Stíba

Budu se opakovat ale na Nolana v originalitě a práce s mysteriózností a propracovaností příběhů nikdo ze současných režisérů nemá a ani se mu nepřibližuje. Tenet dle očekávání jde v těhle šlépějích, ale tentokrát tomu přesto chybí něco co by mě víc vtáhlo a dodalo mi ten tolik očekávaný a chtěný wau efekt. ()

anitae

Tak vydržela jsem to do konce, bavilo mě to, ale po týdnu nebudu vědět o čem to bylo.. Cestování v čase, záchrana světa,... ()

Urukhaj98

Ultramindfuck o cestování časem ve formě, která by vás jen tak nenapadla. Snímek je chvílemi tak překombinovaný, že sledovat a obecně jej stíhat je úkol vyžadující maximální diváckou pozornost. Škarohlídi by Tenet mohli označit až za Nolanovu honipéřinu nad jeho vlastní genialitou. A proč by vlastně ne. Pořád je to Nolan. A ani tady nezklamává. 9/10 ()

tranquill

"Prostě se snažíme zabránit třetí světové válce!" Především akční film, ale ty reverzní akce byly poněkud groteskní. Tenhle Nolan mne nebral. "Zachraňte svět a účty vyrovnáme pak..." ()

AloeB

Hodnocení rozporuplnější než u jiných Nolanových filmů mi skrze nedostupnost Tenetu pro popcornového diváka přijde přirozená, nicméně bych se chtěl vymezit vůči nějakému filmovému snobství, které může mít tendence stavět film na piedestal jen proto, že občas něco nevysvětlí. Jednak proto, že i přes komplikovanost, kterou přináší inverze jde o vlastně poměrně jednoduchou záchranu světa - motiv, který musí být již ze své podstaty zabalen do komplikované nebo intelektuální omáčky, aby vůbec mohl být brán vážně; jednak proto, že je film zmatený i na místech, kde by nemusel (po kom že to v tom Rusku ti vojáci střílí); a jednak proto, že ten děj ve své podstatě taky není moc zajímavý - rodinný příběh jednoho irského Rusáka a jeho mafiánských kamošů, kteří jsou vždycky krok dopředu před protagonistou. Co je na filmu buď zajímavé, a nebo právě neskutečně dementní je samotná práce s inverzí. Abych toto posoudil, musel bych film vidět vícekrát, na což nemám ve svém neživotě kapacitu, proto pouze nadhodím (naprosto relevantní a třeba i profesionální) osobní dojem, kdy jsem si ve filmu nebyl jistý, zda se pravidla fikčním světem nastavená nedosvětlují za pochodu a nepopírají zároveň. Co ovšem je buď zajímavé, a nebo dokonce geniální je jednak "časová smyčka", která v průběhu vznikne, kdy se v poslední scéně jeden z protagonistů druhého již nikdy nepotká, ale ten druhý prvního ano; a jednak samotný nápad inverze celého (světa, vesmíru, jsoucna - tohle tu samozřejmě vysvětleno nebylo), u níž by mě fakt zajímalo, jak by vypadala. V závěrečné bitvě se mi též líbily invertované výbuchy, to byl vskutku vizuální skvost. Pattinsonova poznámka o tom, že umí estonsky mě mírně rozčarovala a lituji, že jsem ji ve filmu (doufaje, že jsem ji neprospal) neviděl. ()

Rikky007

Celkem ulet od Nolana. Trochu projekt, ve kterem se tak nejak sam ztratil a celkem pochopitelne. Nicmene atmosfera je hutna, jako byva zvykem. ()

haroska

Hodnocení udelim až po 2. A 3. Shlédnutí. Mozek mi totiž vyletěl z hlavy. Ale bože... Nolan....to je král tohohle žánru 🙏 ()

Maximilianus

Veľmi zaujímavý koncept a krásna práca s inverziou času. Toto je skutočne film stvorený pre veľké plátno, ktorý má ale presah aj mimo neho. Nolanov rukopis tam je veľmi poznať a miestami som si pripadal, že sledujem Inception 2. Čo sa týka pochopenia, podľa mňa je tam všetko dostatočne vysvetlené a dokonca si nemyslím, žeby bolo treba druhé pozretie, a to si nepripadám ako nejaký odborník alebo nadmerne chápajúci divák. Stačí pozorne sledovať, všetko s porozumením počúvať (čítať titulky), trochu nad tým aj premýšľať a dávať si veci do súvislosti. Príbeh má hlavu aj pätu a všetko do seba zapadá. Kenneth Branagh bol výborný a veľmi sa mi páčila postava Roberta Pattinsona. John David Washington mi vo viacerých scénach pripadal, ako keby vedel hrať iba v jednej polohe, veľmi podobnej ako úkázal v BlacKkKlansman, kde sa mi páčil viac. Ale ani tu mi nevadil, len jeho postava nebola taká výrazná oproti Kennethovi a Robertovi. 7,8/10. ()

Ivo odpad!

Během filmu jsem si po většinu času připadal jako nedobrovolný účastník nějaké zmutované, extrémně hlučné a dementně dusající technoparty s občasným osvěžujícím postřikem z hovnocucu z rukou projíždějících okolních vesničanů. Nolan se zjevně inspiroval Amadeovým "prděním pozpátku" a v zoufalé snaze vymyslet něco super $$ originálního ze sebe vytlačil tento silně vyumělkovaný a za vlasy přitažený blábol (s vítězoslavně objeveným tajným tlačítkem "reverse clip" v hlavní roli), proti kterému obvyklé obtěžující asteroidy, zlí mimozemšťané či přehřátá zemská jádra působí ještě jako velmi realistické a věrohodné zápletky. A tak možná už po stopadesáté můžeme pár vteřin před pečlivě plánovanou globální katastrofou (ne)napjatě sledovat velkolepou a perfektně odsýpající hromadnou spartakiádní akci spolehlivě vedoucí k záchraně našeho přenádherného světa a všech jeho úžasných obyvatel - tedy samozřejmě až na toho bubu jednoho (uff, to se nám ulevilo). Tentokrát pro změnu v rukou nesmrtelného a nezranitelného kung fu černouška a jeho kúl oddaného parťáka (s nejnovějšími modely tikajících re-časovačů v kapse), kterým zdatně a ve volném cvičebním úboru se-kunduje invertovaná Ivana Chýlková (sorry, nemůžu si pomoct:))) obdařená terminátorovskými samoléčivými schopnostmi a v pozadí permanentně pobíhá všudypřítomně hlučný (a genderově vyvážený) kompars ve vestách, ověšený kalašnikovy, vysílačkami a rychlými botami. A jak to obvykle v podobných případech v rámci dojemného a náhle relaxačního cool konce vyznívá, jako by pak všichni globálně zachránění (i ti, kteří o tom vůbec nevěděli) tady už v radosti, plné kondici a nekonečném štěstí měli nerušeně setrvat navždy a napořád... Dovedu si představit že místní povinně nadšení nolanovští artofilové budou v této povrchní, omšelé a rutinně digitální přeplácané slátanině hledati mnoho hlubokých souvislostí, těžko zachytitelných tajemství i neproniknutelných einsteinovských smyček, které Mistr odkázal k rozluštění až generacím budoucím, ale jak že byla ta pohádka o h*vnu a biči ? :) Chtěl jsem štědře udělit jednu hvězdičku aspoň za zjevně vysoký technický rozpočet, ale za nejodpudivější filmovou pahudbu kterou jsem měl to nepotěšení kdy slyšet (se špunty v uších, které stejně moc nepomohly), ji beru zpět a dávám poctivý, čistokrevný a neinvertovaný odpad (Honza Pokoj za sebe našel dost ostudnou náhradu ...). PS: jo a jak pořád chtěli do toho Osla, asi chudáci netušili že tam budou nejdřív muset do povinné desetidenní karantény (ve filmu je její dokumentární průběh z pochopitelných důvodů vynechán) a teprve pak budou moci zase pokračovat v honění plutonia ;) ()

Fediak22

Absencia Zimmera ktorý vytvoril hudbu ku každému filmu Nolana od Dokonalého triku alebo cestovanie časom ktoré nie každému filmu vyjde a na konci nedáva logiku. Musím však povedať že ani jedna z týchto vecí nebola problém. Hudba bola skvelá a veľmi dobre osviežila film a cestovanie v čase, ani po veľmi dlhom premýšľaní nemá ani jedu logickú vadu, a po filme sa cítite ako by sa to čo ste práve videli mohlo stať reálne a vôbec o tom nepochybujete. Skvelé efekty sú u Nolana klasika ale v Tenet sa vyhral do posledného detailu. Absolútne najlepšie efekty aké som za posledných 5 rokov videl v akomkoľvek filme a oskara má už teraz jedného. Čo sa tíka príbehu, ten je trochu problematické vysvetliť či už bez spojlerov alebo aj s nimi. Preto sa ani nebudem obťažovať to urobiť. Stačí keď vám poviem že funguje skvelo a myslím že keď si film pozriete príbeh skrátka pochopíte. Veľa užívateľov a recenzentov sa sťažovalo na bezcharakterné postavy. Toto tvrdenie nijak nepopieram, ale ja osobne som videl emóciu a charakter v každej postave. Hlavne v skvelo zahratej Kat, Elizabeth Debicki ale aj u Niela stvárneného úžasným Pettinsonom, ktorého som si zamiloval už po Majáku ale Tenetom si to len potvrdil. Paradoxne a na rozdiel od ostatných filmov Nolana je tu najmenej emocionálna postava hlavná postava, Protagonista bez mena, a dokonca mu nezomrela manželka, teda aspoň o tom nevieme :) John David Washington ale zahral skvelú postavu agenta a myslím že keď už má byť Bond čierny tak by ho mal aspoň hrať on. Prvá polovica filmu na mňa celá pôsobí tak Bondovsky, naopak druhá sa podobala skôr Mission: Impossible. Ale film bol miešanec týchto filmov. Záporák je Bondovský a zahral ho skvelo profesor Lockhart z Harryho Pottra, Kenneth Branagh. Ak by som mal celý Tenet zhrnúť dávam mu, zatiaľ, 9/10 ale na rozlúsknutie všetkých záhad si ho zhliadnem ešte raz a keď tak hodnotenie zmením. Tak či onak na ČSFD má odomňa 5/5. Pôvodne som chcel dať 8,5 ale spomenul som si na skvelý citát ktorý zaznel vo filme a je z filmu Casablanca a je to rovných 9/10. P.S. Za mňa 3-4 najlepší Nolanov snímok :) ()

Sala1

Hlavný hrdina agent, ktorého skutočné meno sa počas celého filmu nedozvieme, sa po nevydarenej akcii na Ukrajine musí stiahnuť do úzadia a jeho cieľom sa stáva výprava za zistením, čo označuje slovo Tenet a ako funguje reverzný tok času. Tenet je Nolanov film so všetkým čo k tomu patrí. Po prvých troch strihoch máte pocit, že sledujete Temného rytiera alebo Počiatok a s nadšením očakávate čo príde. A hneď na začiatku si vás Nolan rozdelí. Na tých, ktorí sú poctiví diváci, dávajú pozor na každú repliku postáv, všímajú si detaily a nie sú vyrušovaní neadekvátnou porciou popcornu k jeho cene. A na tých, ktorí čakajú priamočiary akčný film. Ten sa im ale nedostane. Prvú polhodinu ste topiacim, ktorý sa slamky chytá. Prepracovaný svet a jeho špionážna sieť funguje in medias res, okamžite ste vrhnutí do deja a je vám vysvetlený základný princíp fungovania toku času. V niekoľkých recenziách som čítal aké je to zložité a nepochopiteľné. Osobne si myslím, že scéna v strelnici je pre vás dostačujúca pre pochopenie celého filmu. Ale znovu, musíte dávať pozor. Stále si osobne myslím, že Nolan ako tvorca predbehol svoju dobu. Pre mňa je to najprogresívnejší režisér mainstreamu tejto doby a jeho filmy hltám. Nie sú to však filmy na jedno pozretie. Babrete sa v nich, hľadáte kľúče, tápete v tme, ale Nolan tam aj tak vždy pre vás je s nápovedou. V prípade Tenetu si ale myslím, že Nolan prezentuje viac samého seba, ako snahu vyrozprávať komplexný príbeh. Ten sám o sebe funguje, je pochopiteľný, ale postavy v ňom konajú na úkor snahy Nolana exhibovať. Nie je to vždy zlé, v niektorých scénach je to samozrejme aj potrebné, veľmi rýchlo sa však pristihnete pri tom, že lúštite krížovku, ale nemáte atrament. Žiadny film nemôže fungovať bez dôsledných charakteristík hlavných postáv, dokonca ani Nolanov. Dunkirku to odpustíte, Tenetu pravdepodobne nie. Pre film je ústredný prekvapivo vzťah matky a syna. Objaví sa však úplne znenazdajky a hlavný hrdina v ňom nezmyselne pobehuje, pretože vám neodhalí svoj zámer. Či sa mu žena páči, prečo jej chce pomôcť, nie je to jasné. Štruktúra a koncept sedí. Srdce a výplň nie - jednoducho povedané. Musím sa pristaviť pri Robertovi Pattinsonovi. Najlepšie napísaná a najlepšie zahratá postava vo filme. Klobúk dole a bring me the Batman. V závere si myslím, že Tenet je v roku 2020 povinným titulom a je výborným titulom s chybami, ktoré sa v minulých Nolanových filmoch iba tak jemne črtali. Tu sa prejavili naplno. Aj preto pravdepodobne klasikou ostane Počiatok. ()

patushik

Nolan je asi velký fanda Červenýho trpaslíka a smíchal Bratry zpátečníky s paralelním vesmirem. Čekal jsem, že se objeví alespoň Eso Rimmer, aby tu blbost zachránil, ale bohuzel.1* za soundtrack, 2* za snahu. ()

bono22vox

OMLOUVÁM SE NOLANOVI. NA DRUHE ZHLEDNUTI MI VSE DOKONALE ZAPADLO DOHROMADY A JA VSE POCHOPIL A ZABŘEDL DO PŘÍBĚHU A DO HLAVY NOLANA. NECHAPU JAK SE NĚCO TAK ŠÍLENÉHO A KOMPLIKOVANÉHO A DO POSLEDNÍ NOTY VYPIPLANEHO MŮŽE V HLAVĚ JEDNOHO TYPKA ZRODIT. SILNE CTYRI HVEZDY SI TO ZASLOUZI. IKDYZ SI TRVAM NA SVEM OHLEDNE HODNOCENI URCITYCH KLIŠÉ VE SCÉNÁŘI. ALE JAK UZ JSEM ZMINIL. NA DRUHY POKUS JSEM TO NOLANOVI ODPUSTIL. Není to nejlepší Nolan, ale ani nejhorší. PLUSY filmu jsou dobří herci (bohužel ale bez jakehokoliv představení a v tažení do jejich životů - tudíž si k nim nevypracujete vztah a ani na jediném vám nezáleží), výborná heartbeats hudba (bodejť by ne, náhradu za sebe Zimmer doporučil skvěle), precizní neuvěřitelná řemeslná filmařská práce, a ještě jako bonus české škodovky ;-) MÍNUSY no vlastně celý film jako celek. Bez emocí, bez silného momentu, který by určoval důležitost a pocit strachu o životy lidí či zmíněných protagonistů. To, co v Počátku formovalo DiCapriovu postavu, co jí táhlo, dávalo smysl jeho počínání, to tady u nikoho necítíte. A jak jsem u Nolana zvyklý na finální stupňované emoce s gradaci obrazu a hudby, to tady vůbec nezažívam... Není to zklamání. Svět je to zajímavý, scény, kde si Nolan hraje s časem jsou něco co musíte vidět, protože nic podobného ještě nevzniklo a ani nevznikne. To je prostě Nolan. Nicméně... Jsou to hodně vydřené čtyři hvězdy. Uvidíme co s filmem, respektive s výsledkem udělá opakované zhlédnutí. ()

Boris.

Na film Tenet sem byl fakt zvědavý, protože filmy od Nolana většinou bývají dost dobrý, ale tady jsem úplně nadšený nebyl. Měl jsem dost problém s pochopením prolínání časů, ale předpokládám že málokdo to na poprvé pobere vše. Určitě tomu dám ještě párkrát šanci. Zatím můžu ohodnotit, jako klasickou akční Bondovku o záchraně světa, ale v tom případě to bylo slabší. Většinou si u těchto filmů chci alespoň vytvořit nějaký vztah k postavám a prostě fandit hrdinům a nenávidět záporáky, ale tady mi přišli všechny postavy tak ploché, že vlastně ani nevím jestli to končilo happyendem. Jako zachránili svět ale nefandil sem jim :-). Jinak akce slušná a celkem svižné tempo, takže mi 2,5 hodiny utekly docela rychle. Zatím prostě průměr. ()

Likan7

Mistr se utrhl s řetězů. Je to s přehledem nejlepší režisér současnosti, režii má v malíku jako nikdo. Hudba tepající a dokonalá, casting boží (Branagh a Washington!), akce fajn. Jen se Nolan prostě utrhnul a vykašlal se na diváka. Nic nevysvětluje, prostě pádí dopředu. A když říkám pádí, tak jsem ještě neviděl film, který by v první sekundě (!) začal sprintovat a nepolevil na tempu až do titulků. Někde kolem poloviny jsem se v tom světě začal ztrácet a určitě mi spousta souvislostí unikla. A přitom je Nolan tak skvělý vypravěč, Temný rytíř, Počátek i Interstellar jsou skvělý, ale tady víc než kdy jindy spílám, že by měl dostat nad sebou producenta, který by ho trochu korigoval. Tenet je zážitek a největší film roku (což není moc měřítko), ale stejně jako u Dunkerku, tak i tady nemám potřebu Tenet vidět CELÝ znovu, alespoň zatím.. ()

bearmeedek

Nolanovi se asi povedlo přesně to, co chtěl. Udivit v dnešní době diváka a vyvolat v něm rozpolcené pocity. Pokud mu to stačilo k dobrému pocitu (a zároveň k výdělku) je to super. Film sám o sobě, trochu jinak pojatý, mohl být vynikajícím akčňákem. Hned úvodní scéna v opeře má grády, ale přepadení transportu je vynikající. Film drží celou dobu rychlost a hlavně napětí, které jsme už dlouho neviděli. Tomu napětí hodně, hodně pomáhá zvolená hudba. A potom škatulku akčního filmu zcela rozbíjí Nolanovo "sci-fi". Při zmíněné rychlosti se místy opravdu hůř lapají změny posunu času a děje a dobře ti tak, diváku, který jsi ukolébaný slunečnou ulicí. Ať už si každý vytvoří jakýkoliv názor a pocit, tenhle film má stejně jediný cíl, musíte ho vidět ... ()

kotilion

Christopher Nolan je režisér, jako žádný jiný. Ve svých vysokorozpočtových filmech předvádí věci, na které by si jiní filmaři netroufli, či by jim studio jednoduše nedalo peníze. Nikdo nemá momentálně v Hollywoodu takovou tvůrčí svobodu, jako právě on a využívá ji náramně. Z rukávu sype jeden originální projekt za druhým a snímky Following, Memento, The Prestige, Inception, Interstellar či Dunkirk se výrazně zapsaly do kinematografie. Jeho nejnovější film Tenet je doposud největší a nejambicióznější projekt. Velkolepý špionážní akční sci-fi thriller s Johnem D. Washingtonem, Robertem Pattinsonem, Elizabeth Debicki a Kennethem Branagem nemá v kinematografii obdoby, což nutně neznamená, že to musí být bezchybný film. Hezky postupně. Tenet je Nolan na maximum. Vše, co režisér umí, je tu absolutně bravurní, a naopak neduhy jeho předchozích filmů jdou cítit ještě více. V Tenetu režisér opět, stejně jako u všech svých předchozích filmů vyjma Batmanů, pracuje s časem. Nacházíme se ve světě časových paradoxů, ve kterém dokáží určití lidé invertovat entropii objektů, lidí a možná i světů. Zjednodušeně, spousta událostí v Tenetu jde proti toku času. Vybudovaný svět je opravdu uvěřitelný, vědecky pravděpodobně podložený a neobyčejně zajímavý. Inverzní akční scény jsou působivé, hudba naprosto hypnotizující, kamera skvělá a speciální efekty dokonalé. Nikdy nemáte pocit, že se něco děje před zeleným plátnem, vše vypadá skutečně. Příběh je opravdu komplexní a rozhodně nejde vstřebat na jedno posezení. U Počátku jste například museli vnímat několik paralelně souběžných dějů, přesto vám byly prezentovány lineárně. Tenet je jinde. Film šlape na první pohled chronologicky, lineárně, ale činy hrdinů ovlivňují události, jež se už staly. Divák tudíž musí myslet paralelně. A aby toho nebylo málo, to, že je název filmu palindrom, není náhoda. Nolan stvořil bezprecedentně fascinující hříčku, kterou je radost rozebírat, analyzovat a snažit se pochopit. Nezbývá než smeknout, že se něco takového vůbec podařilo uchopit. Má to ovšem jedno velké ale. Jde strašně moc cítit, že Nolan vymyslel první samotný koncept a až následně chtěl vyprávěl příběh. Motivace postav jsou hrozně jednoduché, emoce se celý film nedostaví a zápletka s Elizabeth Debicki a Kennethem Branagem je vyloženě lacině napsaná. Nolan nikdy neuměl psát dobré ženské postavy a v Tenetu to platí dvojnásobně. Elizabeth má přinést do filmu emoce a je kolem ní postavena jedna zásadní zápletka, nic bohužel nefunguje tak, jak má. Nezbavil jsem se vykonstruovaného a umělého dojmu, což mi bránilo se do filmu ponořit i „srdcem.“ Záleží tak na vás, jak moc vám stačí hlasitý, chytrý, originální, nápaditý a jedinečný bombastický film, který je ovšem emocionálně vyprázdněný. Tenet je Nolanova nejefektivnější atrakce, ale nikoli nejlepší film. 8/10. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana