Flopik

Nolan ako inak opäť nesklamal a predviedol nám časové paradoxy tak, ako to dokáže len on. Odporúčam dávať pri filme pozor, lebo ak niečo nepostrehnete budete stratený a nepochopíte mechaniku filmu.Ja som dával pozor a budem potrebovať ešte jedno pozretie aby som si to ujasnil. Postavy hrajú skvelo a síce zápletka je v podstate jednoduchá, no to cestovanie časom to neskutočne okorení. Tenet rozhodne nie je film pre každého, nie je k divákovi vrúcny skôr naopak odťažitý. Soundtrack výborný ,hlavne na konci ako sa prelínal normálne a pozadu. U mňa za 5* a teším sa na ďalšiu Nolanovku, úplne spokojný však s Tenetom predsa len nie som. ()

blazir1 odpad!

Těžká bída. Přijde mi, že poslední dobou píšou scénáře k filmům výhradně velmi tvrdí konzumenti drog, synteticky čistí scenáristé nemají šanci. Výsledek tomu pak odpovídá: zmatená kravína bez hlavy a paty, která lítá dějově nahodile sem a tam a naoko vypadá děsně promyšleně až geniálně. Samozřejmě, ani na poctivé prošpikovani cizíma, děsně vědecky znějícíma výrazama, se nezapomnělo! A to by bylo, aby v tom nějaký šmoula neviděl děsně geniální věc a neházel pak kamsi nadšené komentáře a hodnocení(4 * je minimum). Bohužel, jde opravdu jen o vizuální, přeplácaný sled blbostí nedávající reálně smysl. Pokud si tedy před shlédnutím nedáte něco "kvalitního". No, Hollywoodská studia buhvíproč cílí primárně právě na tyto diváky. Takže když pak někdo přijde s obyčejným, hlavu a patu dávajícím scénářem, tak ho s tím Hollywood vyrazí. Bylo by fajn, kdyby zase scénáře k filmům psali normální autoři a ne těžké smažky. Je to poslední dobou pro normálního diváka těžké, točí se buď překombinované zmatené cypoviny, MARVELácké hovadiny pro děti(a mentálně dospělé jen dle OP), nebo se recykluje stokrát zrecyklované(Ta verze Casablancy s Dinglebatovou a Beardsleym je opravdu nepřekonatelná!). A to je opravdu škoda. Ono do těch kin nechodí čím dál míň lidí pro nic za nic. Jestli on ten virus nakonec nebyl "darem z nebes" pro studia a provozovatele kin. Můžou to zavřít a mají svého viníka... Tak čus, Invertoři :)))) ()

Sunny.69

Eeeeh? Nevím, jestli se na to nepotřebuju podívat prostě ještě jednou (dvakrát, třikrát...), aby mi to bylo nějak bližší. Ne, že by byl film a ty všechny časový linky tak těžký na pochopení... Ale nedává to divákovi příliš šanci se v tom pořádně zorientovat, než se stačí člověk rozkoukat a uvědomit si, v jaké časové rovině se ocitl, co se to vlastně děje, a proč kolem postavy pobíhají pozpátku, je už v úplně jiný časový rovině, kde pobíhaj zase jiní lidi pozpátku, a děje se něco dalšího. Myslím si, že v tomto případě si Nolan ukousul příliš velké sousto, které nedokázal efektivně zpracovat tak, aby to bylo divákovi aspoň trochu blízké, a film ho mohl nějak "oslovit" či se jej dotknout. Dost to připomíná díl Červeného Trpaslíka - Pozpátku, mixnutej s podivnou Bílou dírou. ()

Pawlisman

Oj. Panenko skakava. To je tak spatny az je to spatny. Vydrzel jm hodinu a pul ztracenyho zivota, to boli. Hvezda za letadll. ()

TheSpearCZ

Stejně jako si David Fincher splnil v roce 2020 svůj dlouhodobý sen s natočením svého Manka, si zde splňuje Nolan svůj "vylepšený Inception" a rozhodně se jedná o nejsložitější Nolanovku, na kterou budete potřebovat tři tituly před jménem a ještě dva za ním, abyste rozeznaly o čem je každý dialog (což se podle mě nepovede ani po třetí projekci). Nutno ale dodat, že smysl filmu někde v polovině filmu (nebo na konci) člověk pochopí a co se týče ostatního, tak se prostě jedná o Nolana, pro mě rozhodně stále jednoho z pěti nejlepších režisérů na planetě, skvělý výběr herců a jejich výkonů, na Washingtona s Pattinsonem bych koukal ještě další tři hodiny, kamera bezchybná a soundtrack tak jak už to Nolan umí je přesný na to, co se zrovna ve filmu odehrává, jednoduše řečeno je dokonalý. Pokud bych měl poradit, jak si film nejlépe užít, tak nepokoušet se pochopit všechny termíny, o kterých je v dialozích řeč a vychutnat si tu filmařinu, která je zde na té nejvyšší úrovni. Řekl bych, že Tenet je vůbec první film, který je naprostou povinností pro každého si pustit aspoň dvakrát, abyste si ho opravdu užily. Čisté 4* ()

Echelon1

5* za kvalitnú filmársku remeselnú prácu, ktorá je u Nolana vždy prítomná. K tomu si na špionážne a sci-fi filmy tohto charakteru (Dejav vu, Zdrojový kód) potrpím. Nanešťastie sú prítomné aj niektoré tradičné Nolanove filmové nedostatky, hlavne "strojovosť" postáv. Prehľadnejšie a zrozumiteľnejšie podanie deja by neuškodilo. To len k obhajobe hodnotenia a poukázaniu, že nie som z toho "paf". Rozporuplné hodnotenie chápem, ostatne samotný Počiatok mi príde trochu "prehypovaný", ten ale mal logické, alebo aspoň jasne zrozumiteľné pravidlá. ()

Antaeus

Ja vážne neviem, či som to žral alebo nie. Určite ale viem, že som to nepochopil. Ono s vysvetľovaním všeobecne sa tu neserú, celé to krásne pedagogicky uzavrie veta: "nesnaž sa to pochopiť". A od tejto chvíle som skončil. "KTO", to som ešte nejak ukormidloval. "ČO" mi už viac-menej uniklo (a popravde skôr viac než menej) a "AKO" tak to som v prdeli definitívne. Niekedy zmobilizujem zvyšné mozgové bunky, ktoré mi ešte ostali, šupnem si mix Xanaxu a metamfetamínu, vezmem dva dni dovolenky, zapnem wikipédiu a pustím si to znovu. A ak boch dá, vyjdem z tohto nerovného holoúdsko-fyzikálneho duelu ví.. no víťazne snáď ani nie. Skôr budem dúfať v to, že neskončím s trvalým poškodením mozgu či demenciou.. Ale časové scény interesantné, to zasa ano. No a keď už sme pri tej wikipedii.. Hoďte si len tak zprdele výraz "palindrom" do slovenskej wikipedie a pozrite si ilustračný obrázok k textu. Ano ano, zdroj "inšpirácie" filmu je tu značne náročné poprieť.. Edit: za 4. A to aj napriek tomu, že po niekoľkých pozretiach viem stále viac a viac malo nevedomosti o vedení viac a menej vedenia o filme. ()

M1k9

Nolan se jednoznačně vyhranil. Žádný kompromis pro průměr. Prostě a jednoduše to nejsložitější co se dá zrovna natočit. Tak trochu sado maso. Lidi to nechápou a nemají ten správný zážitek, ale pořád na to chodí do kina (možná*) a přemílají o tom, že viděli složitou blbost. V roce 2020 je potřeba pořádně vybočit a udělat rozruch na sociálních sítích a to se daří i projektům (filmům) o kterých si v duchu myslíme svoje. Naštěstí nehodnotím filmy podle kritérií, které stejnak nejdou ani vymyslet. Hodnotím podle pocitu. << >> Tak strašně rychlé, akční, cool a mega chytré až to je ...st, která nudí, uspává, štve a nakonec z toho není ani to wow. Sorry jako. << >> První kámen úrazu vidím v tom, že si každý hned vytáhnul Inception a postavil vedle. Ouch. Druhý problém je, že ač je Nolan génius, tak se nevyhnutelně opakuje. Má svůj styl, ale dvakrát stejný vtip nezní tak dobře. Kdyby vznikl Tenet jako první a Inception jako druhý, možná by to bylo naopak. V neposlední řadě, mi vadila délka filmu. Super nudné a pomalé pasáže versus svižné tempo, které se nedá skoro ani pobrat. << >> Pozitivum je naopak super skvělá hudba, která drží atmosféru kde se dá. Námět je samozřejmě zajímavý. Někoho bude bavit dělat analýzy filmu a některé pasáže si pustí několikrát. << >> 6.5/10 ()

Dispenz

Celkové hodnocení: 9/10    Art: 9/10    Akce: 8/10    Vtip: 7/10    Napětí: 8/10    Láska: 8/10    Soundtrack: 9/10        08/2020 ()

ROCK,THE

Čas ... Od Počátku po Dunkirk jsme dostávali od Christophera Nolana různé časové linie, různé časové odchylky a další hraní s časem, ale to vše je jen střípek toho co předvádí v Tenetu. Tohle je doslovně časová bomba. Prolínání dvou časových os, vracení se do minulosti, posílání vzkazů do budoucnosti atd. to vše nám na zlatém podnosu servíruje Chris Nolan. Hned od první scény to diváka vtáhne a upozorňuji hned od začátku buďte pozorní a nevěnujte se jenom civění do popcornu. Je to prostě nářez a vy budete jen žasnout nad dalším audio-vizuálním zázrakem. Podotýkám film není pro borce co si jdou do kina odpočinout s plechovkou píva, rozhodně se nejedná o odpočinkový film, řekl bych dokonce že je to film hlavně mířený pro náročné diváky, fanoušky Nolanovi tvorby a prostě lidem co chtějí u filmu hodně no spíš hodně moc přemýšlet jelikož propracovanost příběhu vás k tomu přímo nutí, sebemenší úhled pohledu vám odebere čtvrtku filmu, takže jak jsem již řekl buďte pozorní a nechoďte na to pokud si chcete dát oddechový film(smích). Jak jsem již zmínil po audiovizuální stránce je to prostě zázrak, příběh je složitý a to dost ale takový už Nolan je, nenechá vás v kině zaspat a musíte dost přemýšlet. Co se týče hudby tak Ludwig Göransson perfektně zastoupil Hanse Zimmera a místy mi přišlo že ho chtěl i napodobit, což vůbec nevadí jeho vysokotónná hudba byla přesně to co od Nolanovych filmů očekáváte a soundtrack jako takový vás nadchne, doslova při mnoha scénách pro mě zvláště hned v té úplně první naskočila extrémní husí kůže z Ludwigovy tvorby. K závěru, za mě opět Chris Nolan dokázal že je jeden ne-li nejlepší režisér dnešního HollyWoodu a nemohu se dočkat až film uvidím znovu. TENET mě doslova uhranul, takže si vy ostatní běžte užit tento dechberoucí zážitek do kin a třeba se shledáme v minulosti ... TENET Mé hodnocení: 9.5/10 ()

Batahst8

Ó můj bože, takhle se mají točit filmy. Naprosto skvělý zamotaný film, který se mi jen tak z hlavy nevykouří. Nolan tu dokázal něco neskutečného. Režie, scénář, myšlenka a děj jsou naprosto skvostné, jakože vrchol kinematografie. Panebože ten namet je, tak neskutečně originální, že od původních Star Wars tu nebyl originálnější nápad a hodně dlouho nebude. A prostě Nolan to zase dokázal, dokázal znovu napsat postavy na kterých nám bude záležet. John David Washington je super, ale prostě když je na scéně Pattinson, tak si to krade pro sebe, strašnej sympaťák a nejlepší postava filmu. Hudba je naprosto super (i když si myslím, že kdyby to dělal Zimmer, tak je to lepší). Prostě všechno, co řekl Nolan o tomhle filmu je pravda, prostě to rozvrátí myšlení a je to prostě naprosto skvělý, i když si myslím, že Temný rytíř a Dokonalý trik jsou lepší a musím to vidět znovu prostě. 10/10 ()

tomashrabek

Nechcem sa vyjadrovať ku konkrétnostiam z príbehu, namiesto toho pár nesúvisiacich poznámok. 1. Chlad. Klasická neosobnosť Nolanovovej réžie, za ktorú je často kritizovaný, je v tomto prípade jeho najväčšou devízou. Za mňa by réžia mohla byť ešte chladnejšia. Načo mať emocionálne elementy len preto, aby tam boli, keď vôbec nefungujú? Všetky "rodinné" motívy by som s kľudom vyškrtol a užil si totálny procedurál. 2. Sebaistota. Na rozdiel od Interstellaru cítim, že tvorcovia filmu mu plne rozumejú, že všetko je vymyslené, že sa nespoliehajú na "lásku" a podobné scenáristické barličky. Aj keď po prvej projekcii nemusím všetkému rozumieť na 100 %, som s tým v pohode, lebo vďaka Nolanovému sebaistému ťahu na bránku viem, že to zmysel dáva. Bude to chcieť len ďalšie projekcie, flipchart, vlákna na reddite a trochu ginka. 3. Craft. Technicky je to proste brilantné. Mlátička v beztiažovom stave v Inception vám oproti pästným súbojom s inverznými nepriateľmi bude pripadať ako prvé neisté kroky začínajúceho režiséra. Choreografia súbojov a akčných scén je proste out of this fucking world. 4. Blockbuster. Nolan sa nehrá na intelektuála, vie, že točí popcornovú zábavu pre masy a strašne si to užíva. Zároveň sa ale na diváka nepozerá ako na debila, ktorému treba ísť vo všetkom naproti. Očakáva veľký divácky vklad, ale vie sa odmeniť aj správne načasovaným odľahčením. Aj vďaka tomu je ťažké sa tomuto filmu vysmievať. Ak by podobný námet spracoval ktokoľvek iný, mohlo to dopadnúť výbuchmi smiechu na nevhodných miestach. Tenet vám ale na to nedáva ani zámienky, ani priestor. Jeho tempo je fakt vražedné. 5. Udalosť. Napriek všetkých ich nedokonalostiam mám Nolanove filmy rád práve preto, že sa o nich dá v krčme po premietaní kecať aj tri hodiny. 6. Tenet. Don’t try to understand it. Enjoy it. ()

warrenur

Remeselne a technicky paradne odmakana zalezitost. Neotrela tema a jedna z tem mojej srdcovky o kvantovej fyzike a casovych paradoxoch. Potesila pravdiva narazka na citat fyzika Fermiho, ktory pred prvym testom atomovej bomby v projekte Trinity povedal, ze je zvedavy, ci nezapalia vybuchom atmosferu. Co by znicilo svet. Vypocitana pravdepodobnost, ze sa to moze stat, bola udajne 3:1000000 :) Ale spat k filmu. Washington a hlavne Pattinson si to davaju paradne. Co ma rusilo, bol zvlastne spontanne vykresleny vztah medzi ciernym "Willisom" a blondavou, 191cm vysokou Elizabeth Debicki. Nehovoriac, o urcitych klise, ktore si nemohol Nolan odpustit. Zvlast v dialogoch medzi nimi to "bolelo". A ano, je pravdou, ze vacsinu filmu som tapal pri tych naznakoch, aby sa vsak postupne rozuzlovali a zaver bol paradny. Zaporak posadnuty svojim hodinkami ma vsak nechaval chladnym. Znacne ma rusil ohlusujuci rachot v kine. Neslo o hudobne prvky, tie boli celkom slusne. Slo vyslovene o hluk a s nimi prichadzajuce vibracie. Inak, prvykrat som v kine zazil asi pol-hodinovy vypadok prudu. ;) Aby som to zhrnul. Film rozhodne nie je pre kazdeho. Reverzny svet bol zaujimavy, divny a obcas vyvolaval neprijemny pocit. Ale spominane zapory objektivne tahaju hodnotenie dolu. 75% Viac nie. Slabe stvorhviezdie. Kazdopadne, tesim sa na dalsi Nolanov kusok. ()

drozdy1

Dost možná největší blockbuster tohoto roku je za mnou a já jsem na rozpacích. Po šťavnatých trailerech jsem se premiéru doslova nemohl dočkat. Miluju Nolana a jeho filmy. Je to dost možná nejlepší filmař současnosti. Ale bohužel, zklamání se dostavilo i dnes. Hlavním problémem snímku Tenet, je již několikrát zmiňovaná ,,nolanovská’’ chladnost a odtažitost k postavám. Emoce zde hrají druhé housle a ještě k tomu vůbec nefungují. Jediná hlavní ženská postava mi přišla naprosto nezajímavá a nejednou jsem se při její přítomnosti v určitých scénách doslova nudil. A ne, nebyla to chyba Elizabeth Debecki, která se snažila hrát jak nejlépe to umí, ale Nolanova neschopnost (již poněkolikáté) zakomponovat do příběhu zajímavou a silnou ženskou hrdinku. Je vidět, že se Nolan opravdu snaží, ale bohužel selhává skoro na všech frontách. Hlavní hrdina v podání Johna Davida Washingtona je obstojný a v ději docela dobře funguje, ale opět jsem si k této postavě hlavního protagonisty nedokázal vytvořit vztah a ve výsledku mi ke konci bylo jedno, jak tato postava skončí. A tak tu zbývá už jedině postava Neila v podání Roberta Pattinsona, která, podle mého názoru, jako jediná funguje. Je velmi sympatická a na Nolana, dost překvapivě, i neotřelá. S postavou jsem dokázal sympatizovat a Pattinson bavil kdykoliv se objevil na plátně. Ovšem hlavní záporák Kenneth Branagh byl nejlépe zahranou postavou, šel z něho ten správný respekt a vlastně mně jeho postava bavila ze všech nejvíce. Zbytek osazenstva byl jen potřebný kompars. Chladný a odtažitý přístup ale bohužel nezůstal jen u postav, ale tentokrát byl Nolan vzdálený i od nás - diváku. Až překvapivě bez jeho obvyklých vysvětlivek a odboček, vyvrhne diváka rovnou do kolotoče, který dle mého napoprvé málokdo ustojí. V klidu se přiznám, že mi chvíli trvalo než jsem něco vstřebal a pochopil a pochopitelně jsem taky všechno po prvním zhlednutí nepochopil. Tenet prakticky vybízí k opakovanému zhlédnutí. Možna pravě v tom tkví jeho síla, jak už to ostatně u nolanovských kousků bývá. Když to ale srovnám například s Počátkem, který se snímku podobá asi ze všech nolanovek nejvíce, tak v případě Tenetu se na další projekce tolik netěším a nemám akutní potřebu si dát tento opus v dohledné době znovu. Je dost možné, že časem názor na Tenet změním a bude se mi líbit mnohem více než po dnešní projekci. Ale to ostatně ukáže až čas. Možná to vypadá, že jsem na Nolana až příliš krutý, ale já prostě vím, že filmař jako on umí lépe a už to v minulosti několikrát dokázal. Marně totiž vzpomínám, s jakou lehkostí, dynamikou a chytrostí mne Nolan dokázal odzbrojit v Dokonalém triku, Temném rytíři nebo právě Počátku. Nepopírám, že Tenet nemá své kvality. Řemeslně je to vlastně dokonalé dílo, které dokazuje, jakým perfekcionistou Nolan je. Bohužel se mi tentokrát tolik do vkusu netrefil a Tenet se v mém žebříčku nolanovek řadí mezi ty, které zklamali. Méně je někdy více a i když vím, že zrovna Nolan má na to točit něco, co tu nikdy nebylo a být revoluční, pro příště bych se od něho těšil více z něčeho méně překombinovaného, ale zároveň jeho stylem podaného. U Tenetu se Nolan nechal slyšet, že si natočil bondovku po svém a já bych si moc přál, kdyby příštího Bonda, natočil právě Nolan, protože by to dle mého zvládnul na jedničku. Některé momenty mi totiž navodily mimořádný bondovský feel a to já můžu. Hodnocení: 70%. () (méně) (více)

Cermbo

Tenet je výborná podívaná, zkrátka Nolanovka, ze které si často sedáte na prdel, ať už kvůli vizuální stránce, efektům, nebo klasickým Nolanovo zvratům. Přesto mám pocit, že se tentokrát režisér snaží překonávat sám sebe a už to vyloženě přehání. Bohužel tak nějak nedokážu popsat příběh, protože to tak nějak začalo, šlo, vrátilo se, šlo, vrátilo se a skončilo. S rozporuplnými pocity a bohužel bez nadšení, které se konalo u Počátku nebo Interstellaru. ()

djfun

Nafouknutá, velká a prázdná bublina! Kterou ale mainstream, stejně jako spousta pseudoinťošů zase spolkli i s navijákem. Tenet není nic víc, než béčková spatlanina Bonda a omšelejch "ruskejch" mafiánek, zabalená do jakožecooool "transcendentálního" hi-tech obalu! Dialogy, jež tvoří podstatnou - a mělo by platit, že i důležitou - část filmu, jsou neskutečně toporné, jalové a chvílemi až komicky rádobyhluboké. Že je první půlka v podstatě prokafraná by samozřejmě vůbec nevadilo, kdyby to nebylo povětšinou "vo hovně". Za mě film bez napětí, naprosto bez emocí, bez možnosti ztotožnění se s jakoukoliv postavou a i bez překvapení. Složitý, jak se zde předhazuje, to totiž zas tak neni, a i kdyby, lejno jakkoliv zakroucený, třeba i časoprostorem, zůstane stále jen lejnem. Další z kousků typu Blade R. 2049, kde monstrózně vygradovaná "velkolepá" hudba šroubuje a napíná (nebo spíš zakrývá) bezobsažnou nuděnku na plátně. A krom asi dvou (nutno přiznat opravdu grandiózních) momentů na mě působily i ty akční scény, jakoby si Nolan a jeho klucka "odskočili na staveniště za barák trochu si zavyvádět"... Před pár lety by se takové dílko dostalo sotva tak na videokazetu či "dývko". Bohužel mám pocit, že Netflix či HBO mají se současnými seriály tak našlápnuto, že filmovou produkci totálně válcujou. Během sledování Teneta jsem si několikrát vzpomněl na Dark - seroš s jistou tématickou paralelou, německej (!) a přitom úplně jiná káva! PS: Verbal zde v recenzi shrnul naprosto trefně. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana