Démon

V inteligentním duchařském hororu, který navazuje na starou židovskou legendu o dybbukovi, posedne ženicha neklidný duch přímo uprostřed veselky. Piotr (izraelský herec Itay Tiran) přijíždí z Anglie, aby se oženil se svou krásnou snoubenkou Žanetou v rodinném domě na polském venkově. Polorozbořenou usedlost jim věnoval jeho budoucí tchán a Piotr se už nemůže dočkat, až z ní vybuduje domov pro svou novou rodinu. V předvečer svatby však najde při obhlídce pozemku pohřbené ostatky lidského těla. Chování Piotra, který je pronásledován svým děsivým objevem, se stává stále bizarnějším, zatímco kolem něj probíhá tradiční polská veselka s mnoha hosty, pitím, hudbou a tancem. Piotr je záhy přemožen zdánlivými epileptickými záchvaty, vyděsí svou nevěstu a pobouří tchána. V průběhu noci vyjde najevo, že je na svatbě nezvaný host - židovská dívka, která je nejen osamělá, ale taky dočista mrtvá. (Cinemax)

KNTRFKT

Když nám Itay Tiran na začátku promítání řekl, že máme hledat otázky a né tečky za větami, nečekal jsem, že těch otázek bude tolik. Předesílám, že nejsem artovej fanda, rejpat v hovnech a hledat v nich podstatu blití mě nebaví a přijde mi to jako hraní si na rádoby intelektuála, ale Démon by nakonec asi celkem povedenej film. Co se týče hreckých výkonů, brilantní. Nevadila mi ani jedna postava, respektive ani jedna postava nebyla napsána otravně, všechno mělo smysl, až do chvíle, kdy frajera posedne Hanka a jak už to tak bývá, nechce mu ta kačena dát pokoj, chudák Itay z toho byl tak uTIRANej, že v jednu chvíli nevěděl, jestli si má při čůrání sednout, nebo si laxně hrábnout do gatí. Nesnášim, když mi někdo nedá odpovědi, určitý kvantum nezodpovězených otázek bych zvládnul, ale čeho je moc, toho je příliš. Kdyby nebyl konec tak alibisticky zakončenej (jakože ať se divák třeba posere, vždyť ani já nevim, co se stalo), dal bych tomu klidně plnou palbu a považoval bych to za jednu z mála dobrejch věcí, která nám od Pšonků přišla. Takhle se budu držet zlatý střední cesty a usínat s tim, že jsem zas nic nepochopil. Pokud tu je někdo takový, co chápe, nechť mi napíče nějakou tu rozkošnou zprávičku. /vidzeno na Febiofestu ()

Hapretor

Až na to trhání a škubání celého těla ženicha, což určitě nebylo jednoduché předvést, to bylo totálně nudné a o ničem. P.S. Na svatbě, kde jsou všichni tak "na káry", bych se necítil vůbec příjemně. ()

slaskounext

Drama jako řemen. Svatba jako řemen. Citát zmizíš a budeš zmizelej má v tomto filmu nový rozměr. Nevěsta měla skutečně krásný šaty. ()

Katcat

Když vidíte polsko-izraelský film, vzbuzuje to ve vás naději, že uvidíte něco exotického, něco, co se vymyká standardům amerických filmů, založených na efektech. To tento film splňuje. Ať polskou, židovskou hudbou nebo prostředím, i až moc ruským chlastáním vodky. Když vidíte, že to má být horor o posedlosti, to teda film nesplňuje. Chybí totiž označení filmu horor/KOMEDIE, neboť nevěřím tomu, že režisér myslel vážně námět, kdy mladého novomanžela posedne mrtvá holka Hana a z moderního kluka se na slabou půl hodinu stává PRINCEZNA jak cyp. To, že přes řev lidí na svatbě, kde se děj odehrává, v podstatě neslyšíte hlavní hrdiny, kteří pro jistotu ještě všichni mluví ožrale, je další věc, která filmu nepřidává.... Dala bych 1* za prostředí, ve kterém se film odehrává, ale dávám 2*. Tu druhou si film zasloužil za nejdebilnější konec filmu, jaký jsem měla tu čest kdy vidět. Protože něco takhle tupého musel vymýšlet pekelně dlouho. Tento film nedoporučuji!!! ()

Shanen29

Byl jsem velmi překvapený tímto svatebním filmem.Polský démon alkoholu zobrazí psychofragmenty chování lidí a následky podělaného vnímání.Silný film. ()

Solverino

Potenciál by byl, ale výsledek je poměrně tristní záležitost. A od půlky se člověk už modlí aby to skončilo... ztráta času na to koukat :( ()

XXXXXXXX odpad!

A tu, jak se jednou Krajta takhle na vlastní svatbě ožral pod obraz a zdrhnul znáte? To si takhle jednou Petr narazil blonďatou pšonku a s jasným cílem ZZ (zasunout a zdrhnout), na oko souhlasil, že si ju jako vezme. Jen ještě před koitusem navozil k baráku bagrem psí kosti a tyto lidské ostatky poté zahrabal bagrem. Po úspěšném odvěnečkování se nám milý Péťa jakože nechal zasednout démonem a když se zrovna nikdo nedíval, sbalil si svých 5 švestek a zdhnul. A pokud nechytl syfilis, žení se někde jinde dodnes... ()

iN

Zajímavě vypadající začátek následně přechází ve zmatenou pobíhanici po svatebním "veselí" ve stodole, v polorozpadlém domě a u vy/zakopaného hrobu. Na filmu se mi líbila pouze proměna hlavního hrdiny v trosku, dále je fajn i atmosféra, ale například mi u některých scén vadily střihy záběrů. No a nepochopil jsem konec:-) PS: Ještěže kolem sebe nemám žádnou Žanetu:-) ()

majky19

Tento snímek mě bohužel nijak zvlášť nezaujal, zejména proto, že zkrátka tento filmový žánr nepreferuji a nevyhledávám. Přesto musím říct, že samotné zpracování není v žádném případě špatné, snímek zobrazuje téma, kterému není věnována až příliš velká pozornost, a proto je zapotřebí ocenit iniciativu tvůrců převést tuto problematiku na filmové plátno. ()

newmeex

jeden z vrcholu letošního febiofestu....silný zážitek ještě umocněný pŕítomností hlavního hrdiny I. Tirana na debatě po projekci filmu. O pŕíbéhu režísera tohoto skvostu se už psalo hodně a informovaný divák určitě ví.... Pro mě byl tento film originální tím jak režisér dokázal i ti nejdramatickejší situace ve filmu podat tak že vyznívají vlastně groteskně a vtipně. Zárověn se vubec nemusel snižovat k jednoduchým a rádoby vtipným scénkam, stačí že nechal aby vynikla samotná podstata človečenství se všemi svými chybami, nedokonalostmi a ambicemi....Marcina Wrony je velká škoda, kto ví jaký demoni posadli jeho... ()

kamals

Pravda je relativni, interpretaci je tolik, kolik je interpretujicich, hm, precetl jsem komentar J*A*S*M a nemam, co komentovat a o cem polemizovat, ani polonizovat, podepisuji jeho komentar. Snad jen, ze jednotlive postavy jsou genialne propracovane i genialne zahrane, symbolika/alegorie je tak syrova, az to boli. A snad jen, bavi me nektere komentare, ktere na film pohlizeji jako na laciny "horor" a nebo, ktere jsou spravnym smerem, ale presto jeste tapaji, a musi udelat krok stranou, aby nasli tu spravnou cestu. ()

axcris

Medzi strachom a zábavou je tenká hranica. Medzi extázou šťastia a zrúteným života je tenká hranica... Demon nie je len zvláštnym, zaujímavým alebo odvážnym filmom. Prekusuje hranicu medzi alkoholom, šialenstvom, či to, ako vážne tomuto mám veriť? Technicky nezahanbený v žiadnom aspekte. Áno, otázky sa vám v hlave budú vynárať viac ako odpovede. To ale nemení nič na tom, ako máme veriť tomu, čo sami chceme. Išlo by to aj ľahšou cestou o tom niet pochýb. Ku koncu, napriek aj tými všetkým nezodpovedanými otázkami, budete cítiť úzkosť alebo ten zvláštny pocit, ako by ste v danej situácií reagovali vy. V jednej chvíli žijete najkrajšie chvíle svojho života, v druhej sa ich nechcete vzdať, v tretích na nich chcete zabudnúť a v štvrtých si budete hovoriť prečo práve ja. Keďže Marcin Wrona opustil tento svet týždeň pre premiérou v Torronte, na film to pridáva ten neželaný lesk. Prosím, takto nakoniec, zahrajte mi kapela ešte aspoň raz. ()

brasek

Démon je absolútna katastrofa! Snímok by mal byť označený ako pornografický, kedže sexu je tam viac ako napätia či hororovej atmosféry. ()

Axxym

Je celkem obvyklé, že když se v hororech, detektivkách nebo mysteriózních kouscích objeví nějaký WTF moment, tak nám scénář dříve nebo později alespoň částečně situaci ozřejmí. V tomhle filmu to nečekejte. Nenudil jsem se, ta hodina a půl utekla celkem svižně, řemeslně je film odvedený skvěle a herecké výkony jsou velmi dobré (Itay Tiran je naprosto skvělý), ale musel jsem se řídit Trojanovým heslem z Medvídka "není potřeba tomu rozumět, stačí to přijmout". Měl jsem v hlavě několik hypotéz o tom, co se vlastně děje a proč se některé postavy chovají tak, jak se chovají, nicméně ani jedna se mi uspokojivě nepotvrdila. K pochopení tohoto filmu je klíčová jedna informace, kterou jsem se dozvěděl až z ČSFD - autor scénáře a režie po prezentaci svého díla na festivalu v Gdyni spáchal sebevraždu. Podobně jako si Lynch odžíval svou depresi v Mazací hlavě, odžívá si Wrona svou duševní poruchu v Demonovi. [potential SPOILER ALERT] Pocit odcizenosti, že člověk "není propojen se svým tělem", že žije život někoho jiného (posednutí dybbukem), že není schopen prožívat radost (ostrý kontrast mezi [docela vtipnou] veselicí nahoře a mezi ženichem, který je svázaný dole ve sklepě jako blázen), paranoia (zdá se, že ledaskdo ví detaily o tom, jak to tehdy bylo se zmizelou Hanou; nejasné tajnůstkářské chování bratra svatebního svědka, který na konci zlikviduje ženichovo auto), i pocity zmaru, absence osobní hodnoty (jakmile zmizí, tak jej sice chvíli hledají, ale nakonec už to nikoho nezajímá, svatba se anuluje a zdá se, že ani nevěstě to nijak zásadně nevadí - což vnímám jako paralelu s tím, že ač byl Wrona ženatý, tak ani jeho manželka mu nebyla schopna v jeho duševním stavu pomoci). Myslím, že Wrona nemohl natočit lepší film, který by vypovídal o tom, jaký vnitřní život vlastně vedl. Údajně je velmi podobně jako Demon laděný i jeho předešlý film Křtiny (nevím, neviděl jsem), ale to jen ještě víc dokládá, jak pro něj byla tato tematika osobně významná. ()

Martin29 odpad!

Piotr zvaný Python (žádná Krajta trochu rozdíl v hadech, ale budiž u csfd.cz nic neobyvyklého, že lžou tady třeba lžou ve všech 3 žánrech) si bere Žanetu. Při dělání bazénu vykope jakousi kostru, která ho posedne (to ani neukážou člověk si to musí domyslet) . Teď si možná člověk řekne, že se to rozjede, ale to je omyl. 98 procent filmu je ve stylu, že ožralí svatební hosté tančí zpívají (jeden pár i souloží jediný podařený vtip) a absolutně nic neřeší Piotr mezitím stihne chytit jedenkrát záchvat (záběr trvá cca minutu) a mluvit latinsky a německy (záběr trvá cca 2 minuty) a to je vše celý film. S hororem to nemá nic společného Tom a Jerry mě vyděsí více než tohle s thrillerem už vůbec ne a mysteriózni to též není jediný žánr, který by zde pasoval je komedie a to hodně nepodařená. 5 procent za nevěstu, která má pěkné šaty a nejspíše i nepromokavé jelikož vyjde ven kde prší šaty má zaprasené, ale voda z nich nekape největší herecký výkon předvedl ten džíp co spadl ke konci z útesu. ()