.MJ.

Nolan se stal definitivně obětí vlastního ega. Na vlně z konce Interstellaru vytvořil obdobu filmové teorie relativity, kterou sice dokáže krásně vysvětlit, ale pochopí jí málokdo. Tenet jsem si vůbec neužil. Zklamání roku. 40% ()

Honzeek95

Další z obtížně pochopitelných (ne-li nepochopitelných?) Nolanových filmů, kde si děj žije vlastním životem. Vám zbývá buď se přetvařovat a chvástat se, jak geniální a dokonalý film to je, anebo prostě přiznat, že v té rychlé změti na sebe (ne)navazujících scén se prostě nemáte šanci orientovat. Už jsem to psal u jiných Nolanových filmů a píšu to znovu: právě v tom se mi zdá, že spočívá Nolanovo "kouzlo" (stejně jako u Počátku třeba). Prostě spoléhá na to, že si všichni sedneme na zadek z jeho geniality, kterou vydedukujeme z toho, že film je "šíleně složitý a má zapeklitý děj, který nelze pochopit, takže to určitě bude genialitou Nolana". A Nolan co? Ten se možná směje, jaké z nás udělal hlupáky, když jsme mu naletěli na superspletitý děj, který má ale x děr, nedostatků a nelogičností. Už samo cestování v čase vždy bývá ve filmech problematické, a tady je to ještě umocněno. Na hrátky s časem je zkrátka Nolan kadet. Každopádně k filmu: vynikající záběry točené pozpátku a zároveň popředu, něco takového jsem ještě v životě ve filmu neviděl. Dále výborný Branagh a překvapivě ne tak špatný Pattinson. Na čem film ale padá je výkon hlavního protagonisty Washingtona, který zatáhl film o dva levely níž. Absolutně necharismatický a nevýrazný herec, dosazený snad jen proto, aby Nolan splnil kvóty od Akademické obce? Tato role si vyžadovala hereckou extratřídu, která umí hrát očima. Washington je pouze prázdná duše a jeho výkon se jistě zapíše mezi nejhorší výkony v hlavní roli v rámci filmů, jejichž potenciál mířil opravdu vysoko. Když už chtěl Nolan mermomocí splnit kvóty, aby z filmu vyrejžoval co nejvíc, měl do hlavní role obsadit Willa Smitha, který opravdu to charisma má výborné. ()

Milodar

Brikule s časem bych viděl jako nejsilnější stránku tohoto filmu. Že to nikdo nechápe, včetně tvůrců, to ani nevadí. Je to osvěžující po miliardě polopatických filmů, kde se vše třikrát nahlas vysvětlí, aby i nejtupější ovečka v "kině" (invertované LCD v obýváku) pochopila naprosto vše. Co bych naopak zkritizoval, je podivné pobíhání army stádečka kdesi v poušti. To bylo prostě celé tak nějak - zbytečné. A co TENET (psáno invertovaně), jakou tam tohle slůvko hrálo roli? Třeba se druhý díl podaří lépe. ()

vodafone

Trochu pro mě zklamáním... myslím si, že myšlenka byla dobrá, ale prostě nedotažená. Stal se z toho obyčejný film o cestování čase. Mohlo to být více komplexnější a provázanější. Spíše očekávání byla velká a jednalo se "jen" o dobrý film. ()

Adam_Musil

Christopher Nolan je čím dál "drzejší" a v podstatě i neohleduplnější ke svým divákům. Na rozdíl od Inception nebo Interstellar, kde jednotlivé postavy poskytují v dialozích divákovi i jakýsi výkladový komentář, zde je něco takového spíše výjimkou (což ale rozhodně nelze vytýkat, ba naopak vyzdvihnout jako specifickou výrazovou formu). Námět není vůbec špatný, nicméně přesto se domnívám, že tentokrát se autor pustil do něčeho, co není úplně domyšlené se všemi důsledky, tedy pokud by měl vzniknout 2 TENET 2, poukazoval by na jistou nedotaženost svého předchůdce. Film je určitě třeba vidět několikrát, možná že i inverzně, protože napoprvé nemá divák v podstatě žádnou šanci pochytit všechno tak, aby dokázal snímek racionálně uchopit jako smysluplný celek. ()

radik92

"Christopher Nolan mně hodil do mlýnku na maso a dvě a půl hodiny s ním točil, točil a točil." Tak nějak jsem se cítil, když jsem vylezl z pražského IMAXU a film ve mně začal rezonovat. Kdybych chtěl někomu vyspoilerovat o čem Tenet je, tak se mi to nepovede - tak unikátní zážitek to je. První věc, kterou jsem po příchodu z kina udělal bylo, že jsem si vzal tužku a papír a rychle si červenou a modrou barvičkou nakreslil všechny ty události a časové osy. To vlastně udělal i Nolan ve filmu těsně před tím než vypuklo celé to monstrózní finále, tak hezky divákovi nejen vysvětlil ale dokonce i nakreslil, co v příštích minutách uvidí a jak to celé do sebe zapadá (myslím, že tak nějak vypadal první meeting Nolana a jeho štábu, když svůj nový projekt představoval). I tak jsem byl ale mimo a jak tak koukám, tak i většina místních zabedněnců. Tenet je geniální film ale mně opravdu fascinuje jeho koncept. To, že Nolanovy filmy je třeba vidět víckrát, na to už jsme tak nějak zvyklí ale v tomhle případě je to ještě umocněné, protože Nolan z nás, diváků praktický udělal Toho pravého Protagonistu. Během prvního sledování Tenetu vlastně provádíme, stejně jako JDW, časový obchvat a s dalšími opakováními jakoby prošli turniketem a jako invertováný protagonista teď příběh prožíváme trochu jinak. To je opravdu geniální nápad jak skloubit dokonalý fikční svět s diváckým prožitkem. Don't try understand, feel it. ;) ()

jasiska

Prvá polovica bola úplne zlá. V druhej polovici sa veľa vysvetlilo, ale filmu hĺbku neprinieslo. Celé mi to pripadalo akože super, zhruba dáva zmysel, ale detaily už boli buď mätúce alebo nedotiahnuté. Nápad originálny, ale prevedenie nič moc. Navyše nulová emocionálna investícia diváka. ()

Prochy38

Tak Ch. Nolan opět nezklamal. Vše co bych napsal, tu už padlo... Za mě? Dechberoucí zážitek s tím, že na tohle můj mozek rozhodně připravený nebyl. Perfektní. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "He's taking the world with him. If he can't have her, no one can."     O čom to sakra celé bolo? Nejaký som z toho celý invertovaný. "Don't try to understand it. Feel it." Jedná sa o akúsi modernú bondovku s poriadne zamotaným príbehom, ktorý mi tak prehrial mozgové závity, až sa mi z nich začínalo dymiť. "Technology that can invert an object's entropy." Originálny príbeh so zaujímavo podaným časovým paradoxom, pri ktorom dostanú mozgové bunky poriadne zabrať, je výrazným plusom filmu. "What the hell happened here?" "Hasn't happened yet." Veľmi sa mi páčilo aj herecké obsadenie: výborná nová tvár John David Washington (silne ma zaujal už v predchádzajúcom filme BlacKkKlansman (2018)), sympatický Robert Pattinson, skvelo hrozivý Kenneth Branagh i zaujímavá Elizabeth Debicki. Žiaľ, okrem výraznej odlišnosti od mainstreamovej produkcie a okrem výborného hereckého obsadenia už veľa pozitív na filme nenachádzam (myslím, že som nevidel film od Nolana, ktorý by ma bavil menej ako tento). Film je na môj vkus až príliš akčný (akčné scény ma navyše vôbec nebavili, s výnimkou skvelej práce so strúhadlom v kuchyni), príliš urevaný, s hudbou výrazne slabšou ako je u Nolana zvykom, takmer sústavne lezúcou na nervy (skladateľom je Ludwig Chcel-by-som-byť-zimmer Göransson), s dialógmi vo forme fráz prednášaných strojeným spôsobom. Najväčšou vadou filmu je ale pre mňa to, že ma takmer po celý čas nechával úplne chladným. Na záver jeden trochu od veci citát, ktorý sa mi sem ale celkom hodí: "To muselo dát práce. A přitom taková blbost."  Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Paldiny

Nolan zachraňuje svet a oháňa sa pritom turniketmi, paradoxami, algoritmami, hypocentrami, inverciami, horkruksami, počkať, to už je iný film. Možno to dávalo aj zmysel, možno svet napokon zachránil, otázkou zostáva či chceme filmy, ktorým nie je rozumieť. Ak sú sexi prečo nie, lenže toto nebol Mulholland Drive, toto bol Inland Empire s prvoplánovou náboženskou agitkou, z prsta vycucaným ekologickým posolstvom a rušivými materinskými drístami, kde je syn hlavnej protagonistky, ktorého sme videli dohromady 6 sekúnd, pomaly dôležitejší než ľudstvo. Ak sa výnimočný režisér zahľadí do svojej výnimočnosti, dopadne to takto. ()

filipvrbik

Čekal jsem mnohé, měl jsem opravdu vysoká očekávání, koneckonců Nolan je mistr největší - ale toto, toto jsem opravdu nečekal... Christopher Nolan si opět zahrál na Boha a natočil něco naprosto neuvěřitelného (možná jsem nepochopil všechno, možná vůbec nic a bude mi to muset vysvětlit brácha - taky jsem seděl ve třetí řadě, takže defakto IMAX, možná to bylo tím, že tak dlouho nic v kině nebylo), každopádně film s tak neuvěřitelně propracovaných scénářem, tak neuvěřitelně natočený a režírovaný tu ještě nebyl... Nedovedu si vysvětlit, jak ty efekty, které podle všeho nebyly točeny na zeleném plátně jsou prostě mimo (uvidíme, zda se třeba Matrix 4 a Avatar 2/3/4 aspoň přiblíží)... Film sice nestojí na nějakých úchvatných hereckých výkonech, jako třeba Joker, Tenkrát v Hollywodu a podobně, ale zvuk, kamera, efekty a hlavně ten scénář je zase o level výš než u Interstellaru - lehce říznutého Počátkem ( i když Interstellar mám a asi i budu mít raději, to je prostě srdcovka).. No Nolan je po průměrném (z mého pohledu) Dunkirku zpět v plné palbě a ta závěrečná bitva, to byl prostě masakr... Snad jen Robert Pattinson mohl být víc využit, protože začátek se trochu táhl, ale minutáž 150minut uteče raz-dva a není tu jediná hluchá vteřina. A ty časové paradoxy tu získávají smysl- to tu taky ještě nebylo, vždy jsme museli přimhouřit oči, tady ne... Co dodat- Film roku 2020... Viděno v kině ve 2D (eng.)...100% ()

Jaro_slav

Tenhle film se bude nevyhnutelně srovnávat s Inception. Jenže zatímco s vrstvami Inception a jejich odlišným dopředným tempem si lidskej mozek nějak poradí, yso ývosač amakesú amýnzůr mat mes tavokaksop necun ej edz, z nichž část couvá, edevoden com kezom šán ot ,taváhlan medub is oc a. Považuju to za chytrej producentskej tah, protože ti z nás, co si naivně myslí, že maj šanci se v tom vyznat, na to do kina pudou opakově a film vydělá víc. Popřejme si tedy good luck a godspeed. .remmiZ snaH okaj olěnzen i olěnz ot ežotorp ,ubduh lalěd odk ,lilgůgyv is mesj umlif ěnitrvtč ev isa žU Fanoušky letectví nejspíš pobaví použití skutečnýho slovenskýho vrtulníku, ětěvs op ěnzůr átíl is jeretk, a bejvalýho Cathayskýho dvoukila jumba, pro který si filmaři vymysleli jednak aerolinku, jednak registraci a navrch k tomu ho osadili glasscockpitem. Dalším takovým technickým bonusem je mihnuvší se novej trajekt Megastar rejdařství Tallink. Jestli lze něco vytknout, ejutamapzv ot es ež ,áfuod kěvolč a ejultěvsyv com ,ěvolaj ěnsěd íbosůp aniteřt acc ínvrp ež dans kat a nolanovsky rozjede. Rozjelo. 80 % po prvním zhlédnutí, jakkoliv se to sleduje podobně snadno, jako se čte tenhle text. ()

Klajnik

Snad jediným nedostatkem je, že zprostředkování informací o fikčním světě a dění na obrazovce není tak vstřícně divákovi zprostředkováno, aby se na první dobrou udržel v obraze. Je to škoda, protože takovej materiál by si zasloužil být chápán. Já totiž věřím, že to smysl dává (přecijen je to založeno na skutečné teorii), ale nedokážu se v tom příběhu zorientovat. Tahleta Nolanova scifi špionáž s prvky bondovské série mi přišla postavená převážně na skladbě scén a celých spektakulárních pasáží, které jsou chronologicky brilantně rozvržené, technicky precizně nasnímané a mnohovrstevnaté. To znamená, že mezi scénami, kde člověk nestačí očima vstřebávat dění, jsou jen krátké dialogy, během kterých si postavy vymění informace, či konstatují, co dalšího je třeba udělat - pak hned pokračuje další opulentní scéna. Je vlastně pozoruhodné, že si ten film lze užívat, anižby se ho divák snažil chápat. V minulosti jsem si proto říkal, že pokud mi tvůrci ve svém díle nejsou schopni zprostředkovat své myšlenky, tak to dílo není tak dobré, jak by být mohlo. Tenet mi to však bohatě vykompenzoval aspekty, kterým ho činí jedinečným. Washington, Pattinson ani Debicki se tedy nemají moc šanci herecky předvést. Postavám nebylo dopřáno mnoho prostoru: Ten tu dostávají atrakce, jejichž kvalitativní úroveň činí film hodným údivu. Ta podívaná byla natolik strhující, že nedostatky neměly šanci zkazit mi zážitek. Přesto je pravdou, že to mohlo "říznout hlouběji". Věřím totiž, že ten děj je chytrej a smysl dává. Vztah mezi postavami J. D. Washingtona a R. Pattinsona mě během konce docela nadchnul a zalitoval jsem, že jejich katarze neměla větší build up a že to v průběhu nešlo tak do hloubky. Vím, že jsem pozorný divák a rád u díla přemýšlím, tudíž varianta, že bych byl nechápavej debil mi nepřijde příliš pravděpodobná. Dnes na to jdu podruhé. Taky si přečtu něco o inverzní entropii, ať se rychleji chytám. To by mohlo stačit. EDIT: Po druhém shlédnutí jsem toho pobral mnohem víc, ale určité linky si v hlavě stále nedokážu v misli poskládat. Přesto je to něco nevídaného a z úcty k takové filmařině dávám 5/5, ačkoliv uznávám, že to mohlo fungovat lépe už na první shlédnutí. ()

bobstock

Jsem z toho celý invertnutý..budu se na to muset podívat zpětně znovu a pozpátku, nebo sem to už pochopil a nyní se jen vracím z budoucnosti do minulosti, abych byl znovu napnutý v očekávání mindfucku? ...Časohrátková Nolanovka nic pro lidi, co je při přemýšlení bolí hlava. Pro ostatní, nenechte se oblbnout první hodinkou, kdy se divák topí ve vlastní mozkové šťávě. Všechno začne dávat smysl a vy chytnete dech jakož chytá Christopher s týmem další ocenění za vynikající filmařinu ve všech směrech a nyní i časech. 80% ()

perko

Jsem zvědav, kolikrát to ještě budu muset zkouknout, abych pochopil všechno, co se tam dělo. Každopádně je to obrovský filmový zážitek. Něco takového jsem nikdy v životě neviděl. EDIT 9.9.2020: Podruhé jsem to užíval ještě víc. Všechny dílky do sebe krásně zapadly a já tím pádem měl prostor sledovat různé detaily a náznaky. Za mě plná palba. ()

jarmik

Pro mě další veledílo, které jsem si nejen v poslední třetině užíval. Jak se říká ve filmu: "Don't try to understand it." ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana