Ačkoli zpráv o blížícím se konci války rychle přibývá, v táboře mobilní polní nemocnice 4077 má personál plné ruce práce. S uprchlíky, válečnými zajatci a raněnými vojáky, kterých je velké množství, jak se obě strany snaží před uzavřením příměří nabýt co největší převahy. Hawkeye se po smrti svého přítele nervově zhroutil a byl poslán na psychiatrii, kde se mu snaží pomoci dr. Sidney Freedman. Také ostatní mají v posledních dnech války plno starostí. B.J. je odhodlán vrátit se zpět tak, aby stihl narozeniny své dcery, Klinger si dělá starosti se Soon-Lee, která se pokouší najít své rodiče. Život tábora navíc naruší tank, který vrazí do tábora a zničí napůl postavenou latrínu. Proto si musí jít Charles ulevit do lesa a díky tomu narazí na skupinu čínských hudebníků, které zavede do tábora. Vzápětí je nemocnice kvůli tanku ostřelována nepřátelským dělostřelectvem. Otec Mulcahy je při obětavém zákroku otřesen blízkým výbuchem a ohluchne. Zatímco Charles seznamuje čínské hudebníky s Mozartem, vrací se k jednotce Hawkeye a Klinger požádá o ruku Soon-Lee, která jeho nabídku ráda přijme. A pak to přijde. Válka končí. V táboře se oslavuje a všichni mluví o tom co budou dělat až se vrátí domů. Plukovník Potter těší, že se po odchodu do výslužby stane venkovským doktorem, Charles se chystá nastoupit do nemocnice v Bostonu, Klinger chce zůstat v Koreji, ale Hawkeye uvažuje o tom, že nastoupit na chirurgii ve velké nemocnici, po čemž vždy toužil, možná nebude tím pravým. (oficiální text distributora)

wader

Válka je svinstvo. Obzvlášť válka, která je zbytečná. Ve které nikdo neví proč se vede, proč je tam on, a hlavně kdy skončí. Nádherné zakončení "válečného" seriálu, jehož hlavní myšlenkou bylo poukázat na nesmyslnost válčení. ()

Skuby47

Tento závěrečný film je součástí celého mého oblíbeného seriálu M.A.S.H. Je pravda, že trošku zklamal moje velká očekávání. Přišel konec války, všem se splnil sen a rozjížděli se domů. Pro mne ten film nebyl radostným vyvrcholením seriálu, ale smutným loučením s kamarády, kteří mi kdysi dávno při premiéře zpříjemňovali rok a půl večery po příchodu ze zaměstnání a stali se mými virtuálními společníky. I dneska se občas dopoledne podívám na opakování tohoto zdařilého válečného protiválečného projektu. ()

Belbo odpad!

Závěrečný seriálový skvost musím hodnotit stejně jako seriál samý. Zatímco v počátcích převažovaly epizody spíše veselé, v závěru byly trapné. A já se ptám, je to špatně? Samozřejmě, že NE. Je to fajn, když film uzavírajcí seriál má stejnou kvalitu jako cca 150 předešlých dílů. ()

Mrkvič

Jedna z nejsmutnějších epizod seriálu. Navíc jde o loučení, což je u něčeho podobného smutné samo o sobě. Mohl bych se na to dívat dokola a dokola a neomrzelo by mě to. ()

Thommie

5* hvězdiček dávám, protože i pro mě je to loučení. Možná bylo zdlouhavé, možná toho bylo moc, ale o o tady přece vůbec nešlo... šlo o to se rozloučit... :) ()

uiu

Se seriálem jsem skoro žila, viděla jsem snad každý díl a to nejen jednou a kdykoliv tento skvost opakují na nějakém televizním programu, ráda se na něj podívám. Proto mě poslední díl opravdu dojal a zanechal ve mě smutný pocit loučení a nejistoty. Naši hrdinové se rozcházejí, každý za svým štěstím. Všichni vědí, že se už asi nikdy navzájem neuvidí. Jediné mínus je dlouhá stopáž, která ze začátku působí trochu nudně. Vtipy jsou prokládány vatou, aby se ten děj nějak natáhnul. Ovšem posledních asi 20 minut filmu hrají na city a kdo neuroní slzu, ten nemá rád M*A*S*H. ()

anli

Celovečerní film,zakončující jeden z nejlepších seriálů všech dob.A to bez debaty.A čas ukázal,jaká je to pravda.Pořád a stále,i tolik let po jeho vzniku se na to koukáme pořád a znovu a pořád a znovu nás příběhy mobilní armádní chirurgické nemocnice číslo 4077 baví,dojímají a rozesmívají.Není to ani jinak u tohohle velkého finále,kde tvůrci pochopili,že v nejlepším je dobré přestat(kéž by tohle motto bylo akceptováno i dnes tvůrci seriálů).Ano,je tu trochu vidět nevyváženost v dějové přímce a tempu vyprávění,což je pochopitelně dáno jednak vyčerpáním látky,vztahů a vtipů,ale taky únavou všech zúčastněných.Dvanáct let se natáčelo a dvanáct let to bylo na vrcholu oblíbenosti a sledovanosti.Zdá se to až neuvěřitelné,ale je to tak.Právě proto je to takový fenomén.V porovnání s celým seriálem je tenhle zakončující film méně vtipný,nehýří tolika nápady a je samozřejmě a logicky smutný.Všechny postavy jsem si natolik oblíbil,že se s nim chci setkávat pořád a pravidelně a protože žiju v době,v jaké žiju,tak to naštěstí není problém.Dávám 90% a nashledanou!!! ()

asirtes

Film s najfantastickejšou možnou predohrou tvorivo naskladanou 106 a pol hodinami nepretržitého humoru, ľudskosti, malých aj veľkých zlostí aj radostí, ale aj osobných tragédií s tou najväčšou - masovou - na pozadí. To samo o sebe silne dojíma. O to silnejšie, že v závere tvorcovia nepoľavili a napísali a zohrali pre nás nádherný, zároveň intímny aj veľkolepý The end. Goodbye Howkeye. ()

Ceres

Rozloučení po 11 letech s fenoménem MASH nebylo jednoduché, tentokráté to celé trvá téměř 2 hodiny. V zásadě je to o tom, jak je uvedeno v dokumentu 30th Anniversary Alanem Aldou, jak válka v Koreji poznamenala jednotlivé hrdiny. Bylo těžké si zvyknout na to tempo v prvních 30 minutách, zvláště na osud Hawkeyeho a změnou Klingera. V posledních 20 minutách bylo ale těžké nebýt ovlivněn loučením se jednotlivých postav. I když jako celek tento film není na plnou palbu, tak nemůžu popřít to, co ve mně film a seriál jako celek zanechal. Prožíval jsem jednotlivé tragédie, vtípky a osudy všech postav, mnohokrát jsem byl dojat.....a teď to celé tímto filmem skončilo. Celé to byl neobyčejný a velmi speciální zážitek. "Goodbye" ()

masw

Je tady konec války, někdo se zhroutil, někdo o někoho přišel a někdo se těšil domů a nakonec změnil plány. Výborné a vážnější zakončení výborného seriálu. Po Jackovi druhý film, při kterém mi "něco spadlo do oka". :) TY NÁM PODÁVÁŠ JÍDLO A PAK KOPEŠ LATRÍNY? NE PANE, NEŽ KOPU LATRÍNU UMYJU SI RUCE. ()

BMAJTZ

Velice smutky konec jednoho legendarniho serialu. Myslim si ze to melo zkoncit vsechno nejak veseleji proto tomu nedam 5* ale jenom 4*. Kazdopadne MASH je jeden z nejlepsich serialu co jsem kdy videl a clovek se u nej bavi i kdyz uz to videl X krat. ()

adamulefa

Vynikajúce zakončenie jedného skvostu. Ten Alan Alda dokázal, že proste umí. Zábavné a pri tom tak smutné. Veru musím priznať, že pri záverečnej scéne som mal slzy na krajíčku. (P.S. Týmto filmom pre mňa M*A*S*H skončil. Žiadne spinoffy typu AfterMASH neuznávam) Amen! ()

SG-1

"Musíš si myslet, že jsem ten největší hlupák od doby, co opice chtěla dohonit svůj ocas." -plukovník Potter- ()

LEATHERFAC

Důstojné zakončení. Tak se to obvykle píšívá nebo písává? Většinou u seriálů, které měly svoji největší kvalitu někde uprostřed a pak už to jelo tak nějak setrvačností ke konci. To ale není případ MEŠE. Ten si svoji kvalitu udržel do poslední série, přesto (nebo právě proto) že trošinku zvážněl a místo neustálých žabomyších válek s Frankem, se okruh námětů poněkud rozšířil. Upřímně MASH miluju v obou jeho polohách. I tu humornější, i tu vážnější. Obě jsou totiž součástí i mě samotného. Každopádně kromě Simpsonových, je to seriál, který mě vždycky dokázal rozveselit a dokázal mě držet se nad vodou i v dnech, kdy mi nebylo zrovna do zpěvu. A to není vůbec málo. Díky za to. Všem tvůrcům. Protože tímto MASH přesáhl svoje hranice pouhého seriálu. Stejně jako zmiňovaní Simpsonovi. Oba se staly něčím mnohem víc. Staly se celosvětovým fenoménem napříč několika generacemi. To se moc seriálům nepodařilo. Těmhle dvěma ano. A poslední díl není rozhodně důstojným zakončením tohoto fenoménu. Je nádherným a moudrým rozloučením, plným emocí a smutku, ale i radosti z konce válečného šílení. A že tu není moc humoru? Není, a co? Jak už jsem napsal výš, tu vyhýbku seriál přehodil už trochu dřív. A myslím, že na trochu vážnější díl na konec mají tvůrci po těch 11ti letech báječné zábavy nezadatelné právo. Stejně jako Hawkey na svoje rupnutí v bedně. Charlesova anabáze s korejskými muzikanty hrajícími Mozarta, je jedna z nejemotivnějších z celého seriálu. A upřímně ta poslední dvouhodinovka zvážněla tím děním, tak nějak naprosto přirozeně, stejně jako třeba díl, kdy se loučil Henry, že mi to opravdu nepřišlo jakkoliv nepřirozené. A kdo tenhle seriál miluje a při posledním goodbye se zvedajícím se vrtulníkem nemá mokré oči, nejspíš se ještě s nikým nikdy neloučil...Ne, tohle opravdu není jen důstojné zakončení...Je to mnohem, mnohem víc než jen to... ()

DocBrown

Bohužel se v závěrečném díle projevila postupující slabina celého seriálu a každá hlavní postava tu musela dostat svůj sentimentální příběh. Celé to působí značně nesourodě, jako by slepili několik dílů, chybí nějaký nosný děj (kromě konce války) a vtip. Tvůrci tak propásli poslední šanci udělat klasický film, třeba i s nějakou novou postavou. Ony ale vůbec díly režírované Aldou byly všechny na jedno brdo. Samozřejmě, to dvacetiminutové loučení na konci každý s každým (a s diváky) si už seriál zasloužil. V půlce devadesátých let ten seriál pro mě hodně znamenal a tak i po téměř dvaceti letech (2014) to ve mě budí velké emoce. Nicméně ne tak velké, jako když zabili Henryho Blakea, parchanti. Pro mě jediný aspoň trochu srovnatelný závěrečný díl co do emocí je TNG. ()