Open Wide, O Earth (E03) (epizoda)

Open Wide, O Earth

Drama / Historický

USA / Velká Británie, 2019, 1 h 2 min

Kde začít... na úvod se sluší pozdravit a jelikož je tohle můj první komentář na ČSFD, tak zdravím všechny fanoušky portálu o filmu. První díl Černobylu byl pro mě důvodem, proč jsem si zde aktivoval svůj účet s možností hodnocení. Naprosto mi vyrazil dech. Zažil jsem -doslova- na vlastní kůži prvomájový deštík v roce 1986, kdy jsme si dělali legraci, že na nás prší Černobyl. Oficiálně se toho tenkrát ještě moc nevědělo, zpráva se totiž mezi lidmi šířila díky jednotlivcům poslouchajícím Hlas nebo Svobodnou. Tento okamžik mě poznamenal víc než jsem si v té chvíli uvědomoval. Černobylská katastrofa mě postupně fascinovala. Četl jsem si o ní, viděl jsem pár dokumentárních filmů a do Pripjati jsem se chtěl podívat na vlastní oči. Než se tak stalo,objevil se tento výjimečný seriál z produkce HBO. První díl popisující průběh nehody mě vtáhnul do děje, ale vadily mi na něm docela podstatné nepřesnosti týkající se příčiny havárie. Doufal jsem, že se divák postupně bude dovídat, jaké skutečné důvody ji způsobily. Druhý díl mi přišel o chloupek horší než jednička… po tom hardcore popisujícím zkázu. Objasňování skutečných příčin katastrofy se začalo rozvíjet v tomto třetím dílu a já oceňuji přístup tvůrců. Seriál není dokumentem v pravém slova smyslu a ačkoli jsou i herci vybráni tak, aby se vizuálně podobali původním 'aktérům', jsou přidané i zcela smyšlené postavy. Vadí to? Podle mě vůbec ne, protože dát prostor všem zúčastněným prostě v pěti dílech ani není možné. Vsuvka s horníky, kteří nazí kopou tunel pod roztékající se reaktor, je geniální. Krásně je vykreslená beznaděj a odevzdanost systému, proti němuž nemá jednotlivec šanci. Za mě jednoznačně seriál roku.(29.5.2019)

Dost drsné na jedné straně poslouchat, co se děje kvůli ozáření, a na druhé to pozorovat. Stejně jako chování lidí na jedné straně ochotných pro svou zem udělat cokoliv a na druhé straně hlavounů, kteří mají svá teplá místa a drží se jich i za oběť právě těch normálních lidí. Nejdřív hasičů, potom potápěčů a teď horníků. Víc je vám špatně z chování lidí než ze samotné katastrofy, přestože ta katastrofa není žádná prdel.(7.7.2019)

tak toto bola zatial asi najtazsia epizoda. neskutocne hnusna tazka atmosfera, kde nam ukazali bezmocnost ludi, ktori absolutne nevedeli co sa deje a ze sance na prezitie su takmer nulove. nechcem ani pomysliet, co museli prezivat ti hasici v poslednych hodinach zivota. tazky hudobny podmaz je uz len ceresnickou na torte, ktora nadherne doplnuje atmosferu bezmocnosti(24.5.2019)

Chernobyl mi už potretíkrát dokázal ,že takmer dokonalá epizóda nebola trojitá náhoda. Oproti minulým dielom sa tu skvôr rozoberá dopad katastrofy na občanov ako na vyriešenie problému. Dokonca nám tu ukázali dopad radiácie na ľudské telo a jeho postupný rozklad. Túto epizódu neodporúčam pre slabé povahy. 10/10(21.5.2019)

Boj s neporazitelným a neviditelným nepřítelem pokračuje. Radioaktivní peklo s atmosférou dohnanou na samou hranu divácké snesitelnosti. Syrové, naturalistické a nekonečně zajímavé. Boj s časem. Řešení hlavního problému a plánování, jak se vypořádat s následky. Spousta lidí a činů, které nejsou ani tak projevem nějakého hrdinství, jako spíše projevem lidské povinnosti. Nádherné pojetí celé katastrofy, po jejímž zhlédnutí má člověk takřka chuť spáchat sebevraždu. Taková dávka beznaděje a deprese se jen tak nevidí.(8.6.2019)

• - Spoiler: Při pohřbu drží Lyudmila Ignatěnko (Jessie Buckley) boty svého muže Vasilije (Adam Nagaitis), které mu kvůli jeho oteklým nohám nebylo možné obout. (mikiqex)

• - 28 hasičů a pracovníků elektrárny, kteří byli nejvíce zasaženi radiací a převezeni na speciální oddělení 6. moskevské nemocnice, je pohřbeno na moskevském Mitínském hřbitově v severozápadním správním obvodu. Jejich těla byla vložena do igelitového obalu, pak do dřevěné rakve, pak do dalšího igelitového obalu a nakonec do svařené zinkové rakve, které byly navíc zality betonem. I přes tato opatření je v místě uložení měřitelná zvýšená úroveň radiace. (mikiqex)

• - Cela, ve které je Ulana Chomjuk (Emily Watson) zavřená, je skutečnou celou KGB. Nachází se v někdejším vilniuském ústředí KGB, ze kterého je nyní muzeum. Během nacistické okupace Litvy roku 1941 v téže budově sídlilo Gestapo. (mikiqex)