Katjushkator

Po dlouhé době jsem odcházela z kina s pocitem WAU. Uznávám, že od Nolana bych to měla očekávat. Ne, bála jsem se, že mě film zklame. Naštěstí se to nestalo. Na začátku jsem se do děje zažrala a na konci vydechla. A ano, některé časové posloupnosti jsem absolutně nedávala,no a co? Aspoň je po filmu o čem debatovat, dožadovat se vysvětlení a hádat se, že tak to přeci nebylo. To je přeci to nejzábavnější. Pattinson hrál skvěle, jeho postava byla geniálně napsaná. Dále musím vyzdvihnout Branagha, který se ruského desperáda zhostil jak se na Shakespearovského herce sluší a patří. Dávám pět hvězd, protože nemám jediný důvod je nedat. ()

BrusVejn

Na 1. zhliadnutie: Je to v podstate nevlastný súrodenec Inception. Sú tam hrátky s časom, inovatívné akčné scény a aj nejaká tá láska k blížnemu svojmu, ktorá je našróbována na špionážny heist plot. A práve tá láska tu pre mňa vôbec nefunguje. Kat bola akosi umelo vložená do príbehu aj so svojím synátorom a vôbec ma to nijakým spôsobom nechytilo za srdce ani nedojalo (obrovský kontrast vočí Interstellar, ktorý je emočná bomba), len som sa tešil kedy tie zbytočné scénky skončia a budeme pokračovať v heiste. Čo sa týka zápletky a akcie je to miestami skutočný bolehlav, ktorému určite prospeje druhé zhliadnutie, na ktoré sa docela teším. Vidieť na scéne postavy, ktoré sa pohybujú naopak je naozaj nevídané a divák na niečo také vôbec nie je zvyknutý, čiže celý film ide mozog naplno, keď sa snaží zorientovať čo sa deje. Hudba je podarená, ale na konci klasicky Nolanovsky duní bez prestávky a do toho ešte dialógy, zvraty, 2 príbehové línie naraz, vysvetlovačky, a akcia kde polovica protagonistov ide naopak...no je to riadne vyčerpávajúce. V skratke je to naozaj také duchovné pokračovanie Inception (ktorý nemám nejak vyložene v láske), takže bol by som rád, keby sa Nolan radšej vrátil ku sci-fi, resp. filmom bez akčných scénok. ()

raxxx odpad!

Nolan překročil hranici snesitelnosti , pere čas zleva zprava zahrnuje nelogikou , cele to ma vypada jako že velke a cool ale navrch huj vespod hnuj . Rači bych si dal za ten čas 2x zítra rano vstanu a pařim čajem :-) ()

oSiSko

150 minút deja, ktorý sa kadejako prelína, ževraj nechoď do boja keď myslíš lineárne. Ja očividne lineárne myslim kedže nemám na tl bunky tomu deju až tak rozumieť a len veľmi ťažko si ho vysvetlujem. Nemyslím si však, že to bolo Nolanovym cielom, pochopiť. Cieľom bolo mať zážitok a ten som mal neskutočný. Film nemá hluché pasáže, je to nonstop jazda, bezchybná jazda. ()

hrano

Nolan je bezpochyby jedným z najlepších filmárov tejto doby a zaslúži si byť uznávaný za jeho, zakaždým čímsi originálne diela. V tomto prípade na to ide taktiež šikovným spôsobom a už vopred sa vás snaží upútať názvom svojho aktuálneho počinu. Tenet, na artikuláciu jednoduché vymyslené slovíčko, ktoré sa bude dať vysloviť bez problémov azda v každom jazyku. Herecké obsadenie je na úrovni a Washington jr. spolu so zdatne sekundujúcim Pattinsonom sú uvereniahodní, ale ničím neohurujúci. Miestami im ich herecké predstavenie kazí scenár, keď sa v niektorých momentoch zdá, ako keby vzájomné dialógy o alternatívnej realite zo seba sypali už len zo zotrvačnosti. Kamera je veľa krát strhujúca, ale v záverečnej pol hodinke až príliš neprehľadná aj vďaka "geniálnemu" nápadu s reverzným časom. Po hudobnej stránke sa nedá takmer nič vytknúť, azda len to, že vo všeobecnosti trefné znepokojujúce a napätie budujúce tóny, boli už niekedy cez čiaru a tým pádom uchu nepríjemné. Nolan si zobral na spracovanie opäť neopozeraný námet, ale pretaviť ho do skonzumovateľnej podoby bolo tentoraz nad jeho sily. Striedanie časov zmätie diváka natoľko, že už zostáva vnímať len efekty a dej mu postupne uniká. Myslím, že ani tri ďalšie projekcie by mi nepomohli, aby som sa v podávanom labyrinte časov zorientoval lepšie. Na záver len zhrniem, že za trikovú stránku si tento snímok zaslúži byť minimálne nominovaný na zlatú sošku, ale očakával som, že nebude jediná, ktorá prevýši všetko ostatné. Po sérii takmer dokonalých ukážok režisérovho talentu tu máme opäť nápaditú a špeciálnymi efektmi popretkávanú, ale zato v ostatných smeroch a hlavne v tom scenáristickom, pokrivkávajúcu (viac) akčnú (menej) drámu. !Spoiler! Neviem, či je to nepochopením z mojej strany, ale v záverečnom bojovom spletenci realít som nevidel okrem jedného nepriateľského vojaka žiadnych ďalších, proti ktorým by všetci tí odvrátitelia armageddonu tak urputne pálili zo svojich automatických zbraní. ()

Hnillard

No dúfal som v pecku ale mal som trochu obavy, predsa Nolan je už dosť veľký hitmaker a síce Inception alebo Interstellar boli zaujímavé filmy ale dosť tam už bolo cítiť vôňu popcornu. Moje obavy však boli neopodstatnené a je tu asi najväčšia Nolanova bomba od Mementa. Príbeh je síce ala 007 a béčko ako vyšité ale nečakal som ,že to bude podané tak nekompromisne. A tak moja pseudointelektuálna filmová duša si pochrochtala blahom. Priznám sa ,že som z toho mal dobrý bordel tesne po projekcii. Ale nejaká hodinka dve premýšľania a všetko do seba viac menej zapadlo. V podstate sa trochu čudujem ,že Nolan mal odvahu vypustiť niečo takéto do sveta v dnešnej dobe a má môj veľký obdiv. Je pravda ,že prvých 20 minút som sa ukrutne nudil a pravda je aj ,že o postavách sa okrem mena takmer nič nedozviete ale potom keď sa to začalo zamotávať , invertovať, rewindovať a oblúkovať tak ma to prikovalo do sedačky a nechal som sa unášať a čakal som,že čo a hlavne AKO sa ďalej bude diať. No dosť bolo oslavných ód , reálne to je takých slabších 5* ale v dnešnej konzumnej dobe vypustiť niečo také chce gule. A hlavne mozog vymyslieť niečo nové čo sme ešte nikde nevideli. ()

Martynes

Mému invertovanému já by se Tenet líbil mnohem míň. V první půlhodině se totiž projevují Nolanovy největší slabiny - dialogy plné expozicí, nepříliš prokreslené postavy (zvláště ty ženské), odtažitá chladnost. Po počátečním představování světa se však Nolan konečně zvedne a začne si pohrávat s časem na úrovni absolutního filmového blaha, čímž je začátek z velké části zapomenut. Rozhodně nejde o nejlepšího Nolana, avšak to nic nemění na tom, že jsem celou druhou polovinu čuměl na plátno s otevřenou pusou a plnili se mi filmové sny, o kterých jsem ani nevěděl, že můžou existovat. 9/10 - prozatím; bude potřeba druhá projekce ()

Hlavonozec

Tenet ve mě vyvolal spousty rozporuplných pocitů. Na jednu stranu jsem byl pobaven, nadšen, okouzlen. Na druhou stranu jsem byl zmaten, pobouřen, ponížen, zesměšněn a měl jsem pocit, že se mi Christopher Nolan snaží nacpat předmět tvaru i velikosti mexické agáve tam, kam se odváží podívat jen celníci. A z nějakého zvláštního důvodu jsem byl rád. Mám rád filmy, co se s vámi snaží poctivě vyjebat a podaří se jim to. Je spousty filmů, co vám chce vymrdat mozek z hlavy, ale jenom pár filmů, kterým se to skutečně podaří. ()

MFA

Špičkové filmařské řemeslo. Pokud máte rádi Nolanovy filmy, tak poznáte jeho rukopis. Nabušené akční scény, zajímavá sci-fi špionážní zápletka a hromada toho filmového kouzla, přesto minimum počítačových efektů. ()

Franki69

Pro mě zatím jeden z nejlepších filmů sezóny, i s očekáváním přes trailery obrovské překvapení a už se těším, až se podívám znovu..jako na většinu Nolanových filmů. J.D. Washington jr. svoji roli agenta pojal chladně, se zaujetím a velmi fotogenicky. Už když jsem ho viděl v BlacKkKlansman a v Hráčích jsem si říkal, že by mu nějaká hlavní role v blockbusteru sedla. Nezklamal! A ostatní také ne, včetně Kennetha Branagha a Roberta Pattisona. Jen ta hlavní ženská mohla bejt...jiná? Elizabeth Debicki s hereckým talentem a fyzickými proporcemi basketbalistky mi zkrátka nesedla. Nolan svůj divácky neuchopitelný film, pracující s časovými smyčkami (postupem filmu stále přibývajícími a překrývajícími se), kulkami, které se vrací do zbraní a s invertním vzduchem, kterej se nedá dejchat, když vás rotující válec obrátí (invertuje) proti toku času a vyšle do mise, kde čas ostatním plyne normálně ozdobil dost nečekanými a perfektně sejmutými akčními scénami. Nenechte se odradit ostatními komentáři, je to velmi vizuálně silný a hodně dobrý akční film. A v kinech s Dolby Atmos také dost ohlušující, na to pozor! Než půjdete do kina, nechte svoje doma racionální vnímání s kterým koukáte na bondovky nebo třeba matrix a přibalte si chuť se nechat bavit. Nolan divákovi moc nevysvětluje, jen mu ve stále rychlejším sledu předkládá další a další rébusy a zákonitosti světa skryté války, kterou proti lidstvu současnosti vede lidstvo z budoucnosti. Dávám 90% a pořád si v paměti přehrávám automobilovou honičku nebo paneláky, skládající se reverzním záběrem po zásahu raketometem dohromady. Paráda! ()

marekspanel

Jelikož to ve mě nic moc nezanechalo, tak skoro 3*, ale ta technická stránka, akce a hudba. Jo! Nicméně nejslabší Nolan, co se přesahu týká. Začíná být trochu omletá ta motivace k apokalypse, jako záchraně planety před námi samými. Je to sice pořád aktuální, ale to už jsme tu 100x měli. A Nolan neNolan, zabalit to do nějakých zdánlivě složitých časových vraceček jako inovace nestačí. I tak klobouk dolů, za to, kolik to muselo dát práce a hl. herec si též musel užít vypětí sil. Nejvíc jsem si užíval Kennetha. Pattinsona, byť mě obecně nevadí, bych tam prostě nedal. Jako se to zdálo složité, prakticky to bylo až průměrně jednoduché a mohl bych souhlasit s každým hodnocením tady. Nemusím to asi vidět brzo znovu, chyběl tomu ten finální rajc a dost věcí se dalo předvídat. Dvě (jediné) top scény: v opěře a najetí letadla do hangáru. ()

veverysiak

Na prvé pozretie ma to dostalo, čo neznamená, že som to pochopil, je mi ale úplne jasné, že Nolan je v odbore hrajkania sa s ohýbaním časopriestoru geniálny, rozumej šialený, a aj v tomto novom počine posunul ním stanovenú hranicu o riadny kus ďalej, čím zadal pekelne zložitú úlohu všetkým kritikom, analytikom, pindačom, nadšencom a akademikom, ja si ale opakovane myslím, že autor sa momentálne baví na výkladoch a komentároch vysvetľujúcich jeho posledný kúsok, ničmenej z hľadiska diváckej atraktívnosti je Tenet veľmi ťažko stráviteľný, ohromný tok akcie s veľa excelentnými scénami nemôže pred masami pukancožrútov prevážiť nezrozumiteľnosť deja, obzvlášť keď odvrátite zrak z plátna na niekoľko sekúnd a už sa viac nechytíte, beriem to ako nolanovskú klasiku, ktorú treba pozrieť viackrát, ja osobne verím, že tie opakované projekcie budú viac a viac odhaľovať autorovu genialitu, takže 95%. ()

karnifex

Pod dojmem pozitivních recenzí jsem očekával mnohem víc, než jsem nakonec viděl. Z mého pohledu film sice obsahuje několik dobře nasnímaných akčních scén, ale jako celek je to nuda. A celkově záporný dojem je asi taky ovlivněný faktem, že tvůrci naprosto nechápou pojem entropie - a vzhledem k tomu, že je na ní založena hlavní myšlenka filmu, je to trochu problém.. ()

HennessyVSOP

Po koronaviru poprvé v kině a musím uznat, že tohle je konečně dobre film, u kterýho se nestydím za to, že dělá z diváka idiota. Bude potřeba více projekcí, abych si prošel v klidu vše ještě jednou a začal sledovat, jestli sedí detaily, ale jinak nemůžu říct špatného slova. Od herců po hudbu super. Srovnání s Inception se samozřejmě nabízí, ale tohle je vizuálem a zajímavostí o stupeň jinde. ()

PanPyzamo

Po menším zklamání zhlédnutí snímku Dunkerk mě Christopher Nolan příjemně překvapil. Velice zajímavý příběh, nádherná práce s kamerou a hlavně lahodný soundtrack. To všechno obsahuje nejnovější Nolanovka Tenet, na kterou se dle mého názoru rozhodně vyplatí jít do kina. I když vám někdo vyspoileruje děj, stejně nejspíš nebudete chápat. Tohle prostě musíte vidět a nejspíš dlouho budete přemýšlet, co jste to vlastně viděli. 8/10 ()

OldaVagner

Tento komentář odkazuje na videa a jiné zdroje, proto nejdříve uvádím odkaz k mým externím poznámkám, kde lze všechny hypertextové odkazy najít: https://www.facebook.com/notes/old%C5%99ich-v%C3%A1gner/tenet/4323038174433702/ »» Nejčastěji kladená otázka v diskusích zní: nepřekročil Nolan hranici, za níž se i navzdory promyšlenosti a obří produkci stává z filmu kulometná audiovizuální palba, při níž vám od poloviny už je srdečně jedno, co se na plátně děje, protože to prostě intelektuálně ani emocionálně nejde napoprvé pobrat? »» Většina diváků se shoduje v tom, že po řemeslné stránce lze těžko hledat nějaký problém. Reakce se rozcházejí v tom, jestli to celé vůbec dává nějaký smysl a jestli se podařilo dostatečně předvést motivaci postav. Většinou pomůže si úplně lapidárně přeříkat, co se ve shlédnutém filmu vlastně odehrálo. »» Pravidla inverze: > Pravidla filmu se odvíjejí od poznatků termodynamiky a radiace (poradcem byl opět gravitační fyzik Kip Thorne), Nolan k nim přidává některá vlastní pravidla, jak je jeho zvykem - už jen proto, že sám musí vést příběh v souladu s pravidly kinematografie. Pokusy o přehledné vysvětlení lze najít třeba tady. »» Časové linky: > Časové linky jednotlivých postav filmu jsou celkem přehledně prezentovány na diagramu tady nebo na videích tady, tady, tady nebo tady. »» Výchozí situace a fabule: > Lidstvo nevratně poškozuje podmínky pro život na planetě a vlastně tak provádí vražedný útok na své potomky. Část potomků se domnívá, že jim zbývá jediná zoufalá šance na obranu, totiž přejít do protiútoku: pomocí nové technologie zlikvidovat své předky, jejichž jednání k této fatální situaci vedlo. I za cenu, že tím svět vystavují neřešitelnému „dědečkovu paradoxu“: vrátím-li se v čase a zabiju svého dědečka, nenarodí se mí rodiče, tudíž ani já. Jenže pokud se nenarodím, nemá dědečka kdo zabít, a on bude žít - a tím pádem se narodím. Ve své situaci tato skupina potomků nedá na varování vědců a chce likvidační misi stejně realizovat a riskovat tím nepředpověditelný dějinný rozvrat, protože záhuba jim podle jejich názoru hrozí tak jako tak. Organizace Tenet naopak ono vědecké varování bere vážně a pošle do minulosti své agenty, aby této riskantní akci zabránili. Provedou to prostřednictvím tzv. časového obchvatu, v němž vražednou zbraň (algoritmus) uzavřou a udělají z ní „nevybuchlou bombu“, kterou napříště nebude možné vystopovat. »» Pravidla mise: > V rámci Tenet mise musí být každá akce provedena způsobem, aby se věci odehrály tak, jak se staly („co se stalo, stalo se“). Hrdinové příběhu nemají za úkol věci měnit, ale naopak zabránit změnám, protože pokud by se věci začaly dít jinak, než jak se staly, dojde ke zhroucení dějinného kontinua čili by vlastně pomohli nebezpečnému algoritmu v jeho díle zkázy. Agenti mise musejí neustále pozorně sledovat, jak přesně se splétá síť událostí a vztahů, aby nebyla narušena. Jak současně zasadit počátky událostí, které předejdou klimatické katastrofě? To dělat nemusejí (a není to ani jejich úkolem), protože tyto počátky tady jsou. Kdyby ne, kde by se totiž v budoucnosti najednou vzali dobří lidé, kterým záleží na ostatních, a jak by mohli spustit záchrannou misi? Souboj toho nejlepšího s tím nejhorším v nás probíhá pořád, obojí je vzájemně propletené a jedno lze těžko extrahovat, aniž by se zničilo druhé. Budoucnost je otevřená, jsme sobě nadále hrozbou i nadějí. »» Motivace postav: > Kat - miluje svého syna, udělá vše pro to, aby Max dostal veškerou lásku a mateřskou péči. > Neil - je srdcem filmu, sebeobětavě zachraňuje život svých nejbližších. Je však současně největším tajemstvím a jeho identita a nejvnitřnější motivace se vyjeví až na konci nebo dokonce až po shlédnutí filmu. Teprve s odhalením jeho motivací se nám příběh plně otevře. > Protagonista - je odkázán pouze na svůj instinkt, je to tělem i duší agent, který se v rámci mise naslepo snaží udělat dobrou věc. Jenom cítí a věří a jeho loajalita vůči „těm dobrým“ jde i za hranici sebeobětování. Což je mu také vmeteno do tváře („jste fanatik, který nevěří ani svým spolupracovníkům, které se snaží zachránit“). Na konci se ukáže, že záchrannou misi zorganizoval, a v rámci časového obchvatu byl poslán na samotný začátek událostí, aby zbytek týmu mohl čerpat z informací, které postupně získá. > Sator - panovačně a agresivně si užívá, že byl vyvolen, aby změnil zkažený svět, hraje na všechny zpravodajské strany, s minulostí dítěte vyrůstajícího v radiací zamořeném městě kdesi v Sovětském svazu, si nyní hýčká svou důležitost, majetnický typ, jedná z čistě sobeckých pohnutek: pokud mu svět už nemůže nic dát, je ochoten ho zničit. »» Satorův čtverec: > Pro pochopení filmu je nejlépe začít u jeho titulu: TENET. Pochází z latiny a znamená „udržení“. Slovo je vypůjčeno z tzv. Satorova čtverce, který byl v roce 1926 objeven v zasypaných Pompejích a později i na jiných místech. Více třeba zde. Jedná se o kamennou desku, která měla sloužit jako ochrana před neštěstím a do které je vyryto pět latinských slov: SATOR, AREPO, TENET, OPERA, ROTAS. Všech pět slov se objevuje ve filmu. Každé slovo je složeno z pěti písmen, výsledným seskupením je palindromický čtverec. Všech pět slov je možné číst v každém řádku i sloupci zleva doprava, shora dolů, i zprava doleva a zdola nahoru. Jde o křesťanský kryptogram, šifrované sdělení s křesťanským poselstvím: S A T O R - rozsévač, nejspíš myšlen Ježíš, který rozsévá Boží slovo. A R E P O - pluh, dá se vyložit i jako kříž. T E N E T - držet, udržovat. O P E R A - dílo. R O T A S - kola. Sdělení by se dalo přeložit jako: Ježíš na kříži udržuje svou obětí kola osudu v chodu. Ujalo se ještě jedno, pokročilejší řešení kryptogramu, které nezávisle na sobě vypracovali dva badatelé a později bylo potvrzeno objevem dalšího Satorova čtverce. Přeskupením písmen totiž lze získat nový kříž uprostřed, tentokrát je tvořen slovy modlitby PATERNOSTER, která se rovněž protínají v písmeně N: »» Zbývající čtyři písmena (dvě A a dvě O) navazují na Ježíšova slova: „Já jsem Alfa i Omega, Začátek i Konec“ (Zj 21,6). Jsou umístěna na bocích kříže. Názorné video o Satorově desce zde. »» Co si s tím počít? > Co dělá křesťanská šifra ve filmu, jehož hybatelem děje je inverzní entropie? Nolan do příběhu zakomponoval latinská slova ze Satorova čtverce nejspíš proto, aby poskytl vodítko k rozkrytí toho, co ve filmu nemůže být ukazováno čistě kinematograficky (jako třeba kulky letící zpět do zásobníku zbraně). Zaprvé tento odkaz ponouká k akci: obyvatelům Pompejí evidentně nebylo moc platné, že si pouze pověsili na dům Satorův čtverec. Za druhé upozorňuje na otázku, na kterou si možná máme kvůli pochopení celého příběhu odpovědět sami: Kdo se ve filmu obětovává a je tím pádem alfou a omegou příběhu? Kdo svou obětí udržuje kola osudu roztočená? Protagonista to není - je sice ochoten obětovat svůj život, ale zjišťujeme, že se jednalo pouze o náborový test. A už vůbec to není násilnický Andrej Sator, který se řídí heslem, že když nemůže žít on sám, tak ať tedy nežije nikdo, čímž ztělesňuje krajní podobu lidské sobeckosti. Tím, kdo v příběhu obětovává svůj život nezištně pro druhé, je Neil. Nejdříve v opeře poprvé zachrání Protagonistu, poté na konci při útoku červeného a modrého týmu obětuje vlastní život, když si všimne, že Volkov na Protagonistu a Ivese nalíčil past, v níž zemřou, pokud on nijak nezakročí. Vodítkem pro poznání, že to byl Neil, kdo se obětoval, je červená stuha připnutá k jeho černému batohu, který s sebou Neil nosí. Zachraňuje Protagonistu, Kat i jejího syna Maxe, aby ho čekala nějaká budoucnost. »» Jaká budoucnost však čeká na Katina syna, světlovlasého chlapce s černým batohem na zádech a jehož jméno čteno pozpátku začíná písmeny Neil (Maxmilien)? »» Čeká ho život, v němž musí osobně smířit budoucnost s minulostí a nakonec se obětovat, aby mohl se svými nejbližšími zase znovu žít. Maxovi/Neilovi se od dětství dostává obětavé mateřské lásky, kterou pak v dospělosti vkládá do svého konání během mise, aby ji na jejím konci mohla matka jemu jako dítěti vůbec (zase) do života dát. Kruh předávané lásky. »» K Neilově identitě třeba tady. »» Srdce filmu: > Za účelem udržení lidské civilizace při životě si ve filmu podávají ruce termodynamika nerovnovážných systémů, u nichž se může obrátit směr entropie, a křesťanský mýtus sebeobětování a druhého příchodu Božího syna na konci dějin. Potkává se čas nelineárních (inverzně převrácených) dějů a lineární čas křesťanské eschatologie. Neil/Max v dospělosti obětovává život za druhé, aby mohl jako dítě své matky přežít - a jako dítě musí přežít, aby se v dospělosti mohl obětovat. Je na začátku i na konci, je alfou a omegou, aby se kola osudu světa mohla točit dál. Život, který při misi obětovává, je současně životem, pro který je zachraňován. Prožívá ho spolu se svými nejbližšími, matkou, nejlepším přítelem a svými kolegy. Když se Neil v budoucnosti nechává Protagonistou naverbovat do záchranné mise a inverzně vstoupí do světa své dětské minulosti, jeho příchod (a ona závěrečná oběť) přesně podle křesťanské tradice přináší završení lineárního času. Nepřekročitelná propast mezi generacemi se zaceluje do podoby prožívané smyčky, v níž se zhušťuje osobní zkušenost a roste vědomí o zodpovědnosti a zákonitostech, na nichž svět stojí. Nikdy není definitivně vyhráno, nikdy není dopředu vše ztraceno, je možné jedině pokračovat, s novými informacemi a zkušenostmi, a tím zachovat budoucnost i minulost tak, aby se v jednom i druhém dalo ohleduplně pokračovat. Protože o to jde. Pokračování, udržování života a lásky: TENET. »» »» Odtud už divák může pátrat po spirále dál po dalších detailech, pokud mu tento základní půdorys dává smysl. »» Jak stvořit něco z ničeho, a přitom aby se stalo, co se stalo: > Pokud byla algoritmická zbraň poslána do minulosti, nemusela už pak být v budoucnosti vynalézána, už tu prostě je (čili ona vědkyně, která ji v budoucnu odmítá předat světovému společenství a raději ji ukryje do minulosti, je možná jednou z postav filmu, která na vlastní oči viděla, co zbraň a celá likvidační mise může způsobit). Jak může něco vzniknout ve smyčce bez počátku, na to dává odpověď scéna, v níž Sator páčí z Protagonisty informace, kam ukryl devátou část algoritmu, ve chvíli, kdy každému z nich běží čas jiným směrem. Tentýž mechanismus je pak použit při útoku na tunel v Satorově rodném městě, když modrý tým vystoupí z lodi dříve, aby do akce vstoupil později a získal tak informace o jejím průběhu od červeného týmu, který přistane na jejím začátku. A nakonec celá záchranná Tenet mise je takovým velkým časovým obchvatem: o místě, kde Sator plánuje odpálit algoritmus, se tým dozví na základě informací od sira Michaela po 14 dnech od výbuchu. Při inverzní cestě zpět totiž nevědí, kam jít, loví jehlu v kupce sena, avšak po obdržení této informace o výbuchu v ruském městě se tam mohou inverzně vydat. A když se jim pak na místě podaří zabránit iniciaci algoritmu, musejí to být oni sami, kdo nějaký výbuch způsobí (neškodně odpálí jednu z budov), aby dostáli dějinnému kontinuu a mohli se o tom později dozvědět a být tam nasměrováni :) »» Zajímá mě, proč je tak těžké Tenet emocionálně prožívat. Je to divákova sebeobrana před takovou monumentální audiovizuální náloží, nebo je něco se samotným filmem? Je jasné, že člověku k rozechvění stačí i nenápadné gesto, pokud je správně načasováno. A podle mého názoru ve filmu taková gesta nechybí. Jsou tedy dramaturgicky nezvládnutá, špatně zahraná? Nebo v něm jednoduše chybí aspoň chvilka ticha, usebrání? »» Já osobně jsem někde uprostřed smyčky: kinozážitek s Tenetem ve mně roste a na jeho budoucí shlédnutí se těším. Za sebe tedy musím uznat, že se Nolanovi a celému jeho týmu opět povedlo to, o co se stále znovu snaží: posunul kinematografickou zkušenost na novou úroveň. »» Po kinematografickém předvedení způsobu, jak vůči toku času zpomalit lidské prožívání (sen ve snu v Inception) nebo jak tento čas předběhnout (vesmírná mise v Interstellar), je v Tenetu filmovými prostředky předvedeno obrácení směru toku času. () (méně) (více)

Chaloupek

Je to něco zcela nového a vůbec to není špatné. Na druhou stranu si nejsem jist, jestli mi zrovna tenhle styl "odosobnění" sedí. Nicméně určitě 4 hvězdy a skočím ještě do Imaxu. ()

anakinzlo

Velke sklamanie. Kym jeho ostatne filmy zboznujem,tak ,..toto som vobec,..nepochopil. Tak neprehladne natocene,ze som pocas celeho filmu len kukal a premyslal,..ze o co tam ide. Chapal som pointu,ze nejake vracanie v case,cuvanie,pospiatku atd,....ale naozaj mi to cele nejak,.. a to milujem filmy ako Inception,Interstellar a neviem ake Matrix kuriozity,..ale toto slo uplne mimo mna. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana