mclenin

Špionážny krimithriller, ktorý nemá obdobu. Bez debát. Nolan opäť prináša inováciu niekoľkokrát využitých motívov, aby diváka ohromil velikášstvom, vizionárskym poňatím príbehu a istou originalitou a neprvoplánovosťou, za čo si ho ako tvorcu nesmierne cením. No z prvotných dojmov nemôžem hodnotiť plnou, hoci by som chcel - bez zbytočných spoilerov som mal dojem, že aj napriek stopáži je film skratkovitý vo vyjadrení, mierne predvídateľný (!) so snahou tak miasť, až sa zamotal sám do seba. Je to kúsok pomerne náročný na jeho strávenie či poňatie po prvej projekcii a ak bolo Nolanovým cieľom opäť preskočiť (samým sebou) nastavenú latku, tak sa mu to síce podarilo, no nie po všetkých stránkach filmu ako celku. Páčila sa mi myšlienka a príbeh ako taký, vrátane vizuálu a hereckého obsadenia, no mal som vyššie očakávania od hudobnej stránky, narácie a sebaprezentácie deja (snáď vrátane filmového vyvrcholenia). U mňa ostáva Interstellar a Inception neprekonaný. ()

Marius_ss

Zatiaľ ****, chce to viac zhliadnutí, aby človek vstrebal všetky detaily (ktoré sú u Nolana veľmi dôležité). Ale som spokojný, veľmi spokojný. Aj keď pocit maximálnej spokojnosti, ako pri Počiatku, to nie je. ()

eratni

Takovýhle filmy nikdo jinej netočí a nikdy nikdo netočil, napoprvé to úplně pobere asi jen autista, ale nám běžným lidem stačí to zhruba pobírat a užívat si tu jízdu ()

Warle

Nolan se trochu utrhnul ze řetězu a je to dost rozporuplné rozhodnutí. Na jednu stranu to je dobře, protože kdo jiný by si to zasloužil než on, nejlepší režisér poslední dekády. Ale na druhou stranu to znamená, že většina diváků (včetně mě) se bude v jeho scénáři "trochu" ztrácet, protože jak už je u něj zvykem, tak se s ničím moc nesere. Ze začátku ještě třeba tolik ne, ale ke konci se všechny ty pletky s časem rozjedou v obrovském stylu a pro obyčejného člověka to může být kapánek moc. Ale jak se říká v samotném filmu "do not try to understand it, feel it". A já si to teda užíval se vší parádou. Od první minuty se film nezastaví, nezvolní a Ludwig Göransson byl od Zimmera tip pro Nolana za všechny prachy. A samotný Nolan je prostě někde jinde. Asi tomu nebudete hned rozumět (nemůžu se dočkat budoucích rozborů na YT), ale bude vás to hrozně fascinovat. 9/10. ()

jabba

Po shlédnutí mám rozhodně o čem polemizovat, přemýšlet, debatovat, souhlasit, nesouhlasit, nedebatovat, nepřemýšlet, nepolemizovat o čem nerozhodně nemám po neshédnutí. ()

woodsman

masaker film tak zlozity a zmeteny film v dobrom som este asi nevidel vau epic ta hudba mna tie sceny neskutocne Nolan king znova na trone po fiasku Dunkirku ()

Drirr

Tenet se mi líbil s jedním gigantickým ALE. Nikdy předtím Nolan nepotřeboval k tomu, aby divákovi zamotal hlavu, maskovat věci do rychlých střihů a nepřehledných scén. Nikdy až doteď. Tenet je skvěle promyšlená podívaná s překvapivě funkčním (na to jaká je to vlastně blbost) time-travel konceptem a bohužel s řadou pro orientaci klíčových scén, které jsou ale záměrně schovávané zběsilým střihem, tmou nebo klátící se kamerou. Je to prostě natočené tak, aby ta jen trochu pomalejší část diváků nestihla zaznamenat klíčové kousky dialogů nebo záběrů, které jsou však potřeba k plnému pochopení toho, co se na plátně děje a co ten který motiv znamená. Je to jako bych šel do přírody lovit řetězovou cashku a místo toho dostal zběsilou kimovku, ve které si musím během vteřinových okýnek všimnout konkrétních věcí, jinak mi později nedojdou souvislosti. A mě to mrzí. Myslím že v kontextu promyšlenosti toho filmu je to úplně zbytečný a vlastně dost povrchní způsob, jak diváka nutit k druhé projekci. Nehledě na to, že právě kvůli tomu jsem si ani pořádně nevychutnal některé z těch několika akčních scén, co tam byly. Přesto hodnotím celkem dobře, protože je to i tak skvělá filmařina s vynikajícími herci (vedou Pattinson a Branagh) a blockbusterovou originalitou, kterou dneska v Hollywoodu točí snad jen ten Nolan.75% ()

cepice

Verbal to popsal dokonale. I to, proč ten film bude většinou diváků opěvován. Bohužel, nolanův Počátek byl skvělý, Tenet byl příšerný. ()

orkadimenza

Když jsem po Interstellaru zavítal do kina na Dunkirk, zaplavila mě katarze a hlavně úleva, že se Nolan tentokrát držel při zemi, neposílal lidi do černých děr a několika nelogickými mindfucky svému megafilmu nevypálil rybník. Jenže o další tři roky později si naložil takové sousto, které sám není schopen skousnout. Se svým Počátkem nasadil takovou laťku, kterou chce ještě o něco překonat, ale dostává se do situace, kdy své vizionářství přežene, až se míjí s účinkem, který má zapůsobit na diváka. Díky několika zběžně pročteným recenzím jsem šel do kina s jasným úkolem: "Tak, teď si sedni a dávej kurva pozor!" a byl připraven s krystalickou dávkou pozornosti. Jenže jak se mi stává i u spousty matfyzáckých přednášek, po prvních 45 minutách jsem přestal stíhat a tak jsem se snažil pochytit alespoň záchytné body. Jenže to "nejlepší" mělo teprve přijít. Ve druhé polovině se časová smyčka obrátila a já jen čekal až se Nolan nechá lapit do vlastní pasti. Stalo se tak v údajném "momentu největšího překvapení" a jakmile jsem si uvědomil, že film nehledí na zákony zachování energie a hmoty a nedává smysl, dokoukal jsem jej absolutně bez emocí a s notnou dávkou hořkosti. Kdyby totiž hlavní padouch měl alespoň IQ 80, naloopoval by sám sebe ve smyčce kolikrát by chtěl a se svou naklonovanou armádou by mohl zničit celou planetu. Realita by tak neexistovala. Nic by se nestalo. Film by nevzniknul... Nolan příšerně zklamal. Tak u příštího snímku snad zpátky v realitě. ()

Piri

Nič prevratné, čo by sme nepoznali. Nejaké tie magické artefakty, ktoré sa musia zničiť, liga vyvolených a pár ľudí, čo riadi a kontroluje životy v súčasnosti, v budúcnosti aj minulosti a hrdina, ktorý musí plniť misie ako vo video hre. Napriek tradičnému klišé sa dá vytvoriť ďalší filmík, ktorý nie je iba pásovou výrobou. Má to šťavu, ale až po nejakej tej chvíli, kým neprídu ďalšie postavy a vo veľkom to graduje niekoľkonásobne až v závere. Výborná kamera, strih aj dobrá hudba. Film dosť čerpá z filmu Počiatok a Na hrane zajtrajška zmixovaným s filmami Upgrade či ságou Jason Borne. Prvá tretina filmu je najväčšie mínus a chvíľu trvá kým to nadobudne to správne tempo a zvraty. Skrytým hlavným hrdinom je vedľajšia postava Neil, ktorú podstatu odhaľuje dej až v závere. Herci boli fajn, avšak najviac vyčnieval práve Robert Pattinson (Niel). Film je najviac zaujímavý spojením rovnakých scén v rôznom čase a pohľade, ktoré sa práve dejú a ktoré sa ešte len stanú. 3* si to moc nezaslúži, je to tak na 70% max. Ak by som to porovnal s filmom Na hrane zajtrajška, ktorému som tiež dal 4*, tak rozhodne Na hrane zajtrajška je o triedu lepší film a podstatne rozsiahlejší. Keby Tenet nemal tak patetický a prehľadný úvod, bolo by to plnohodnotných 80%. Musím však dodať, že viackrát si tento film už nemám potrebu pozrieť, na rozdiel od filmov ako Počiatok či práve Na hrane zajtrajška. ()

Ezekiel1

Bez mučení se přiznám, že ačkoliv mám Nolana rád, tak tady se nechal příběhem zahnat. Jeho rukopis zmítající se v neustálých časových smyčkách začíná být únavný. Tuctový mainstreamový divák nemůže mít šanci postřehnout tyto detaily. Příběhy možná zdánlivě vypadají úplně jinak. Z mého pohledu se jedná o nuance jako přes kopírak s rozdílem proměnných hlavních postav. Už nemám pocit inovativnosti, ale jakéhosi tvůrčího záseku. Hlavní herecké obsazení na mě působí nedůvěryhodným dojmem. Něco na způsob…hrajeme a děláme tu na place něco podle scénáře, se kterým se sami příliš neztotožňujeme. Jejich charisma působí notně frigidně. Mám velký problém zkrátka uvěřit tomu, co dělají. Časová stopáž je opravdu zdlouhavá a únavná. Jednoznačně krok zpátky ve filmografii jednoho z nejlepších režisérů současnosti. 60% ()

Disease

Fajn námět jak z nějaké padesátkové brakové scifi, který ovšem zůstal tak ve třetině cesty ke slušnému zpracování. Že Nolan neumí točit akční scény, to je známá věc, takže to, že mě nudily, nebylo překvapení. Jako bonus dialogy na hranici a občas i za hranicí demence. Nicméně bavil jsem se přece jen o něco víc než u Interstellar. ()

Darth Maul

Pamätám si to. Kedysi nás vodil za ručičku. Trpezlivo odhaľoval tajomstvá kúzlenia, učil ako sa dá vlámať do cudzích snov alebo vysvetľoval cestovanie pomocou červích dier. Teraz tú ruku pustil a naše roky sú neisté... /// Tenet pôsobí na prvý pohľad mimoriadne chladne. Akoby v sebe hlavní hrdinovia úplne potlačili ľudskosť a sústredili sa len na splnenie náročnej misie. Pod násilne pragmatickou vrstvou ľadu sa však ukrýva duša s emóciami. Ak sa divákovi podarí prekrivkať cez všetky tie algoritmy, inverzie, entropie, obrátené plynutia času, nukleárny holokaust a palindrómy, dostane sa k jednoduchému príbehu o nádhernom priateľstve. ()

Patrik256

Rozpočet_ $205,000,000 // Tržby_ $362,198,000 // 1. víkend v USA_ $20,200,000 // Tržby v USA_ $57,898,000 // Tržby v ČR_ Kč 25 378 180 // Diváci v ČR_ 145 953 // Tržby v SR_ $489,726 ()

Cuzan

Skvělé obsazení, zajímavé lokace, akorát... Příběh o ničem. Známý akčńákový model - hlavní hrdina se snaží zachránit svět v bojí proti mocnému a bohatému Rusovi, který kšeftuje s žádoucí komoditou. A samozřejmě se zamiluje do jeho ženy (kterou vůbec nezná, a v běžném životě by mu na ní asi nezáleželo) - zasazený do ozvlašťněného prostředí, kde se různě hýbe s časem. Sledovat dve a půl hodiny někoho, u koho není jasné, o co mu vlastně jde a jaký je jeho motiv? Už ne, prosím. ()

cmenda

Tohle bylo vážně utrpení když konečně film trochu zaujal tak přeskočil na další dějovou linku což vidím jako jednu ze slabin když k tomu přidáme délku a děj kde se pořád skáče časem a s časem pracuje tak hrůza . ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana