Open Wide, O Earth (E03) (epizoda)

Open Wide, O Earth

Drama / Historický

USA / Velká Británie, 2019, 1 h 2 min

Atomový hřib v mém rozkroku se zvětšuje více a více každou další epizodou. Představte si Pripjaťské ruské kolo, kde na jednom sedátku sedí naturalistické ztvárnění skutečnosti s jiskrou fikce, kterou nám tvůrci představují. Každou epizodu je sedátko s tímto cenným pasažérém, kterého vidíte v jiných počinech málo a ještě méně, výše a výše vrcholu a v epizodě této se mi zdá, že dosáhlo vrcholu s výhledem na zbytky města a elektrárny v povzdálí. A to díky scénám se sympatickými havíři, kterým je režim doslova u holé řitě, nebo pohled a nervy drásající ukázka radiací nejvíce postižených občanů kolosálního rudého obra. Pořádné zasazení obávané KGB též potěší a ještě více zneklidní. Skvost.(22.5.2019)

Fyzicky se cítím ozářená. Po každém díle mi je hnusně, myju se, drhnu se a nakonec kopnu i tvrdé. Sbírám se z toho desítky minut, přičemž nejsem princeznička s růžovými iluzemi. Obávám se, že realita mohla vypadat i hůř. Dále: nikdy nepojedu do Černobylu na, nyní docela populární, dívandu. Opakuji: NIKDY. A kdo z mých přátel tam pojede, toho doma uvítáme v olověných vestách, s dozimetry místo brože a panákem jódu na prahu našeho hájemství. Nesouhlasím s názorem, že třetí díl nemá takovou sílu, jako díly předešlé, na mě působil stejně intenzivně. Horníky a domíchávač- to z hlavy dlouho nedostanu.(22.5.2019)

Pořád se nestačím divit, jak někdo, kdo má na listě víceméně špatný filmy, může udělat takovej masterpiece. Atmosféra seriálu je nepřekonatelná, jsem u něj posraná víc než u všech horrorů dohromady, takže myslím, že nic víc netřeba říkat. Prostě tomuhle kousku nemám co vytknout, doufám jenom, že získá pořádnou řadu cen a zaslouženou pozornost. Celou sérii jsem viděla už 5x, takže myslim, že to mluví samo za sebe. Hodnocení: 10000/10(26.5.2019)

„Při vystavení tak silnému ionizujícímu záření se rozpadá struktura buněk. Naskočí puchýře, kůže rudne, pak černá. A začne se projevovat poškození buněk. Odumírá kostní dřeň. Selhává imunitní systém, orgány a měkké tkáně se začínají rozkládat. Tepny a žíly se otevírají jako síto, takže není možné ani podat morfium proti bolesti. A ta je nepředstavitelná.” Oheň se podařilo uhasit, úkolů je ale ještě zatraceně hodně. Radioaktivní trosky, masivní evakuace, likvidace zvířat, ochranná obálka okolo elektrárny. Parta horníků, totálních řízků, je cool. Naturalismus v zobrazování účinků radiace udeří vskutku přesně. Působivá hudba s varujícími tóny.(6.6.2019)

Som strašne rada, že tvorcovia vychádzali hodně z knihy Svetlana Aleksijevič - Modlitba za Černobyl. Hlavne teda u príbehu hasiča a jeho ženy. Neviem či ho prerozpravajú celý, ale dúfam že áno, on totiž neskončil smrťou hasiča. Naviac v knihe kde ho rozprava dopodrobna sama Ljudmila je doslova a do pismena šokujúci. Strašne dlho som sa po jeho prečítaní nemohla spametat z toho čo si zažili. Silou sa vyrovnal asi len príbehu likvidátora, popísaného jeho ženou na konci tej samej knihy - tajne dúfam, že tento príbeh sa dostane do seriálu tiež aspoň v poslednej časti. Aj ked neviem, 5 dielov je málo, kludne by to znieslo i 20 dielov, tak šialené sú príbehy ľudí čo popisuje kniha a každý z nich by si zaslúžil aspoň zmienku. Inak seria 5 hviezdiciek, a doporučujem povinne pozrieť všetkých čo berú navštěvu Černobylu ako "zábavku" v rámci akčnej dovolenky...(23.5.2019)

• - 28 hasičů a pracovníků elektrárny, kteří byli nejvíce zasaženi radiací a převezeni na speciální oddělení 6. moskevské nemocnice, je pohřbeno na moskevském Mitínském hřbitově v severozápadním správním obvodu. Jejich těla byla vložena do igelitového obalu, pak do dřevěné rakve, pak do dalšího igelitového obalu a nakonec do svařené zinkové rakve, které byly navíc zality betonem. I přes tato opatření je v místě uložení měřitelná zvýšená úroveň radiace. (mikiqex)

• - Cela, ve které je Ulana Chomjuk (Emily Watson) zavřená, je skutečnou celou KGB. Nachází se v někdejším vilniuském ústředí KGB, ze kterého je nyní muzeum. Během nacistické okupace Litvy roku 1941 v téže budově sídlilo Gestapo. (mikiqex)

• - V této epizodě je možné vidět, jak působí radiace na lidské tělo (od malých příznaků, až po smrt). (Freddy22)