Srdcová královna

• Dánsko Dronningen (více)

Úspěšná právnička Anna žije v krásném moderním domě se dvěma dcerami a manželem, lékařem Petrem. Její perfektní život ohrozí až příchod Petrova problematického náctiletého syna z předchozího vtahu, s nímž Anna naváže intimní pouto. Co se zdálo být pouhým flirtem, se rychle promění ve znepokojivý příběh síly, zrady a zodpovědnosti s ničivými důsledky… (Film Europe)

Prochy38

Neskutečná zážitek. Seveřani tohle prostě umí. Syrové, tvrdé, ale především z naprosto běžného života. Zase jsem se nechal unést a zase jsem nelitoval jediné sekundy. T. Dyrholm vynikající, ale stejně perfektní výkony G. Lindha a M. Kreppera. Fakt parádní věc! Za mě si myslím, že ten explicit nebyl nutný, ale když už tam byl, ok... Kino dost zašumělo... ()

KNicole

Nevím, zda film obsahuje trigger warning, ale důrazně před ním varuju všechny, kteří trpí nějakou formou PTSD z dětství - NECHOĎTE na to. Obecně vzato jde o kvalitní drama, avšak s prominutím odmítám soucítit se ženou, která z rozmaru zneužije dítě, navíc téměř vlastní, a ještě k tomu problémové. Vzhledem k té zrůdné netečnosti hlavní postavy nejde o film, kterému můžu dát víc než tři hvězdy. ()

jasse

Tak to ji ten šuk přišel pěkně draho - troufám si říct, že i nejdráž, protože s velkou pravděpodobností skončí na tom stromě, co mají před barákem... ()

janabel

Zbytečně zdlouhavý děj kde se vlastně dlouho nic neděje a k tomu rychlý střihy. Nepochopitelné jednání už skoro dospělého syna a ještě víc nepochopitelné vyhrožování otce internátem. Vždyť by mu tam bylo líp, než u táty, kterýho ani nezná a který na něj ani nemá čas. ()

Thomas_xxxxx

Pozor, možné spoilery! Film začína nevinne a má dosť dlhý rozbeh, ale v celej dvojhodinovej dĺžke nestihne ani raz nudiť. Všetko začína ako nevinné užitie si s mladým chlapcom a pomocou prepracovaných charakterov postav to vyústi v ten najhorší možný scenár, aký si účastníci môžu predstaviť, a ten nenechá na úplnom konci chladnou ani hlavnú hrdinku, ktorá po celý čas zachováva železnú tvár napriek zamotávajúcej sa situácii. Do 5 hviezd tomu ale niečo predsa len chýbalo. ()

Pawlisman

Uff uff, trošku HC, proč všichni jen 4 hvězdy? nejsilnější příběh a snímek roku, první půlka nuda, ale pak ty psychologické pochody a úplné vtažení diváka do role, nejenom do filmu, ale přímo do postav a do života. Ano, toto se může stát, ano, toto je skoro nejvíc...ano..todle vás musí vzít a to zpracování se povedlo, ne že ne. Joj, ten závěr byl dobrej, nepotřebujete horory ani romantické komedie, abyste skrz film pořádně protřásli a oživili své emoce a zase trochu více žili.... ()

Psice

Nečekaně působivě vystavěné severské drama, které otevírá téma sexuálního zneužívání. Film velmi důmyslně balancuje na hraně (vždyť hranice jsou zde v hlavní roli) a otevírá téma morálního soudu, zneužití moci, důvěry, křehkosti a mnohorozměrnosti lidské duše. Snímek stvrzuje paradox, že k sexuálnímu zneužívání dětí dochází nejčastěji právě v rodině. Mile překvapilo (prozatím netradiční) uchopení tohoto tématu ve vztahu stárnoucí žena x dospívající chlapec. Na zde zmiňovaných sexuálních scénách oceňuji zejména zobrazení stárnoucího ženského těla bez příkras. Nápaditě je promyšlen i výceznačný název filmu, který mj. odkazuje na charakter postavy z Alenky v Říši divů. Film záměrně nezodpověděl některé otázky, které by však mohly být klíčem k pochopení tak vykloubeného Anina chování: a) Jak tedy vypadal Annin první sexuální zážitek? b) Proč Anna ve svém profesním životě brání oběti domácího a sexuálního násilí, aby byla v soukromém životě jeho pachatelem? c) Proč její sestra mlčí - spojuje jí snad s Annou nějaké tabu (společné trauma)? ()

BOURQUE

Odvážny film z Dánska, ktorý nič neskrýva a veci zobrazuje v „neopravenej“ verzii. Hlavný motív tohto „bez taboo“ filmu je silný už len z toho dôvodu, že divák vie, že Bohužiaľ podobná vec sa už niekde niekedy stala. Z morálneho hľadiska neskutočná rana pod pás. Film je prekvapivo otvorený, nahé a odvážne erotické (v podstate porno) scény len potvrdzujú to, že režisér ako aj hlavní aktéri chceli celý príbeh zobraziť vo svojej skutočnosti. Z hereckej stránky absolútna dominancia skvelej Trine Dyrholm, v podstate nikto ďalší sa k nemu nepriblíži. Preklad „Queen of Hearts“ nie je náhoda. Silná žena (povolaním právnička, ktorá „paradoxne“ pomáha tým, ktorý sú týraní alebo sa stali obeťou sexuálneho zločinu), ktorá majstrovsky dokáže využiť svoje karty v rukách a hrať s ľuďmi, s ich citmi a myšlienkami (výnimkou je jej najlepšia priateľka, sestra) tak ako to daná situácia (pre jej dobro) vyžaduje. To je vidieť na vývoji príbehu a jej snahu vyjsť z celej situácii ako nevinná. Záver je krutý, ale pred záverečnými scénami sa dalo očakávať, že celé sa to uzatvorí dramaticky. Film sa skladá z jednoduchých a krátkych dialógov, bez väčšieho tlaku na diváka. Film „Dronningen“ má však niekoľko chýb. Predovšetkým je to bezdôvodný dvojhodinový pasáž (skrátenie o 30 minút by tu bolo na mieste), miestami nešikovný prechod medzi scénami (v ktorých nájdeme niekoľko zbytočných), scény s kolísavou kvalitou a to, že niektorý herci nemajú dostatočný priestor na hranie so svojimi charaktermi. Jedine sa to darí Trine Dyrholm, ale to je pochopiteľné, pretože ona na to má dostatočný priestor. V záveru postrácam výraznejšie emocionálne vyvrcholenie – to čo vidíme na záver, je len odľahčená verzia. P.S.: Vždy to spomínam u podobných Európskych filmoch, že niečo také by Američania by dokázali natočiť veľmi ťažko (viem, opakujem sám seba). Osobné hodnotenie: 82% (****) ()

Rockerman

Příliš sebevědomá a jak už to ve skandinávii chodí nadměrně emancipovaná žena poruší jedno velké Tabu a když se vše prozradí není schopna nést zodpovědnost za svou chybu a to ani tehdy, kdy to dospěje do tragického konce. Možná teď budu vypadat jako misogyn, ale není tomu tak. Já ženy respektuji, uctívám a miluji, ale ty suverénní tvory, které si myslí že mají vždycky pravdu a chtějí být stejné, jako muži, ty opravdu nemusím. Jinak výborný film! ()

CaptainCzech

Jestli Seveřani něco opravdu umí, tak jsou to detektivky a dramata. Každopádně tento film mě až tak nesundal jak jsem očekával. Příběh je pro mě dlouho poměrně zdlouhavý (i když chápu že se snaží vybudovat vztahy mezi postavami) a to více méně až do chvíle kdy Lina uvidí Gustava líbat Annu. Od toho momentu dostane film spád a držel mě v napětí až dokonce. Za co tenhle film musím opravdu vyzdvihnout je jak se oproti Hollywoodu nebojí ukázat sexuální scény (až tak že bych to srovnal se soft pornem) a to dost uznávám (pro mě překvápko, jelikož bych i klidně věřil že reálně šuk.li). Hlavním tahounem filmu je Trine Dyrholm, která byla skvělá (postava si to nakonec neskutečně povodila), bohužel pro mě jako jediná. Zbytek zapomenutelný a navíc Gustav Lindh pro mě i od pohledu nesympatický (bohužel jedna ze tří hlavních postav). Atmosféra je tu pěkně napnutá a závěr mě dost překvapil. Silné 3* víc ne. ()

Ombak▼Penari

Psychologicky velmi drsně a naturalisticky vykreslená lekce vášně a dominance, která se na začátku jeví jako nevinná hra z nudy, která na konci rozmetává lidské životy. Z některých scén člověku naskakuje husí kůže. Velmi silný zážitek. ()

Evander

Srdcová královna je výtečně zahraným filmem s velmi silným příběhem a do tohoto bodu je to jasných 5*. Můj osobní problém s tímto filmem je ten, že mě vůbec nebavil, k čemuž zásadně přispěla naprosto zbytečně přepálená stopáž, která obsahuje opravdu hodně hluchých momentů, a tak nakonec dávám velice slabé 4*. 71% ()

AloeB

Jak by muselo incestní porno vypadat, aby se mohlo ucházet o Oskara. Zrovna nedávno jsem se dostal do diskuze, kde se údajně vyšší nárůst produkce pornografických videí s elementy nevlastní sestry, bratra, matky, otce, psa přisuzoval lockdownům a častějším kontaktům s rodinnými příslušníky, a hle, mám tu film předcovidový, který by podobným videím jako z oka vypadl až na to, že tam vystříhali to nejméně zajímavé a nahradili to budováním vztahů, jejich vývojem a konflikty. Nutno říct, že velmi kvalitně natočenými. Budiž pak letákově jednoduchá zápletka odpuštěna, protože je to zavádějící a zápletka Srdcové královny je vším, jen ne jednoduchou. V dokonale strukturovaném snímku, který podává jen přesně tolik informací s neskutečně kvalitním načasováním, kolik potřebuje, je rozehrán velmi odvážný příběh, který nadhazuje morální otázky, ale odpovědi na ně nedává. A já, který sleduje španělské svobodomyslné vztahovky a obhajuje Srbský film, jsem byl zobrazeným vztahem nevlastní matky se synem jejího muže trochu šokován a fandil chudáku Peterovi, který pro svou ženu dělal vše a stejně nebyl dost dobrý. Ale proč tomu tak je? Možná mi v nedávno viděné Belle epoque nevadil mladík a jeho postupné soulože se všemi čtyřmi sestrami, ale tento chlapec nebořil manželství nikomu sympatickému, pouze debilnímu mamánkovi bez sociálního cítění. Jenže v případě nic netušícího Petera, kterého by (i pro jeho krásný dánský dům) brala nejedna svobodná (i vdaná) žena, jej prostě nešlo podporovat na úkor toho oidipovského vztahu. Trpký konec možná donutí diváka litovat, ti jsou však především znechuceni, nejen tím k čemu došlo, ale i kam až to zašlo. ()

ANTYCHRYST

Velice kvalitní sociální dramo.. Kde téma je více nežli ozehave.. Stačí pár slov.. Nečekaných reakci.. rozhodnutí.. a vyhasne mladý život.. Scénka s fajkou mě tedy hodně překvapila.. Nejenom ta i chování a jednání Milfky.. Která se pod vedením chtíče pěkně rozjela.. Rajda jedna.. Každopádně musela vědět jaké to může mít následky.. Což mě zase překvapilo.. 80% opravdu dobře zpracované a kvalitně odvedené filmové dílo ()

Homerking

Anna a její mažel Peter jsou úspěšní lidé, ona je právnička on je lékař, se svými dvěma dcerkami žijí ve velkém nádherném domě, jejich harmonický život je narušen když se k nim nastěhuje Peterův syn z předchozího vztahu, problematický nezletilý teenager Gustav se ve svém novém domově rychle zabydlí ale brzy s ním začnou být potíže, ty pravé potíže však nastanou když Anna naváže s Gustavem intimní vztah. Strhující erotické drama které zobrazuje manželství v útlumu, odcizení a nevěru, velmi přesvědčivá zápletka a skvělé herecké výkony. ()

SCANDI 2020 se blíží

SCANDI 2020 se blíží

04.01.2020

Šestý ročník Scandi nabízí to nejlepší ze současné severské kinematografie napříč žánry – od temného noiru přes melancholické drama až po provokativní dokument. Úspěšná právnička zamilovaná do… (více)