Oralfabet

Nolan se vrací k osvědčeným tématům a motivům, ale zároveň divákům předkládá něco dosud neviděného, což fakt oceňuji. Ale čím víc nad ním přemýšlím, tím míň se mi TENET líbí. ()

matmanX

Jak může být film tak chytrý a zároveň tak hloupý? Nolan si připravil obří bludiště, které budou fandové ještě dlouho rozebírat, ale jaksi zapomněl na pajďuláky, kteří jím bloudí. Postavy se nikdy nedostanou z plochých archetypů, rozhodně ne vinou herců. Zvlášť záporák a jeho manželka jakoby vyskočili z těch nejlacinějších béček 80. let. Pokusy o špionážní thriller žalostně selhávají ve srovnání s Bondovkama a Mission Impossible, ze kterých si film bere nemalou inspiraci v první půlce. Sarkastické hlášky zní do prázdna, scénám chybí napětí, plány se tvoří pět minut před akcí a hrdinové mají zdánlivě neomezený sklad techniky. Občas to přechází až do Matrixovské přestřelenosti, která ale v reálném světě nemá co dělat. A když už jsem u Matrixu, rovnou zmíním největší problém, který jsem s Tenetem měl. Totální absence srozumitelné expozice. Ve filmu je spousta expozice, zhruba polovina postav nemá jiný účel než vysvětlování pravidel světa a vztahů postav. Jenže je roztroušena v různých scénách, vyplivnuta nejrychlejším tempem a to často těsně před scénou, ve které tuto informaci potřebujeme. Místy jsem měl pocit, že sleduju sestřih dvou sérií seriálu. Prostě kupa faktů vytržených z lidského kontextu. Martix, a Počátek po jeho vzoru, strávili první hodinu vysvětlováním světa. Tenet vás hodí po hlavě do chaosu a je mu jedno, jestli se chytnete. Mám rád filmy, které si žádají divákovu interpretaci, ale v tomhle případě mi to připadá kontraproduktivní ke stylu filmu. Pořád jde o hektický blockbuster, který vystřídá bezmála desítku akčních scén. Jenže pokud se od začátku neustaví pravidla, tak je mi úplně jedno, co se v těch akčních scénách děje. Nevím, co je v sázce a kdo s kým o to bojuje. Napětí je fuč a já sleduji krásně natočené scény, u kterých zívám, když hrdinovi hrozí zdánlivě jistá smrt. Působí to jako mechanické cvičení, experiment, který má krizi identity a chce zároveň dokázat, že dokáže zahrát na emoční struny. Jenže nedokáže. Všechny pokusy o emocionální odezvu působí uměle, až lacině ve srovnání se zbytkem filmu. Akční scény jsou vizuálně úžasné díky střetu normálních a zpětných akcí, jenže jsou sestříhány a křížově prostřihávány jako klasický lineární film a nedosahují stejného efektu. Když se postava dramaticky zadívá na výbuch, nevím, jestli se mám o ni bát, nebo očekávat chycení granátu. Nevím, a proto necítím. Jen tupě čumím a čekám na další příběhový beat. Moje dojmy se určitě změní po dalším zhlédnutí co se týče pochopení hlavního příběhu, ale obávám se, že ani ten nejdokonalejší časový labyrint nedokáže přebít zklamání z lidské stránky filmu. Odstup, který jsem obdivoval v Dunkirku, mi k tomuto filmu vůbec nesedl. Když chladnost, tak aspoň Kubrickovsky podivnou a černohumornou, ne béčkově neohrabanou. ()

Henry007

Po půlroční kino-abstinenci a vlastně po 6 letech čekání na další originální dílo od mého nejoblíbenějšího režiséra si z těžkým srdcem musím přiznat, že jsem hodně zklamaný. Inverze času je atraktivní koncept, který Nolan v mých očích téměř pohřbil dvěma aspekty: Bondovskou zápletkou jak z 60. let a špatným vedením diváka. Začnu u zápletky, která je velmi jednoduchá: zlý rusák chce zničit svět, protože je zlý (Branagh se svým ruským přízvukem a tendencí mlátit svou ženu mi připadal v některých scénách až směšný). Zastavit ho má cool agent Denzel Jr., který ale není vůbec charakterově vykreslen (nemá nic "osobní" v sázce - na rozdíl od Nolanových předchozích filmů. V Inception/Interstellar se postavy chtějí vrátit ke svým dětem, v Prestige/Memento touží vykonat osobní pomstu kvůli smrti milované ženy). V podstatě má Denzel Jr. nejblíž k postavám z Dunkirku - je pouze figurkou bez hlubšího vykreslení a fandíme mu jen proto, že bojuje za "dobro". Kdyby zápletka byla takto jednoduchoučká proto, že chce Nolan divákům zejména vysvětlovat fungování světa (jako v Inception), tak bych to pochopil. Jenže on se o to nesnaží, naopak věci zbytečně komplikuje, maskuje a o fungování tohoto fikčního světa mám po zhlédnutí filmu vlastně minimální znalosti. Vše by to šlo překousnout, kdyby mě film vtáhl, očaroval filmovými kouzli a bavil po celou stopáž. Jenže už v první půlce filmu jsem se přistihl při tom, že se nudím, naplno mě film pohltil jen na pár minut po automobilové honičce, kdy jsem doufal, že druhá polovina filmu vše rozkryje a vysvětlí. Jenže v druhé půlce filmu se objeví ještě více otazníků a to akční finále je vlastně docela průšvih. Nolan z nějakého podivného důvodu nechal své vojáčky bez života pobíhat po jakési šedé štěrkové ploše, dal jim barevné pásky jako v paintballu a bylo mi úplně jedno, co se děje, protože mě film už definitivně ztratil a věděl jsem, že už do závěrečných titulků nic zásadního nedostanu. Lidé můžou argumentovat, že je to skládačka, kterou musíte vidět několikrát. Jenže po druhé to ihned vidět nechci, strašně bych se nudil. musel znova trpět ten finální nepřehledný rámus a zas tolik vodítek Nolan nedává, aby mělo smysl na film jít znova. Nolan zkrátka měl 150 minut na to, aby odvyprávěl srozumitelný, nebo aspoň rozklíčovatelný příběh, co víc by chtěl. A podle všemožných analýz a teorií na internetu lidé vlastně ani po několika zhlédnutích nenajdou odpovědi i na ty fundamentální otázky. TeneTu dám někdy ještě šanci, ale jen kvůli jménu režiséra. Může se stát, že na tento snímek úplně změním názor, ale skrze čerstvou bolest ze zklamání to zkrátka nevidím. ()

Marys

Film, po ktorom si kladiem hlavne jednu otázku. Je Elizabeth Debicki skutočne taká vysoká, alebo len John David Washington príliš malý? Ale nie, vážne. Ja som si to užil. Pokiaľ by som sa v tom vŕtal, určite by som tam našiel chyby a nedostatky aj ja, no Nolan ich vie tak rafinovane prekryť, že sa nad nimi vôbec počas sledovania nezamýšľam. Páčilo sa. Ako zatiaľ asi všetko od neho. A Aaron Taylor-Johnson z Kick-Ass-a sa len poserie pri pohľade na samého seba z Tenet-u. ()

Stranger885

Vzbudíte se na kocápce, cápek na vás "vítej v posmrtném životě" ukáže vám gesto, řekne slovo "TeneT" a po chvíli už chytáte invertované kulky jak chytač famfrpálu, chodíte z jedné alternativní reality do druhé, ovlivňujete budoucnost činy z minulosti, v přítomnosti se snažíte přijít na události, jenž se ještě nestali, přitom jste to byli vy, kdo je ovlivnil. Cestujete do minulosti aby jste změnili události z přítomnosti, jenž jste už vlastně z budoucnosti připravili, aby se stali. No a to všechno, aby jste nakonec viděli mámu se synkem odcházet do uličky, ze které už asi není návratu. Ani nevím jak ten synek vypadal. DAMN. Tak si to kvůli němu pustím znovu. ()

Mikeel

Nolan tentokrát přestřelil. Tenet je předimenzovaný a divácky ne úplně přístupný film, kde zkrátka nelze vše pochytit na první dobrou. A nejsem si jist, zda to bude napodruhé či napotřetí o moc lepší. Koncept i pravidla jsou složitá, člověk se v té změti akce někdy doslova ztrácí - ve finále jsem už úplně rezignoval na to pochopit, co se vlastně děje a jakou časovou osu během toho či onoho prostřihu sleduju. Čistě řemeslně jde samozřejmě o skvěle odvedenou práci, ale precizní řemeslo nestačí, když mu chybí duše. A tu Tenet postrádá, je dost odtažitý a odosobněný. Forma tu vítězí nad obsahem a o Nolanův nejlepší film nejde ani náhodou. ()

Garch

První Nolan, kde jsem dostal trochu méně, než jsem čekal. PS Kulka se vrátí do hlavně, ale co nábojnice, co když jií někdo odkopl...? 3+ ()

kuboj

Inception je akční film odehrávající se zároveň v několika světech běžících v různých rychlostech : kolem toho se konstruuje svět a příběh tak, aby to bylo co nejzábavnější a nějak dávalo to smysl. Tenet je akční film odehrávající se v různých směrech času : na svět a příběh, který se kolem toho konstruuje, už ale Nolan rezignuje. Vstřícně interpretuju tak, že prostě proto, že to nemá být zajímavý - jakýkoli výpovědi o světě Tenetu a celá neromantická linka s Kat jsou prostě strašný, prkenný a nedávají smysl. Hloupý je, že nesmyslnost světa se týká i zobrazení konceptu obrácení šipky času objektu : obrácení směru času se totiž často zobrazuje jako obrácení směru pohybu (opačná orientace v prostoru) což je matoucí a bránilo mi to užít si akční scény, kde se s tím hraje. Obracení směru je narativně asi nejzajímavější na principu konstrukce smyslu scén, který jsme viděli a poprvý nechápali, v jednom směru, a dekonstrukce scén ve smyslu problematizování a reinterpretaci těch, který jsme viděli a považovali za jasný ve druhým směru. Že svět Tenetu smysl nemá a obracením vysvětlování scén, neustálýma opakováníma paradoxů atd na to jasně poukazuje, se asi dá interpretovat jako deviza i jako průšvih. Zpětně mi konstantní zcizování přes pohyb na hranici smyslu a nesmyslu (konstrukce smyslu tam, kde jsme ho neviděli - dekonstrukce smyslu a ukazování jeho nesmyslnosti tam, kde byl) přijde skvělý. Při sledování filmu je to nepříjemný a spíš vyprázděný. Ale kromě toho všeho je to fakt zábava! ()

Milky.

Dobře udělal Nolan, že se vysral na nějakou hlubší logiku a vysvětlování fyziky, procesů, co kde jak proč a co když. Na tom už si hodně filmů vylámalo zuby. Prostě to vzal stručně a jasně a jedem na to!!! Hlavně se soustředit na základní prvek filmu a to je blbnutí s tokem času. První třetina filmu je jak naskočit do jedoucího vlaku, připadal jsem si trochu jak u Dannyho Parťáků nebo nějakého Ritchieho. Plán střídá akci střídá plán střídá akci, člověk ani neví která bije, co se vlastně děje a proč. Pak se to začne zklidňovat, divák se taky chytne a poslední třetina už stojí za to. Washington byl dobrá volba, na první pohled vypadá, že se neumí ani podepsat, ale ve filmu je to správně drzý grázlík, Pattinson mě osobně potěšil, z Twilightu konečně vyrostl. A do dalších filmů mu fandím. Debicki mě nudila a Kenneth Branagh mi tam přišel strašně klišovitý a nudný, ale budiž, o to tady nešlo. U Nolanovek tohohle typu jde jenom o to, že přinesete do kina mozek a odnesete si z kina míchaná vajíčka. SPOILER: Po tom, co zhruba v poslední třetině zjistíte, že se film od začátku odehrává zároveň i pozpátku, vám docvakne mylijon věcí (ikdyž hodně z nich se dalo předpovědět nebo uhádnout už během prvního sledování), si řeknete, že z původního chaosu se vlastně vyloupnul kurva dobrý film. Je mi jasné, že část lidí to odpálkuje jako překombinované nic, část to nepochopí ale budou se jim líbit triky a část si bude užívat ten mixér v hlavě a sestavování kousků dokupy. Já patřím do poslední skupiny lidí a řadím TENET spolu s Mementem a Inception k jedněm z nejlepších mindfucků na plátně. Doufám, že si Nolan zase jednou šňupne nějaký matroš, na tripu vymyslí nějakou šílenost a začne uvažovat, jak z toho natočit film. Já si tyhle jeho bohaté úlety užívám. Co bych dodal (jak už tady někdo psal) je obrovská nahuštěnost a zkratkovitost děje, film by zasloužil minimálně hodinu navíc aby vykreslil postavy, motivace a dovysvětlil pozadí. Za první podívání 4, časem po dalším možná změním. ()

Say

Charaktery celkově působí bezcharakterně. Fungují spíš jako kulisy k odvyprávění překombinovaného příběhu. Chyběly mi oddechové pasáže a uvedení postav. Stále nemůžu přijít Nolanovi na akční záběry, ačkoli pár dobrých momentů se našlo. Jinak příliš vážné, příliš stříhané, příliš překombinované a ukecané... Ilustrační záběry tu vlastně neexistují. ()

Ricky_CZ

Z některých nízkých hodnocení tady je docela patrné, že jde spíše o rozčarování z Nolanova přístupu. Tzn. být tohle dílem jiného, ne natolik "vyhypovaného" tvůrce, asi by bylo celkové hodnocení vyšší. Docela to chápu. Sám bych dal nějaké 4*, ale musím to trochu kompenzovat. Největší problém bych viděl v tématu a jeho zpracování, kterému prostě nestačí tato stopáž. Možná se někdy dočkáme prodloužené verze, ale asi už bude pozdě... Tentokrát bylo toho acidu asi moc a divák to prostě nemůže stíhat natolik, aby si film užil jako celek... ()

geimz

Po druhom zhliadnutí zapadlo viac vecí na miesto, človek vie, kde má upriamiť pozornosť a o čo vo výsledku ide, takže TENET určite odporúčam vidieť aspoň 2x pre ucelenejší zážitok. Ani zďaleka to nie je Nolan na vrchole, účelovo a až príliš kombinuje a mätie diváka v snahe byť cool. Ale je to stále prvotriedny Nolan, ktorý tvorí efektnú a hutnú akciu (bitka z dvoch perspektív a záverečný útok - obzvlášť detaily ako odpálenie budovy, sledované oboma tímami naraz je brilantné) a je opäť dejovo konzistentný. Nabudúce ale radšej poprosím nejaký medzistupeň medzi priamočiarym Dunkirkom a prekombinovaným Tenetom. ()

Zombi

Rozhodně zajímavej scifi thriler s origináním nápadem, jen je škoda, že se Nolan tentokrát vykašlal na veškeré vysvětlování a prostě to na vás jen hrne. Postavy nemají žádnou hloubku, o nikom nic nevíte, vypadá to, že nemají emoce, odkud berou zdroje, informace, zázemí pro své aktivity? Akční scény jsou vychytané po stránce zpětného toku času, ale jinak by byly tak nějak standradní. Rozhodně zajímavá myšlenka a film jako takový, ale... znovu to vidět asi nemusím. Slabší 4 hvězdy. ()

Oyer

Trochu jsem se v ději motal a možná ani pořádně nevěděl o co jde, každopádně to bylo více než dobré ! ()

Mikino00

Ano, je to efektní, nápadité a je to něco nového. Rovněž je to poměrně složité a náročné na sledování. Bohužel však postavy i děj nedokáží vtáhnout a po celou dobu mi bylo tak nějak ukradené, co se stane, kdo umře. Od finále jsem čekal rozhodně více. ()

Emo-haunter

Inu, naleštěnené je to vcelku pořádně. Když má režisér k dispozici pořádný rozpočet, dokáže svou kamerou, střihem, efekty i dalšími řemeslnickými vychytávkami překrýt i vlastně zcela basic naraci a nevyužitý potenciál základní myšlenky tohoto filmu. První polovina vážně nudná, kdy se skáče jen od jedné osoby k druhé, což začne být brzo fakt boring a některé části byly fakt zbytečné - scénář fakt velmi podprůměrně sestavený a má hodně děr. Když už se konečně aspoň začně něco dít a využívat se potenciál Tenetu, tak je stejně člověk zklamán tou neznalostí universa. Nolan nás hodil do svého příběhů, aniž by nám něco řekl o zákonech tohoto světa, aniž bychom měli aspoň trochu ponětí o tom, kdo doopravdy postavy pořádně jsou - všechny tady jsou jen tak jako by se nechumelilo - bez nějaké empatie, citu, osudovosti a motivace, stejně tak jako celé to prostředí - pak se člověk kolikrát diví, jak dané osoby jednají a z jakého důvodu. Kdyby tady bylo aspoň základní charakter a myšlení postav vykresleno, divák by pak mohl více proniknout do jejich myšlení a necítil se tak zaražen a přemítal, proč se děje to či ono. A rozhodně to není tím, že bych snímek nechápal nebo se ztrácel. Aspoň finální rozuzlení a pointa byla poměrně kvalitní, ale přesto již klišovitá. Takže ve finále se jedná o řemeslnicky kvalitní film, který je řádně rozpočtem vyšperkován a naleštěn, pod jeho krustou se ale skrývá poměrně banální příběh s nezajímavými postavami a nevyužitým potenciálem. Nolane, tentokrát si to za mě trochu odflákl. Kde je ta velká síla příběhu, provázanosti a potřeba jít dál a nechat minulost za sebou (Počátek), kde jsou ty emoce, lidskost a osudovost (Interstellar), kde je to pořádné psychothrillerové napětí a temnota (Temný rytíř), a tak dále, a tak dále? V Tenetu jsem to nepocítil, naopak jsem viděl silnou sterilitu.  63% ()

TwoFace

Christopher Nolan je jediný režisér, u kterého zde mám všechny jeho filmy hodnocené za pět hvězd. A ani u jednoho díla jsem s hodnocením nemusel váhat. Nolan je zkrátka sázka na jistotu a záruka kvalitního a inteligentního filmového zážitku. A jinak tomu není ani v případě Tenet. Film se může zdát napoprvé strašně složitý a matoucí, jenže nakonec to (stejně jako v ostatních Nolanových filmech) do sebe všechno krásně a logicky zapadne. Nolan spojuje svůj typický, trochu odtažitý, ale filmařsky dokonalý styl s bondovkami a vnáší do nich manipulaci s časem. To vše spojuje v precizně vybroušený filmový zážitek se skvělou akcí a hudbou, kde čas plyne ve dvou směrech, které se protínají, doplňují a vedou jeden k druhému. Největší mindfuck je vlastně to, jak to všechno dokázal Nolan vymyslet a pak natočit tak, aby to dávalo smysl. Vůbec mě nenapadá s čím přijde příště, ale jsem si jistý, že to bude opět sakra dobrá geniálnost. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana