Faust

• německý

Faust - Eine deutsche Volkssage

Drama / Fantasy / Horor

Německá říše, 1926, 116 min

Johann Wolfgang Goethe (divadelní hra)

Carl Hoffmann

Tenhle snímek je, pravda, na němý film až nečekaně zábavný, v první půli dokonce hodně a vlastně se mi líbil, ale chování většiny postav bylo strašně nervující (tenhle typ bezmoci ve filmech opravdu nemám rád), Mefisto neměl dobrý vzhled (a nějak už neřeším, jestli je ten Emil Jannings taková hvězda), milostná pletka nepříliš zajímavá a samotný konec vyloženě ubohý. To jsou věci, které pro mě trochu kazí jinak hodně dobrý film a řadím si ho zatím jako Murnauův nejlepší.(24.5.2008)

Podmanivý faustovský snímek, postavený na vizuálních hodech zpřítomňujících mnohé z nezbytných středověkých atributů velmi přesvědčivě a věrohodně. Janningsův Mefisto své ďábelské roli pekelného svůdce dává všechno a stává se tak možná i tím nejpozoruhodnějším na celém snímku. Osobně mi tedy trochu vadí víceméně "urfaustovský" charakter námětu, což vynikne především v pohádkovém závěru, jenž působí v porovnání s tím Goethovým přece jen trochu hloupě.(27.2.2007)

Prva hodina a posledny akt su dokonale (najma morova rana je uzasna). Problem nastane pri zmene depresivnej dark fantasy na utahanu romanticku komediu. Ten prechod nie je rozhodne tak hladky ako zanrove veletoce v murnaouvom sunrise. Skoda tohto zakopnutia, pretoze to trochu kazi dojem z inak fantastickeho filmu. slabsich 9/10(28.7.2017)

Nadprůměrně zrežírovaný temně děsivý atmosférický snímek, který doprovází výborná hudba. Vizuálně precizně propracovaná stránka s bohužel trošku méně záživnou příběhovou linií. Musím ale pochválit herce a maskéry, opravdu odvedli obrovský kus práce a postavy tím působí mnohem věrohodněji. [7,5/10](19.10.2009)

Zo všetkých tvorcov nemej éry mi je srdcu najbližší práve Murnau. Jeho expresívne vyjadrovanie a nadčasové vnímanie sveta (nielen v tomto diele) poukazovalo na artovú symboliku nereálne plynúcich obrazov zachytávajúcich reálny svet. Vytvoril svet, v ktorom neexistuje len hmota a ľudstvo, ale aj všetko nami fantazijné, vratké a častokrát veľmi darebácke. Sila odolnosti-nástrah-pokušenia, diabol-anjel, život-smrť, láska-nenávisť, ego-cit, vojna-mier, dobro-zlo... Faust sa nedá vnímať očami jednej postavy, ale globálne a z väčšieho rozhľadu. Až v poslednej pol hodinke sme sledovali ťažké utrpenie Gretchen... Každý záber je na svoju dobu zvládnutý priam bravúrnym spôsobom a vôbec ide o strhujúci prednes stredných a krátko trvajúcich záberov. 9/10.(12.2.2014)

• - Parochňu pre Mefista (Emil Jannings) vytvoril známy český vlásenkár Josef Kobík. (Raccoon.city)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné knihy J. W. Goetha. (Terva)

• - Režisér Murnau chtěl, aby Lillian Gish (zemřela krátce před svými stými narozeninami v roce 1993) hrála Gretchen, ta ale trvala na tom, aby za kamerou stál Charles Rosher. Murnau tedy dal přednost nepříliš známé Camile Horn (ta se dožila 93 let), se kterou se setkal již při natáčení Tartuffa, kde dělala dublérku Lil Dagover (i ta se dožila 93 let!). (Kulmon)