za jejicj konečně postupovou sezónu a skvělé dokumentární ztvárnění. Třetí sérii dávám 80%. ()

Milan42

Dokument z fotbalového prostředí mi hodně vytřel zrak a ukázal protiklad nablýskaného fotbalu. Seriál vyobrazil to, jak se dokáže všechno po**at během dvou sezón a z úspěšného klubu s bohatou historií se najednou stane klub ve 3. nejvyšší anglické lize. Velký potlesk patří místním fanouškům, kteří jsou opravdoví srdcaři. Místo toho ale vedení klubu, které dělá nesmyslné kroky i po změně, je jeden velký problém. ()