Démon

V inteligentním duchařském hororu, který navazuje na starou židovskou legendu o dybbukovi, posedne ženicha neklidný duch přímo uprostřed veselky. Piotr (izraelský herec Itay Tiran) přijíždí z Anglie, aby se oženil se svou krásnou snoubenkou Žanetou v rodinném domě na polském venkově. Polorozbořenou usedlost jim věnoval jeho budoucí tchán a Piotr se už nemůže dočkat, až z ní vybuduje domov pro svou novou rodinu. V předvečer svatby však najde při obhlídce pozemku pohřbené ostatky lidského těla. Chování Piotra, který je pronásledován svým děsivým objevem, se stává stále bizarnějším, zatímco kolem něj probíhá tradiční polská veselka s mnoha hosty, pitím, hudbou a tancem. Piotr je záhy přemožen zdánlivými epileptickými záchvaty, vyděsí svou nevěstu a pobouří tchána. V průběhu noci vyjde najevo, že je na svatbě nezvaný host - židovská dívka, která je nejen osamělá, ale taky dočista mrtvá. (Cinemax)

eraserhead666

Komorní, až divadelní (ano, dokážu si to představit jako divadelní hru) s notně velkou nadsázkou polský Vymítač ďábla aneb když na polskou veselku zavítá dybuk. Jenže tohle by bylo hodně povrchní přirovnání. Wronův film nakládá jak s tradiční židovskou legendou o dybukovi, tak se ohlíží po ne vždy příjemných úsecích polské historie. Film mě zaujal hlavně střízlivým, až realistickým pojetím, nádherným prostředím, hodně dobrými postavami (otec nevěsty, matka nevěsty, ostatně i nevěsta samotná, ale hlavně na svatbě přítomný doktor), až typickým polským humorem (znovu doktor, klasické řešení svatebního problému - všechny ožrat) a vnitřně nepříjemnou atmosférou a děsivostí vycházející z povahy/polohy "dělejme, že se nic nestalo". Chápu, že většinovému a mainstreamovému horrorovému divákovi to asi moc neřekne, ale když se do toho dokáže člověk ponořit, dokáže si to užít. Já si to užil. A ať už zdejší přispěvatelé a přispěvatelky píší jak chtějí, že tohle s horrorem nemá nic společného, pravdu rozhodně nemají. 3,5* ()

luka4615

Tomuto počinu by spíše slušelo přízvisko komedie. S hororem nemá Demon totiž pranic společného, jelikož polovinu filmu sledujeme vtipné opilecké činy či úvahy svatebních hostů, přičemž druhou polovinu sledujeme vtipné pokusy režiséra nastolit nějakou jednotnou hororovou atmosféru. Netřeba dodávat, že jeho snaha vychází naprázdno, což má za následek to, že po většinu času budete, tak jako já, nechápavě zírat na obraz a v mysli si promítat obrázky, na kterých bude po většinu času figurovat nápis WTF. ()

Morholt

S technickou stránkou jsem neměl problém, herecky mi to vyhovovalo a záchvaty posedlosti měly něco do sebe. I ten kontrast mezi divokou východoevropskou svatbou a jakýmsi vyšetřováním dybuka docela fungoval. Jenže mě chybělo víc informací o strašidlu. Kdy, kdo, proč, jak? Jasně, pak by film sklouznul do klasické duchařiny se všemi klišé, co k tomu patří, čemuž se asi filmaři chtěli vyhnout, ale v tomto případě byla snaha o originalitu kontraproduktivní. Alespoň v mých očích. Něco na tom je, ale není to tak docela ono. 50% ()

kaylin

Polsko-izraelský snímek „Démon“ ukazuje, jak je možné natočit trochu jiný horor, originální, se silným sociálním přesahem, a přitom zůstat nadále zajímavý a nenudit. Alespoň z mého pohledu byl snímek velmi zajímavý a nenudil jsem se ani chvíli. Je z toho cítit evropská filmařina a je to dobře. Dává to klasickému vymítačskému tématu skutečně něco naprosto odlišného. ()

stration

To bylo divný. Ale celkem mi to sedlo. Banda ožralých Poláků na svatbě, která nedopadne úplně podle představ novomanželů ani hostů. Atmosféra dobrá, výborná kamera a celé nasnímání včetně použitých filtrů, režijně originální. Velice se mi také líbily herecké výkony, které filmu dodávají na autentičnosti. Konec je zajímavý, na zamyšlení. Celkově vzato to sice není úplně pecka, ale co se tohoto typu filmů týče, můžeme se od našich severních sousedů hodně učit. Škoda režiséra. ()

JohnMiller

Demon je Poľský duchársky horror ktorý síce na prvý pohľad nevyzerá ako veľmi duchársky, , ani nie veľmi hororový, no svoju silnú stránku skrýva pod kvalitnou remeselnou prácou. Je z toho cítiť art ale nie taký, ten určený výhradne pre cinefilov. Aj bežný popcornový divák si dokáže užiť toto dielo. Dej ktorý sa točí okolo svadby a hlavne jej oslavy ma zaujal vďaka abstinencii klišé. Realistický záver a nádych severskej kinematografie robí z tohoto diela zaujímavý audiovizuálny počin. Na Poliakov naozaj slušné. ()

Jimmi

Hororom sa to nazvat neda..a kedze to nebolo az take tuctove celkom ma to vtiahlo do deja....tu by sa hodilo hodnotenie 3,5 ale kedze take nieje tak zaokruhlim nahor ()

dubinak

Polské filmy mi začínají být sympatičtější čím dál tím víc a Demon to jen potvrzuje. Všudy přítomné mysteriózno vyvolávalo pocit nejistoty, ale i pokládalo otázky, na které se ani na konci filmu nedostavily odpovědi. Scénář sám o sobě je znepokojivý už od začátku, kdy hledáte různé symboly a faktory, proč film dopadl tak, jak dopadl. Demon v sobě obsahuje hodně samostatných hororových subžánrů a já sama nevěděla, jaký si vlastně vybrat. Mám z toho podobný zážitek jako z nedávného February, takže opravdu nevím, jak si děj vysvětlit, a přes to, že jsem dávala pozor, žádná z mých teorií se nezdá správná. Nemůžu říct, že jsem stoprocentně spokojená s pointu, pokud vlastně nějaká byla, protože já ji nepochytila a jestli někdo ví víc než já, klidně mi může napsat. Budu ráda za každé vysvětlení. Prozatím ale dávám slabší čtyři za tu atmosféru. ()

zette

Mne to neprislo nijak spatne. Polska svatebni veselka na venkove byla zajimava sama o sobe. Vyborny herecky vykon hlavniho hrdiny a jeho tchana. Dejove to ma nekolik trhlin, ale celkove umi zaujmout, alespon ve svem zanru. ()

Tosi

Jestli někdo čekal od poláků horor, tak je naivka. Zato svatby jim sedí dokonale a pokud se v ní nebojí prolínat duchem posedlého ženicha se sarkastickým humorem, jsou to frajeři. Přeměna Piotra byla naprosto dokonalá, ale do nebes vyzdvihuji i vedlejší postavy zlitého doktora, co tvrdí, že už dlouho nepije a kněze, který věří jen tomu, co vidí. Na otevřený konec mám svoji teorii a už jen dodám, že česká kinematografie té polské kouká na záda z uctivé vzdálenosti. ()

Avathar

"POTREBUJEME SA LEN VYSPAŤ. A KEĎ SA ZAJTRA ZOBUDÍME, VŠETKO NÁM BUDE JASNÉ!" Démon a kostlivec. Démoni v nás. Démoni minulosti. Kostlivci na záhrade aj v našich mysliach. Niečo s čím sa nechceme/nevieme vyrovnať. Mysteriózny horor inšpirovaný židovským folklórom s prvkami čiernej komédie. Atmosférické, vtipné a s plným vrecom geniálne zahratých postáv (ženích, otec nevesty, doktor...). Páčilo sa mi ako sa príbeh postupne rozplýval do stále väčších náznakov a hmly, ktorá pohlcuje nielen mestečko, ale aj ľudskú pamäť a spomienky. A všetko mizne, všetko sa stráca. Vo svojom jadre vlastne veľmi smutný film. ()

Skeksis

Ženíchovi začne na svadbe tak jebať, že zrazu tancuje epileptický break dance a hovorí po nemecky. To by nebolo nič nezvyčajné, keby to nebola poľská svadba. To musí byť zákonite posadnutý. Neviem, prečo je to označené ako horor/thriller, keď je to celkom dobrá komédia. ()

herr_carter

Originální námět to asi bezesporu, snažící se herci to asi taky, ale mě prostě strašně sralo to věčné přeblikávání z jednotlivé situace do jiné, mnohdy vůbec s tou předchozí nesouvisející. Takových filmů, kde centrální zápletkou bývá posednutí hlavního hrdiny/rodiny démonem a druhá část filmu je o neúspěšném vymítání, již bylo spousty a i zde bohužel nebyl celý námět dobře uchopen, takže pro mě se jedná pouze o nelogickou, dějovou linií přeskakující pokus o vytvoření čehosi originálního....................moje hodnocení = 2 z 10. ()

klukluka

Tohle bylo Wesele (Svatba) z roku 2004 s jedinou obměnou- obohatili to o motiv převtěleného zlého ducha. Myslel bych si, že měl být ústřední, ale nebyl. Gros totiž hrála opět svatba. Dybbuk ztropil trochu povyku a vytratil se z děje jako kocovina. Ve Wesele ho taky nepotřebovali, tak co... ()

bari68

Dobré atmosferická psycho s veľa otázkami, ktoré sú nezodpovedané. Inak slušná remeselná práca, fluidum filmu má sex-appeal i charizma , ktorému však chýbajú posledné dielky do mozaiky. ()

Disease

Občas mě také posedne démon alkohol, ale takhle dramatické to nikdy nebylo :-) Na běžný pohled jednoduchý příběh, který ovšem obsahuje i druhý a možná i třetí plán. Po filmařské a herecké stránce dokonalé. ()