Ollie235

,,Don't try to understand it. Feel it." Ve chvíli, kdy tyto dvě věty zazněly, uvědomil jsem si, že jsou rovněž návodem, jak si první projekci nejlépe vychutnat. Při té kadenci dialogů, akce a nepochopitelných fyzikálních paradoxů se prakticky nedá porozumět všemu, co se na plátně děje (a v jakém čase), ale když se necháte unášet napínavým dějem, i tak Tenet nabídne velmi dobrý zážitek. Potěšilo obsazení hlavních rolí - jak Washington tak Pattinson mě velmi bavili. Po technické stránce výborné, jak to u Nolana bývá zvykem. Pro lepší pochopení bych se na to potřeboval podívat znovu, ale celý ten absurdní scénář mě nenadchl natolik, abych se do toho hrnul hned. ()

mosnak

Můj vlastní problém s tímto filmem je, že byl tak prekombinovany, že mě přestal bavit. Nezaujala mě žádná postava a příběh mi byl úplně ukradený. Na druhou stranu... dát tomu odpad by bylo nespravedlivé - 45% ()

kumite

Fanclub Nolana to může obkecávat jak chce, ale je to bohužel jen slušně natočená nelogická slátanina ! K čemu je dobré sledovat děj, který chvílemi nemá vůbec smysl a nikdy nevíte, kdy jej Nolan hodí díky podivným přesmyčkám v logice do kýblu. Za mě zklamání. ()

winetach

Nolan asi po večeroch pozeráva Doctora Who... a jeho najobľúbenejšia postava je River Song😀inak si to neviem vysvetliť. ()

Brejlil

Nolan. Chladný, precizní, s neuvěřitelně podaným dějem, který je nutné vidět vícekrát ani ne tak kvůli tomu, proč se to děje, ale jak se to děje. Leccos sice během filmu dojde vysvětlení, ale většina ne. Několik záběrů je naprostý mindfuck po čistě technické stránce. Co Nolanovi pořád moc nejde, jsou lidsky uvěřitelné emoce. I když se trochu zlepšil. Absolutní pecka a každý další film bude nutně zklamání. ()

Dunadan

Aj keď som to na prvú možno nepobral úplne všetko, myslím si, že som sa v príbehu a akcii dokázal v pohode orientovať natoľko, aby som si to ako celok parádne užil. V IMAXe to navyše výborne vyzerá aj krásne hučí, vďaka čomu je ten celkový dojem umocnený ešte o čosi viac. Zatiaľ teda 9/10 a už sa teším na druhú projekciu! EDIT: Ďalšia návšteva kina je za mnou a môžem úprimne povedať, že mi kúsky viacerých nepovšimnutých detailov či nezodpovedaných otázok konečne zapadli do jednej ucelenej a skutočne úžasnej mozajky. Aj kvôli tomu zvyšujem na 10/10, no a teraz mi ostáva už iba dúfať, aby boli fyzické nosiče narvané poriadnou porciou šťavnatých bonusov. ()

Muel

| Warner Bros. | Vitajte pri novej epizóde s názvom "nepochop to, zaži to". Nolan tu opäť predvádza veľké veci a aj napriek tomu, že postavy v podstate nemajú backstory a že je to strašne chladné, zas som podľahol. Akcia je tu najlepšia od Nolana. Je to svižné, nestíhal som poberať všetko, ale je to opäť geniálne a výborne natočené. Nápady len tak sršia, viz. dvakrát vybuchujúca budova. Poprosím Oscara za strih. | Hodnotenie: 9/10 | ()

Jugamaru

Tenet je ambiciózní dílo kde ani samotný Nolan se nesnaží, nic vysvětlovat, na emoce se nehraje a nechává jen všechno pro "cítit" a to se mu narámně daří. Normální akční scény mě po tomhle filmu už asi budou jen nudit, protože nic lepšího už asi jen tak neuvidím jelikož inverted akční scény i neakční jsou oku lahodící, neboť se toho nedá nabažit. Nesmím zapomenout na soundtrack, který mě nenechal vydechnout a přikoval mě k sedačce a úžasem jsem hleděl na výbornou kameru, perfektní casting a hrátky s časem které nemají obdoby. Tohle všechno má svojí daň a Nolan za těch 150 minut nic pořádně nevysvětlí, postavy nemají dostatek prostoru a nemusíte, to zcela pochopit čímž chápu ostatní, kterým to úplně nemusí sednout. 'Don't try to understand it. Feel it.' ()

poet

Čakať od Nolana jednoduchú priamočiaru dejovú líniu by bolo asi drzé :). Oceňujem nápad aj spracovanie ale toto žiaľ šlo akosi mimo mňa. Je chválihodné že Nolanovi nedochádzajú nápady ale to čo som obdivoval pri Inception mi tu prišlo už akosi moc prekombinovaná. Očakam podobné rozpoluplné dojmy aj u iných divákov. Ten odstup od postav je značný a v podstate ma žiadna s výmimkou Michaela Caine neoslovila. A to som si myslel že po seriály Dark ma už tieto "hrátky" s časom nezaskočia. :) ()

Jaroslaf odpad!

Byly tam obrázky a hejbalo se to. Bohužel obrázky ani ne moc hezkých nebo esteticky přijatelných lidí. Byla tam hudba a videoklipovitá režie, na které staví nolan své filmy od dob Batmana. Filmy Nolana jsou 80% hudby, 20% obrazu a děje nedávající přílišný smysl. A to mě má jako zaujmout nebo nějak bavit? ()

hemul

Ivan Mládek raz kdesi povedal, že nemá rád, ak sa hudba, ktorá sa dá zahrať jednoducho, hrá zložito. Napríklad, ak to, čo sa dá zahrať na banjo, hrá v komplikovaných aranžmánoch big band. To bol vždy môj hlavný problém s Nolanovými filmami. Vždy som mal pri nich dojem, že prostú myšlienku vyjadruje nesmierne komplikovaným spôsobom, a celkom zbytočne. Pri tomto filme som mal po prvý raz pocit, že podávaná myšlienka sa akosi stretá so spôsobom, ako je podaná. Že to do seba zapadá. Asi je tento žáner, nazvime ho bondovka, optimálny pre Nolanov filmový, povedzme trocha komplikovaný a niekedy nezrozumiteľný, jazyk. A v porovnaní s jeho staršími filmami, je tu omnoho viac vtipu. V každom prípade som sa zabavil, a o to pri filmoch by asi malo ísť v prvom rade. Zaujímavá recenzia tuto - https://www.youtube.com/watch?v=OWs_L_BBbxk ()

Eterninox

Zapomeňte na přehledně systematické mentální gymnastiky z Inception nebo Interstellaru, s Tenetem se Nolan ze všeho nejvíc vrací k Mementu. Opět totiž vypravěč neustále nutí diváka tápat co se vlastně děje, a každá odpověď (včetně úplného závěru filmu) vyvolává tři další otázky. Opět také sledujeme Protagonistu s nejasnou minulostí, který neví co se vlastně děje, ale zároveň je tak nějak podivně nad věcí. *** Tenet ale místo nespolehlivého vypravěče operuje s relativitou časového kontinua, a ještě syžet připepřuje kulometnou expozicí a přehuštěnou akcí. Když pak nevyhnutelně dojde na hlášky, že nemá cenu řešit paradoxy, protože co se stane, to se stane, film jen potvrzuje, co se od diváka čeká - nesnažit se to celé rozklíčovat, a jen se nechat opájet perfektní řemeslnou stránkou a grandiozními sci-fi koncepty. Trochu jako Michael Bay, ale invertovaný, protože si u toho alespoň přijdete chytře. 80% ()

majec4

Film som videl na amfiku v BB, v 70mm verzii na brutalne velkom "platne". Z tejto strany velky zazitok, no z filmu som neni az tak ohureny ako tu citam niektore komentare. Bolo to fakt super audiovizualny zazitok, no mam pocit ze sa Nolan miestami straca. Niektore dialogy boli vedene akoby do prec. Komentar pisem po 11 dnoch od zhliadnutia, takze necitim tu emociu ako ked som kracal k autu, no viem, ze si to urcite pozriem este minimalne raz. Potom sa nazorovo vylejem. ()

kamil.i

Uf, to bola jazda od začiatku až do konca! Zbláznil sa konečne Nolan so svojimi komplikovanými akčnými konštruktmi? Nie, iba sa snaží posúvať možnosti kinematografie o level vyššie. Natočil si svoju vlastnú Bondovku s časovými paradoxmi? Áno! Som rád, že v tejto dobe filmov pre online platformy natočí niekto film pre kino. Pattinsonovi kritici môžu byť umlčaní- tu dokazuje, že bude skvelý Bruce Wayne. A zároveň už môžeme hovoriť o novej skladateľskej superhviezde. Göransson možno dostal Oscara pomerne skoro vo svojej kariére, no potvrdzuje, že zaslúžene. Čo sa týka inovácií a technickej stránky, bolo to celé brilantné, emočne ale dosť vzdialené. Príbeh akoby bol schovaný, či podriadený ústrednej myšlienke s reverznou entropiou, no i tento nápad obsahuje viacero medzier. Divák má stíhať neuveriteľné tempo odhaľovania logiky Tenetu a žasnúť - je stavaný do role pasívneho pozorovateľa: "Nesnažte sa to pochopiť, musíte to cítiť." ()

maty39

Tenet má originální zápletku. Vše co potřebujete vědět je vysvětleno v první čtvrtině filmu, pak už je to je jenom o divákově pozornosti. Tenet není pro nadprůměrně inteligentního diváka, ale pro nadprůměrně všímavého diváka. To samo o sobě je klad i zápor. Kladem je, že Nolan na diváka nemachruje a dává mu šanci užít si příběh. Záporem je, že pokud se občas divákova pozornost v kritické okamžiky zaměří na něco jiného, pak divákovi chybí návaznost. V ději se však neztratí. Je hezké sledovat jak úplně každý detail potřebný k sestavení celkové mozaiky je divákovi naservírován na zlatém podnose (akorát musíte dávat pozor), takže vlastně ani není šance se ztratit a vše dává smysl. Musím se přiznat že v prostřední části mírně vázlo tempo a moc jsem se nebavil, ale když se časové hrátky rozběhnou na plno, tak je to o mnoho zábavnější. Jinak řemeslo je parádní, ale poněkud odtažité a žádné přelomové dílo to také není. ()

VictorMartel

Závěrečné zdůvodnění, podle něhož se budoucí generace chce svých předchůdců zbavit (a dopouštět se tak paradoxu ve snaze bojovat za svou existenci nabouráváním podmínek vlastního vzniku) kvůli ekologické decimaci planety („because the oceans rose and the rivers ran dry“), vyznívá krypticky (časové hrátky znečištění opravdu nevyřeší) a tím korunuje atmosféru nejistoty ohledně smyslu všeho, o jehož výklad se pere na zkušenost odkázané svědomí zahořklého umírajícího tyrana se slepým „fanatikem“ smyslu. „I made a bargain with the devil. Money for time. We sold our future.“ Radiací vyvolaná rakovina slinivky je individuální reprezentací téže choroby z lidské aktivity na planetě. To poslední, co může takto zahořklého muže uspokojit, je zvrácená radost z výhry, že se světem měl pravdu. Vysvětlení, proč koherentní dějová souvislost světa (v organické i anorganické rovině) snese partikulární protiběh, kdy se kauzalita budoucnosti nutně promítá do jí předcházející kauzality po opačné časové trajektorii, tím, že prostředí je nativně kausální a pozitronová technologie mu pouze klade odpor v okrsku tak nadaného předmětu, jejichž akumulací nakonec začne sama dominovat, bude sice spíše uměleckou licencí než vědeckým tvrzením, ale bohatě stačí. / Zvolený styl, ale už vlastně samotný námět dovolují, aby se sci-fi prvek schoval a nestrhával na sebe většinu pozornosti, jak to bývá u jiných sci-fi, které trpí předváděním technologií a sotva mají dost času pro charaktery, děj a sdělení. / Divák si nesmí „opačně reagující“/„zpětně přehrávaný“ elektron plést s obvykle ztvárňovaným způsobem cestování v čase. Pak už vnáší do svého očekávání úplně cizorodý prvek, který nutně brání správnému chápání děje. Zároveň podle mě ti diváci, kteří zdůrazňovali nutnost opakovaného zhlédnutí, chybovali, když se na tuto vlastnost zaměřili příliš a ztratili tím přehled nad celkovým propletencem zájmů. Na chvíli jsem sám propadl lákadlu prohloubit úvahu nad takovou hypotézou a ihned mě to uvrhlo mimo děj otázkami po tom, jak by mohl organismus koordinovat celý svůj aparát ve směru zcela obrácených procesů apod. Fungování děje se mělo s příběhem teprve rozkrýt během promluv, což se také stalo, takže stačilo důvěřovat v postupný výklad a neproblematizovat jeho mezery. / Můj dojem, že by Neil mohl být Katin tajemný (téměř nezabíraný) syn z budoucnosti, byl už čerstvě po premiéře regulérně probírán na internetu. Dokonce se vyskytl návrh, že Inception, Interstellar a Tenet sdílejí universum. Takové spekulaci se podle mě ale hodně vzpírá sotva sjednotitelné pojetí postav hraných Cainem. Aspoň pokud by se mezi atrakce Nolanova zábavního parku vulgarizované fyziky neměla jednou zařadit hypotéza o paralelních světech, umožňujících bezpočet verzí kauzality na křižovatkách svobody. Dějová struktura v Tenetu pracuje s dualitou nativního a pozitronového chodu děje, jedna identita se nemnoží počtem pomyslných rozcestníků, jimiž se realizuje vždy jinak tatáž bytost svobody schopná, takže buď vidíme subjekt v minulosti, nebo jeho protějšek v budoucnosti a chod, v němž se bude vizuálně prezentovat jeho pohyb, je určen tím, v jakém poměru jsme k osobě z hlediska právě aktuálního vyprávění. Aktuální minulost vnímá svou budoucnost invertovanou, ale tato budoucnost se ve svém vracení do minulosti vnímá nativně, není sukcesivně obrácená k minulosti na úrovni fyzikálního principu, protože z minulosti pochází, má s ní společnou linii protenzivního toku času: jsou k sobě obráceny pouze konfrontačně. Každopádně to ale připouští toliko dvě základní verze pohybujících se předmětů, které tím jinak nepřicházejí o svou jedinečnost v universu neboli nejsou variovány. Děje se jeden příběh pro každou postavu, nic se nemění, postava neexistuje jinak, ve variantách, jen naplňuje, co už se beztak stalo v minulosti její budoucnosti. Budoucnost jen potvrzuje, že se to v minulosti stalo, a minulost potvrzuje budoucnost; budoucnost je tu umožněna ve svém tvaru právě v důsledku toho, že minulost jednala podle jejího už zároveň minulostí determinovaného plánu. Minulost vždy dopadne tak, jak budoucnost „žádá“, což je dáno tím, že aby budoucnost byla možná tak, jak je, musela ji minulost přivodit, takže minulost se dané budoucnosti nevyhne a i všemi možnými pokusy o vzepření se „budoucnosti“ by se jen zoufale pokoušela o nemožné a vlastně dělala přesně to, co budoucnost už předpokládá, že se stalo. Je už dáno, že předkové zabrání svým potomkům v jejich anihilaci. Pouze nevědí, jak jim v tom zabrání, ale cosi je pudí a oni nevědí, co je to pudí, beztak budou jednat právě tak, jak žádá budoucnost a vypravěčův plán pro tuto budoucnost. Budoucnost veškerou minulost jen odhaluje v jejích důsledcích a jakou kombinací voleb k nim došlo, nejsme schopni vypočíst a na základě takového výpočtu manévrovat proti budoucnosti, protože budoucnost je prostě jen ukázkou toho, jak to s minulostí „v každém případě“ dopadne, přičemž „každý případ“ tu znamená jen fikci, že máme na výběr i proti budoucnosti, což je nesmysl, protože nelze mít na výběr proti něčemu, co jsme si už vybrali (aniž o tom třeba víme). Enigmatická expozice fragmentů z budoucnosti, stejně jako úloha porůznu představované ať magické, ať vědecky fundované prozřetelnosti, vždy jen promlouvá do minulosti přesně tak, jak je už jí samotné minulostí předurčeno, aby byla touto minulostí naplněna. V takových případech, kdy budoucnost komunikuje nazpátek, je tato komunikace jen jednou z podmínek, nikoli možností podmínky vychýlit. Dobré umění nemůže jít proti mysli a nutit jí kontradikce, vždy se přizpůsobí formálním požadavkům logiky na vyvozovací pravidla mezi informacemi. Také Matrix netvrdí, že je možné jít po jiné cestě, než k níž je Vyvolený předurčen (cesta si ho už podle autorem zvoleného plánu příběhu „najde“), ale že je rozdíl mezi znalostí té cesty a jejím naplňováním: vědma v Matrixu věděla z budoucnosti, že musí v sebe nevěřícího Nea uvést do takové trajektorie událostí, kdy v sebe začne věřit. Zatím v něho absolutně věří jen Morpheus a když se Neo utvrdí ve své nedůvěře v Morpheův úsudek ohledně jeho vyvolenosti a proběhne mu hlavou vše, co je nutné, aby ocenil Morpheův dar pravdy o světě, rozhodne se bez ohledu na řeči nějaké vědmy jednat podle svého srdce, přesně v souladu s prozřetelností vědmy. Proroctví je vnuknutí. Proto ani Tenet nemůže jít proti logice (konkrétně zákonu sporu) a tvrdit, že se nestalo, co se stalo. Pokud tu ale nějaká dílčí linie bourá výhradnost pozitronové technologie a naznačuje buď jistou už nevysvětlenou volnost, nebo otevřenost k propojení s ostatními futuristickými nolanovkami, je to v rámci způsobu, jak je efekt dějové inverze prezentován všemi ostatními konfrontacemi mezi minulým a budoucím nynějškem, rušivá hádanka Anny, která je Kat podezřele podobná, ale funguje v příběhu samostatně (Max: „Anna says we’re going to Pompeii and see lava.“.; Kat: „Max is on shore with Anna. We need time, just you and me.“; Sator: „And Max will be here soon... they thought it was you, not Anna, on shore with Max.“). Celkově však není důvod si myslet, že universum Tenetu počítá s jinou kontraintuitivní atrakcí teoretické fyziky, než je pozitron. Pokud by jednou mělo dojít k propojení poslední trojice Nolanových sci-fi, nedovedu si představit, že by to nevyznělo nuceně a hlavně nepořádně. Taková smršť fyzikálních sil, které by najednou vyprávění mělo kontrolovat, by znamenala chaotickou naraci s bezpočtem vad. V Interstellar posádka využívá v našem světě pouze teoreticky vysvětlené veličiny k násobení výkonu klasického pohonu a veze se po energiích kolikrát hypotetických nebo přinejmenším extrémně vzdálených, aby zachránila zbytek světa před vyhynutím na čím dál nehostinnější výchozí planetě. Kdyby to, co Nolan předvedl v Interstellar, mělo být propojeno s tím, jak se režim plynutí času přepínal kognitivně sesuvem vědomí do hlubších pater kdoví čeho v Inception, a s pozitronovým Tenetem, byl by to zmatek a taková nadsázka už by vyzněla směšněji než to nejšílenější z komiksů. Určitě by svoje fantazírování ještě více popustil z uzdy a začal psát o kvarcích, temné energii, strunách, kvantovém vědomí a styčných plochách souvislosti mezi těmito čistě sémantickými předpoklady, kterým prokazatelně nerozumí ani nejvěhlasnější konstruktéři čtveráckých pojmů. Hlavně Interstellaru byla vlastní jistá obligatorní přednáškovost, kterou si musí pomáhat i Tenet, aby divákovi neznámé obeznámenosti s fyzikou nějak banálně podal mechaniku, jíž se bude řídit vyprávění, a kdyby došlo k propojení příběhů Nolanových sci-fi, tato nutnost průběžně vysvětlovat zvraty by se natolik rozrostla, že by tím úplně vymizel příběh s jeho pointami. Podle Martina „Matty“ Šrajera se právě toto částečně přihodilo už Interstellar (jemuž příběh ani pointy neupírám), takže moje rezervovanost k inflaci vší té encyklopedické parády zjevně není ojedinělá. / Co na otázku po vztahu mezi kauzálním pravidlem nějak uspořádaného světa a zcela hypotetickým nárokem „svobody“ znamená odpovídat „realitou“? „Realita“, o níž jsem kdysi četl Heideggerův podrobný etymologizující výklad (v přednášce Das Ding; česky Básnicky bydlí člověk, Praha, Oikoymené 2006, s. 23 nn.), založený na fenomenologicko-hermeneutickém přístupu k pojmově výpovědní hodnotě jazyka, ve většinovém chápání, na které cílí Nolan, přece vůbec nic jasného a konkrétního neevokuje. Je to čistě bláhově autoritativní reakce, která se otázky jednoduše zbavuje. Taková dětinská „odpověď“ je vlastně podpisem přímo konfesní, fanatické nezodpovědnosti. Jen se zeptejme libovolného vyznavače takové „odpovědi“, v čem je tady „realita“ odpovědí a co je realitou v jejím vlastním významu, – co je tou realitou, která zakládá důvody nazývat něco realitou? Pojmově citlivější adresát okamžitě vycítí úhybný manévr enigmaticky předstírající „odpovědi“, a proto si myslím, že někteří Tenetem zklamaní „nolanovci“ mohli i s přispěním této nicneříkající náboženské manýry dospět k závěru prázdného vyznění filmu, od něhož očekávali příliš. () (méně) (více)

Flopik

Nolan ako inak opäť nesklamal a predviedol nám časové paradoxy tak, ako to dokáže len on. Odporúčam dávať pri filme pozor, lebo ak niečo nepostrehnete budete stratený a nepochopíte mechaniku filmu.Ja som dával pozor a budem potrebovať ešte jedno pozretie aby som si to ujasnil. Postavy hrajú skvelo a síce zápletka je v podstate jednoduchá, no to cestovanie časom to neskutočne okorení. Tenet rozhodne nie je film pre každého, nie je k divákovi vrúcny skôr naopak odťažitý. Soundtrack výborný ,hlavne na konci ako sa prelínal normálne a pozadu. U mňa za 5* a teším sa na ďalšiu Nolanovku, úplne spokojný však s Tenetom predsa len nie som. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana